selika
12.08.10,14:47
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom materskej. Od 10/2009 som zamestnana (predtým evidencia na úrade práce). Od 11/2009 si platím dobrovoľne pripoistenie z rozdielu (max.VZ-HM). Otehotnela som v 07/2010 a vyzerá to tak, že pôjdem na rizikové tehotenstvo od 09/2010 až do materskej. Chcela by som sa len uistiť, či mi celá pn-ka bude platená z maximálneho VZ, či je potrebné platiť DDP aj počas PN a ako sa potom vypočíta výška materskej. Ďakujem.
veronikasad
12.08.10,12:50
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom materskej. Od 10/2009 som zamestnana (predtým evidencia na úrade práce). Od 11/2009 si platím dobrovoľne pripoistenie z rozdielu (max.VZ-HM). Otehotnela som v 07/2010 a vyzerá to tak, že pôjdem na rizikové tehotenstvo od 09/2010 až do materskej. Chcela by som sa len uistiť, či mi celá pn-ka bude platená z maximálneho VZ, či je potrebné platiť DDP aj počas PN a ako sa potom vypočíta výška materskej. Ďakujem.
nemocenské zo zamestnania aj DNP ti bude vyplácané z vymer. základu roku 2009 (zo zamestnania obdobie 10-12/09, DNP obdobie 11-12/09).
Keďže max. vymer.základ sa menil od 1.7.2010, nemocenské nebude zo súčasného maxima.

Počas PN-ky DNP platiť nemusíš. Pred odovzdaním PN-ky si skontroluj platby DNP v SP.
selika
12.08.10,13:17
Ešte otázočka. Od 09/2010 by som bola na pn. Pokiaľ by som si od 09/2010 zmenila DPD na maximalny VZ a platila do 12/2010 (od 01/2011 by som neplatila), pred nástupom na MD by som čerpala cca týždeň dovolenky, tak by mi vyšla max.materská? Alebo z akej výšky by som to mala platiť?
veronikasad
12.08.10,13:22
Ešte otázočka. Od 09/2010 by som bola na pn. Pokiaľ by som si od 09/2010 zmenila DPD na maximalny VZ a platila do 12/2010 (od 01/2011 by som neplatila), pred nástupom na MD by som čerpala cca týždeň dovolenky, tak by mi vyšla max.materská? Alebo z akej výšky by som to mala platiť?
Ak nástup na materskú bude v dobe kratšej ako 26 týždňov, bude ti počítaná z DNP z minima. Počas PN-ky vymeriavací základ nemeň - odvody neplatíš.
Výšku materskej by si (zatial - ak sa nezmení zákon), dokázala ovplyvniť len ukončením prac. pomeru a uzatvorením nového s max. VZ -pár dní pred nástupom na materskú.

Pripravuje sa novela zákona o soc. poistení, či to bude platiť aj od 1.1.2011, nevie ešte ani sám nový minister práce.
selika
12.08.10,13:29
Ďakujem. Tak platiť počas pn DNP nebudem. Len ako to je s tými 26 týždňami?
veronikasad
12.08.10,13:31
Ďakujem. Tak platiť počas pn DNP nebudem. Len ako to je s tými 26 týždňami?
To platí v prípade, ak by si robila zmenu vymeriavacieho základu pred nástupom na materskú v čase kratšom ako 26 týždňov.
brčko
12.08.10,15:28
Ďakujem. Tak platiť počas pn DNP nebudem. Len ako to je s tými 26 týždňami?

samozrejme treba od lekára vyžiadať 2x doklad o PN a potom mesačne 2x pokračovanie PN ku koncu mesiaca. Nemenila by som teraz asi nič. Aj ked nebudeš mať terajšie maximum, budeš mať maximum z decembra 2009 na PN a na materské by si mala mať VZ z ktorého platíš v obd. 1/2010 do nástupu na PN.

aj ked v prípade, že si tehotná do 8tt a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od nového prihlásenia (veronika spomínala zmenu, ale tých 26týž. sa ráta len pri odhlásení a novom prihlásení a nie pri zmene), teda by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z terajšieho maxima, tak by bolo tvoje nemocenské rátané len z minima.

Ak ozaj chceš len podať zmenu VZ na maximum (t.j. nie odhlásenie a nové prihlásenie), tak ak dáš/podáš zmenu teraz v auguste, tak bude platná od 1.9.2010. Ak ideš na PN už v 9/2010, tak výšku materského už velmi neovplyvní tých pár dní, čo budeš platiť z nového maxima. Ale je to možné. Obdobie, kedy už budeš poberať nemocenské je obdobím, kedy neplatíš, t.j. z tohto obdobia sa materská rátať nebude, tieto dni sa pri výpočte matersého vyjmu.
zuzu30
27.10.10,12:09
Prajem všetkým pekný deň.Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohladom PN pred materskou? Začnem pekne po poriadku. som živnostník (SZČO), platím si povinné np od júla 2010. Na budúci rok by som chcela otehotnieť, predpokladám že to bude rizikové tehotenstvo, nakolko aj prvé bolo. chcem sa prihásiť na DNP, vie my niekto poradiť ako by to bolo najlepšie urobiť aby som dostala maximálnu pn (ak je to možné ). ak sa prihásim na DNP v januári tak sa mi bude počítať pn z tohto obdobia? (ked napr. v januári 2011 si začnem platiť a niekedy v októbri by som nastúpila na pn) všade čítam že pn sa vypočítava z vymeriavacieho základu predchádzajúci rok. teda ak to dobre chápem mne sa potom bude počítať rok 2010? alebo sa mám prihlásiť na DNP ešte tento rok? už mám z toho chaos a ani na soc. poisťovni nie sú ochotný poradiť...prosím o radu je to trochu zamotané...
Katy a R
27.10.10,12:24
Prajem všetkým pekný deň.Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohladom PN pred materskou? Začnem pekne po poriadku. som živnostník (SZČO), platím si povinné np od júla 2010. Na budúci rok by som chcela otehotnieť, predpokladám že to bude rizikové tehotenstvo, nakolko aj prvé bolo. chcem sa prihásiť na DNP, vie my niekto poradiť ako by to bolo najlepšie urobiť aby som dostala maximálnu pn (ak je to možné ). ak sa prihásim na DNP v januári tak sa mi bude počítať pn z tohto obdobia? (ked napr. v januári 2011 si začnem platiť a niekedy v októbri by som nastúpila na pn) všade čítam že pn sa vypočítava z vymeriavacieho základu predchádzajúci rok. teda ak to dobre chápem mne sa potom bude počítať rok 2010? alebo sa mám prihlásiť na DNP ešte tento rok? už mám z toho chaos a ani na soc. poisťovni nie sú ochotný poradiť...prosím o radu je to trochu zamotané...

pozri tuto .. prikladám ti ... § 54, podľa ktorého sa určuje rozh obdobie pre výpočet dávky .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2010-a.html#54
.. ale toto platí v súčasnosti.!!
Čo bude platiť v budúcom roku .. :confused: .. návrh nájdeš tu http://www.porada.sk/t148486-navrhovane-zmeny-zakona-o-socialnom-poisteni.html
.. ale čo schvália :confused::confused: .. treba sledovať
zuzu30
27.10.10,12:55
Ďakujem za odpoved, ale poprosím o názor či sa mám prihlásiť na DNP ešte tento rok alebo radšej počkať do januára 2011. predpokladaný termím pn november 2011.