Bambi23
12.08.10,14:39
Automobil kupeny na firmu v 06/2010, s odpoctom DPH ukradli v 08/2010.
DPH musime samozrejme vratit DU, ale neviem presne ako vypocitat pomernu cast kedze ide o tak kratku dobu ... vie mi niekto poradit aby som to vypocitala spravne. Taktiez s vypoctom odpisov, mozem si upratnit odpis za tie 2 mesiace alebo nie?
(zaradenie auta do uzivania bolo 16.6. a vyradenie pre kradez 6.8.)

Dakujem
Katarína Cigánová
12.08.10,12:48
Automobil kupeny na firmu v 06/2010, s odpoctom DPH ukradli v 08/2010.
DPH musime samozrejme vratit DU, ale neviem presne ako vypocitat pomernu cast kedze ide o tak kratku dobu ... vie mi niekto poradit aby som to vypocitala spravne. Taktiez s vypoctom odpisov, mozem si upratnit odpis za tie 2 mesiace alebo nie?
(zaradenie auta do uzivania bolo 16.6. a vyradenie pre kradez 6.8.)

Dakujem
DPH vrátiš celú , pretože výška vrátenej DPH sa odvíja od zostatkovej ceny daňovej . Keďže nebudeň mat žiadny daňový odpis za r. 2010 , tak celú DPH .
Odpis robíš len účtovný .
Zrejme ste to dali na políciu , prípadne na poistovnu - tak podla toho by sa ti mohlo niečo dostat aj do danových nákladov .
ale DPH vrátiš určite celú - pozri §53 odst.5
Bambi23
12.08.10,12:56
dakujem ... ano islo to na policiu aj na poistovne, ale zatial nemam od nich ziadne vyjadrenie. Cakat za nimi vsak nemozem, kedze v tom par 53 k DPH je, ze sa dph musi vratit pri zisteni kradze nie az po ukonceni vysetrovania ... je to trosku divne podla mna, co ak sa auto najde? .. o com sice pochybujem, ale aj to sa stava ... tiez mohli to vratenie dph-cky nejako posunut az do vyjadrenia policie, no nie?
Ale dakujem za rychlu odpoved, pomohla mi ...
Katarína Cigánová
12.08.10,13:02
dakujem ... ano islo to na policiu aj na poistovne, ale zatial nemam od nich ziadne vyjadrenie. Cakat za nimi vsak nemozem, kedze v tom par 53 k DPH je, ze sa dph musi vratit pri zisteni kradze nie az po ukonceni vysetrovania ... je to trosku divne podla mna, co ak sa auto najde? .. o com sice pochybujem, ale aj to sa stava ... tiez mohli to vratenie dph-cky nejako posunut az do vyjadrenia policie, no nie?
Ale dakujem za rychlu odpoved, pomohla mi ...
no - zákon je taký , a ano DPH musíš vrátit v tom zdan. období ako píšeš. Ak sa auto nájde , tak si ju znovu uplatníš. / aspon myslím , ešte som nemala prípad , že by sa odcudzené veci našli , hoci nám nebolo ukradnuté auto / .
vyjadrenie polície , resp náhrada od poistovne ti bude dobrá ked budeš riešit DPPO - na konci roka . teraz vyriešiš DPH
Bambi23
18.08.10,11:41
nemate nahodou niekto priklad na zauctovanie, ako to vsetko zauctovat ... od kupy auta az po vyradenie z dovodu kradeze?
Nejako sa mi to podarilo zauctovat, len by som si to rada overila podla niekoho kto s tym ma skusenosti

dakujem
Rozalka
18.08.10,15:38
Čo keby si uviedla svoje zaúčtovanie a isto dostaneš odpoveď, či je to dobre.
Katarína Cigánová
19.08.10,14:04
nemate nahodou niekto priklad na zauctovanie, ako to vsetko zauctovat ... od kupy auta az po vyradenie z dovodu kradeze?
Nejako sa mi to podarilo zauctovat, len by som si to rada overila podla niekoho kto s tym ma skusenosti

dakujem
skusim ti to popisat ,
042 /
343.19 / 321 - obstaranie vozidla
321 / 221 - uhrada faktury za vozidlo
343.5 / 343.19 - odpočet Dph - vo výkaze pri nákupe

022 / 042 - zaradenie do majetku
551 / 082 - ak je odpisované - / iba účtovné odpisy /
549 / 082 - krádež / do výšky ZC - účtovnej /
082/ 022 - vyradenie z majetku
343.19 / 343.5 - vratenie do št.rozpočtu - výkaz DPH
378 / 648 - oznámenie poistovne o výške náhrady
221/378 - inkaso od poistovne na BU
343.5 / 221 - zaplatenie daňovému úradu vrátenú DPH

účet 343.5 - ja používam voči DU pri zúčtovaní DPH - daňovej povinnosti , alebo nadm. odpočtu

snad som na žiadny krok nezabudla
Rozalka
19.08.10,19:10
Myslím, že si nič nevynechala, akurát mi nie je jasné, kedy sa zúčtuje MD 343 19.
Vzhľadom k tomu, že sa vzťahuje k škode a je nutné túto DPH odviesť, osobne by som zaúčtovala na MD 549.
Katarína Cigánová
23.08.10,13:27
skusim ti to popisat ,
042 /
343.19 / 321 - obstaranie vozidla
321 / 221 - uhrada faktury za vozidlo
343.5 / 343.19 - odpočet Dph - vo výkaze pri nákupe

022 / 042 - zaradenie do majetku
551 / 082 - ak je odpisované - / iba účtovné odpisy /
549 / 082 - krádež / do výšky ZC - účtovnej /
082/ 022 - vyradenie z majetku
343.19 / 343.5 - vratenie do št.rozpočtu - výkaz DPH
378 / 648 - oznámenie poistovne o výške náhrady
221/378 - inkaso od poistovne na BU
343.5 / 221 - zaplatenie daňovému úradu vrátenú DPH

účet 343.5 - ja používam voči DU pri zúčtovaní DPH - daňovej povinnosti , alebo nadm. odpočtu

snad som na žiadny krok nezabudla
ano - Rozárka , máš pravdu vrátená DPh na 549 - len som to chcela nejak vyznačit - že je to Dph , čiže ešte posledný zápis : 549 /343.19
Bambi23
12.10.10,10:45
dakujem to uctovanie mi pomohlo ... este by som sa chcela opytat, vo stvrtrocnom vykaze DPH sa v ktorom riadku objavi to DPH? Ja uctujem v MRP a tam som nevedela najst spravny typ DPH pre par. 53. Ak niekto uctujete tiez v MRP neviete mi s tym poradit? Dakujem
Luba
19.10.10,16:59
V daňovom priznaní do r.19 (pozor na znamienka, lebo štátu vraciaš už odpočítanú daň) a v MRP sa to dá s použitím kódu D. Tak sa to dostane do patričného riadku daň.priznania.
kimart
27.05.12,16:06
dobý deň v súvislosti stouto témou by som sa rada opýtala, neviem,či som to pochopila správne, ak som v r. 2011 kúpila auto, to mi cca za 3 mesiace odcudzili, do 31.12.11 nemám vyjadrenie z poisťovňe, uplatňujem si len odpisy za 3 mesiace, ktoré sú pripoč. položkou v DP, ZC účtovnú dám na 549. Ak teda nemám vyjadrenie od poisťovne je táto 549 pripočitateľnou položkou v DP?, alebo ako potom mám upraviť HV len o účt. odpisy?:(
KEJKA
27.05.12,16:42
dobý deň v súvislosti stouto témou by som sa rada opýtala, neviem,či som to pochopila správne, ak som v r. 2011 kúpila auto, to mi cca za 3 mesiace odcudzili, do 31.12.11 nemám vyjadrenie z poisťovňe, uplatňujem si len odpisy za 3 mesiace, ktoré sú pripoč. položkou v DP, ZC účtovnú dám na 549. Ak teda nemám vyjadrenie od poisťovne je táto 549 pripočitateľnou položkou v DP?, alebo ako potom mám upraviť HV len o účt. odpisy?:(
odpoveď máš o pár príspevkov vyššie.
nemusíš mať vyjadrenie z poisťovne, aj ked je to divné, obvykle to tak dlho netrvá. Vieš, na čo máš nárok v zmysle zmluvy a teda vieš odhadnúť výšku plnenia od poisťovne. Ten odhad účtuješ 378/648.
Pri krádeži je smerodajné vyjadrenie polície, ak ho máš, pachateľ je neznámy, suma na 549 bude daňovo uznaná.
Je dôležité súčasne s účtovanou vyškou škody účtovať aspoň odhad náhrady od poisťovne, prípadne iné nároky od /napr./ hmotne zodpovednej osoby.
UO sú pripočitateľné, ale ZC daňová bude vlastne OC auta.
nezabudni zúčtovať aj odvod DPH z titulu krádeže.
kimart
28.05.12,07:10
Kejka moc pekne ďakujem za usmernenie:), už mi len chýba doriešiť to poistné plnenie..
kimart
28.05.12,07:29
A som tu znova, nemám odhad ! Zmluve nie je nič, a v poisťovni mi povedali, že mi v tom nemôžu pomôcť, vraj si to nezoberú na zodpovednosť, tak ako ho spraviť? Jedná sa nové auto, čo sa stane, ak poistné plnenie zaúčtujem až v nasledujúci rok??? Prosím!!!
:(
KEJKA
28.05.12,11:29
A som tu znova, nemám odhad ! Zmluve nie je nič, a v poisťovni mi povedali, že mi v tom nemôžu pomôcť, vraj si to nezoberú na zodpovednosť, tak ako ho spraviť? Jedná sa nové auto, čo sa stane, ak poistné plnenie zaúčtujem až v nasledujúci rok??? Prosím!!!
:(
aký dohad nemáš? odhad si urobíš sám/sama, resp. zodpovedný pracovník vo firme.
Ako že v zmluve nie je nič? Vari zo zmluvy nevyplýva, na čo sa vzťahuje poistka?
a všeobecné podmienky stanovujú, ako sa vypočítajú náhrady, či nie?
je nejaký predpoklad, že by sa poisťovňa mohla z povinnosti poskytnúť plnenie "vyzuť"?
ak účtuješ o škode a je nárok na plnenie, musíš zaúčtovať oboje v tom istom období.
Ivenka
25.06.12,11:10
A ako to je v prípade lízingu? Auto bolo odcudzené v apríli, čiže už zo splátok si DPH neodrátavam? Vyjadrenie z polície ani poisťovne ešte nemám. Ďakujem
zuzzkaa
30.03.15,08:37
Dobrý deň, k tejto téme by som sa chcela spýtať či som to všetko správne pochopila hlavne prejavenie sa v daňovom priznaní :
1. 549/082 - škoda - krádež
2. 551/082 - účtovný odpis
3.
zuzzkaa
30.03.15,08:44
Dobrý deň, vedeli by ste mi len odsúhlasiť či som to správne pochopila? Daňová a účtovná ZC sa rovnajú a do konca roku sme nedostali vyjadrenie polície.
1. Krádež 549/082 - nedaňové (zvyšuje základ dane tab. A r.14
2. Účtovné odpisy 551/082 (náklad)
3. keďže nemám vyjadrenie polície musím daňovú ZC dať do r. 180 DP - zvyšujúce základ dane
4. predpis od poisťovne (odhad) 378/648 (výnosy-súčasť základu dane)
bude to takto správne v DP?
ďakujem