bibitraub
12.08.10,18:14
prosím poraďte mi či musím poslať opravný súhrnný výkaz a dph priznanie v tomto prípade:

česká firma uhradila predfaktúru na tovar dňa 29.6.2010, ale tovar osobne odobrala zo skladu až 13.7.2010 a s týmto dátumom bola vystavená aj riadna faktúra.

deň ZP je deň prijatia zálohovej platby alebo den vystavenia faktúry, ktorá musí byť vystavená do 15dní od prijatia platby - ak som si to dobre vysvetlila.

Prosím, spravila som chybu ak som prijatú platbu za tovar nedala do súhrnného výkazu a DPH priznania za mesiac 06/2010? Musím poslať opravné priznania ? Alebo keďže riadna faktura a tovar bol vydaný s júlovým dátumom, daná suma bude vo výkaze a dph priznaní za mesiac 07/2010.

Ďakujem za odpoved.
Luba
16.08.10,20:27
Nie, prijatá platba za tovar zo zahraničia nie je dôvodom na vykazovanie v súhrnnom výkaze. Vykážeš až v júli, keď si dodala a vyfakturovala. Rovnako aj v daňovom priznaní DPH až za júl. Potrebuješ mať ešte aj doložené, že tovar bol naozaj prepravený zo SR von. Ak sa to udialo tiež v júli, resp.do termínu podania daň.priznania za júl, tak to patrí všetko do júla.
Jún nie.
betka
17.08.10,20:08
DP vzniká dňom vyhotovenia FA. 13.7.2010.

Ak by bola Fa vystavená dňom prijatia platby 6/2010, DP by vznikla 15 dnom, teda 15.8.2010
bibitraub
17.08.10,20:15
Ďakujem vám pekne za odpoveď, ja som si aj myslela ale účtovník náš vraví ,že podľa zákona o DPH den zdanitelného plnenia je den prijatia platby alebo den dodania tovaru, v našom prípade bola platba prijatá skôr ako bol tovar vydaný. Naozaj to je teda tak, že ked sme fakturu vystavili v den dodania tovaru (bolo to 15dní od prijatia platby) tak DPH a súhrnný výkaz podávame za mesiac kedy bola faktura vystavená? teda nepochybila som a nemusím podávať opravný SV a DPH? Ešte raz ďakujem.
BlankaK
18.08.10,04:54
Dobrý deň,

pri vypĺňaní daňového priznania musíte vychádzať z poučenia na vyplnenie DP, ktorý vyšiel vo Finančnom spravodajcovi a ten určuje čo sa vpisuje do riadku 16 daňového priznania v zmysle §43 Zákona o DPH. AK by ste aj vyhotovili faktúru k prijatej platbe, aj tak by ste ju do daňového priznania nedávali, lebo do DP vstupuje len skutočné fyzické dodanie tovarov od platiteľa DPH platiteľovi DPH v rámci EU, kde jednou zo základných podmienok je, že tovar musí byť prepravený do iného štátu EU. A len tie údaje vstupujú aj do Súhrnného výkazu.
Iné je to, ak dodávate tovar neplatiteľovi DPH viď §6 odst.5+§14. Vtedy by mal Váš účtovník pravdu. Zdaňovali by ste aj prijaté platby DPH platnou v SR, kým bu ste nedosiahli limit pre zásielkový predaj príslušného štátu EU. A vtedy by ste vystavovali faktúru v tom zdaňovacom období, kedy by ste platbu prijali a vtedy ju dávate aj do DP.
Luba
18.08.10,07:10
Ďakujem vám pekne za odpoveď, ja som si aj myslela ale účtovník náš vraví ,že podľa zákona o DPH den zdanitelného plnenia je den prijatia platby alebo den dodania tovaru, v našom prípade bola platba prijatá skôr ako bol tovar vydaný. Naozaj to je teda tak, že ked sme fakturu vystavili v den dodania tovaru (bolo to 15dní od prijatia platby) tak DPH a súhrnný výkaz podávame za mesiac kedy bola faktura vystavená? teda nepochybila som a nemusím podávať opravný SV a DPH? Ešte raz ďakujem.
Táto povinnosť, čo vraví Váš účtovník, sa týka tuzemských dodaní. U zahraničných sa to posudzuje inak, pri tovare sa z prijatej zálohy DPH nedovádza a nejde to ani do daň.priznania ani do SV.
kolerka
17.10.11,11:54
Dobrý deň,
prosím poradte..
idem po prvýkrat podávat súhrnný výkaz a neviem určiť deň zdaniteľného plnenia.
česká firma uhradila predfaktúru zo dňa 16.9. dna 19.9.2011. Podnikateľ vystavil fakturu dna 20.9. a tovar bol dodaný dna 27.9.
podľa mna den zdanitelného plnenia je 15. október, ale nie som si ista..v suhrnných výkazoch som novacik tak ak niekto viete poradte..
dakujem