Ally Klima
12.08.10,20:01
Zdravím poraďáci,
hľadám to všade a neviem nájsť, ak to niekde už je skúste mi prosím dať link. Ďakujem.

Ide o to, že zahraničná firma dováža na Slovensko tovar, ktorý predáva formou zásielkového predaja v Nemecku. V oboch krajinách (Slovensko aj Nemecko) je firma registrovaná pre DPH. Tovar predáva iba v Nemecku a to s nemeckou dph.
Otázka znie: Aká dokumentácia sa vedie pre účely dph na Slovensku?
Dovozná faktúra - na účely výpočtu importnej dph.
Priznanie k dph - tam sa požiada o vrátenie dph na Slovensku.
a tu nastáva problém, čo so situáciou, že tovar sa na Slovensku nepredá, ale odíde do Nemecka.
Podáva sa súhrnný výkaz? To asi nie, lebo ani jeden bod mi k zásielkovému obchodu nesedí.
Vystaví sa doklad o premiestnení? To asi nie, lebo to sa vystavuje vtedy ked v danej krajine je prevádzka (v tomto prípade v nemecku prevádzka nie je).
Aký doklad použiť, aby DU mal prehľad o tom, čo sa s týmto dovezeným tovarom stalo a kto zaplatil DPH a kde???

Veľmi pekne ďakujem.

Ally
Ally Klima
13.08.10,08:30
posúvam
Kvaka
13.08.10,12:01
Zdravím poraďáci,
hľadám to všade a neviem nájsť, ak to niekde už je skúste mi prosím dať link. Ďakujem.

Ide o to, že zahraničná firma dováža na Slovensko tovar, ktorý predáva formou zásielkového predaja v Nemecku. V oboch krajinách (Slovensko aj Nemecko) je firma registrovaná pre DPH. Tovar predáva iba v Nemecku a to s nemeckou dph.
Otázka znie: Aká dokumentácia sa vedie pre účely dph na Slovensku?
Dovozná faktúra - na účely výpočtu importnej dph.
Priznanie k dph - tam sa požiada o vrátenie dph na Slovensku.
a tu nastáva problém, čo so situáciou, že tovar sa na Slovensku nepredá, ale odíde do Nemecka.
Podáva sa súhrnný výkaz? To asi nie, lebo ani jeden bod mi k zásielkovému obchodu nesedí.
Vystaví sa doklad o premiestnení? To asi nie, lebo to sa vystavuje vtedy ked v danej krajine je prevádzka (v tomto prípade v nemecku prevádzka nie je).
Aký doklad použiť, aby DU mal prehľad o tom, čo sa s týmto dovezeným tovarom stalo a kto zaplatil DPH a kde???

Veľmi pekne ďakujem.

Ally
Ally, toto si pozerala?
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/vratenie_dph/data/vref1_otaod_082010.pdf
Ally Klima
13.08.10,12:16
Ahojky kvaka,
pozerala, ale si myslim, ze tejto firmy sa to netyka, pretoze oni sa musia registrovat na Slovensku kvoli tomu, ze tu dovazaju tovar. Tento síce na SVK nepredávajú, ale miestom dodania je Slovensko okrem prípadov, ked su registrovany v inej krajine. Tým pádom na Slovensku musia podat danove priznanie (kedze su registrovany na dph) a poziadať o zaplatenu dph. V prípade, ze by predali tovar na slovensku, tak fakturuju s dph a odrataju si importnu dph a podla toho zaplatia alebo poziadaju o nadmerak. Ale myslim si, ze v tomto pripade nejde o vratenie dane, ale ak sa mýlim, privítam nápravu :)))
dakujem za reakciu ;-)
Kvaka
13.08.10,12:27
Možno ti pomôže aj § 6 ods. 5 zákona o DPH? (5) Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň, okrem dodania nových dopravných prostriedkov a tovaru dodaného s inštaláciou alebo montáţou dodávateľom alebo na jeho účet. Ak je dodaný tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený dodávateľom do členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru odberateľovi, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu. Ak ide o dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, dodanie tovaru je zásielkovým predajom iba v prípade, ak je tovar dodaný fyzickým osobám na osobnú spotrebu.

Mne tam stále niečo chýba.
Ally Klima
13.08.10,14:15
Kvaka, dakujem. Hej presne aj mne tam nieco chyba :((
skusala som hladat niekoho kto s tymto ma priame skusenosti, to by bolo uplne najlepsie, lebo tieto § som vsetky precitala od hora dole :((( a nieco tam chyba...
faktura tam nebude, ved je to ten isty majitel.
doklad o premiestneni tiez nie lebo nemaju prevadzku
suhrnny vykaz tiez nie, lebo to v § o suhrnnom vykaze nie je napisane..

ale do toho suhrnneho vykazu by sa mi to hodilo asi najviac. i ked tym padom by si to oni v nemecku museli kvazi samozdanit a potom odviest tu nemecku dph... v jednom a tom istom DP.
proste mi chyba ten spojovaci clanok medzi slovenskom a nemeckom. Ako by to robila slovenska firma, ktora by odosielala tovar do nemecka s tym ze by tam bola registrovana pre DPH?
Uz som z toho jelen :))))
Kvaka
13.08.10,14:38
Kvaka, dakujem. Hej presne aj mne tam nieco chyba :((
skusala som hladat niekoho kto s tymto ma priame skusenosti, to by bolo uplne najlepsie, lebo tieto § som vsetky precitala od hora dole :((( a nieco tam chyba...
faktura tam nebude, ved je to ten isty majitel.
doklad o premiestneni tiez nie lebo nemaju prevadzku
suhrnny vykaz tiez nie, lebo to v § o suhrnnom vykaze nie je napisane..

ale do toho suhrnneho vykazu by sa mi to hodilo asi najviac. i ked tym padom by si to oni v nemecku museli kvazi samozdanit a potom odviest tu nemecku dph... v jednom a tom istom DP.
proste mi chyba ten spojovaci clanok medzi slovenskom a nemeckom. Ako by to robila slovenska firma, ktora by odosielala tovar do nemecka s tym ze by tam bola registrovana pre DPH?
Uz som z toho jelen :))))
Odpoveď na tvoju poslednú otázku môžem len vydedukovať, asi by tam platila DPH a zároveň si tam uplatňovala aj vrátenie dane. Určite je to veľmi jednoduché, len už sme to moc prešpekulovali. Myslím, že je nové tlačivo súhrnný výkaz, ale mrknem na to cez víkend, idem teraz preč.
Ally Klima
14.08.10,12:50
Kvaka, nove tlacivko je, ale podla toho co je napisane aj vo vysvetlivkach tak sa tam zasielkovy predaj nehodi. Jedine, ze by sa zasielkovy predaj bral ako premiestnenie.. ale to sme sa uz zhodli, ze asi nie.. :(