Mishka22
12.08.10,21:45
Ahojte, :)
prosim všetkych o radu tykajucu sa jednoducheho učtovnictva:
Už od maja mam živnost, mam internetový obchod. zatial som sa ale akosy nedostala k učtovaniu, pretože do teraz toho nebolo vela, ale už sa mi to rozbieha a položky sa mi začinaju kopit a ja neviem čo s tym :((:mee:
najprv som si stiahla alfu od crosu ale to je na mna žial vysoke, takže som myslela že prejdem na klasicky penažny dennik jednoduchceho učta. no a tu je problem.
ako vpišem jednotlive položky? mam si do penazneho dennika zapisovat iba objednavky, či aj tovar , či to patri zase inde? do neakej inej knihy? ako mam čislovat? napr. ked si jeden človek objedna dajme tomu 5 veci, piše sa niekde meno a taketo veci, druh nazov tovaru?
system mi čisluje fakturi-objednavky automaticky, mam to čislovat tak alebo ako? ja som medzi tym kadečo aj skušala a tak takže čisla nejdu velmi navazne :(
prosim kto mi to uctovanie vysvetli polopate? :confused: dakujem každemu
Mishka22
12.08.10,19:48
ešte napr kam mam zapisat kolko som zaplatila za poštovne - teda to si vlastne zakaznk plati ale či aj to treba pisat, obalky v ktorch posielam kam napisat , a pod?
ondrejvla
12.08.10,19:51
Ahojte, :)
prosim všetkych o radu tykajucu sa jednoducheho učtovnictva:
Už od maja mam živnost, mam internetový obchod. zatial som sa ale akosy nedostala k učtovaniu, pretože do teraz toho nebolo vela, ale už sa mi to rozbieha a položky sa mi začinaju kopit a ja neviem čo s tym :((:mee:
najprv som si stiahla alfu od crosu ale to je na mna žial vysoke, takže som myslela že prejdem na klasicky penažny dennik jednoduchceho učta. no a tu je problem.
ako vpišem jednotlive položky? mam si do penazneho dennika zapisovat iba objednavky, či aj tovar , či to patri zase inde? do neakej inej knihy? ako mam čislovat? napr. ked si jeden človek objedna dajme tomu 5 veci, piše sa niekde meno a taketo veci, druh nazov tovaru?
system mi čisluje fakturi-objednavky automaticky, mam to čislovat tak alebo ako? ja som medzi tym kadečo aj skušala a tak takže čisla nejdu velmi navazne :(
prosim kto mi to uctovanie vysvetli polopate? :confused: dakujem každemu

Keď budeš mať chuť hľadať, nájdeš tu veľmi veľa rád týkajúcich sa účtovania v JÚ. Ale z toho, čo si naznačila, som pochopila, že ti je táto problematika úplne cudzia, myslím, že na začiatok by bolo najmúdrejšie zveriť svoje účtovníctvo odborníkovi, aby si sa zbytočne nedostala do problémov. Ale ak inak nedáš, hľadaj vo vyhľadávači: hľadať :účtovanie v jednoduchom*, tak ako som ti napísala a máš čo študovať a zbierať dobré rady.
Mishka22
12.08.10,19:56
dakujem, no ved čitam čitam ale už som v tom stratena...
neviem či mat učtovnika ked nemam prehnane zisky a vobec kolko krat musim uvažit za kolko objednat tovar aby mi aj zostalo dačo :( ked ja som otorila ten penazny dennik a tam jeden riadok vedie cez dve strany a ja tym pojmom nechapem :mee::mee::mee:
ondrejvla
12.08.10,20:00
dakujem, no ved čitam čitam ale už som v tom stratena...
neviem či mat učtovnika ked nemam prehnane zisky a vobec kolko krat musim uvažit za kolko objednat tovar aby mi aj zostalo dačo :( ked ja som otorila ten penazny dennik a tam jeden riadok vedie cez dve strany a ja tym pojmom nechapem :mee::mee::mee:

Môžeš robiť len to, čomu rozumieš, ale je to dosť jednoduché. No na druhej strane, ako som písala vyššie, aby si si nenarobila viac galiby, ako treba. Skús sa spýtať vo svojom okolí, možno je nejaký účtovník a nebude to stáť ani veľa peniažkov, ak máš málo položiek, nemusíš mať obavy a vysoké poplatky za spracovanie účtovníctva v JÚ.
Mishka22
12.08.10,20:07
no tak ked sa berie ako položky každa objednavka tak mam napr do 5 denne max. ale ked sa berie kazda jedna vec v tej objednavke tak niekto ma aj 3-5 veci v jednaj objednavke. ale vacsinou su to len male sumičky ..
ondrejvla
12.08.10,20:11
no tak ked sa berie ako položky každa objednavka tak mam napr do 5 denne max. ale ked sa berie kazda jedna vec v tej objednavke tak niekto ma aj 3-5 veci v jednaj objednavke. ale vacsinou su to len male sumičky ..

Predpokladám, že máš ERP, z tej sú denné uzávierky, nevadí, koľko si mala objednávok, ale tržba z RP je spoločná za jeden deň, teda 1 položka, nákupy, prípadne služby, ktoré platíš sú každý jeden bločik jedna položka, je potrebné na to vypísať výdavkový pokladničný doklad, tak ako z tržby príjmový pokladničný doklad, neviem, čo je tvojou náplňou, neviem viac poraqdiť. Objednávky stačí ak si budeš evidovať niekde v knihe objednávok, ktorú si môže vyrobiť aj v exceli.
veronikasad
12.08.10,20:13
no tak ked sa berie ako položky každa objednavka tak mam napr do 5 denne max. ale ked sa berie kazda jedna vec v tej objednavke tak niekto ma aj 3-5 veci v jednaj objednavke. ale vacsinou su to len male sumičky ..
Aký doklad o uhrade dávaš zákazníkovi do balíka ? Vystavuješ faktúry ?
ondrejvla
12.08.10,20:18
Až teraz som si uvedomila, že ide o internetový obchod, takže si povinná vystavovať faktúry a ich úhrada ti príde dobierkou, prípadne na účet. O každej faktúre musíš účtovať pri jej úhrade, musíš si viesť knihu faktúr, knihu pokladnice, prípade bankové úhrady a ostatné položky banky. Keďže sa jedná o tovar tak aj skladovú evidenciu tovaru.
Zita5
13.08.10,04:00
Nič v zlom , ale čo tak skúsiť napríklad niečo ako
http://www.kurzy.sk/d-36872/jednoduche-uctovnictvo-vecerny-kurz-senica

Alebo si nájsť účtovníčku . Ja viem , že poviete , že je síce nedostatok financií, ale snáď by sa to nejako vyriešilo .
Lebo takto neviem,neviem ...ak neviete ani základy účtovníctva .
Nechcem tvrdiť , že by ste sa to nenaučili , ale bolo treba skôr sa tým zaoberať nie až teraz, keď už máte účtovných dokladov viac,ako sama píšete .
Prima73
13.08.10,04:46
A musite viest uctovnictvo, nestacilo by viest zjednodusenu danovu evidenciu?

Zákonom č. 60/2009 Z.z. s účinnosťou od 1.3.2009 sa zjednodušila daňová evidencia pre fyzické osoby – podnikateľov za podmienky, že splnia presne stanovené podmienky.

FO podnikateľ vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia zjednodušenú daňovú evidenciu za predpokladu, že:


túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,
dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 EUR (5 121 420 Sk)
uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky


Zjednodušenou daňovou evidenciou sa myslí:


evidencia o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
evidencia o hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
evidencia o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch

Podnikateľ (daňovník), ktorý splní zákonom stanovené podmienky nebude mať povinnosť:


vykonať inventarizáciu
zostavovať účtovnú závierku
uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy
oceňovať majetok reálnou hodnotou
zostavovať účtovný odpisový plán
vyčíslovať kurzové rozdiely
správca dane ho nebude môcť sankcionovať za správnosť vedenia účtovníctva podľa zákona o účtovníctve
Mishka22
13.08.10,05:22
fakturi zatial nedavam do balika v papierovej forme ale system mi vygeneruje a tu v pdfku poslem zakaznikovi.
a ako s tymi skladovymi kartami ked mam aspon 100 druhov tovaru a polovicu mam skladom polovicu nie?
Mishka22
13.08.10,05:23
a ta zjednodušena evidencia- to by bolo len že by som si evidovala fakturi ako doklad čo som vystavila zakaznikom, fakturi čo som platila za tovar, neake bločky od nakladov / obalky a t d/ , a možem to takto viest aj ked robim prvy rok? či musim už mat rok odevidovany? ako by to bolo potom z danovym priznanim?
Mishka22
13.08.10,05:27
a este dalšia vec, poskytujem aj služby, teda neviem asi sa to počita za lužby, neviem ako konkretne sa tu može piat aby sa to nebralo ako reklama, zatial som vypisovala vydavkovy pokladničny doklad bez dph, ale vacsinou ani nikto doklad nechcel poriadne, ale ked na tom nemam pečiatku ma to vobec hodnotu ako doklad?
veronikasad
13.08.10,05:32
a este dalšia vec, poskytujem aj služby, teda neviem asi sa to počita za lužby, neviem ako konkretne sa tu može piat aby sa to nebralo ako reklama, zatial som vypisovala vydavkovy pokladničny doklad bez dph, ale vacsinou ani nikto doklad nechcel poriadne, ale ked na tom nemam pečiatku ma to vobec hodnotu ako doklad?
Skontroluj si, či službu, ktorú poskytuješ, nenájdeš v prílohe č. 1 tohto príspevku.
Ak ano, si povinná príjem tržby evidovať cez ERP

http://www.porada.sk/1477801-post439.html
Mishka22
13.08.10,06:34
noo nevidim tam nic take, asi konkretne sem nemožem pisat aby sa to nepovažovalo za reklamu že? lebo takto ked nikto nevie o čo ide nik mi asi neporadi :( dakujem aj tak velmi pekne každemu, snad sa mi to po čase trochu uleži v hlave a pridem na to čo a ako :D
Mishka22
13.08.10,06:53
este otazka / sice ja ich mam plno :D / - ako mam ratat tovar, kt. ja kupim napr z činy, pride mi normalne poštou, platim dopredu napr v dolaroch , potom mam prepočitat sumu podla toho kurzu kedy mi boli peniaze strhnute?
calawen
13.08.10,08:36
este otazka / sice ja ich mam plno :D / - ako mam ratat tovar, kt. ja kupim napr z činy, pride mi normalne poštou, platim dopredu napr v dolaroch , potom mam prepočitat sumu podla toho kurzu kedy mi boli peniaze strhnute?

áno, cena tovaru sa vyráta podľa kurzu, ktorý určí banka (predpokladám, že máte účet vedený v EUR a dali ste úhradu napr. v USD)
Mishka22
17.08.10,12:45
dakujem každemu za rady;)