tatatata
13.08.10,07:08
prosim vas. vie mi niekto pomoct? chcem zacat ako zivnostnik nakupovat oblecenie z cz a tu cez internetovy obchod ho predavat. co je pre mna vyhodnejsie? stat sa platcom alebo ostat neplatcom dph? ak sa stanem platcom, nakupim sice tovar bez dph, ale potom budem musiet zdanovat moje zisky, je to vyhodne? a ak ostanem neplatcom,k budu chciet odomna nakupovat slovenske firmy? dakujem za vase rady, postrehy...
Dáša_
13.08.10,05:19
svoje zisky budeš zdaňovať na slovensku tak či tak.

A ak predpokladáš, že budeš predávať aj firmám, platiteľom dph, tak jednoznačne platiteľ DPH.

A trochu pohľadaj, rozdiely medzi platiteľom a neplatiteľom aj na konrétnych príkladoch tu boli rozoberané veľa krát

priklad, nakupiš v čechach tričko za 100+20 czk, 100 je bez dane, 20 je dan

ak si platitel dph na slovensku, tak dovezies tricko, pripocitas svoju prirazku, das dph a predas odberatelovi - platitelovi dph

100+30 (tvoj zisk)+24,7 (dph) za 154,7 (neprepocitavam na Eura pre zjednodusenie)
tvoj odberatel ide predavat dalej, jeho vakupna cena je 130, ku nej si pripocita svju priražku, dph

ak by si nebol platitel dph, tak odberatelovi-platitelovi by si predaval:
120+30=150 , teda jednoznacne by si bol pre neho drahši.


V pripade, ze tvoji odberatelia su obyčajni obcania, nepodnikatelia, tak vtedy je vyhodnejsie byt neplatitelom

130
tatatata
13.08.10,05:32
ale ak by som ostala neplatcom a velkoodberatelovi by som len upravila cenu o tych 19%, tak myslim, ze by nemusel byt problem.. idem este studovat clanky s touto problematikou, dakujem krasne za radu
Dáša_
14.08.10,03:07
ale ak by som ostala neplatcom a velkoodberatelovi by som len upravila cenu o tych 19%, tak myslim, ze by nemusel byt problem.. idem este studovat clanky s touto problematikou, dakujem krasne za radu

ak si o 19% znížiš svoj zisk, tak nie.

A ešte jedna poznamka, keď si platiteľ, tak za rovnaký obnos peňazí nakúpiš v zahraničí viac tovaru.

Veľmi záleží, koľko % tvojich obchodov na slovensku bude s inými platiteľmi a koľko bežní spotrebitelia.
KEJKA
14.08.10,18:43
netreba zabudnúť na stanovenú hranicu nákupu tovaru, od ktorej je povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH.