flaniko
13.08.10,07:42
stretla som bývalú spolužiačku, ktorá už 3 roky pracuje na jednej súkromnej materskej škole.......predtým pracovala ako vychovávateľka v škd na štátnej škole.......chválila terajšie pracovisko, vraj sa to nedá porovnať s predošlým ( čiže súkromné so štátnym)....menej detí , len 7-10, najmodernejšie vybavenie, atď......čo ma šokovalo, jej plat........skoro dvakrát vyšší ako ten náš .......ako to?........nemáme tú istú kvalifikáciu a platovú triedu, nerobíme tú istú prácu ( dokonca v omnoho horších podmienkach) ?......viem, že vyberajú dosť vysoké školné - 350 € mesačne za dieťa- ale vystačí im to na také platy?
ivka70
13.08.10,05:46
Asi vedia lepsie hospodarit s peniazmi.
pe.pe
13.08.10,07:20
stretla som bývalú spolužiačku, ktorá už 3 roky pracuje na jednej súkromnej materskej škole.......predtým pracovala ako vychovávateľka v škd na štátnej škole.......chválila terajšie pracovisko, vraj sa to nedá porovnať s predošlým ( čiže súkromné so štátnym)....menej detí , len 7-10, najmodernejšie vybavenie, atď......čo ma šokovalo, jej plat........skoro dvakrát vyšší ako ten náš .......ako to?........nemáme tú istú kvalifikáciu a platovú triedu, nerobíme tú istú prácu ( dokonca v omnoho horších podmienkach) ?......viem, že vyberajú dosť vysoké školné - 350 € mesačne za dieťa- ale vystačí im to na také platy?

Ahoj,

súkromné materské školy nemusia odmeňovať podľa 553, toto bude asi práven ten prípad. Postupujú buď podľa internej kolektívnej zmluvy alebo Zákonníka práce. V praxi to znamená, že na výške mzdy sa môžu dohodnúť. A plus to, čo píše ivka, narábajú s vlastnými peniazmi, nikto im do prerozdeľovania peňazí nehovorí, žiadna obec, starosta a všelikto iný.
flaniko
13.08.10,16:13
takže všetko záleží len na hospodárení?
a platy potom dostanú podľa toho, kto ako pracuje?
môže šikovná absolventka s Bc. titulom dostať viac ako jej kolegyňa-menej zdatná- s 15 ročnou praxou a PaedDr titulom?
to je potom super, lebo platy dostanú podľa vykonanej práce a nie podľa titulov...
ide totiž o to, že mi ponúkali miesto v súkromnej škôlke a nevedela som presne čo znamená, plat s dohodou.......na štátnych školách im záleží na tituloch, teraz na kreditoch a až potom berú do úvahy samotnú prácu pedagóga-na osobné príplatky však školy nemajú........je to spravodlivé?
Tezaurus
13.08.10,19:39
je to individualne. Znama pracovala na sukromnej zakladnej skole, plat mali rovnaky ako na statnej (dokonca bez akychkolvek priplatkoch) a este ani nedostavali stravne listky.
Vebi34
13.08.10,20:00
V našom meste sú dve súkromné školy. V oboch idú pedagógovia na holých platoch. V triede majú síce nižší počet žiakov ako na štátnych. Školné nevyberajú, aby vôbec zaplnili triedy. Dosť často dochádza k výmene pedagógov aj počas roka. Najmä vtedy, ak si nájdu niečo lepšie.
pe.pe
14.08.10,08:59
Súhlasím s predchádzajúcimi komentármi, veľa (vlastne všetko) záleží od zodpovednosti a férovosti zamestnávateľa. Tak ako môžeš mať negatívnu skúsenosť, môžeš mať aj pozitívnu. Určite sa porozprávaj s učiteľkami v škôlke, pozri si zariadenie...moja známa má súkromnú škôlku a len oči otváram, čo všetko robí pre deti a pre učiteľky. Školné pomerne vysoké, ale zas je to v regióne, kde má pri týchto nadštandardných službách zabezpečenú naplnenosť. Na druhej strane jedna súkromná stredná škola u nás...fujtajbl.
Zdenka1973
10.09.10,14:28
Tiež pracujem na súkromnej a platy sme mali donedávna nižšie ako na štátnych, ja ho mám taký stále. Vôbec nie sme hodnotení podľa kvality práce. Príplatky alebo stravné lístky - o tom môžeme iba snívať.
flaniko
12.09.10,11:18
Ďakujem za názory.......
Xantypa
07.11.11,21:15
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na Váš názor čo sa týka odmeňovania pedagogických zamestnancov od 1.1.2012.
Podľa nového zákona už nebudú pedagog.zamestnanci v súkromných školách od 1.1.2012 odmeňovaní podľa "tabuliek" ale podľa ZP a KZ. Citujem:


§ 1 sa dopĺňa odsekmi 5 a 6, ktoré znejú:


„(5) Tento zákon sa nevzťahuje na pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov školy, v ktorej sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie4a) v zriaďovateľskej pôsobnosti inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak škola, v ktorej sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie4a) pri odmeňovaní postupuje podľa kolektívnej zmluvy alebo vnútorného predpisu, v ktorých sú podmienky odmeňovania upravené podľa Zákonníka práce.
Ako je to podľa Vás v súkromnom zariadení? Myslím tým napr. súkromný domov sociálnych služieb, súkromný detský domov a pod. Tieto zariadenia zostávajú naďalej odmeňovaní podľa Zákona o verejnej službe?
Ďakujem za názor.
nadka1
09.11.11,08:48
Dobrý deň,
mňa by zasa zaujímalo,ako to bude s odmeňovaním v súkromnej zuš.
Ďakujem
Xantypa
09.11.11,21:12
Ten istý problém môže mať aj súkromné CVČ, súkromné DSS, súkromný DD a pod... fakt neviem ako to má byť, pretože v zákone sa hovorí len o školách, v ktorých sa vzdelávajú žiaci a vzdelávanie sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie... a to ani v súkromnej ZUŠ nie je, tak fakt neviem. Vie niekto poradiť?
doktor01
11.11.11,15:26
Podľa nového zákona už nebudú pedagog.zamestnanci v súkromných školách od 1.1.2012 odmeňovaní podľa "tabuliek" ale podľa ZP a KZ. Citujem:

§ 1 sa dopĺňa odsekmi 5 a 6, ktoré znejú:

„(5) Tento zákon sa nevzťahuje na pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov školy, v ktorej sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie4a) v zriaďovateľskej pôsobnosti inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak škola, v ktorej sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie4a) pri odmeňovaní postupuje podľa kolektívnej zmluvy alebo vnútorného predpisu, v ktorých sú podmienky odmeňovania upravené podľa Zákonníka práce.
Ako sa teda bude stanovovať pracovný čas? Podľa úväzku? Zákonnik práce take niečo predsa nepozná. Vie niekto odpovedať?
Xantypa
14.11.11,06:30
Pracovný čas pedagogických zamestnancov bude aj naďalej upravovať NV SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov. Ide len o zmenu v odmeňovaní. Už to nebude podľa "zákona o verejnej službe a tabuliek" ale len podľa ZP a KZ. Už nebude musieť zamestnávateľ napr. sledovať kariérový rast zamestnanca, pedagog.zamestnanec nebude mať príplatky za triednictvo, pr. uvádzajúceho učiteľa a pod. Jeho plat stanovený ZP by mal zohľadniť všetky tieto príplatky a nesmie byť nižší ako by bol plat zamestnanca, keby bol odmeňovaný podľa "tabuliek"
Len neviem, či sa jedná len o pedagogických zamestnancov súkromných škôl alebo aj o pedag.zamestnancov súkromných školských zariadení. Má niekto prosím nejaké info?
nadka1
19.01.12,08:35
Pracovný čas pedagogických zamestnancov bude aj naďalej upravovať NV SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov. Ide len o zmenu v odmeňovaní. Už to nebude podľa "zákona o verejnej službe a tabuliek" ale len podľa ZP a KZ. Už nebude musieť zamestnávateľ napr. sledovať kariérový rast zamestnanca, pedagog.zamestnanec nebude mať príplatky za triednictvo, pr. uvádzajúceho učiteľa a pod. Jeho plat stanovený ZP by mal zohľadniť všetky tieto príplatky a nesmie byť nižší ako by bol plat zamestnanca, keby bol odmeňovaný podľa "tabuliek"
Len neviem, či sa jedná len o pedagogických zamestnancov súkromných škôl alebo aj o pedag.zamestnancov súkromných školských zariadení. Má niekto prosím nejaké info?
Prosím o info, ako postupujete pri odmeňovaní pedag.zamestnancov od 1.1.2012 v súkromných ZUŠ. Ak by sa postupovalo len podľa ZP, ako vypracujete štvrťročné výkazy o práci, kde je potrebné uvádzať podrobne všetky príplatky? Týka sa tento paragraf vôbec ZUŠ ?
ĎAkujem vopred za nejakú odbornú radu.