michaela74
13.08.10,08:50
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, môj syn má 5 rokov máva niekedy návaly hnevu - zúrivosti, ide hlavne o situácie keď ho vyprovokujú napr. starší kamaráti, vtedy začne zúriť, nahánať ich, kopať, biť, chcela by som poprosiť o radu ako na toto jeho správanie reagovať, a či je potrebná odborná pomoc.
Stanislav 1975
13.08.10,06:52
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, môj syn má 5 rokov máva niekedy návaly hnevu - zúrivosti, ide hlavne o situácie keď ho vyprovokujú napr. starší kamaráti, vtedy začne zúriť, nahánať ich, kopať, biť, chcela by som poprosiť o radu ako na toto jeho správanie reagovať, a či je potrebná odborná pomoc.

A tak preventívne možeš navštíviť nejakého psychologa, ale zasa ak to je len občas a keď je vyprovokovaný,tak zasa až nejakú moc velkú vedu by som z toho nerobil-každý sme občas nerváci, len deti to menej vedia tlmiť...
adka18
13.08.10,06:54
Dobry den,
ja by som na Vasom mieste sa poradila s detskym psychologom. Mnohi povedia, ze su to normalne prejavy spravania.. ale trosku som studovala psychologiu a mozem povedat, ze dieta reaguje preto tak, lebo ho nieco tazi, lebo si nevie nieco vysvetlit, lebo ma nejake problemy.. ale poznate deti, tie moc nehovoria o takych veciach.. velakrat ani nerozumeju, co sa s nimi deje..

psycholog neznamena hned ze je Vas syn chory... psycholog len najde pricinu jeho hnevu a pomoze mu aj Vam pochopit, co sa stalo a priciny sa zbavit

Jeho spravanie ovplyvnuje aj Vas a rada od odbornika nie je na skodu.. nemusi k nemu chodit stale..
michaela74
13.08.10,07:03
Zabudla som napísať, že chodí 4 roky do škôlky, ale nikdy mi p.učiteľky nepovedali, žeby sa v škôlke takto prejavil.
adka18
13.08.10,07:08
mozno si o nevsimali a mozno to brali ako beznu vec u deti a neriesili ci nemaju deti nezhody medzi sebou.. aj o takom som uz pocula...

ako pise stanislav 1975, deti viac ventiluju, ale ja by som urcite hladala dovody, preco by moje dieta malo mat navaly hnevu. ked si to zoberiem z mojho osobneho pohladu.. tiez zistujem, preco mam zrazu naval hnevu a vzdy zistim, ze nejaku pricinu to ma.. nieco ma trapi, s niecim si neviem rady..

skusili ste sa s nim porozpravat? ako sa ma v skolke, ake su deti, ako sa hraju, ci su deti dobre a pod...
michaela74
13.08.10,07:36
Áno, veľmi veľa sa rozprávame, keď chceli vedieť moje kamarátky - matky spolužiakov zo škôlky, čo sa tam deje vždy sa pýtali mňa, lebo ich deti im nič nechceli povedať, napadla ma jedna vec, napr. raz ho dievčatá chytili do zlatej brány a nechceli ho pustiť von, tak im presekol ruky aby sa odtial dostal a p.učiteľka samozrejme vykričala jeho, nezaujímalo ju prečo to urobil, len to, že to urobil, tam som mu hovorievala, keď Ti niekto niečo urobí choď to povedať p.učiteľke, na to mi povedal, mami keď jej niečo také poviem, tak ona mi povie AJ TAK TI NEVERÍM.
Keď niečo zlé urobí, a dostane napr. trest, vždy sa ho potom opýtam či vie prečo ten trest dostal, odpovie, že ÁNO a, že už bude dobrý vždy sa ospravelní, že to už viac neurobí. Ale potom sa zasa niečo stane a zasa takto dookola ....
adka18
13.08.10,07:45
To je super, ze sa s Vami rozprava. To je velke plus pre Vas, lebo Vam doveruje.. no zaraza ma reakcia jeho ucitelky..

Ostatne, ja to vidim z dvoch pohladov:

1. bud nechape svojmu trestu a povie, ze chape len preto, aby nepocul od Vas "aj tak ti neverim" podobne ako od ucitelky, co povazujem za zly pristup k detom. deti sa naucia, ze im ludia nebudu verit a potom sa budu bat hocico povedat, zdoverit sa a budu sa branit tym, ze budu zle na ostatnych (moznost je, ze Vas syn videl u niekoho, ze takto sa tiez daju riesit problemy.. deti su ucenlive a ucia sa hlavne z pozorovania inych, hlavne dospelych)

2. chape svojmu trestu, ale nerozumie, resp. nevie ako predist situaciam, aby nemusel trest dostat (a nevie ako to povedat) alebo chce uputat pozornost...

Casto ani rodic nevie, na co sa ma vlastne pytat, s cim sa dieta denne stretava, ako to vnima. Deti maju male zivotne skusenosti a "pracuju" s tymi skusenostami, s ktorymi sa uz stretli a porovnavaju. Ked nevedia porovnat, pozoruju inych...
michaela74
13.08.10,07:52
myslím, že mi dôveruje, povie mi zatial všetko, no chcela by som ešte poradiť aký trest je podľa Vás najlepší, zavrieť na samotku, zobrať obľubenú vec, na zadok ...... Ak máte niekto skúsenosti podeľte sa prosím, možno pomôžu viacerím.
adka18
13.08.10,08:06
ja som zastanca komunikacie a komunikacie. najvacsi problem v dnesnej dobe je prave v zlyhani komunikacie a v pochopeni toho, o com sa rozpravaju ludia.

po dlhom rozhovore by som sa ho spytala, co si mysli, ze si zasluzi za svoj cin.. urcite by som mu vysvetlila, preco mu musim zakazat pozerat TV, hrat na PC a pod. ale nebranila by som mu v cinnostiach, ktore ho rozvijaju, napr. hry alebo brala oblubene veci (mne ked v detstve zobrali oblubenu hracku, tak som si ju neskor brnaila zubami nechtami a nechcela nikomu opzicat, lebo som sa bala, ze mi ju uz nevrati.. no a viete,ako su deti priputane k oblubenym veciam v detstve)..

no ale kazdy pozna svoje dieta a vie lepsie, z coho sa pouci...
buchač
13.08.10,08:41
ja som zastanca komunikacie a komunikacie. najvacsi problem v dnesnej dobe je prave v zlyhani komunikacie a v pochopeni toho, o com sa rozpravaju ludia.

po dlhom rozhovore by som sa ho spytala, co si mysli, ze si zasluzi za svoj cin.. urcite by som mu vysvetlila, preco mu musim zakazat pozerat TV, hrat na PC a pod. ale nebranila by som mu v cinnostiach, ktore ho rozvijaju, napr. hry alebo brala oblubene veci (mne ked v detstve zobrali oblubenu hracku, tak som si ju neskor brnaila zubami nechtami a nechcela nikomu opzicat, lebo som sa bala, ze mi ju uz nevrati.. no a viete,ako su deti priputane k oblubenym veciam v detstve)..

no ale kazdy pozna svoje dieta a vie lepsie, z coho sa pouci...

...hm , tak ako to vidíme v amerických filmoch ????

Zhodou okolností prisla včera k nám kamoška mojej dcéry ...spoza mora sa vrátila ....ou pair bola ...
To , čo vravela o komunikácii...všetky chlpy na tele sa mi ježili ...:eek:

Nevravím , že netreba rozprávať sa , ale niekedy jedna výchovná je lepšia ako hodiny a hodiny prázdnych rečí ...

P.S.:
Ale až tak doslova ma neberte ...;)
jaros5
13.08.10,11:15
...hm , tak ako to vidíme v amerických filmoch ????

Zhodou okolností prisla včera k nám kamoška mojej dcéry ...spoza mora sa vrátila ....ou pair bola ...
To , čo vravela o komunikácii...všetky chlpy na tele sa mi ježili ...:eek:

Nevravím , že netreba rozprávať sa , ale niekedy jedna výchovná je lepšia ako hodiny a hodiny prázdnych rečí ...

P.S.:
Ale až tak doslova ma neberte ...;)


Môj názor je jednoznačný - nebiť.
Bitka je ponižujúca, nezmyselná a najmenej efektívna metóda výchovy, aj keď momentálny efekt sa môže zdať byť veľmi účinným. Je to ale skutočne len zdanie.
Je dobré dodržať niekoľko zásad, ak chcem aby trest bol čo najúčinnejší;

Nech sa páči vstúpte:http://www.izdravie.sk/zdravie/mama-a-dieta/ako-trestat-neposlusne-deti.html


Čo sa týka otázky zadávateľky, treba sa poradiť s odborníkom.
Chlapček je vo veku, keď detský vzdor a prípadná agresivita nie je nič mimoriadne. Z toho mála čo michaela74 napísala je zrejmé, že je to normálny chalan, ktorý len potrebuje pomôcť, aby lepšie zvládal niektoré situácie.
danushka
13.08.10,11:57
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, môj syn má 5 rokov máva niekedy návaly hnevu - zúrivosti, ide hlavne o situácie keď ho vyprovokujú napr. starší kamaráti, vtedy začne zúriť, nahánať ich, kopať, biť, chcela by som poprosiť o radu ako na toto jeho správanie reagovať, a či je potrebná odborná pomoc.

Ťažko Ti radiť dievča...
Možno je Tvoj syn len takým vzpurným barančekom a učí sa presadzovať v kolektíve a možno sa mu to ešte dlho nebude dariť.
A možno ho niečo trápi a ventiluje von pri deťoch.
Ty ako matka musíš v prvom rade vedieť, či u Vás doma je všetko v poriadku.
Stačia aj trenice medzi rodičmi a dieťa v tomto veku to prežíva vo svojom vnútri a prejaviť sa to môže najrozličnejšími spôsobmi, uzavretosťou, výbušnosťou, utiahnosťou alebo agresiou.
Nezabúdaj, že detská duša je veľmi zraniteľná. Už medzi takýmito drobcami vznikajú priateľstvá v škôlke a starosti zo škôlky si donesú aj domov.
Tiež som za komunikáciu a otvorené rozhovory.
V piatich rokoch je dieťa už dostatočne zrelou osobnosťou na rozhovor a vyjadrenie svojich pocitov.
Hlavne Ti poradím jednu vec. Nikdy nerieš detské šarvátky medzi deťmi a nekarhaj ostatné deti za to, že sa čosi medzi nimi udialo. Oni si to vedia vyriešiť medzi sebou.
Pestuj zdravé sebavedomie svojmu synovi, to je najlepšia obrana do budúcna, pretože kadejakých žabomyších vojen ešte pozažíva hodne a neskôr aj v puberte, aj zo strany učiteľov, profesorov.
Nauč ho prehodnocovať situácie už od malička, či k danej situácii muselo dôjsť, či sa tomu nedalo vyhnúť.
Ak sa mu podarí vyhnúť konfliktu, ktorý bol už na hrane a on Ti o tom porozpráva - pochváľ ho, že situáciu zvládol.

Ak budeš mať pocit, že si s tým nevie rady, navštívte detského psychológa.
Ten Vašu ratolesť prečíta ako rozprávkovú knihu a povie Vám aj veci o ktorých ani netušíte. Ešte aj, na čo má talent :)

A nezabúdaj, malé deti - malé starosti, veľké deti - starosti vyše hlavy :D .
buchač
13.08.10,12:43
Môj názor je jednoznačný - nebiť.
Bitka je ponižujúca, nezmyselná a najmenej efektívna metóda výchovy, aj keď momentálny efekt sa môže zdať byť veľmi účinným. Je to ale skutočne len zdanie.
Je dobré dodržať niekoľko zásad, ak chcem aby trest bol čo najúčinnejší;

Nech sa páči vstúpte:http://www.izdravie.sk/zdravie/mama-a-dieta/ako-trestat-neposlusne-deti.html


Čo sa týka otázky zadávateľky, treba sa poradiť s odborníkom.
Chlapček je vo veku, keď detský vzdor a prípadná agresivita nie je nič mimoriadne. Z toho mála čo michaela74 napísala je zrejmé, že je to normálny chalan, ktorý len potrebuje pomôcť, aby lepšie zvládal niektoré situácie.

Vstúpil som , čítal a videl ...ajhľa :

„Uvedomte si, že každé dieťa je jedinečná bytosť: Pre jedno je facka od otca vážnym otrasom, iné ju prijme v štýle – veď sa nič nedeje,“


NA TELESNÝ TREST ZABUDNITE
Je ponižujúci a nezmyselný, pretože sú aj iné, oveľa účinnejšie tresty. Zaiste si spomeniete, ako ste v detstve dostali nepríjemnú slovnú výčitku, ktorá vás zahanbila a bolela oveľa viac, ako keby ste dostali „jednu výchovnú“. „Istou výnimkou sú dojčatá a deti v predškolskom veku. Podnety prijímajú najmä priamym telesným kontaktom, preto intenzívne reagujú na poláskanie, objatie, ale aj zatrepanie či buchnutie na zadoček. To však neznamená, že ich teraz začnete telesne trestať!“ zdôrazňuje psychologička. Fyzické ubližovanie dieťaťu je trestné. Ak máte dojem, že je telesne týrané, máte povinnosť ohlásiť to na polícii alebo sociálnym pracovníkom na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Iba tieto dve inštitúcie majú právomoc zasiahnuť.

Hm , keďže hovoríme o detskom psychológovi ...

Takže radšej je lepšie deptať decko nejakými psycho trestami , účinnejšími , kvalitnejšími ...nech je na psychiatriu schopné , ako mu jednu ...podotýkam jednu výchovnú dať ???
Nevravím ale , že facku ...takému malému stačí len po zadnej časti , v pohode ...
Inak , môžem konštatovať , na svoje dievky mi stačilo len krivo pozrieť , hneď vedel , koľká to bije ...ja som ani nemusel...

Len poznámka ...čo je to týranie detí v rámci normálnej výchovy ???
Vysvetlenie nečakám , ani ho nejak nechcem , nepotrebujem ....
jaros5
16.08.10,10:26
Vstúpil som , čítal a videl ...ajhľa :
Hm , keďže hovoríme o detskom psychológovi ...

Takže radšej je lepšie deptať decko nejakými psycho trestami , účinnejšími , kvalitnejšími ...nech je na psychiatriu schopné , ako mu jednu ...podotýkam jednu výchovnú dať ???
Nevravím ale , že facku ...takému malému stačí len po zadnej časti , v pohode ...
Inak , môžem konštatovať , na svoje dievky mi stačilo len krivo pozrieť , hneď vedel , koľká to bije ...ja som ani nemusel...

Len poznámka ...čo je to týranie detí v rámci normálnej výchovy ???
Vysvetlenie nečakám , ani ho nejak nechcem , nepotrebujem ....

mimotemyPriznám sa, nerozumiem ....
Položíš otázku a vzápätí odmietaš odpoveď ...

Na jednej strane obhajuješ výchovné facky (resp. výchovné po zadku) a na strane druhej konštatuješ, že na tvoje deti stačilo len krivo pozrieť a hneď vedeli koľká bije ... a ty si už nemusel ...
... a predtým, kým nevedeli koľká bije, si musel ???