kaja211
13.08.10,12:07
Prajem pekný deň.Chcela by som sa spýtať,ideme stavať garáž a budeme ju využívať ako sklad /manžel je SZČO/,sídlo firmy má doma,ale garáž si budeme stavať mimo domu,chcela by som sa spýtať ,ak sa dá dať do nákladov cena garáže, dávajú sa bločky z materiálu ako náklad do podnikania,alebo ke&´d postavíme garáž,spočítam bločky ,dám spočítanú sumu do majetku a potom nasledujúci rok sa to začne odpisovať? ďakujem.
kimart
13.08.10,10:55
Volila by som variantu II. OC = všetok materiál použitý na stavbu garáže, po ukončení zaradiť a odpisovať
kaja211
13.08.10,11:00
Amôžem tam zaradiť / do celkovej ceny / aj kúpu pozemku?
kimart
13.08.10,11:07
Pozemok asi nie, na pozemok sa nespadá ani do odpisovania.
Kačena I.
13.08.10,11:13
no bločky a faktúry za nákup materiálu musíš dávať priebežne podľa obdobia do účtovníctva ako VNZD, ak si platca DPH, tak nárokováť DPH na vstupe a do dokončení a skolaudovaní garáže ju zaradiť do majetku a odpisovať
kaja211
13.08.10,11:52
Som platca dph,takže bločky s dph sa mi premietnu do dane z pridaje hodnoty za príslušný štvrťrok podľa toho kedy budeme nakupovať materiál, ale celková cena / bločky s DPH aj bez /až na odpisoch -pochopila som správne? A kedy mám potom začať odpisovať môžem aj hneď ako skolaudujeme? Poradte mi prosím nerobila som ešte odpisy. ďakujem
Tamila
13.08.10,11:57
Keď si z bločkov nárokuješ odpočet DPH, do hodnoty stavby vstupuje iba cena bez DPH. Zaradíš do používania a odpisuješ až po kolaudácii stavby.
Kačena I.
13.08.10,12:05
Som platca dph,takže bločky s dph sa mi premietnu do dane z pridaje hodnoty za príslušný štvrťrok podľa toho kedy budeme nakupovať materiál, ale celková cena / bločky s DPH aj bez /až na odpisoch -pochopila som správne? A kedy mám potom začať odpisovať môžem aj hneď ako skolaudujeme? Poradte mi prosím nerobila som ešte odpisy. ďakujem


neviem, čo so myslela tým textom (červeným). ALe urobíš to tak: máš blok, priebežne účtuješ základ do VNZD a DPH. Po dokončení zrátaž sumu, to bude obstarávacia cena garáže. Mam by sa urobiť preberací protokol. to znamená, kedy bude stavba odovzdaná do užívania a začneš odpisovať. Malo by to byť po kolaudácií.
kaja211
19.08.10,07:25
Ďakujem za odpoveď.