pavelka77
13.08.10,13:05
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať,ako sa mi bude počítať PN.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Nastúpila som na ňu 21.4.2008 ako zamestnenec,čo aj trvá. Počas RD som otehotnela a od 26.3.2010 si platím DNP z rozdielu,(čo je minimum - 14€),aby som dosiahla max.materskú. Na druhú materskú by som mala nastúpiť 4.10.2010 a predpokladaný termín pôrodu je 16.11.2010. Pravdepodobne budem musieť ísť na PN. Ako sa mi vypočíta? Mám nárok na PN aj zo zamestnania aj z DNP? A čo rodičovský? Budem ho poberať paralelne s PN?
ďakujem
veronikasad
13.08.10,11:14
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať,ako sa mi bude počítať PN.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Nastúpila som na ňu 21.4.2008 ako zamestnenec,čo aj trvá. Počas RD som otehotnela a od 26.3.2010 si platím DNP z rozdielu,(čo je minimum - 14€),aby som dosiahla max.materskú. Na druhú materskú by som mala nastúpiť 4.10.2010 a predpokladaný termín pôrodu je 16.11.2010. Pravdepodobne budem musieť ísť na PN. Ako sa mi vypočíta? Mám nárok na PN aj zo zamestnania aj z DNP? A čo rodičovský? Budem ho poberať paralelne s PN?
ďakujem
Zo zamestnania nemáš nárok na nemocenské, počas rodičovskej dovolenky máš nemocenské poistenie prerušené (ochranná doba sa vzťahuje len na materské).
Ak dobre počítam, nevznikne ti nárok na nemocenské ani z DNP, lebo nesplňaš podmienku 270 dní nem. poistenia. Ak tvoj súčasný pracovný pomer trvá viac ako 2 roky, nesplníš ani podmienku 270 dní na výplatu materského z DNP.
pavelka77
13.08.10,16:30
pokiaľ ja viem,tak na materské z DNP by som mala mať nárok,nakoľko aj keď som na RD,(toto obdobie je síce prerušením nem.poistenia),ale do obdobia 270 dní sa započítava,a ja som už viac ako 270 dní na RD.
toto je uvedené na stránke soc.poisťovne
Do obdobia 270 dní sa započítava:

obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)
ak toto platí,tak potom by som mala mať podmienku 270 dní na výplatu materského splnenú a nerozumiem tomu,prečo by som nemala mať nárok aj na PN z DNP. je to naozaj tak?
Katy a R
13.08.10,16:35
...
prečo by som nemala mať nárok aj na PN z DNP. je to naozaj tak?


.. pretože musíš mať aj z DNP splnenú podmienku 270tich dní do pôrodu ...a to ty asi nebudeš mať;) - to na materské
.. a na PNku teraz - už vôbec nie:mee::mee:
pavelka77
13.08.10,16:57
je uvedené 270 dní nemocenského poistenia,v tom prípade je jedno či povinného,či dobrovoľného
ak by to platilo,tak potom mám nárok aj na PN z DNP?
Xanti
13.08.10,17:01
je uvedené 270 dní nemocenského poistenia,v tom prípade je jedno či povinného,či dobrovoľného
ak by to platilo,tak potom mám nárok aj na PN z DNP?
No Katy a R má pravdu,
nebudeš mať nárok.
Len na materskú zo zamestnania, lebo tam si poistená 270 dní,
pri DNP nie si poistená dostatočne dlho.

Lebo 270 dní musíš splnať z každého poistenia. Teda 270 dní zamestnanie - máš, a 270 dní DNP - nemáš.
Katy a R
13.08.10,17:07
je uvedené 270 dní nemocenského poistenia,v tom prípade je jedno či povinného,či dobrovoľného
ak by to platilo,tak potom mám nárok aj na PN z DNP?

... nuž máš smolu :mee: podmienka musí byť splnená v obidvoch poisteniach... ak sa ti chce, pohľadaj diskusiu o tom .... a aj stránku SP
veronikasad
13.08.10,19:12
je uvedené 270 dní nemocenského poistenia,v tom prípade je jedno či povinného,či dobrovoľného
ak by to platilo,tak potom mám nárok aj na PN z DNP?
Nie je to jedno. Do 270 dní nem. poistenia v prípade nároku z DNP sa ti počíta len predchádzajúce ukončené nem. poistenie v posledných dvoch rokoch. Tvoj súčasný prac. pomer trvá viac ako dva roky.