Mila
13.08.10,14:18
Ahojte, prosím o radu - dodávateľ z Nemecka nám doviezol tovar vlastným nákladným autom, máme od neho faktúru, dodací list, ktorý sme potvrdili aj pre neho, na faktúre aj dodacom liste je vyznačená ŠPZ motorového vozidla a tovar je v tomto čase už aj uhradený. daňová kontrola od nás žiada dokladovať prepravu, že skutočne bol tovar k nám dovezený. dodávateľ nám tvrdí, že im stačí nami potvrdený dodací list a zaplatenie faktúry. vraj v Nemecku a ani v rámci Eú nič iné nepotrebujú. daňová kontrola nám nechce uznať samozdanenie na tieto faktúry, vraj sme dostatočne nepreukázali , že tovar prišiel na Slovensko.prosím o radu o čo sa oprieť pri komunikácii s nemcami, alebo či vôbec také niečo musíme mať. ďakujem moc moc
KEJKA
13.08.10,14:07
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru, ...........
a §49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
====================
VAri DU nie je rád, že ste tovar samozdanili?
Mila
15.08.10,12:54
Ďakujem za odpoveď, no du by námrád dodanil ten tovar, ale neuznal nárok na odpočet. logiku v tom asi nehľadajme
Luba
16.08.10,20:13
Pre opačný prípad, t.j. keď predáš do EÚ, hovorí ZDPH v §43:
(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

V nemeckom zákone o DPH bude určite tiež nejaký § hovoriaci o tom, že jeho dodanie je od DPH oslobodené a podobne ako ty aj on by to mal vedieť preukázať. Myslím, že podobné dokumenty, aké majú byť použité na obhajobu toho, že niekto oslobodí dodanie tovaru od DPH, by mali byť akceptovateľné aj vtedy, keď iný nadobudne tovar z EÚ a uplatní si odpočet z faktúry.
Stretla som sa s podobným namietaním DÚ, či tovar bol prepravený z EÚ do SR a so spochybnením samozdanenia. Chceli po nás prepravné dokumenty - v prípade dovozu tovaru priamo dodávateľom (alebo vlastnými dopr.prostriedkami odberateľom) ŠPZ auta, aby vraj mohli preveriť knihu jázd a pod. Tak ak máte aj ŠPZ toho nemeckého auta, aj dodací list, aj úhradu, nech si to preveria v Nemecku cez miestny DÚ, ako vykázala tá firma jazdy auta v čase prepravy! Asi sa netreba tomu DÚ dať.
Mila
17.08.10,05:47
Ďakujem pekne, som rada, že mi potvrdzujete to, čo som im aj ja povedala. problém je, že keď si to oni majú preverovať, tak to trvá 90 dní, čo je neúnosné pre nás. samozrejme čakáme na vrátenie odpočtu. takže sa snažíme im dať maximum, no asi nestačí. :confused: ja som len nevedela, či nemá niekto skúsenosti ako im v tomto prípade argumentovať, lebo citácia zákona evidentne nestačí. ešte raz ďakujem