Avdika
13.08.10,15:31
Dobrý deň, potrebujem pomôcť s mojou výplatou. V minulom mesiaci som čerpala dovolenku 64 hodín a za ňu mám na páske náhradu vo výške 191,23 eur. Potom som odpracovala 24 hodín a bol 1 sviatok. Za toto mám sumu vo výške 67,27 eur. Zamestnávateľ mi stiahol sumu 150 eur vraj za nesplnenú prácu, ale ja som si ju splnila. Hrubú mzdu mám dokopy 108,50 eur, z toho poisté vo výške 16,71 eur a zrážka za stravné lístky je 2,97 eur. Potom som bola 80 hodín PN a tam mám náhradu 76,61 eur. Celková cena práce je 152,18 eur. Výplatu som tak mala v čistom iba 165,43 eur. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa dostali k takej malej sume? Je možné, že mi vzal peniaze z dovolenky? Má na toto právo strhnúť mi peniaze z dovolenky? Tarifiný plat mám 370 eur, aj ten mi bez môjho vedomia znížili, mala som 500 a teraz len toľkoto, môže mi ho znížiť bez môjho vedomia? Ďakujem za pomoc.
veronikasad
13.08.10,13:37
Dobrý deň, potrebujem pomôcť s mojou výplatou. V minulom mesiaci som čerpala dovolenku 64 hodín a za ňu mám na páske náhradu vo výške 191,23 eur. Potom som odpracovala 24 hodín a bol 1 sviatok. Za toto mám sumu vo výške 67,27 eur. Zamestnávateľ mi stiahol sumu 150 eur vraj za nesplnenú prácu, ale ja som si ju splnila. Hrubú mzdu mám dokopy 108,50 eur, z toho poisté vo výške 16,71 eur a zrážka za stravné lístky je 2,97 eur. Potom som bola 80 hodín PN a tam mám náhradu 76,61 eur. Celková cena práce je 152,18 eur. Výplatu som tak mala v čistom iba 165,43 eur. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa dostali k takej malej sume? Je možné, že mi vzal peniaze z dovolenky? Má na toto právo strhnúť mi peniaze z dovolenky? Tarifiný plat mám 370 eur, aj ten mi bez môjho vedomia znížili, mala som 500 a teraz len toľkoto, môže mi ho znížiť bez môjho vedomia? Ďakujem za pomoc.
doplň prosím odkedy dokedy si bola PN.
Výšku tarifného platu ti môže zamestnávatel znížiť len dodatkom k pracovnej zmluve, podpísaným zamestnancom a zamestnávatelom. Prémie a odmeny sú nenárokovatelnou zložkou mzdy.
Nepodpisovala si žiadnu dohodu o zrážkach zo mzdy ?
Avdika
13.08.10,13:54
PN som bola od 19.07. do 30.07.2010. Práveže som nepodpisovala žiadnu dohodu o zrážkach zo mzdy. Ja som bola naposledy v práci 06.07. Potom som mala dovolenku od 07.07. do 17.07. a od 19.07. som bola PN. Len dnes keď som si prišla vziať výplatnú pásku, videla som, že mám iný tarifný plat a zrazené peniaze. Takže mi ich zobral z dovolenky si myslíš? Teda to nemôže robiť, však? Mohla by sa to vymáhať cez advokáta? Ako mám postupovať, keď mi vzal peniaze, ktoré nemohol, a keď mi aj znížil plat a pritom nemohol? Ďakujem
KEJKA
13.08.10,14:14
daj to na inšpektorát práce spolu s pracovnou zmluvou, platovým dekrétom a výplatnou páskou.
Z čoho strhol - musí byť jasné na výpl.páske. Tam musíš mať osobitne vyčíslenú náhradu dovolenky (priemerkou z predchádzajúceho štvrťroka)
osobitne 3 dni PN a osobitne 7 dní PN (25% a 55%) - to je do 28.7.
29. a 30.7. musíš riešiť cez SP - mal odovzdať tvoju PN aj potvrdenie o výške vymeriavacieho základu - chod sa do SP spýtať.
Zrážka musí byť osobitne - pravdepodobne z čistej mzdy, ale ked si nepodpísala žiaden protokol ani dohodu o zrážkach, tak tú sumu musí vrátiť - vyplatiť.
Pokiaľ nesprávne vypočítal PN - bude musieť doplatiť.
Zo mzdy 1-6.7. ti veľa strhnúť nemohol - tam je len alikvotná časť mesačnej mzdy, prípadne aj sviatok, ak máš tak postavený plat.
veronikasad
13.08.10,14:51
PN som bola od 19.07. do 30.07.2010. Práveže som nepodpisovala žiadnu dohodu o zrážkach zo mzdy. Ja som bola naposledy v práci 06.07. Potom som mala dovolenku od 07.07. do 17.07. a od 19.07. som bola PN. Len dnes keď som si prišla vziať výplatnú pásku, videla som, že mám iný tarifný plat a zrazené peniaze. Takže mi ich zobral z dovolenky si myslíš? Teda to nemôže robiť, však? Mohla by sa to vymáhať cez advokáta? Ako mám postupovať, keď mi vzal peniaze, ktoré nemohol, a keď mi aj znížil plat a pritom nemohol? Ďakujem
Náhradu mzdy za dovolenku aj náhradu príjmu počas dočasnej prac.neschopnosti máš pravdepodobne vypočítanú správne - z príjmu 500€.

Ak si nepodpísala žiadny dodatok, žiadaj písomne o doplatenie mzdy. Upozorni zamestnávatela, že ak ti mzdu nedoplatí, dáš podnet na prešetrenie na Inšpektorát práce.
Rovnako upozorni zamestnávatela, že bez podpísanej Dohody o zrážkach zo mzdy ti nemôže stiahnuť žiadnu zrážku okrem zákonných, vymedzených v Zákonníku práce. Žiadaj stiahnutú mzdu doplatiť.
Avdika
14.08.10,08:29
Teraz som si pozerala mzdový výmer. Mám tam pevnú zložku 350 eur a pohyblivú zložku 150 eur. Vraj mi zobral tú pohyblivú zložku, v tom výmere je napísané, že pohyblivá zložka prináleží celá vtedy, ak sú všetky povinnosti splnené. Takže on mi zobral celú tú pohyblivú zložku. Aj vtedy som mala podpísať nový mzdový výmer ak mi ho zmenil? Ďakujem
veronikasad
14.08.10,08:34
Teraz som si pozerala mzdový výmer. Mám tam pevnú zložku 350 eur a pohyblivú zložku 150 eur. Vraj mi zobral tú pohyblivú zložku, v tom výmere je napísané, že pohyblivá zložka prináleží celá vtedy, ak sú všetky povinnosti splnené. Takže on mi zobral celú tú pohyblivú zložku. Aj vtedy som mala podpísať nový mzdový výmer ak mi ho zmenil? Ďakujem
no s tým bohužial nič neurobíš, na pohyblivú zložku nemáš zákonný nárok.
Vtedy zmenu platobného výmeru ani dodatku k prac.zmluve nepodpisuješ.

Na výplatnej páske máš uvedenú nejakú zrážku, tak ako si písala v prvom príspevku ?
Avdika
14.08.10,08:38
Na výplatnej páske mám uvedenú sumu 150 eur nie medzi zrážkami ale v kolonke Nedoplatky/Preplatky. Len mne ide o to, že som mala 76 eur PN-ku, ktorú mi zaplatil a dovolenku 191 eur. Tú mi nemal zaplatiť? Lebo ja som dostala len 165 eur.
veronikasad
14.08.10,08:42
Na výplatnej páske mám uvedenú sumu 150 eur nie medzi zrážkami ale v kolonke Nedoplatky/Preplatky. Len mne ide o to, že som mala 76 eur PN-ku, ktorú mi zaplatil a dovolenku 191 eur. Tú mi nemal zaplatiť? Lebo ja som dostala len 165 eur.
ak máš možnosť zoskenovať výplatnú pásku, zatri osobné údaje a pošli mi výplatnú pásku SS. Pozriem sa na to. Dovolenka aj náhrada mzdy vyzerá vypočítaná správne, ešte dostaneš za 3 dni nemocenské zo SP.
veronikasad
14.08.10,08:50
Na výplatnej páske mám uvedenú sumu 150 eur nie medzi zrážkami ale v kolonke Nedoplatky/Preplatky. Len mne ide o to, že som mala 76 eur PN-ku, ktorú mi zaplatil a dovolenku 191 eur. Tú mi nemal zaplatiť? Lebo ja som dostala len 165 eur.

Doplň ešte prosím odkedy trvá tvoj pracovný pomer - či ti vôbec vznikol nárok na dovolenku ?
Avdika
14.08.10,08:55
Pracujem od 02.11.2009. Ja som mala tento rok ešte zostatok dovolenky 8 dní, keďže som sa rozhodla odísť. Povedali mi, že si ich mám vybrať, tak som si ich vybrala od 07.07. do 16.07.2010. Potom som bola od 19.07. do 30.07. PN. A k 31.07. mi skončil pomer. Na páske mám nárok na dovolenku 191 eur, čo som odpracovala od 01.07. do 06.07. 67 eur, a ešte PN-ku 76 eur. A výplatu mám len 165 eru. Je to správne?
veronikasad
14.08.10,09:00
Pracujem od 02.11.2009. Ja som mala tento rok ešte zostatok dovolenky 8 dní, keďže som sa rozhodla odísť. Povedali mi, že si ich mám vybrať, tak som si ich vybrala od 07.07. do 16.07.2010. Potom som bola od 19.07. do 30.07. PN. A k 31.07. mi skončil pomer. Na páske mám nárok na dovolenku 191 eur, čo som odpracovala od 01.07. do 06.07. 67 eur, a ešte PN-ku 76 eur. A výplatu mám len 165 eru. Je to správne?
Mala si okrem tejto PN-ky aj iné - ak ano, odkedy-dokedy ?

Bez toho, aby som videla výplatnú pásku ti neviem dať zodpovednú odpoveď ako je to s tvojimi premiami.
Avdika
14.08.10,09:08
ako si tam priložím súbor, tú pásku do SS?
Avdika
14.08.10,09:09
Iné PN som nemala, iba túto.
veronikasad
14.08.10,09:12
poslala som ti SS
Avdika
14.08.10,09:28
Poslala som Ti ju mailom
KEJKA
14.08.10,18:07
No vidíš, prišla si na to sama.
pevná zložka je mzda, ktorú ti musí dať vždy. prepočítané samozrejme na odpracované dni v prípade PN.
K tomu PN - zrejme správne vypočítaná
plus dva dni PN, ktorú dostaneš z SP zrejme koncom septembra - ak boli všetky dokumenty odoslané.
150 € je pohyblivá zložka, na ktorú nemáš nárok zo zákona. Kedže si prakticky neodpracovala celý mesiac, tak niekto za teba musel zaskakovať a preto si objektívne nemohla splniť všetky úlohy.
Mzda je podľa môjho názoru v súlade so zákonom.
Koniec-koncov, aj tých 150 € by sa ti prepočítalo na skutočne odpracované dni, takže by z toho možno bolo len 10-20 €, o veľa si teda neprišla.
PN naopak sa ti počíta z II. štvrčroka, a ak si vždy tých 150 € dostala, tak PN-náhrada zahrňuje aj túto pohyblivú zložku, samozrejme je to len 25% a 55% z VZ.

Re: Vyplatenie dovolenky
Teraz som si pozerala mzdový výmer. Mám tam pevnú zložku 350 eur a pohyblivú zložku 150 eur. Vraj mi zobral tú pohyblivú zložku, v tom výmere je napísané, že pohyblivá zložka prináleží celá vtedy, ak sú všetky povinnosti splnené. Takže on mi zobral celú tú pohyblivú zložku. Aj vtedy som mala podpísať nový mzdový výmer ak mi ho zmenil? Ďakujem. Už nebudem otravovať. A tú zrážku zo mzdy tých 150 eur nemám v páske medzi zrážkami zo mzdy ale medzi Preplatky/Nedoplatky.
môj názor z ss-ky
veronikasad
14.08.10,18:56
Kejka, videla som jej pásku. Tých 150 € je odpočítané ako nedoplatok zo mzdy. Na to zamestnávatel nemá právo ...Náhrada mzdy za dovolenku aj mzda je vypočítaná správne.
Avdika
15.08.10,11:49
to znamená, že tých 150 eur nemám chcieť naspäť? vzal mi ich právom?
veronikasad
15.08.10,11:55
to znamená, že tých 150 eur nemám chcieť naspäť? vzal mi ich právom?
písala som ti v meili. Informuj sa u mzdárky, čo je to za položka na výplatnej páske. Zrážku bez tvojho súhlasu si urobiť nemôže. Prémia je nenárokovatelná zložka mzdy, ale tak ako to máš na výplatnej páske to nie je OK.
Avdika
15.08.10,13:19
Moja mzdárka sa o tom so mnou viac nemieni baviť. Ja som jej už ohľadne mojej výplaty písala a napísala mi, že ju mám v poriadku a už sa so mnou o tom nebude baviť. Ako mám ďalej postupovať? Mám ísť za advokátom alebo na Inšpektorát práce?
veronikasad
15.08.10,13:54
Moja mzdárka sa o tom so mnou viac nemieni baviť. Ja som jej už ohľadne mojej výplaty písala a napísala mi, že ju mám v poriadku a už sa so mnou o tom nebude baviť. Ako mám ďalej postupovať? Mám ísť za advokátom alebo na Inšpektorát práce?
Výplata je vypočítaná správne, ide o neoprávnenú zrážku. Pošli výplatnú pásku na prešetrenie na Inšpekciu práce. Základnú mzdu máš počítanú zo sumy 350€ (teda bez prémii), nevídím dôvod, prečo ti "prémie" ešte odrátali z čistej mzdy. Vyzerá to na nejakú pokutu, ale bez tvojho súhlasu ti ju strhnúť nemôžu.
Llívia
15.08.10,14:13
Výplata je vypočítaná správne, ide o neoprávnenú zrážku. Pošli výplatnú pásku na prešetrenie na Inšpekciu práce. Základnú mzdu máš počítanú zo sumy 350€ (teda bez prémii), nevídím dôvod, prečo ti "prémie" ešte odrátali z čistej mzdy. Vyzerá to na nejakú pokutu, ale bez tvojho súhlasu ti ju strhnúť nemôžu.
Ak je to skutočne pokuta, tak ani s tvojím súhlasom ti ju nemôžu strhnúť. Dohodnutie pokuty v pracovno-právnych vzťahoch sa nedá a ak máš POKUTU uvedenú v pracovnej zmluve, príp. v nejakom dodatku k nej alebo v nejakej dohode, tak je toto ustanovenie neplatné.
Llívia
15.08.10,14:22
Teraz som si pozerala mzdový výmer. Mám tam pevnú zložku 350 eur a pohyblivú zložku 150 eur. Vraj mi zobral tú pohyblivú zložku, v tom výmere je napísané, že pohyblivá zložka prináleží celá vtedy, ak sú všetky povinnosti splnené. Takže on mi zobral celú tú pohyblivú zložku. Aj vtedy som mala podpísať nový mzdový výmer ak mi ho zmenil? Ďakujem

Aký druh práce vykonávaš? Keďže máš v pracovnej zmluve dohodnutých 350 + 150 EUR, predpokladám, že je to iná práca než tá, ktorá by spadala pod 1. stupeň náročnosti práce:

Zákonník práce
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST

Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

Za prvý stupeň náročnosti práce patrí minimálne mzda, t.j. 307,70 EUR/mesiac. Ak si sa však "nenašla" v hore uvedenej citácii zo Zákonníka práce, máš nárok na vyššiu mzdu, napr. za 2. stupeň náročnosti práce je minimálny mzdový nárok 307,70 x 1,2 = 369,24 EUR/mesiac. Za vyššie stupne náročnosti práce je to ešte viac.
Musíš dostať mzdu minimálne v tej výške, aká je určená pre príslušný stupeň náročnosti práce a to aj vtedy, keď ti zamestnávateľ neprizná pohyblivú zložku - musí ti dať doplatok do minima pre príslušný stupeň náročnosti práce.
Ak sa mzdárka s tebou nechce baviť, pošli zamestnávateľovi svoje výhrady písomne doporučeným listom (a najlepšie aj s doručenkou, ktorá sa ti vráti späť, takže budeš vedieť presný dátum prevzatia listu zamestnávateľom a nebudeš musieť po tomto dátume pátrať na pošte, ak by zamestnávateľ poprel jeho doručenie :)). A napíš mu aj to, že sa obrátiš na inšpektorát práce, možno ho to primäje ku komunikácii s tebou. :)