petosc
13.08.10,18:42
Potreboval by som poradiť pri predaji domu a daniach. Postavil som dom/začalo sa v 2008/ na pozemku ktorý mala manželka už za slobodna. Dom sme tento mesiac predali, bola to len hrubá stavba. Chcem vedieť či musíme odviesť dane??!! aj ked pozemok mala manželka viac ako 5 rokov? Stavali sme svojpomocne, dá sa to nejako dať do danového/znížiť dan?/ dakujem za radu, ktorá by mi nejako /dosť/ pomohla.
martinez
13.08.10,20:10
Potreboval by som poradiť pri predaji domu a daniach. Postavil som dom/začalo sa v 2008/ na pozemku ktorý mala manželka už za slobodna. Dom sme tento mesiac predali, bola to len hrubá stavba. Chcem vedieť či musíme odviesť dane??!! aj ked pozemok mala manželka viac ako 5 rokov? Stavali sme svojpomocne, dá sa to nejako dať do danového/znížiť dan?/ dakujem za radu, ktorá by mi nejako /dosť/ pomohla.

Neviem ako ostatni, ale ja si osobne myslim, ze ak ak sa postavis samostatne k predaju pozemku a samostatne k predaju hrubej stavby, tak by si to oslobodenie mohol na pozemok aplikovat. Tym padom by si zdanoval len hrubu stavbu. Predpokladam, ze v kupnopredajnej zmluve mas zadefinovane, kolko stoji pozemok a kolko stavba. Potom :

ZD = prijem za hrubu stavbu - naklady na hrubu stavbu
petosc
13.08.10,22:12
Neviem ako ostatni, ale ja si osobne myslim, ze ak ak sa postavis samostatne k predaju pozemku a samostatne k predaju hrubej stavby, tak by si to oslobodenie mohol na pozemok aplikovat. Tym padom by si zdanoval len hrubu stavbu. Predpokladam, ze v kupnopredajnej zmluve mas zadefinovane, kolko stoji pozemok a kolko stavba. Potom :

ZD = prijem za hrubu stavbu - naklady na hrubu stavbu
no ja si nemyslím že ked niekto kupuje nejaký dom, že tam je cena pozemku a cena domu zvlášť!!! to je jedna cena spolu!
Kvaka
14.08.10,21:10
no ja si nemyslím že ked niekto kupuje nejaký dom, že tam je cena pozemku a cena domu zvlášť!!! to je jedna cena spolu!
Pozemok je na inom liste vlastníctva ako dom. My predávame byt, prislúchajúci pozemok nemáme ešte 5 rokov, pri kúpe bytu nebol vysporiadaný. Byt máme 7 rokov. Volala som na daňový úrad a povedali mi, že môžem v kúpnopredajnej zmluve uviesť cenu pozemku zvlášť, vo výške, za akú sme ho kúpili, daňová povinnosť bude len z pozemku a bude nulová.
Ally Klima
15.08.10,10:18
Moj nazor na tuto vec je ze platis dan z prijmu, teda zo zisku, ktory predajom dosiahnes. To znamena, ze od predajnej ceny si mozes odratat vsetky naklady spojene s obstaranim tejto nehnutelnosti. No a zdanis nakoniec iba rozdiel. V pripade, ze si dom aj s pozemkom predal za viac ako boli vsetky obstaravacie naklady, tak zaplatis dan z prijmu iba z rozdielu. Skus si pozriet §8 ods.5 a §25 zákona o dani z príjmov.

V prípade, že Tvoja manželka dostala pozemok darom, alebo dedenim, tak sa uplatni tzv. reprodukcna cena, ktoru ziskas napr. znaleckym posudkom a suma tohoto znaleckeho posudku bude tvorit Tvoj vydavok, ktory odratas od predajnej ceny.

Ja som pred par mesiacmi riesila podobny pripad. Kupovala som dom od pani, ktorá ho dostala darovanim pred necelymi dvoma rokmi. Poprosila ma,aby som zistila ako je to s danou a isla som presne podla §8 ods.5 a §25. Urobil sa znalecky posudok a tento je vydavkom podla §25c. Zaroven si mohla odratat vsetky naklady spojene napr. s pripadnymi zmenami na dome po znaleckom posudku.
V prípade, že Tvoja manželka pozemok zdedila alebo jej bol darovaný, tak by som uplatnila buď §25c alebo predala pozemok a dom osobitne. Potom by bol pozemok oslobodeny (ak ho mala vo vlastnictve myslim ze viac ako 5 rokov).
Dom potom uplatnis vydavky podla obstaravacich vlastnych nakladov §25b a zdanis iba ten rozdiel. Mozno by sa v tomto pripade tiez dal urobit znalecky posudok, ale §25c hovori, ze iba ak sa jedna o dedenie alebo darovanie, takze tymto smerom pri dome asi nie.
Odporucam sa obratit na nejakeho pravnika, nech Ti urobi zmluvu tak aby si predal pozemok a dom osobitne, resp. porad sa s nim, ci to vobec mozne je. Ak nie tak potom urob na pozemok znalecky posudok, dom ocen vlastnymi nakladmi, cele to odrataj od predajnej ceny a dan budes platit z rozdielu (teda ak vznikne).

Ally
Ally Klima
15.08.10,10:22
Teraz pozeram prispevok od Kvaky a v podstate je to tymto cele vyriesene.
To co povedal danovy urad je presne informacia podla §25a. Teda ak ste pozemok kupili, ak nie tak potom postupuj podla toho co som ti napisala ja.

V marci podas DP, len pozor, musis tam presne uviest ktore paragrafy si pouzil. Pokial viem, nic ine prikladat k DP nemusis.
apo
06.09.10,11:52
Dobrý deň.

Mám otázku. Vyplýva obdarovanej fyzickej osobe z hodnoty daru platiť daň z príjmu.

Predmetom daru sú pozemky, stavby, peniaze.

Ďakujem.

apo
Chobot
06.09.10,11:57
Dobrý deň.

Mám otázku. Vyplýva obdarovanej fyzickej osobe z hodnoty daru platiť daň z príjmu.

Predmetom daru sú pozemky, stavby, peniaze.

Ďakujem.

apo

Nie, daň z darovania, prechodu a prevodu nehnuteľností (tzv. trojdaň) bola zrušená pred niekoľkými rokmi (v roku 2004).
apo
06.09.10,11:59
Dobrý deň.

Riešim príjemcu daru fyzickú osobu.

Otázka.
Obdarovanej FO pozemkom, stavbou a peniazmi pričom darcom je príbuzný nevzniká žiadna daňová povinnosť?

Dane z darovania, prevodu nehnuteľností a podobne nám zrušili. Pre daň z príjmu FO obdarovaného nič nevyplýva?

Ďakujem.

apo
Chobot
06.09.10,12:39
Dobrý deň.

Riešim príjemcu daru fyzickú osobu.

Otázka.
Obdarovanej FO pozemkom, stavbou a peniazmi pričom darcom je príbuzný nevzniká žiadna daňová povinnosť?

Dane z darovania, prevodu nehnuteľností a podobne nám zrušili. Pre daň z príjmu FO obdarovaného nič nevyplýva?

Ďakujem.

apo

Z darovania hnuteľných aj nehnuteľných vecí sa neplatí daň z príjmu - viď zák. č. 595/2003 § 3 ods. 2 a).
apo
06.09.10,22:16
Z darovania hnuteľných aj nehnuteľných vecí sa neplatí daň z príjmu - viď zák. č. 595/2003 § 3 ods. 2 a).

Áno nakoniec som sa aj ja dopracoval k tejto odpovedi.

Pred cca 2 rokmi som riešil prijatie daru u PO. V zákone o dani z príjmu v časti pre právnické osoby je jednoznačne uvedené oslobodenie od dane. Pri FO som to akosi nemohol nájsť, ale je to tam.

Ďakujem.

apo