pajo00
13.08.10,18:54
Žiadam o radu pri reklamácii merača na teplú vodu. Jedna obyvateľka nie je spokojná s vyúčtovaním spotreby na teplú vodu. Je sama a mala spotrebu 70m3 čo sa aj mne zdá veľa. Podala reklamáciu. Následne prišli so správcovskej firmy a s vedrom jej merali spotrebu. Odobrali 10 litrov vody a ukázalo im odber 9 litrov. Dal som jej vymeniť vodomerné hodiny no nájomníčka nie je spokojná a chce dať podnet na súd. Dal som jej ponuku že ich môžme dať do štátnej skúšobne s tým že keď budú zlé zaplatí to spoločenstvo a keď budú dobré zaplatí si to sama. S tým nesúhlasí a chce aby to zaplatilo spoločenstvo. Chcem sa spýtať že keby to dala k súdu ako preukážeme že tie hodiny sú dobré. Je našou povinnosťou ich posielať? A nemám ani predstavu kam sa to posiela a koľko to stojí. Ak môžete poradte. Ďakujem
verkaz
13.08.10,18:00
Ako často odpisuje správca spotrebu vody ? To si pri odpisovaní nevšimla, že má vysokú spotrebu. Podľa mňa si vo veci konal správne. Však nech to dá na súd. Je je povinnosť kontrolovať si spotrebu vody a v prípade nespokojnosti podať sťažnosť. Merače v byte sú vlastníctvom majiteľov bytov a nie spoločenstva, takže v plnej miere sú za ne zodpovední vlastníci. Z čoho hradíte výmenu alebo preciachovanie vodomerov ? U nás si to platia vlastníci sami. Spoločenstvo len kontroluje dátumy výmeny. Adresu na prekontrolovanie by ti dal dodávateľ TÚV. Mám ju na faktúre a musela by som ísť do archívu, ak ju nezoženieš, tak ju pohľadám. Prekontrolovanie stálo okolo 100 Eur. Pretože merač je jej vlastníctvo, mala by ona dokazovať, že je vadný. Tá spotreba sa zdá veľká. Ale ak jej kvapkajú batérie (za hodinu to môže byť až 10 l) tak to aj môže byť.
Stanislav 1975
13.08.10,18:07
Žiadam o radu pri reklamácii merača na teplú vodu. Jedna obyvateľka nie je spokojná s vyúčtovaním spotreby na teplú vodu. Je sama a mala spotrebu 70m3 čo sa aj mne zdá veľa. Podala reklamáciu. Následne prišli so správcovskej firmy a s vedrom jej merali spotrebu. Odobrali 10 litrov vody a ukázalo im odber 9 litrov. Dal som jej vymeniť vodomerné hodiny no nájomníčka nie je spokojná a chce dať podnet na súd. Dal som jej ponuku že ich môžme dať do štátnej skúšobne s tým že keď budú zlé zaplatí to spoločenstvo a keď budú dobré zaplatí si to sama. S tým nesúhlasí a chce aby to zaplatilo spoločenstvo. Chcem sa spýtať že keby to dala k súdu ako preukážeme že tie hodiny sú dobré. Je našou povinnosťou ich posielať? A nemám ani predstavu kam sa to posiela a koľko to stojí. Ak môžete poradte. Ďakujem

Ja som tiež plne na tvojej strane- tá pani asi výmyšľa- inak trvaj na tom,čo si napísal- dajte to premerať a ak to bude vadný vodomer tak to zaplatíte vy, a keď bude dobrý tak nech si to zaplatí ona, však kde sme? V Kocúrkovo-city???To každý teraz v baráku može povedať, zle mi meria vodomer, dajte ho preskúšať na vaše náklady-to kam by sme sa takto dostali?:eek::eek::eek:

Tá teta je nejaká moc prešpekulovaná...
sito
13.08.10,18:16
Žiadam o radu pri reklamácii merača na teplú vodu. Jedna obyvateľka nie je spokojná s vyúčtovaním spotreby na teplú vodu. Je sama a mala spotrebu 70m3 čo sa aj mne zdá veľa. Podala reklamáciu. Následne prišli so správcovskej firmy a s vedrom jej merali spotrebu. Odobrali 10 litrov vody a ukázalo im odber 9 litrov. Dal som jej vymeniť vodomerné hodiny no nájomníčka nie je spokojná a chce dať podnet na súd. Dal som jej ponuku že ich môžme dať do štátnej skúšobne s tým že keď budú zlé zaplatí to spoločenstvo a keď budú dobré zaplatí si to sama. S tým nesúhlasí a chce aby to zaplatilo spoločenstvo. Chcem sa spýtať že keby to dala k súdu ako preukážeme že tie hodiny sú dobré. Je našou povinnosťou ich posielať? A nemám ani predstavu kam sa to posiela a koľko to stojí. Ak môžete poradte. Ďakujem

Aké stavy, spotreby mala predošlé roky? Pre zaujímavosť a porovnanie aj studenej.
Brčo
13.08.10,18:31
Ja som na opacnej strane barikady :(.
Mam garsonku,v nej sa minuly rok vystriedali 4 najomnici.Prislo vyuctovanie-nedoplatok vyse 800 EUR za vodu :confused:.
Vodomer na teplu vodu sa toci dozadu-tzn odcitava ,brigadnik spravil zle odpis,namiesto 12 m2 mi zauctovali 84 m2-reklamacia uznana....
Studena voda-pociatocny stav 66m2,konecny 186m2:confused::mad::confused:.Myslim si,ze realne sa spotrebovalo 20m2 a vodomer je zly,skratka sa pretocil a tych 100m2 je naviac....
Preskusanie hodin ze vraj 170 EUR a ak budu dobre,platim ja........ak by som tam byval ja a vedel isto,kolko som minul vody,ale takto,4 najomnici...ale sa mi nezda,ze by to bolo presne 100 m2..(tento rok za 7 mesiacov spotreba 12m2 studenej vody)
Ice dive
13.08.10,18:51
Ja som na opacnej strane barikady :(.
Mam garsonku,v nej sa minuly rok vystriedali 4 najomnici.Prislo vyuctovanie-nedoplatok vyse 800 EUR za vodu :confused:.
Vodomer na teplu vodu sa toci dozadu-tzn odcitava ,brigadnik spravil zle odpis,namiesto 12 m2 mi zauctovali 84 m2-reklamacia uznana....
Studena voda-pociatocny stav 66m2,konecny 186m2:confused::mad::confused:.Myslim si,ze realne sa spotrebovalo 20m2 a vodomer je zly,skratka sa pretocil a tych 100m2 je naviac....
Preskusanie hodin ze vraj 170 EUR a ak budu dobre,platim ja........ak by som tam byval ja a vedel isto,kolko som minul vody,ale takto,4 najomnici...ale sa mi nezda,ze by to bolo presne 100 m2..(tento rok za 7 mesiacov spotreba 12m2 studenej vody)
zas ak sú ľudia v podnájme a nejde to z ich, tak voda tečie prúdom... ďalšia vec je či sa sprchujú alebo napúšťajú vaňu...

inak ak sa pusti voda opacnym smerom t.j. z druhej strany ako je vodomer pripojeny zacne odpocitavat spotrebu?
Brčo
13.08.10,19:08
zas ak sú ľudia v podnájme a nejde to z ich, tak voda tečie prúdom... ďalšia vec je či sa sprchujú alebo napúšťajú vaňu...

inak ak sa pusti voda opacnym smerom t.j. z druhej strany ako je vodomer pripojeny zacne odpocitavat spotrebu?
Je tam len sprcha :confused:...a "nad spotreba" prave 100m2 ??? no neviem.keby 90 alebo 120...
TUV je opacne namontovany,na bytovom druzstve o tom maju zaznam,aj som ziadal vymenu...a stale problemy...(pociatocny stav bol 99996-spotreba 4 m2, konecny stav 99984 a vypocitali mi 80m2 spotrebu TUV:mad:)
Chobot
13.08.10,20:21
Je tam len sprcha :confused:...a "nad spotreba" prave 100m2 ??? no neviem.keby 90 alebo 120...
TUV je opacne namontovany,na bytovom druzstve o tom maju zaznam,aj som ziadal vymenu...a stale problemy...(pociatocny stav bol 99996-spotreba 4 m2, konecny stav 99984 a vypocitali mi 80m2 spotrebu TUV:mad:)

Brčo, ja len že voda sa meria v metroch kubických (m3), nie štvorcových (m2)....;):D:D
Orim
14.08.10,00:29
Číslo nepustí. Može to zmeniť len metrologické zariadenie ktoré vykoná preskúšanie vodomeru a stanoví ako daný merač na tom je.


Ale v zákone 630/205 v §9 v odstavcoch 6 a 7 sa hovorí:

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania podľa vzorca ...

Podľa mňa je vhodné robit odpočty aspoň 1x za mesiac.
Brčo
14.08.10,05:34
Brčo, ja len že voda sa meria v metroch kubických (m3), nie štvorcových (m2)....;):D:D
Chybicka se vloudila :);)
Brčo
14.08.10,05:38
Číslo nepustí. Može to zmeniť len metrologické zariadenie ktoré vykoná preskúšanie vodomeru a stanoví ako daný merač na tom je.


Ale v zákone 630/205 v §9 v odstavcoch 6 a 7 sa hovorí:

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania podľa vzorca ...

Podľa mňa je vhodné robit odpočty aspoň 1x za mesiac.
Garsonku mam necele dva roky-mal som prvy krat vyuctovanie a nie som na SK,tak preto tie komplikacie...:(
pajo00
14.08.10,06:25
U nás to platíme z fondu opráv. Takže hodiny su majetkom spoločenstva a mení nám ich správcovská firma. Teraz tie hodiny mám u seba. To mi poradili na správcovskej firme že aby s nimi nájomníčka nešpekulovala.
verkaz
14.08.10,08:37
Keď je merač vo vlastníctve spoločenstva, tak nech vám napíše sťažnosť a požiada o prekontrolovanie. Písomne je odpíšte, že merač dáte prekontrolovať, ale v prípade, že sa ukáže, že merač je dobrý, tak to bude na jej náklad. V opačnom prípade, ak nebude v norme, tak to zaplatí spoločenstvo a jej sa spotreba opraví tak, že sa jej vypočíta priemer za predchádzajúce obdobia. Je to predsa je vina, že si spotrebu nekontrolovala. Takých by bolo.
sito
14.08.10,08:53
U nás to platíme z fondu opráv. Takže hodiny su majetkom spoločenstva a mení nám ich správcovská firma. Teraz tie hodiny mám u seba. To mi poradili na správcovskej firme že aby s nimi nájomníčka nešpekulovala.

V tom prípade ste nemali čo váhať a dať vodomer overiť. Ona sa môže sťažovať aj na súde, je to jej právo. No vy ste si mali zabezpečiť dôkazy. Ak bude posielaný vodomer dodatočne na preverenie už to môže skreslovať, že sa mesiace nepoužíval a tiež môže tvrdiť, že ste s ním vy neoprávnené manipulovali.

Odpis sa robieva zvyčajne dva krát ročne. No v záujme každého vlastníka by bolo dobré si skontrolovať stav každý mesiac.

Ak má niekto nadmernú spotrebu tak je to nutnosť, ak ju chce znížiť. Dobré je začať každý deň, potom týždeň a potom stačí aj mesiac. Výsledok by sa mal dostaviť.

Témy s podobným problémom, Preštuduj, pýtaj sa.

http://www.porada.sk/t143725-vyuctovanie-nakladov-na-tuv.html

http://www.porada.sk/t144898-pokuta-za-nedodrzanie-terminu-vymeny-meraca-tuv.html
Stanislav 1975
14.08.10,12:18
Brčo, ja len že voda sa meria v metroch kubických (m3), nie štvorcových (m2)....;):D:D

Tibore, nemáš to jedno? Metre ako metre...:D:D:D
Zitulda
18.08.10,11:27
Orim ma prekvapil svojou poslednou vetou
(citujem):Podľa mňa je vhodné robit odpočty aspoň 1x za mesiac.
Náš správca ich robí 1x za rok, alebo v tom prípade, ak sa cena vodného aa stočného zvyšuje. Nie sme SVB a preto sa pýtam, môžeme žiadať správcu, aby odpočty prevádzal aspoň raz za štvrťrok, alebo aspoň za polrok? je to niekde v legislatíve?
ivka70
18.08.10,11:41
Orim ma prekvapil svojou poslednou vetou
(citujem):Podľa mňa je vhodné robit odpočty aspoň 1x za mesiac.
Náš správca ich robí 1x za rok, alebo v tom prípade, ak sa cena vodného aa stočného zvyšuje. Nie sme SVB a preto sa pýtam, môžeme žiadať správcu, aby odpočty prevádzal aspoň raz za štvrťrok, alebo aspoň za polrok? je to niekde v legislatíve?

Spravca je povinny robit to, cim ho vy, ako uzivatelia poverite.
Takze ak sa dohodnete, mozete ho o to poziadat. Kedze to budu pre neho navyse naklady, musite ratat s tym ,ze si to premietne do ceny.

Ale robit priebezny stav meracov si mozete aj sami, dohodnite sa na schodzi a poverte jedneho cloveka v kazdom vchode, ktory to k 1. v mesiaci obeha a spise. Alebo mu tu informaciu davajte vsetci na papieriku do schranky a on to len zapise a porovna ... vsetko sa da, len treba chciet.
verkaz
18.08.10,17:44
My sme odpisovali 1x mesačne, ale nič sme tým nezískali, lebo rozdiel medzi spotrebou v bytoch a fakturačným meradlom bol stále veľký. A nedalo sa to v 64 bytoch urobiť jeden večer. Teraz odpisujeme spotrebu štvrťročne. Ale tým, že sme pravidelným odpisovaním zistili rôzne závady, ľudia sa naučili si spotrebu kontrolovať.
Stanislav 1975
18.08.10,17:49
Spravca je povinny robit to, cim ho vy, ako uzivatelia poverite.
Takze ak sa dohodnete, mozete ho o to poziadat. Kedze to budu pre neho navyse naklady, musite ratat s tym ,ze si to premietne do ceny.

Ale robit priebezny stav meracov si mozete aj sami, dohodnite sa na schodzi a poverte jedneho cloveka v kazdom vchode, ktory to k 1. v mesiaci obeha a spise. Alebo mu tu informaciu davajte vsetci na papieriku do schranky a on to len zapise a porovna ... vsetko sa da, len treba chciet.

Ivka a ešte mi povedz akože kto by to s vlastníkov robil? Pochybujem že sa nájde tolko ochoty, btw. ja by som to tiež nerobil...
Orim
18.08.10,18:07
Mesačný odpočet vodomerov nie je o tom aby sme zistili menší rozdiel medzi nameraným množstvom a fakturovaným množstvom, je to skôr o tom aby sa vychytali rôzne závady. Môžu si ho robiť vlastníci bytov len tak pre seba, správca s tým nemusí mať nič spoločné. V konečnom dôsledku sa dá zistiť aj tá porucha medzi faktúrovanou spotrebou a skutočnou spotrebou. Mysme takouto kontrolu zistili nefunkčnosť niektorých vodomerov, ktré mali byť v norme - ale neboli. Ak si porobíte takéto štatistiky tak zistíte, že tá spotreba sa u jednotlivých vlastníkov nemení ak sa v byte nemení počet osôb a bývajú tam stále tí istí. My sme takto zistili chybu na fakturačnom meráku a po jeho kontrole nám vodári vracali na staré peniaze 16 000.- Sk. Samozrejme sme naplatili ani kontrolu.

Ak to niekto chce mať uplne presne mal by investovať do dialkových elektronických odpočtov a to by sa mohlo robiť naraz v celom dome napríklad o 03:00 ráno, dá sa to tak nastaviť aby to urobilo v tej dobe odpočet. Lenže chceme do toho investovať toľko peňazí aby sme mali tieto presné údaje, čo vlastne zistíme? zhruba ten istý rozdiel ako pri normálnom odpočte. Prevažne sa počíta s celýmí m3, ale niekto má natočené viac, niekto menej. V konečnom dôsledku sa to nejako zrovná, čo sa nezrovná tento rok zrovná sa o rok pozdejšie (u vlastníkov bytov). Ani vodári to nepočítajú inakšie ako na m3.
Julian
20.08.10,12:59
U nás to platíme z fondu opráv. Takže hodiny su majetkom spoločenstva a mení nám ich správcovská firma. Teraz tie hodiny mám u seba. To mi poradili na správcovskej firme že aby s nimi nájomníčka nešpekulovala.

Zákon o metrológii 142/200 Z.z. v § 8 a 19 jasne pomenúva ako používať určené meradlá.

Čiže nie je rozhodujúce kto je vlastníkom meradla, ale to kto ho používa a teda všetky náležitosti vyplývajúce zo zákona sú povinnosťou uživateľa meradla, vo vašom prípade správcu.

Ak meradlo splňalo všetky náležitosti (malo platné overenie a plomby+ vedená evidencia) v zmysle zákona, tak stará pani nemá žiadnu šancu ani na súde.

S meradlom pani nemôže nijako manipulovať (to by musela porušiť plomby a to by bolo v jej neprospech).

Pri demontáži by mal byť spísaný o tom protokol podpísaný aj tou pani. Zdemontované meradlo by ste mali odoslať na SMÚ alebo na Slovenskú metrológiu a nie na ŠMS kde sa overujú vodomery (tie to nemajú v kompetencii vykonávať a sú aj iné povolené odchýlky +- pri reklamácii a iné pri overovaní). Ak vodomer má porušenú overovaciu značku (to by malo byť v tom protokole zaznamenané), tak sa ani nenamáhajte ho niekam posielať - výsledok bude nevyhovel.

Predpokladám, že demontáž a montáž vykonala oprávnená organizácia.

Ešte by som doplnil, že pokiaľ pani podala reklamáciu, tak vy by ste mali postupovať už podľa zákona a teda nemusíte sa jej pýtať či súhlasi s preskúšaním, alebo nie. Malo by to mať už jednoznačný priebeh.