gabriela20
14.08.10,11:44
Dobry den
potrebovala by som radu ohladne datumu dodania pri doslej fakture.
Ak dostanem fakturu, ale datum dodania na fakture je predchadzajuci mesiac, resp. aj 2 mesiace dozadu, tak pri uctovani je spravne pouzit ako datum dodania den kedy mi faktura dosla, alebo prvy den daneho mesiaca, za ktory robim uctovnictvo? /aj datum vyhotovenia na fakture je predchadzajuci mesiac/
Dakujem velmi pekne
rodina1
14.08.10,18:41
Dobry den
potrebovala by som radu ohladne datumu dodania pri doslej fakture.
Ak dostanem fakturu, ale datum dodania na fakture je predchadzajuci mesiac, resp. aj 2 mesiace dozadu, tak pri uctovani je spravne pouzit ako datum dodania den kedy mi faktura dosla, alebo prvy den daneho mesiaca, za ktory robim uctovnictvo? /aj datum vyhotovenia na fakture je predchadzajuci mesiac/
Dakujem velmi pekne
Nepíšeš, či ste platiteľom DPH alebo nie. Ak ste platiteľom DPH, postupujete podľa zákona o dani z pridanej hodnoty
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

Podľauvedeného odseku si môžte uplatniť odpočet DPH buď v mesiaci, v ktorom nárok na odpočítanie vzniklo, najneskôr v posledný mesiac kalendárneho roku.

Ak nie ste platiteľom DPH, faktúru, ktorá ti prišla a na ktorej je dátum dodania aj dva mesiace dozadu, zaúčtuješ s dátumom, kedy si fa obdržala. Najlepšie je si potom napr. k fa priložiť aj obálku, v ktorej ti fa prišla, na základe ktorej môžeš potom uvedenú skutočnosť zdokladovať.
Benko
15.08.10,06:50
Odpočet je jasný. Aj mňa by zaujímalo, aký dátum uvediem účtovníctva. SW mi ponúka:
dátum evidencie, dátum dodania a dátum DPH. Ja zatiaľ robím tak, že dátum dodania dávam dátum dodania z došlej faktúry a dátum DPH je dátum kedy si uplatňujem nárok na odpočet. A dátum evidencie, to je dátum, ktorý sa mi v účtovníctve zobrazí ako dátum zaúčtovania. Tu niekedy dávam dátum skutočne kedy faktúra došla, to ak príde neskoro, ale inak tam dávam dátum dodania.
S týmto dátumom to nemám také jasné.