anelly
06.11.05,14:09
Chcel by som poprosiť o nasledovnú radu. Pradávam trafostanicu, ktorú mám vo vlastníctve rok. Je potrebné príjem z predaja zdaniť? Ak áno môžem si odpočítať nákupnú cenu? Ďakujem za rýchlu odpoveď.Potrebujem k predaju znalecký posudok?
Milan Benka
06.11.05,14:04
Myslíš trafostanicu - nehnuteľnosť alebo niečo iné - hnuteľné???
Doplň či si popdnikateľ, súkr. FO alebo sa nejak identifikuj.
KEJKA
06.11.05,14:05
áno, príjem zdaňuješ
áno, môžeš odpočítať nákupnú cenu ako aj in é preukázné výdavky spojené s predajom (napr. inzerát)
K predaju nepotrebuješ znalecký posudok.
anelly
06.11.05,14:20
Trafostanicu predávam ako súkromná osoba. Trafostanica nie je zaevidovaná ako nehnuteľnosť na katastri. Popisne: ide vlastne o skriňu, ktorá spája elektrické rozvody. Je trvale umiestnená ale nie je to nehnuteľnosť.Predáva sa samostatne bez pozemku (nie je potrebný) Mám ju posudzovať ako hnuteľný majetok oslobodený od dane §9ods.1pís.d)?
KEJKA
06.11.05,14:28
Trafostanicu predávam ako súkromná osoba. Trafostanica nie je zaevidovaná ako nehnuteľnosť na katastri. Popisne: ide vlastne o skriňu, ktorá spája elektrické rozvody. Je trvale umiestnená ale nie je to nehnuteľnosť.Predáva sa samostatne bez pozemku (nie je potrebný) Mám ju posudzovať ako hnuteľný majetok oslobodený od dane §9ods.1pís.d)?tak potom podľa §9, ods 1 predaj hnuteľnej veci je oslobodený (ak nebol predtým 5 rokov zaradený v majetku na podnikanie daňovníka).
anelly
06.11.05,18:28
Ďakujem, niekedy človek pri našich zákonoch si musí potvrdiť aj takú vec o ktorej je presvedčený, že vie odpoveď. Vďaka ešte raz a pozdravujem všetkých, ktorý pracujú po večeroch vrátane nedele.
Anja111
11.02.07,11:28
Riešim taký víkendový bombónik a mám dojem, že ho potrebujem s niekým predebatovať, lebo som si neni istá, či uvažujem správne.
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala?
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor.
Anja111
11.02.07,13:26
Riešim taký víkendový bombónik a mám dojem, že ho potrebujem s niekým predebatovať, lebo som si neni istá, či uvažujem správne.
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala?
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor.
Posúvam...
STRELEC
11.02.07,13:35
[quote=Anja111;386760] .....
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva? Áno môže ju preradiť do osobného užívania. Je / bol plátcom DPH k 30.06.2006?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala? Áno. Príjem by mal byť zdanený. Trafo bolo v obchodnom majetku a predáva sa skôr, než oných 5 rokov od vyradenia z OM.
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor. Pokiaľ by som nebol plátcom DPH, tak by som predal k 30.06.06 predmetné trafo používateľskej firme, resp. počkal, kým sa to dorieši s elektrárňami. Výnos by bol väčší.

Ak by som preradil do osobného majetku trafo, tak od 01.07. by som ho prenajal používateľovi.
Anja111
11.02.07,13:51
[quote=Anja111;386760] .....

1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva? Áno môže ju preradiť do osobného užívania. Je / bol plátcom DPH k 30.06.2006? Áno, bol plátcom DPH. Ako posledné zdaňovacie obdobie mu DU určil tretí Q 2006.
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala? Áno. Príjem by mal byť zdanený. Trafo bolo v obchodnom majetku a predáva sa skôr, než oných 5 rokov od vyradenia z OM.
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor. Pokiaľ by som nebol plátcom DPH, tak by som predal k 30.06.06 predmetné trafo používateľskej firme, resp. počkal, kým sa to dorieši s elektrárňami. Výnos by bol väčší. ZSE bolo ochotné vyplatiť max. tých 20 tis. Sk a následne aj využívajúca s.r.o., nakoľko tú ponuku poznala.

Ak by som preradil do osobného majetku trafo, tak od 01.07. by som ho prenajal používateľovi. Súhlasím.



Podčiarknutý text som ešte doplnila...
STRELEC
11.02.07,14:02
Teda - riešil by som o predajom k 31.12.
Anja111
11.02.07,14:06
Teda - riešil by som o predajom k 31.12.
Ďakujem veľmi pekne...
Anja111
11.02.07,15:26
[quote=STRELEC;386850][quote=Anja111;386760] .....
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
quote]
Vraciam sa ešte k nasledujúcej otázke, lebo mi to už asi nemyslí...
Prečo nemôže dať zostatkovú cenu do výdavkov, pri predaji obchodného majetku, ktorý bol preradený do osobného vlastníctva?
STRELEC
11.02.07,15:44
ZC už nebude existovať. Ide podľa mňa o iný predaj - predaj z osobného majetku. Účto bolo uzavreté k 30,06,06. Zdanenie vyplýva z nedodržania lehoty ... 5 rokov po vyradení z OM.
Anja111
11.02.07,15:54
ZC už nebude existovať. Ide podľa mňa o iný predaj - predaj z osobného majetku. Účto bolo uzavreté k 30,06,06. Zdanenie vyplýva z nedodržania lehoty ... 5 rokov po vyradení z OM.

Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy.
STRELEC
11.02.07,15:58
Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy..... a vlastne ako to bolo vysporiadané v DPH? Dodatočne bola doplnená DPH s tým, že dotyčný bol plátcom aj v III.štvrťroku 2006.
Anja111
11.02.07,16:00
.... a vlastne ako to bolo vysporiadané v DPH? Dodatočne bola doplnená DPH s tým, že dotyčný bol plátcom aj v III.štvrťroku 2006.

Trafostanicu nadobudol vtedy, keď ešte nebol plátcom DPH, takže si žiadnu nenárokoval...
STRELEC
11.02.07,16:06
Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy.On to trafo nenadobudol k 30.06.06. Len ju presunul z jednej zložky svojho majetku (ako FO) - "firemnej" do zložky "súkromnej".
Anja111
11.02.07,16:08
On to trafo nenadobudol k 30.06.06. Len ju presunul z jednej zložky svojho majetku (ako FO) - "firemnej" do zložky "súkromnej".
A preto nemá nárok na uplatnenie výdavkov?
STRELEC
11.02.07,16:15
Obávam sa, že nie.Obava bola zbytočná:mee:
Anja111
11.02.07,16:20
Obávam sa, že nie.

Asi sa s tým budem musieť zmieriť... Ale aj tak ďakujem.
renča1
11.02.07,17:38
[quote=STRELEC;386850][quote=Anja111;386760] .....
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
quote]
Vraciam sa ešte k nasledujúcej otázke, lebo mi to už asi nemyslí...
Prečo nemôže dať zostatkovú cenu do výdavkov, pri predaji obchodného majetku, ktorý bol preradený do osobného vlastníctva?


Pokiaľ si szčo preradí trafostarnicu z majetku firmy do osobného vlastníctva, tak ZC si neuplatní vo svojich výdavkoch ako szčo . Ale akonáhle ju predá do 5 rokoch od vyradenia , tak príjem z predaja zdaní , ale následne si môže uplatniť ZC v daňovom priznaní. Mala si toto na mysli?
Anja111
11.02.07,17:58
[quote=Anja111;386925][quote=STRELEC;386850]


Pokiaľ si szčo preradí trafostarnicu z majetku firmy do osobného vlastníctva, tak ZC si neuplatní vo svojich výdavkoch ako szčo . Ale akonáhle ju predá do 5 rokoch od vyradenia , tak príjem z predaja zdaní , ale následne si môže uplatniť ZC v daňovom priznaní. Mala si toto na mysli?

ÁNO! O to mi išlo. Živnosť je ukončená 30.6.2006, kedy sa preradí trafostanica do osobného vlastníctva. Predá ju v decembri, už ako súkromná osoba a chcel by si uplatniť ZC do výdavkov...
renča1
11.02.07,18:00
[quote=renča1;387039][quote=Anja111;386925]

ÁNO! O to mi išlo. Živnosť je ukončená 30.6.2006, kedy sa preradí trafostanica do osobného vlastníctva. Predá ju v decembri, už ako súkromná osoba a chcel by si uplatniť ZC do výdavkov...

Tak nič mu v tom nebráni,:)
Anja111
11.02.07,18:02
[quote=Anja111;387055][quote=renča1;387039]

Tak nič mu v tom nebráni,:)

Ďakujem za veľmi očakávanú radu. Ďakujem a oceňujem.
renča1
11.02.07,18:07
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.
Anja111
11.02.07,18:10
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.

Presne toto som potrebovala! Vďaka!
STRELEC
11.02.07,18:11
OK. Máš pravdu! Mal som si to pozrieť. Vďaka!.
renča1
11.02.07,18:12
Aj ja ďakujem.
jež
02.06.07,12:54
Prosím o radu. Na akom základe môže SZČO preradit alebo odpredať HIM ktorého zostatková cena je 0,- a DHIM spoločnosti s.r.o. ?
Ďakujem
betka
02.06.07,15:59
1. môže ísť o bezodplatný prevod majetku-darovanie:
2. vyradenie majetku vkladom do inej obchodnej spoločnosti
3. predajom

Doležité je z pohľadu DPH:
1. Ak vyradite majetok darovaním, kde ste si pri kúpe, alebo obstaraní odpočítali dań, ide o dodanie tovaru za protihodnotu, aj keď ide o bezodplatné darovanie.
2, vkladom do spoločnosti: je predmetom dane, kt. sa posudzuje podľa toho, čo je predmetom dane.
3. predajom-ide tiež o dodanie tovaru
jež
13.06.07,19:29
SZČO ide preradiť majetok, ktorého zostatková cena je 0,- Sk do s.r.o. - predajom.
Chcem sa spýtať. Môže ho odpredať - každý kus za 1,- Sk ? Alebo treba primerane zvážiť cenu majetku ?
betka
14.06.07,17:14
Pri vyradení predajom FO predá vec, kt. bola súčasťou OM, príjem zaradí do príjmov z podnikania. Ak získate z predaja "1 Sk" ide o dodanie tovaru z pohľadu DPH, t.j. vzniká dańová povinnosť, ide o dodanie za protihodnotu.
Trošku by som si dala pozor na ten predaj za 1 Sk, ak sa predaj týka napr. dopravných prostriedkov, vecí, kt. ste nadobudli za vyššiu cenu a idete predať za 1 Sk a majetok má ešte dosť vysokú trhovú cenu.....

Možno by som poukázala na príkl. nákladného auta, kt. mal cenu 1 mil. a predali ste ho za 1 Sk. Či sa nebude napr. pri kontrole skúmať závislosť osôb.
Ak by ste pre porovnanie darovali, alebo vyradili do osobného uživania, tu by pri tomto NA-došlo k úprave dane pri IM, kt. cena je viac ako 100 tis. Sk a obdobie sa skúma od nadobudnutia 5 rokov, či sa nevmestíte do tejto lehoty, aj keď ZC je nula... Dôjde k zmene účelu použitia, je potrebné upraviť daň podľa par. 54 Z. o DPH ...
Nevieme ako sa zachová a bude postupovať kontrola a treba to i obhájiť ...
jež
17.06.07,11:04
nebudeme odpredávať dopravné prostriedky, budovy. Jedná sa napríklad PC, kopírka,a ostatný DHIMk.
Nakladač UN - ten bude preradený za cenu zodpovedajúcu stroja.
Ja som to chcela prejsť položkovite a priradiť cenu, len šéf trvá na 1,- sk.
Preto potrebujem poradiť a počuť skúsenejších.
Ďakujem
Anja111
06.03.08,04:46
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.

SZČO predal trafostanicu, (železnú konštrukciu), ktorá bola využívaná pri podnikateľskej činnosti. Odpisovala sa v 3. odpisovej skupine, ako drobná stavba. Predáva ju až po ukončení živnosti, t.j. do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku...
Potrebujem to zaradiť do DP a neviem, či ako predaj nehnuteľnosti, alebo ako predaj hnuteľnej veci... Teda, patrí to do § 8, odst. 1, písm. b), alebo písm.c)? Za každý názor ďakujem vopred.
Aljok
06.03.08,07:33
SZČO predal trafostanicu, (železnú konštrukciu), ktorá bola využívaná pri podnikateľskej činnosti. Odpisovala sa v 3. odpisovej skupine, ako drobná stavba. Predáva ju až po ukončení živnosti, t.j. do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku...
Potrebujem to zaradiť do DP a neviem, či ako predaj nehnuteľnosti, alebo ako predaj hnuteľnej veci... Teda, patrí to do § 8, odst. 1, písm. b), alebo písm.c)? Za každý názor ďakujem vopred.

Vychádzala by som z definície čo je nehnuteľnosť:

Občiansky zákonník
§119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
Anja111
06.03.08,07:39
Vychádzala by som z definície čo je nehnuteľnosť:

Občiansky zákonník
§119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
Ďakujem veľmi pekne. Dám to teda ako nehnuteľnosť...