Pavol44
15.08.10,11:44
Keď si chcem na internete zarezervovať ubytovanie, či už priamo v hoteli alebo cez sprostredkovateľskú agentúru som požiadaný zadať do formulára všetky údaje z kreditnej karty s odôvodnením aby mohli vykonať sankčnú úhradu / vo výške 1 noci / ak by som do hotela nepricestoval. Zdá sa mi to dosť riskantné, akú mám záruku, že si nezinkasujú úhradu napr. za 5 nocí, alebo môžu vykonať aj akúkoľvek inú úhradu do výšky zostatku na karte. Aký je Váš názor, prípadne Vaše skúsenosti ?
rickman
15.08.10,09:58
Zaruku nemas ziadnu. Zarukou je meno predajcu a jeho platobne podmienky. Ak nevies kde mas "nakupovat" tak to radsej nerob a pouzi iny sposob rezervacie. O aku stranku ide?
Stanislav 1975
15.08.10,10:32
Zaruku nemas ziadnu. Zarukou je meno predajcu a jeho platobne podmienky. Ak nevies kde mas "nakupovat" tak to radsej nerob a pouzi iny sposob rezervacie. O aku stranku ide?

Súhlasím a len doplním-naozaj ide len o serioznosť a doveru, lebo napr. pri objednávaní auta s požičovne si požičovňa na karte zablokuje pre istotu ovela vyššiu sumu ako naozaj platíš,pre prípad, že by si auto doniesol poškodené a pod.
Inak, na nete neuvádzaj nikde a nikdy písomne tvoje CVC číslo !!!- to je trojčíslie na zadnej strany karty---uvádzaj to iba na šifrovanej stránke pri objednávaní služieb, aj to iba overených...
Pavol44
15.08.10,11:33
napríklad táto: http://www.hotelemek.com/homapage.html
ale požaduje to ktorýkoľvek hotel
Pavol44
15.08.10,12:02
poslal som do hotela návrh, aby poslali predfaktúru, že im zaplatím preddavok na celý pobyt vo výške ceny za jednu noc, to je to čo by si stiahli z kreditky keby som do hotela nedošiel. Som zvedavý ako zareagujú. Platbu by som realizoval cez internet banking priamo na účet hotela.
rickman
15.08.10,12:26
poslal som do hotela návrh, aby poslali predfaktúru, že im zaplatím preddavok na celý pobyt vo výške ceny za jednu noc, to je to čo by si stiahli z kreditky keby som do hotela nedošiel. Som zvedavý ako zareagujú. Platbu by som realizoval cez internet banking priamo na účet hotela.

S tym pravdepodobne nepochodis. Rezervacny system maju od tretej strany a vyzera byt seriozny, kartou by som sa u nich platit nebal (je vsak pravda, ze mam mbank a limity si nastavim podla potreby..). Preco vobec rezervujes ubytovanie? Vytipuj si par hotelov a ked ta neubytuju v jednom, tak ta ubytuju v druhom. Ci uz to rezervujes alebo pojdes bez rezervacie, kartu ti pravdepodobne vezmu tak ci tak :).
Pavol44
15.08.10,15:10
S tym pravdepodobne nepochodis. Rezervacny system maju od tretej strany a vyzera byt seriozny, kartou by som sa u nich platit nebal (je vsak pravda, ze mam mbank a limity si nastavim podla potreby..). Preco vobec rezervujes ubytovanie? Vytipuj si par hotelov a ked ta neubytuju v jednom, tak ta ubytuju v druhom. Ci uz to rezervujes alebo pojdes bez rezervacie, kartu ti pravdepodobne vezmu tak ci tak :).
Asi máš pravdu. Hotelov už mám pár vytipovaných. Ak to s tou predfaktúrou nevýjde tak idem bez rezervácie.
Rozalka
15.08.10,15:43
Roky používam tento spôsob, zatiaľ (musím si zaklopkať) vždy k spokojnosti.
Ak by zneužili tvoje údaje, mohli by prísť o takúto možnosť rezervácie a ako nespoľahlivý obchodník by mali v budúcnosti problémy s obsadzovaním hotela.
Pri rezervovaní si všimni, či je "https" a "zámčok" v linku.
tomasenkoslav
16.08.10,09:31
pri platbe kreditnou kartou si davajte pozor aby nebola adresa prijemcu tovaru ina ako adresa majitela kreditnej karty. v pripade, že ste nutení prave takto postupovat, dojednajte si medzi bankou a poskytovatelom služby resp. tovaru podmienky.

Mne sa konkretne stalo, ze som chcel zakupeny hokejovy tovar na hockeymonkey.com z USA poslat strýkovi do N.Y. , ktory mi ten balik vedel poslat o 150 USD lacnejšie , nez spominany hockey monkey.
Platil som to svojou kreditkou, oni akceptuju aj takuto kombinaciu, ked adresa majitela karty a adresa zasielky nie su totozne. Ale vyzaduju kontakt na banku a nejake potvrdenia totožnosti, vypisy za posledne dva mesiace, a odotenu ID kartu.
Fakturantka z USA volala do mojej banky /UniCredit/ a vtedy sa to vsetko...

Ked mi prisiel mail z USA, ze transakcia nemoze prebehnut, lebo moja banka nevie poskytnut nimi pozadovane udaje, tak som volal strikovi, nech to kupi on a teda, že mu poslem ja peniaze cez PayPal i s 4% poplatkom.

No ake bolo moje prekvapenie, ked som o par dni kontroloval cez H.B. svoj ucet a bola tam zražka 50 Euro za zablokovanie tej kreditky ?

Tak som volal do USA strykovi, ze co sa stalo. On prevolal nockey monkey a tam mu dotycna pani povedala, ze sa na slovensko do banky dovolala, ale nic nevybavila, pretoze uradnik z banky nevedel poriadne po anglicky a nebola si ista, že ci vie, co od neho požaduje.

Reklamoval som u UniCredit Bank neopravnene strhnutie 50 Euro a nevyžiadane zablokovanie karty. Tam mi po 40 !!! dnoch a mojich urgenciach oznamili , že im volal niekto z Londyna, z nejakeho hotela a že tam našli moju kartu a pytali sa že co s nou.
Nonsens pre skytu kameru, totiž ta karta nikdy neopustila moju obývačku. A ja som v Londýne a vobec v GB nikdy nebol.

ale že v banke daju k telefonu takeho hňupa, ked nevie on sam po anglicky a nevie to prepnut na niekoho ineho čo anglicky vie??? !!!

BTW: ostatne nakupy boli v poriadku. https je podla mna dobra zaruka. na nezaistenu stranku by som udaje neposielal ani ja !!!

BTW2: a na slovenske portaly už vobec nie. to som sa bavil s jednym hackerom,že u nas to tak radšej ani nepraktizuju. Shopping cart funguje ale po finalizacii nakupu to radšej davaju na platbu na ucet a po pripisani sumy na ucet prevodom, vtedy až odošlu tovar alebo za bookuju hotel atd.
Pretože nasi programatori dobre vedia, že to nevedia zabezpečit proti nim - hackerom.
Klimentová Viera
16.08.10,10:17
Objednávala som cez internet ubytovanie už viac krát, ale nestretla som sa stakýmto problémom. Okrem toho, že som nechala na seba kontakt nikto nepýtal žiadnu záruku. Všetko bolo seriozne, ba ešte aj niečo naviac (navigácia hosťa, ako sa k hotelu dostane). Osobne by som nikdy údaje z karty neposkytovala. Je otázne, kto riskuje viac. Ja, ak dám možnosť manipukácie s účtom, alebo hotel, kde ak hosť nenastúpi v prvú noc, zruším ubytovanie. Ale riešiť sa to dá rôznymi spôsobmi.
Pavol44
17.08.10,14:56
Objednávala som cez internet ubytovanie už viac krát, ale nestretla som sa stakýmto problémom. Okrem toho, že som nechala na seba kontakt nikto nepýtal žiadnu záruku. Všetko bolo seriozne, ba ešte aj niečo naviac (navigácia hosťa, ako sa k hotelu dostane). Osobne by som nikdy údaje z karty neposkytovala. Je otázne, kto riskuje viac. Ja, ak dám možnosť manipukácie s účtom, alebo hotel, kde ak hosť nenastúpi v prvú noc, zruším ubytovanie. Ale riešiť sa to dá rôznymi spôsobmi.
Každý hotel v Istanbule na ktorý som sa obrátil akceptuje pri rezervácii jedine poskytnutie všetkých údajov z kreditnej karty. Ja to vidím tak ako keby som niekomu koho vidím prvý krát dal peňaženku s 5000 € s tým, aby mi urobil nákup napr. za 200 € a nemal by som pri tom žiadne pochby o tom, že mi vráti peňaženku v ktorej bude 4800 €. Tu mi neide o to že sa k mojim údajom dostane šikovný hacker aj napriek tomu že údaje posielam cez zabezpečenú linku HTTPS+zámok, ale o to, že zamestnanec hotela poskytne údaje z kreditky niekomu inému, alebo on sám ju použije na svoje nákupy.
rickman
17.08.10,15:24
Tu mi neide o to že sa k mojim údajom dostane šikovný hacker aj napriek tomu že údaje posielam cez zabezpečenú linku HTTPS+zámok, ale o to, že zamestnanec hotela poskytne údaje z kreditky niekomu inému, alebo on sám ju použije na svoje nákupy.

Ach jaj. Nastav si limit na taketo platby a vyskusaj si to. Uvidis ako to funguje, komu mozes verit a komu nie. Viac ti asi neporadime. Ked sa tak bojis o kazde euro, tak si zriad ucet v mbank, daju ti k tomu aj kartu a tam si vies sam nastavit limity pre platby cez internet, vybery v bankomate, platby cez pos, atd. Nastavis tolko kolko chces a na zvysok ti nikto nesiahne... Viac uz poradit neviem...

A "zamocek" teda https je podstatne, no je potrebne divat sa na to, kto za strankou stoji. Uz kazdy lepsi hosting dava aj root SSL certifikat (ten spominany zamocek), teda okrem zabezpeceneho pripojenia je potrebne divat sa aj na ine veci.
Klimentová Viera
18.08.10,04:25
Dobrá rada pre ľudí, ktorí tento systém platby bežne využívajú. Ale trochu ma mrzí ten začiatok vety " keď sa tak bojíš o každé euro". Skôr by som povedala, že si vážim, každé moje zarobené euro. Preto je obava zo zneužitia údajov z kreditnej karty. Dobré rady sú cenné.
rickman
18.08.10,05:24
Dobrá rada pre ľudí, ktorí tento systém platby bežne využívajú. Ale trochu ma mrzí ten začiatok vety " keď sa tak bojíš o každé euro". Skôr by som povedala, že si vážim, každé moje zarobené euro. Preto je obava zo zneužitia údajov z kreditnej karty. Dobré rady sú cenné.

Preco ta to mrzi? Nemyslel som to v duchu znevazenia hoci i jedneho centu. Len jednoducho ked ma raz nastaveny obrovsky limit, tak musi pocitat s tym, ze moze nastat problem. Ci uz mu ukradnu kartu a stihnu nieco zaplatit, alebo podobne..
bodliak
18.08.10,05:29
Aka je ochrana klienta ? V kvalitnej kredikte a slusnom hoteli. Staci reklamovat niektoru sumu, hned mi ju z uctu stiahnu a kontaktuju obchodnika, aby preukazal, ze som naozaj ja nieco u neho naozaj kupoval.
Kazdu platbu mozete reklamovat. Idealne je, ak mate on-line notifikaciu a spravite to rychlo.

"Zamocek" a https nie je zarukou nicoho ineho len toho, ze komunikaciu medzi vami a majitelom stranky nebude take lahke odpocuvat. Neznamena to ale, ze na druhom konci sedi doveryhodny clovek.

Ak mate overeny portal ( na hotely napriklad hrs.de, booking.com ), v cetrifikate si mozete overit, ze bol vydany prave im a ze sa bavite s nimi a nie s niekym, kto sa ich len snazi napodobnit.

No a toto ma pobavilo:
>> Pretože nasi programatori dobre vedia, že to nevedia zabezpečit proti nim - hackerom.
1. Tak to je hanba slovenskych programatorov a nie naopak.
2. Obchodnici preferuju platbu na ucet, lebo tak usetria 1 az 4 % zo sumy, ktoru by im inak strhli pri platbe kartou.