Andy Kralik
15.08.10,12:27
Vo firme sa začali vyskytovať krádeže. Zatiaľ vždy zmizli monitory, ale mám obavy že ukradnú aj počítače, na ktorých sa vyskytujú aj citlivé dáta. Z tohto dôvodu uvažujem nad kryptovaním niektorých diskov. Uvažujem nasledovne:

- Nie je potrebné šifrovať systémový disk, citlivých dát je rádovo maximálne 100GB - vyhovolalo by šifrovať len zvolené adresáre, maximálne šifrovať jeden zvolený disk na počítači.
- Dáta je potrebné používať bežne pri práci, šifrovanie a dešifrovanie musí prebiehať súbežne - z toho dôvodu nestačí ich komprimovanie s heslom napr. pomocou WinRARu.
- Na počítačoch sú aj staré systémy Win2000, XP - nedá sa preto použiť Bitlocker ktorý je Win7
- Šifrovanie nemusí byť "nezdolateľné". Ide mi len o to, aby dáta neprečítal náhodný nálezca (ktorý by to mohol zneužiť), nejde mi o takú bezpečnosť aby to neprečítali "IT odborníci".
- Obávam sa programov ktoré vytvoria jeden "zašifrovaný súbor" v ktorom sa nachádza celý adresár. V prípade náhleho výpadku prúdu (čo sa stáva) by mohla byť porušená integrita celého adresára a moholo by sa tak prísť o celý zabezpečený adresár.

Aké máte osobné skúsenosti so šifrovaním dát?
Arnold123
15.08.10,11:12
Ja využívam na takéto veci TrueCrypt a je zadarmo.

truecrypt.org

Podporuje aj Win 2000.
Iné programy tohoto charakteru, čo som skúšal, neboli buď dostatočnej kvality alebo boli spoplatnené.
Fero11
15.08.10,16:55
Uz davno som pouzival program disk password protection http://www.dobreprogramy.sk/disk-password-protection je to super program, zamkne cele particie (systemovu samozrejme nie)
Samozrejme takychto utilit je kopec, len staci trocha pogooglovat