habib
15.08.10,14:48
Aktuálna otázka,myslíte že može nejak uškodit chladničke ked ju počas búrky odpojím od siete,max. na 1hod........určitu dobu si udrži akú-takú teplotu takže s potravinamy by problém byt nemal a ešte..ked ju vypínam tak neznižujem ani nastavenú teplotu,je stále na stupni 2.
Má niekto k tomu čo povedat?THX
durisovad
15.08.10,13:00
Nie som odbornik na chladnicky ani na elektriku, ale v navode na mraziak je napisane, ze ak sa neotvara, udrzi si teplotu az 30 hodin bez prudu. S chladnickami to bude obdobne, ale ta doba bude zrejme mensia vzhladom k tomu, ze teplota v chladnicke je vyssia.
alabut
15.08.10,13:24
Pokial chladnicka neobsahuje elektroniku, myslim, ze ju nie je potrebne odpajat od siete. Skor by ti odpovedali v poistovni, kolko je poistnych udalosti chladniciek od prepatia. Ked vezmem do uvahy mnozstvo motorov, ventilatorov, klimatizacii, myslim si, ze poskodenie motora chladnicky pri burke je mizive. Dnes sa na rizikovych miestach chrani voci prepatiu prepatovymi ochranami v troch urovniach, na vstupe do budovy je prva uroven.
habib
15.08.10,17:47
...no ako som písal o potraviny v chladničke mi nejde,tie určite vydržia,len to odpájanie,pretože hlavne v posledných dnoch nám tu lietajú poriadne blesky tak automaticky odpájam TV,notebook (od siete aj kabel od antény a kabel od netu)..pretože som čítal diskusiu na podobné téma a z tej jasne vyšlo že žiadna prepatová ochrana vlastne neexistuje,ochrana je len jedna a to odpojit,pretože ak blesk trafí rozvodnú skrinu aj kilák od baráku aj tak je velká ,,šanca,, že vyhorí elektro v barákoch okolo....a nezachráni to žiadna predlžovačka s diodami.
Ale k veci.......takže nikto z Vás neodpája chladničku od siete?
anonym222
15.08.10,18:00
Aktuálna otázka,myslíte že može nejak uškodit chladničke ked ju počas búrky odpojím od siete,max. na 1hod........určitu dobu si udrži akú-takú teplotu takže s potravinamy by problém byt nemal a ešte..ked ju vypínam tak neznižujem ani nastavenú teplotu,je stále na stupni 2.
Má niekto k tomu čo povedat?THX
Chladničke nijako neuškodíš. Je tu iba jediné riziko, a to že ju opätovne zabudneš zapnúť a potraviny sa ti pokazia.
Čo sa týka poškodenia od prepätí, ak bývaš na dedine a napájanie máš vedené vzdušnými vedeniami, asi je to vypnutie naozaj prospešné a znížiš si tým riziko. Ak bývaš v meste a napájaný si výlučne zemnými káblami, tam je riziko minimálne, ale nie však nulové.
lujza.j
15.08.10,18:02
...no ako som písal o potraviny v chladničke mi nejde,tie určite vydržia,len to odpájanie,pretože hlavne v posledných dnoch nám tu lietajú poriadne blesky tak automaticky odpájam TV,notebook (od siete aj kabel od antény a kabel od netu)..pretože som čítal diskusiu na podobné téma a z tej jasne vyšlo že žiadna prepatová ochrana vlastne neexistuje,ochrana je len jedna a to odpojit,pretože ak blesk trafí rozvodnú skrinu aj kilák od baráku aj tak je velká ,,šanca,, že vyhorí elektro v barákoch okolo....a nezachráni to žiadna predlžovačka s diodami.
Ale k veci.......takže nikto z Vás neodpája chladničku od siete?
ja neopájam zo siete nič, aj keď som to v minulosti robila, robieval to tak otec doma tak som to robila aj ja, ale určite by to ničomu neuškodilo keby som poodpájala:) asi 2roky dozadu trafil blesk náš dom, šupa ako hovädo, sme panelák ,trojvchodový, trafilo vedľa do vchodu, chvala bohu niš sa nám doma nepokazilo:)
habib
15.08.10,18:24
....no bývam v meste v paneláku ale staršom,človek vidí ako sa zatepluje,ako sa menia okná ale nik sa nestará o hromozvod a rovnako tak sa robila nová elektrika,myslím rozvody v baráku ale to tiež ani boh nevie,či sa tam nejaká ochrana dávala........viete ako to je, ak nik nekontroluje,tak sa nik nestažuje.
A náhoda je blbec a človek tu TV a ten notebook(doležitejšia vec ako tá telka) neodpojí a potom si bude nadávat a tieto letné burky to je blesk za bleskom....takže toto určite odpájam a asi aj budem,proste zvyk..
Ale práve ani tá chladnička nie je lacná vecička,len tak vytiahnut z vrecka pár sto eur,tak ma to tak zaujímalo opýtat sa či niekto odpája aj toto ale vidím že nie,tak to budem len občas zvažovat,ked budú blesky nablízku.....
pepsikova
15.08.10,18:44
..ja vypínam celú bandu..teda tv, dk,digi, ufona,pc...chladničku nie..(lebo na tú vždy zabudnem)..lebo tieto dovozové blesky vyzerajú inak, ako tie naše, klasické..
Chobot
15.08.10,21:13
Aktuálna otázka,myslíte že može nejak uškodit chladničke ked ju počas búrky odpojím od siete,max. na 1hod........určitu dobu si udrži akú-takú teplotu takže s potravinamy by problém byt nemal a ešte..ked ju vypínam tak neznižujem ani nastavenú teplotu,je stále na stupni 2.
Má niekto k tomu čo povedat?THX

Keď som býval s rodičmi, tak pri búrke sme odpájali od siete a antény TV. Ale elektrické zariadenia nie. Myslím, že skôr by sa ističe v rozvodovej skrini vypli, než by to napätie poškodilo spotrebiče. Ale je to pravdepodobnosť veľmi malá, že blesk udrie do el. rozvodov.

mimotemy

Trochu pre zábavu - jedni známi išli na 2 týždne na dovolenku. Pri odchode pre istotu pozatvárali všetky okná, uzavreli hlavný prívod plynu, hlavný prívod vody a hlavný istič elektriny...

Po návrate z dovolenky ich čakalo v chladničke a mrazničke nemilé prekvapenie...;):D:D:D
220870
16.08.10,04:58
Ja pri burke vypájam hlavný istič.Okrem chladničky a elektronoky treba odpojiť aj kotol ,rizikové sú aj solarne panely.
AlenockaS
16.08.10,07:56
včera pri tej pol dňovej búrke a pri opakovaných výpadkoch som pre istotu všetky spotrebiče, vrátane chladničky a mrazničky povyťahovala z elektriny....myslím, že je to bezpečnejšie ako to stále vypínanie a zapínanie prúdu a ešte nedajbože blesk :-)
habib
16.08.10,09:34
včera pri tej pol dňovej búrke a pri opakovaných výpadkoch som pre istotu všetky spotrebiče, vrátane chladničky a mrazničky povyťahovala z elektriny....myslím, že je to bezpečnejšie ako to stále vypínanie a zapínanie prúdu a ešte nedajbože blesk :-)

........no práve,to včera a ešte v sobotu ráno to bola búrka,akú si hádam ani nepamatám,bolo to ako bombardovanie Sarajeva a tak sa vypínalo a zapínalo,ale len TV a notebook a sporák.......chladničku som odpojil 1krát a potom som to už nechal nech sa deje čo sa má :D
lujza.j
16.08.10,09:40
pre chladničku je najhoršie to vypínanie a zapínanie, teda lepšie povedané pre termostat.
peterkos2
16.08.10,18:29
pre chladničku je najhoršie to vypínanie a zapínanie, teda lepšie povedané pre termostat.
Tak toto mi vysvetli,som strašne zvedavý.Zapínanie a vypínanie-časté môže uškodiť kompresoru,lebo sa nestihnú vyrovnať tlaky na nízkotlakej a vysokotlakej strane a kompresor hneď tlačí do vysokého tlaku.Tým rastie samozrejme prúd atď.
lujza.j
16.08.10,18:35
Tak toto mi vysvetli,som strašne zvedavý.Zapínanie a vypínanie-časté môže uškodiť kompresoru,lebo sa nestihnú vyrovnať tlaky na nízkotlakej a vysokotlakej strane a kompresor hneď tlačí do vysokého tlaku.Tým rastie samozrejme prúd atď.
ja som písala o termostate nie o kompresore v chladničke:) v minulosti sme mali problém, že pri zapnutí mikrovlnky sa "vyhodili" ističe, čiže chladnička sa vypínala a zapínala a neskôr odišiel termostat, ako dôvod opravár uviedol, problém s častým "vyhodenými" ističmi.
Kvaka
16.08.10,18:42
Ja pri burke vypájam hlavný istič.Okrem chladničky a elektronoky treba odpojiť aj kotol ,rizikové sú aj solarne panely.
Nám sa dávnejšie pri búrke poškodil náš prvý videorekordér. Vtedy stál v prepočte 20tis. Kčs, kúpili sme ho ešte v tuzexe. Oprava stála cez 1000,- . Len pre zaujímavosť, mali sme ho cca 15 rokov. Poisťovňa 0 bodov, lebo škodu nespôsobila búrka, ale prepätie v sieti.
habib
16.08.10,19:46
....malá podotázka,ked vypnem termostat na 0(tak ako ked sa chladnička umýva) a ona zhasne,znamená to že sa všetko vyplo,alebo ešte tam niečo funguje?Proste najprv vypnut termostat a potom odpojit od siete a naopak (siet + termostat) pri opatovnom zapojení......može sa takto niečo pokazit?A myslím samozrejme so sučiastkami nie potravinami.
peterkos2
17.08.10,10:30
ja som písala o termostate nie o kompresore v chladničke:) v minulosti sme mali problém, že pri zapnutí mikrovlnky sa "vyhodili" ističe, čiže chladnička sa vypínala a zapínala a neskôr odišiel termostat, ako dôvod opravár uviedol, problém s častým "vyhodenými" ističmi.
Čož je blbosť.Ak si mu to povedala dopredu,samozrejme ti povie,že to mohlo byť tým.Opakujem ešte raz,častým zapínaním a vypínaním-tzv.cyklovaním môže odísť kompresor,nie termostat.
buchač
17.08.10,10:40
ja som písala o termostate nie o kompresore v chladničke:) v minulosti sme mali problém, že pri zapnutí mikrovlnky sa "vyhodili" ističe, čiže chladnička sa vypínala a zapínala a neskôr odišiel termostat, ako dôvod opravár uviedol, problém s častým "vyhodenými" ističmi.

Sama si si odpovedala ...

"Vyhodili" ističe ...veď na to sú tam , aby istili .
Nie som síce elektrikár , ale viem , že niekde stačia len také slabšie a inde musia byť v iných dimenziách ...proste podľa výkonu spotebiča .
To , čo stačí na rýchlovarnú kanvicu , nemôže na automatickú práčku .
Na mikrovlnu boli tie Tvoje asi slabé , preto ich vyhodilo ...
peterkos2
17.08.10,11:12
....malá podotázka,ked vypnem termostat na 0(tak ako ked sa chladnička umýva) a ona zhasne,znamená to že sa všetko vyplo,alebo ešte tam niečo funguje?Proste najprv vypnut termostat a potom odpojit od siete a naopak (siet + termostat) pri opatovnom zapojení......može sa takto niečo pokazit?A myslím samozrejme so sučiastkami nie potravinami.
Nefunguje nič,akurát zostane napätie v svorkovnici kompresora.Poradie je v poriadku,ale nič nepokazíš,keď jednoducho vytiahneš vidlicu zo zástrčky-čo neplatí u väčších spotrebičov,ktoré majú veľký príkon
Lotarka
20.08.10,06:58
Práve odpajanie el. spotrebičov pri búrke som preberala pred pár dňami s elektrikárom. Momentálne nám robia strechu na paneláku a bleskozvod máme odpojený. Elektrikár mi povedal, že ak by teraz zasiahol blesk náš dom, tak je dosť pravdepodobné, že nám odpáli všetky zapojené spotrebiče, že nepomôže ani predlžovačka s prepätovou ochranou, aby som radšej vypína priamo zo štekla.

Ale to je iná situácia, máme nafunkčný bleskozvod.

http://dromedar.topky.sk/cl/11272/292742/ZDRAVIE-Ako-prezit-burku
misoft
20.08.10,13:26
Odpájanie elektro spotrebičov od siete počas búrky má význam najmä v rodinných domoch (niektoré skôr postavené nemajú ani bleskozvod). Vtedy blesk si hľadá cestu najmenšieho odporu a tou býva často strecha. V panelových domoch i domoch neskôr postavených, musia byť na strechách (najvyšších miestach budovy) bleskozvody, ktoré prípadný blesk zvedú do zeme. V takom prípade (najmä v panelákoch) je zbytočné odpájať spotrebiče zo siete - veď panelák sám o sebe predstavuje Farradayovu klietku ( http://sk.wikipedia.org/wiki/Faradayova_klietka ) - je stavaný zo železobetónových panelov. Aj motorové vozidlo je Farradyaovou klietkou - len sa nesmiete dotýkať kovových časti karosérie (napr. dvere) a ste pomerne v bezpečí.
Lotarka pokiaľ vám robili bleskozvod, vtedy to má zmysel, pokiaľ je už hotový, platí skôr napísané.
Kvaka
20.08.10,13:34
Odpájanie elektro spotrebičov od siete počas búrky má význam najmä v rodinných domoch (niektoré skôr postavené nemajú ani bleskozvod). Vtedy blesk si hľadá cestu najmenšieho odporu a tou býva často strecha. V panelových domoch i domoch neskôr postavených, musia byť na strechách (najvyšších miestach budovy) bleskozvody, ktoré prípadný blesk zvedú do zeme. V takom prípade (najmä v panelákoch) je zbytočné odpájať spotrebiče zo siete - veď panelák sám o sebe predstavuje Farradayovu klietku ( http://sk.wikipedia.org/wiki/Faradayova_klietka ) - je stavaný zo železobetónových panelov. Aj motorové vozidlo je Farradyaovou klietkou - len sa nesmiete dotýkať kovových časti karosérie (napr. dvere) a ste pomerne v bezpečí.
Lotarka pokiaľ vám robili bleskozvod, vtedy to má zmysel, pokiaľ je už hotový, platí skôr napísané.
Dobrá rada, naša chalupa je z rokov 50tych, nemá bleskozvod, a veru tá posledná búrka, ktorú sme tam prežili, bola samý blesk, keď nám začal kockovatieť a mrznúť obraz na TV, vedeli sme, že satelit to registruje, že je zle, všetko sme povypínali, našťastie včas, asi o 5 minút sa poriadne zablyslo, takmer zároveň so zvukom, tipujem niekoľko 10 metrov od nás a zistili sme, že práve vtedy vypli elektrinu v celej obci. Už len rýchlo spraviť bleskozvod, nejako to musíme vyriešiť, kde je ho najlepšie zviesť do zeme.
misoft
21.08.10,15:35
Ale ten bleskozvod si dajte namontovať špecializovanej firme (potrebné pohľadať), pretože musí spĺňať prísne kritéria a normy!

http://www.atimont.sk/images/illustration/bleskozvody-2.jpg
anonym222
23.08.10,19:23
Keď som býval s rodičmi, tak pri búrke sme odpájali od siete a antény TV. Ale elektrické zariadenia nie. Myslím, že skôr by sa ističe v rozvodovej skrini vypli, než by to napätie poškodilo spotrebiče. Ale je to pravdepodobnosť veľmi malá, že blesk udrie do el. rozvodov.
Musím ťa opraviť Chobot. Tie ističe by ti pri priamom zásahu blesku do vedenia neboli k ničomu. Po prvé by pravdepodobne vôbec nevypli, nakoľko majú obmedzenú vypínaciu schopnosť (väčšinou 6kA resp. 10kA) a po druhe ich reakčný čas je oproti strmosti prepäťovej nárazovej vlny relatívne veľmi dlhý, takže kým by ističe zareagovali, všetka elektronika by už bola poškodená. Na čo by sa asi inštalovali prepäťové ochrany, ak by nám stačili ističe?
Čo sa týka tej pravdepodobnosti zásahu do vedenia, ani s tým nesúhlasím. Elektrické vedenia sú pri búrke veľmi často zasahované bleskom. Prepäťová vlna sa však pozdlž vedenia zoslabuje, dochádza k preskokom na izolátoroch a jej účinok na spotrebiče môže byť minimálny alebo žiadny. Záleží naozaj iba od toho, kde to udrie.
anonym222
23.08.10,19:36
V panelových domoch i domoch neskôr postavených, musia byť na strechách (najvyšších miestach budovy) bleskozvody, ktoré prípadný blesk zvedú do zeme. V takom prípade (najmä v panelákoch) je zbytočné odpájať spotrebiče zo siete - veď panelák sám o sebe predstavuje Farradayovu klietku
Panelák je asi ťažko možné považovať za faradayovú klietku, a ak by sme ho za ňu aj považovali treba uvažovať aj s magnetickými účinkami blesku, nie len s elektrickými. Ak by blesk zasiahol bleskozvod na dome a zviedol náboj do zeme, môže sa na blízkych súbežných elektrických vedeniach (napr. časti vodičov v stene) naindukovať dostatočne vysoké prepätie, aby ti poškodilo všetky spotrebiče v byte.
V prípade bloku by som sa skôr neobával zanesenia prepätí po vedení, nakoľko sú bloky napájané väčšinou káblovými vedeniami v zemi. Rôznym indukciam pri blízkych zásahoch blesku sa už však neubrániš. Riziko je teda hodne nižšie ako v dome na dedine, nie je však nulové. Ja preto vypínam mrazničku naozaj iba vtedy, ak "blesky bijú tesne vedľa"
misoft
24.08.10,12:30
Tie ističe by ti pri priamom zásahu blesku do vedenia neboli k ničomu. Po prvé by pravdepodobne vôbec nevypli, nakoľko majú obmedzenú vypínaciu schopnosť (väčšinou 6kA resp. 10kA) a po druhe ich reakčný čas je oproti strmosti prepäťovej nárazovej vlny relatívne veľmi dlhý, takže kým by ističe zareagovali, všetka elektronika by už bola poškodená. Na čo by sa asi inštalovali prepäťové ochrany, ak by nám stačili ističe?
Čo sa týka tej pravdepodobnosti zásahu do vedenia, ani s tým nesúhlasím. Elektrické vedenia sú pri búrke veľmi často zasahované bleskom. Prepäťová vlna sa však pozdlž vedenia zoslabuje, dochádza k preskokom na izolátoroch a jej účinok na spotrebiče môže byť minimálny alebo žiadny. Záleží naozaj iba od toho, kde to udrie.
Na elektrických vedeniach VN a VVN sa často používa toto (starší obrázok):
http://energetika.spsdke.sk/1trved/11prepochr/bleskoistka.jpg
http://energetika.spsdke.sk/1trved/11prepochr/rozkbl.jpg

Tak isto v rozvodniach a trafostaniciach sú na koncoch vedení bleskoistky
http://voca-online.hr/slike/2008/09/080901%20TRAFOSTANICA.jpg
http://img.mhsr.sk/Povoden2010/Kosice_trafostanica_droty.JPG
http://www.danas.rs/upload/images/news/2008/10/23/0702_ocp_w222_h296.jpg
(pri jednej z bleskoistiek stojí robotník v modrých montérkach)
anonym222
24.08.10,18:05
Miso, bleskoistky v rozvodných sieťach slúžia predovšetkým pre ochranu prvkov sietí, a nie pre ochranu zariadení odberateľov. Tie si musí chrániť každý odberateľ sám.
Tie tvoje obrázky nie sú najvhodnejšie. Tie rožky na bleskoistke je vlastne iskrište, ktoré pojme značnú časť náboja.
Na ďalších fotkách bleskoistky vôbec nevidím. Nie som si istý, či toto hore na distribučnom trafe sú vôbec bleskoistky, alebo sú to iba izolátory na ktorých sú uchytené kábelové koncovky.
Na zábere z VVN rozvodne bleskistky nie je vidieť. Aspoň ja ich nevidím. A už vôbec nie sú bleskoistky umiestnené na trafe vedľa robotníka v modrých montérkach, ako píšeš. Ja tam vidím iba prúdové meniče (PTP) a VVN a VN priechodky transformátora.
VVN bleskoistky, (správne sa nazývajú zvodiče prepätia) sa na trafo nemontujú. Sú vždy umiestnené na samostatnej konzole vo vývodovom poli, nie v poli transformátora.