IVEB
06.11.05,15:51
Zdravím všetkých poraďákov , mám takýto problém.

Od 1.10.2005 došlo k zvýšeniu minimálnej mzdy na 6 900Sk. Pracovník zaradený do 2.kategórie prac.činností pri 40 hod. pracovnom čase má mať minimálny mzdový nárok vo výške 8 280 Sk , pri 37,5 hod. prac.čase 8 832 Sk. Potiaľ dúfam je to správne. Môj problém spočíva v tom , že priemer na dovolenku za predchádzajú štvrťrok nezodpovedá minimálnemu mzdovému nároku po zvýšení minimálnej mzdy. Ak bude pracovník čerpať dovolenku v oktobri priemer na dovolenku mám vypočítať z predchádzajpceho štvrťroku / aj keď je nižší / alebo ho musím upraviť na minim. mzdový nárok platný od 10/2005 ? Ako sa to potom vypočíta a aká je jeho min. výška ? Vopred Vám vďaka .
Jana Motyčková
06.11.05,17:37
Od 1.10.2005 došlo k zvýšeniu minimálnej mzdy na 6 900Sk. Pracovník zaradený do 2.kategórie prac.činností pri 40 hod. pracovnom čase má mať minimálny mzdový nárok vo výške 8 280 Sk , pri 37,5 hod. prac.čase 8 832 Sk. Potiaľ dúfam je to správne. Nie je to správne.
1. Minimálny mzdový nárok sa počíta na odpracovanú hodinu aj pri mesačne odmeňovaných pracovníkoch.
2. Pri mesačne odmeňovaných pracovníkoch sa minimálna mzda (6900) nezvyšuje pri nižšom stanovenom úväzku. Pri kratšom stanovenom úväzku sa zvyšuje iba minimálna mzda u hodinovo odmeňovaných pracovníkoch. Minimálny mzdový nárok, ktorý je zásadne hodinový sa pri nižšom stanovenom úväzku zvyšuje aj pre hodinovo aj pri mesačne odmeňovaných.
Tu sú uvedené minimálne mzdové nároky pri 40-hodinovom aj pri 37,5 hodinovom stanovenom pracovnom čase :
http://www.porada.sk/showpost-p_129276-postcount_45.html


Môj problém spočíva v tom , že priemer na dovolenku za predchádzajú štvrťrok nezodpovedá minimálnemu mzdovému nároku po zvýšení minimálnej mzdy. Ak bude pracovník čerpať dovolenku v oktobri priemer na dovolenku mám vypočítať z predchádzajpceho štvrťroku / aj keď je nižší / alebo ho musím upraviť na minim. mzdový nárok platný od 10/2005 ? Ako sa to potom vypočíta a aká je jeho min. výška ? Vopred Vám vďaka .Ak je priemer (hodinový) nižší ako minimálny mzdový nárok, je potrebné ho zvýšiť podľa §134 ods.5 na minimĺany mzdový nárok.