lstulajter
15.08.10,21:03
Dobry den prajem,

uvazujem, ze by som si popri zamestnani skusil privyrobit ako zivnostnik. Je to vsak dost neisty biznis, ked sa tomu nebudem naplno venovat, neviem, ci (resp. kedy) budu nejake prijmy.

Budem mat (okrem poplatku za vybavenie zivnosti) nejake naklady, ak by som nemal ziadne prijmy?
profesional
16.08.10,06:42
No, kedze nepredpokladam ze si chces uctovnictvo viest sam (a si povinny ho viest bez ohladu na to ci prijmy mas alebo nemas), tak urcite budes mat naklady na vedenie uctovnictva. A tiez nejake to postovne - kedze stat sustavne chce nejake veci od kazdeho co podnika. atd. V podstate take bezne veci. Nic vynimocne. Ale ak neplanujes mat prijmy, preco vobec chces do toho ist? Ak je to take rizikove, radsej si vezmi soeurovku a chod do kasina. Mas to potom to iste az na to ze usetris cas a namahu.
lstulajter
16.08.10,07:18
Ono to nie je vyslovene rizikove, kapital do toho nemienim investovat na zaciatok ziadny, len je otazka, aky bude v tychto krizovych casoch zaujem o moje sluzby. Nejake peniazky na prilepsenie by sa zisli, ale ak by mali vsetky odist na uctovnictvo a pod., tak to vyznam nema. Keby to nebolo proti pravidlam, skusil by som to najprv rozbehnut "nanecisto" a ako zivnostnik by som sa zaregistroval, az ked by prisli prve zakazky, ale predpokladam, ze takymto postupom by som riskoval nejaku mastnu pokutu a o tu naozaj nestojim.
profesional
17.08.10,05:35
Zakon vravi ze si povinny viest uctovnictvo od zaciatku. Vacsina ludi si ale dava urobit celerocne uctovnictvo az na konci roku. Avsak budes si ho musiet dat urobit bez ohladu na to si vobec nieco zarobis alebo nie. Ak ti to ma priniest iba nejake male peniaze tak rataj s tym ze ak odratas naklady na ucto a dalsie drobnosti, zaplatis z toho dane, moze sa stat ze ti v podstate takmer nic neostane..
zk24
17.08.10,06:10
Mozno by to chcelo pokalkulaovat aj s odvodmi do zdravotnej poistovne.

Mal by si mat istu predstavu o tom, kolko asi mozes zarobit. Ak by som mala zarobit rocne 500 €, tak do toho nepojdem.
lstulajter
30.08.10,20:14
Este sa opytam jednu vec: zalezi na tom (v mojej situacii - vid vyssie), kedy so zivnostou zacnem? T.j. ci je lepsie pockat do januara, alebo mozem ist na urad hned.
marjankaj
30.08.10,21:05
Zakon vravi ze si povinny viest uctovnictvo od zaciatku. Vacsina ludi si ale dava urobit celerocne uctovnictvo az na konci roku. Avsak budes si ho musiet dat urobit bez ohladu na to si vobec nieco zarobis alebo nie. Ak ti to ma priniest iba nejake male peniaze tak rataj s tym ze ak odratas naklady na ucto a dalsie drobnosti, zaplatis z toho dane, moze sa stat ze ti v podstate takmer nic neostane..

Ale tak to zase nemusí byť.:eek:
Môže si uplatňovať paušálne výdavky.
marjankaj
30.08.10,21:10
Este sa opytam jednu vec: zalezi na tom (v mojej situacii - vid vyssie), kedy so zivnostou zacnem? T.j. ci je lepsie pockat do januara, alebo mozem ist na urad hned.

A to má kto vedieť?
Ty vieš najlepšie, či budeš mať príjmy teraz alebo až neskôr. Alebo chceš robiť charitu? Na to živnosť nepotrebuješ. A od nového roku sa pôjde možno po novom. Počkaj si čo vylezie z našej vlády, aké podmienky nám nachystajú. Ty si chceš založiť živnosť, a mnohí zase naopak ju budú chcieť ukončiť.
Ak na tom nemieniš zarobiť(píšeš o nulových príjmoch) tak o tom ani neuvažuj.
lstulajter
31.08.10,06:18
Ak na tom nemieniš zarobiť(píšeš o nulových príjmoch) tak o tom ani neuvažuj.

Keby som nechcel zarobit, tak by som o tom neuvazoval. Ale chcem to robit len popri zamestnani a nie je to cinnost, z ktorej by boli pravidelne kazdodenne prijmy, ale nieco, z coho prijem moze byt raz za niekolko mesiacov (samozrejme nie par euro). A ak mi niekolko mesiacov potrva, kym ziskam nejaku zakazku (co je podla mna celkom realne), moze sa stat, ze do konca roka ziadny prijem mat nebudem.
lstulajter
31.08.10,06:21
A to má kto vedieť?
Ty vieš najlepšie, či budeš mať príjmy teraz alebo až neskôr.

Myslel som to z pohladu legislativy (aktualne platnej) - ci nieco stracam tym, ze prvy (kalendarny) rok podnikania bude taky kratky, resp. ci ma zivnostnik v prvom roku trebars nejake vyhody, ktore uz v nasledujucom kalendarnom roku nema...
Nemam detailne nastudovanu celu legislativu v oblasti dani a odvodov, preto sa pytam.
Zita5
31.08.10,06:26
Ani jeden živnostník na začiatku vybavovania živnostenského listu nevie vopred ako mu pôjde biznis .Je zbytočné o tom diskutovať. Vybavte si živnostenský list a uvidíte . Za vykázanie skutočnej straty v prvých rokoch podnikania určite nebudete pokutovaný .To by musel byť porušený zákon iným spôsobom napr.zatajovanie príjmov atď . Ak podnikanie nepôjde , tak živnostenský list zrušíte .Nevidím dôvod, ak viete , že máte v úmysle niečo robiť,vytvoríte si podmienky na dosahovanie príjmu , aby ste to nevyskúšali.
Jana Acsová
31.08.10,06:29
Myslel som to z pohladu legislativy (aktualne platnej) - ci nieco stracam tym, ze prvy (kalendarny) rok podnikania bude taky kratky, resp. ci ma zivnostnik v prvom roku trebars nejake vyhody, ktore uz v nasledujucom kalendarnom roku nema...
Nie, aktuálne nie sú v platnosti žiadne úľavy, zvýhodnenia a podobne týkajúce sa zahájenia podnikania. Podnikatelia majú rovnaké podmienky v prvých aj ďalších rokoch podnikania z pohľadu daňových predpisov.
marjankaj
31.08.10,07:13
Myslel som to z pohladu legislativy (aktualne platnej) - ci nieco stracam tym, ze prvy (kalendarny) rok podnikania bude taky kratky, resp. ci ma zivnostnik v prvom roku trebars nejake vyhody, ktore uz v nasledujucom kalendarnom roku nema...
Nemam detailne nastudovanu celu legislativu v oblasti dani a odvodov, preto sa pytam.


Veď to dnes nemá nikto naštudované. Veď ani vláda sa na tom ešte nedohodla. Sleduj, čo vymýšľajú Mikloš s Mihálom.