Animra
15.08.10,23:24
Dobry den,

prosim vas o radu, nazor:
s byvalym zamestnavatelom sme v skusobnej dobe rozviazali pracovny pomer, odovzdal mi Vyplatnu pasku a Zapoctovy list. Tyzden po odovzdani napisal e-mail, kde pise, ze odovzdana paska vychádzala z predpokladu, že si uplatnim nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka („nezdaniteľné minimum“). Pre naplnenie tohto predpokladu dalej pise však je nutné, aby som čo najskôr vyplnila, podpísala a zaslala im v origináli priložené príslušné Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa § 36 ods. 6 zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „Vyhlásenie“). Na jeho základe mi nebudu musieť pri výplate mzdy zraziť preddavky na daň z príjmov z celej Vašej hrubej mzdy za mesiac júl po odpočítaní odvodovu, ale len z hrubej mzdy po odpočítaní odvodov zníženej o nezdaniteľné minimum. Pre pochopenie, so zamestnavatelom sme sa nerozisli v dobrom, kde moze, tam pritvrdi a pozaduje stale dalsie veci (vyplnena dochadzka detailne, atd.), - aby poslal konecne julovu vyplatu, ..pripadne na co mam narok, zadrziava (certifikat zo skolenia, vystaveny na moje meno, napriklad). Preto je mi podozrive (?), ze ma "prosí" o vyjadrenie obratom, či si uplatním vyššie uvedený nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka za obdobie u jeho spoločnosti ako mojho zamestnávateľa v danom období.


Prosim o odpoved, nazor - Co tym sleduje? Co sa (jemu, mne) stane, ak si neuplatnim narok a nezaslem podpisane Vyhlasenie., alebo ak neposlem vcas, teda v termine, ako uvadza (skutocne obratom..)??


Este doplna, ze ak odo mna toto vyjadrenie neobdrží do zajtra 11.h. a/ alebo neobdrží vyplnené, mojim originálnym podpisom opatrené Vyhlásenie do 19.8.2010 vrátane, bude nutné prepracovať moju výplatnú pásku za mesiac júl 2010 tak, aby zohľadnila neuplatnenie nezdaniteľného minima, čím by sa oproti pôvodnej výplatnej páske znížila moja čistá mzda na výplatu o čiastku xxx EUR (relativne menisa, avsak nie zanedbatelna ciastka). Ako pise, v mojom vlastnom záujme ma teda prosí o rýchlu reakciu a aby sa predišlo ďalším administratívnym komplikáciám, výplatu mi uhradía po obdržaní mojho vyjadrenia – a Vyhlásenia, ak sa rozhodnem podať ho – a teda ujasnení sumy na výplatu v zmysle vyššie uvedeného.


Co mi teda odporucite??
Srdecne dakujem za radu a objasnenie suvislosti v tejto teme..
ego.mc
15.08.10,22:00
To vyhlásenie ti mal dať podpísať už pri nástupe do zamestnania.
Ak to vyhlásenie nebude mať, musí ti zdaniť výplatu tak, ako to píše v liste. A ty rozdiel (preplatok) dane dostaneš až po daňovom priznaní za rok 2010.
Animra
16.08.10,06:00
Dakujem za napisane :-
ano, zrejme ako novy zamestnavatel nevie v tychto veciach este chodit.. avsak.. je pre mna globalne "vyhodnejsie" podat, ci nepodat taketo vyhlasenie, a to ihned?? Pre neho je to nevyhodnejsie, ak nepodam? Neviem sa v tom zorientovat, vdaka za radu.
vieraaaa
16.08.10,06:08
Dakujem za napisane :-
ano, zrejme ako novy zamestnavatel nevie v tychto veciach este chodit.. avsak.. je pre mna globalne "vyhodnejsie" podat, ci nepodat taketo vyhlasenie, a to ihned?? Pre neho je to nevyhodnejsie, ak nepodam? Neviem sa v tom zorientovat, vdaka za radu.
Podľa mňa je jednoduchšie podpísať "Vyhlásenie...", a tým vo výplate budeš mať nezd. čiastku, tj. 335,47 € z výplaty nezdanených, tj. dostaneš na výplatu o cca 63,74 € naviac.
Ak si nepodpíšeš "Vvyhlásenie...", zamestnávateľ Ti zdaní hrubú mzdu (zníženú o odvody do poisťovní), a ty si túto čiastku budeš môcť uplatniť až na budúci rok, v ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní.
Ak si myslíš, že má z toho nejakú výhodu zamestnávateľ, tak v tomto prípade nemá mať akú.
ewita888
16.08.10,06:08
jednoducho povedané: ak nepodpíšeš vyhlásenie, strhnú ti dane.. je to v tvojom záujme, podpíš,odovzdaj..
zk24
16.08.10,06:09
Dakujem za napisane :-
ano, zrejme ako novy zamestnavatel nevie v tychto veciach este chodit.. avsak.. je pre mna globalne "vyhodnejsie" podat, ci nepodat taketo vyhlasenie, a to ihned?? Pre neho je to nevyhodnejsie, ak nepodam? Neviem sa v tom zorientovat, vdaka za radu.

Ahoj,

nie je to vyhodne ci nevyhodne ani pre jednu stranu. V konecnom dosledku zaplatis na dani za cely rok rovnaku sumu. Ked si nebudes uplatnovat /nepodpises vyhlasenie/ budes platit mesacne vyssie preddavky na dan a na konci roka bud ti nieco vratia alebo budes menej doplacat. Ked si budes uplatnovat nezdanitelne minimum, moze sa stat ze na konci roka budes viac doplacat, alebo ti nic nevratia... Nezarobis na tom, ani na tom neprerobis. Je to na tvojom rozhodnuti.

Podpis a posli to, vyhnes sa tym zlym vztahom s byvalym zamestnavatelom, ktory ti to z nepozornosti zabudol dat podpisat.

Problem by mohol nastat iba vtedy ak si bol zamestnany sucasne u dvoch zamestnavatelov a uplatnoval si si to nezdanitelne minimum uz u ineho. Lebo vo vyhlaseni prehlasujes ze si tu ciastku uplatnujes iba u jedneho, ak si sucasne zamestnany u viacerych.
veronikasad
16.08.10,06:11
Dakujem za napisane :-
ano, zrejme ako novy zamestnavatel nevie v tychto veciach este chodit.. avsak.. je pre mna globalne "vyhodnejsie" podat, ci nepodat taketo vyhlasenie, a to ihned?? Pre neho je to nevyhodnejsie, ak nepodam? Neviem sa v tom zorientovat, vdaka za radu.
Vidím to takto - napriek tomu, že si nepodpísal(a) vyhlásenie, zamestnávatel ti uplatnil nezdanitelnú časť základu dane v predch. mesiacoch. (Dostala sa vyšiu mzdu). Nemyslím si, že zamestnávatel v tom nevie chodiť, alebo neovláda predpisy. Možno mzdárka bola na dovolenke, alebo odkladala podpis na neskôr (aj keď vyhlásenie má zamestnanec podpísať pri nástupe do zamestnania) a skôr než to stihla urobiť, skončila si pracovný pomer.

So zamestnávatelom sa zrejme kvoli evidencii dochádzky musíš stretnúť, tak nevidím žiadny problém, aby si pri tejto príležitosti išla podpísať aj Vyhlásenie. Inak budeš musieť zdaniť svoj príjem a čakať na vrátenie dane až do mája budúceho roku a sama si podať DP.
Animra
22.08.10,17:49
dakujem vam vsetkym. A.
Ally Klima
18.01.11,13:46
Ahojte,
rada by som Vás poprosila o radu.
Zamestnanec občan Madarskej republiky sa zamestnal v slovenskej firme ako manazer. V tom istom mesiaci dostal aj povolenie na trvaly pobyt spolu s manzelkou. Pripravujem sa na rocne zuctovania a rada by som sa opytala ci mu mozem uplatniť nezdanitelne minimum v plnej ciastke alebo len od casu ked dostal na Slovensku trvaly pobyt? Takisto jeho manzelka nepracuje, je na rodicovskej dovolenke (prispevok dostava z Madarska), v pripade ze budem uplatnovat nezdanitelne minimum aj na nu, mala by to byt pomerna cast? Rodicovsky prispevok sa do prijmu nezahrna, teda ak sa nic medzitym nezmenilo ...

Velmi pekne dakujem za akykolvek prispevok..
Ally
Andyke
18.01.11,20:45
Nárok na zníženie základu dane na daňovníka o nezdaniteľnú časť má aj daňovník - fyzická osoba, cudzinec, bez ohľadu na to, koľko mesiacov v roku pracuje, ako dlho sa na našom území zdržuje, ak poberá zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov plynúce zo zdrojov na našom území a spĺňa podmienky uvedené v § 11 ods. 2 resp. § 52g zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
marcelaStanakova
14.02.11,07:48
Zamestnanec pracoval 6 mesiacov v roku 2010 a potom išiel na inavalidný dôchodok má nárok na nezdaniteľné minimum a zamestnaneckú prémiu ?
ewita888
14.02.11,08:00
má nárok na NČZD.. a ak spĺňa podmienku zárobku, má nárok aj na ZP
Ivana 1511
14.02.11,08:08
Nárok na zamestnaneckú prémiu vzniká daňovníkovi ak dosiahol príjmy zo závislej činnosti aspoň 6 násobku minimálnej mzdy. Pre rok 2010 je to najmenej 6 x 307,70 = 1846,20 e. a poberal príjmy
aspoň 6 kalendárnych mesiacov. Suma zamestnaneckej prémie je maximálne 157,04 e/rok.
ewita888
14.02.11,08:10
maximálne 157,04
Ivana 1511
14.02.11,08:26
Áno, 157,04 e/rok. Ďakujem stal sa preklep, už som opravila.
marcelaStanakova
14.02.11,09:32
invalidný dôchodok sa započítava do prijmu na DP FO typ A ?
ewita888
14.02.11,09:37
invalidný dôchodok sa započítava do prijmu na DP FO typ A ?
invalidný dôchodok nie je zdaniteľný príjem
marcelaStanakova
14.02.11,14:20
Zamestnanec mal uhrn príjmov 2908,38 EUR ČZD 2877,24 daň zrazená zamestnávateľom 478,14 EUR, pracoval 7 mesiacov takže neviem mal nárok na zamestnaecku premiu a plnú nezdaniteľnú časť za rok 2010 ? Inak bol na invalidnom zbytok roka