Sari
16.08.10,07:35
Prosím Vás, môžem prerušiť na rok daňové odpisy aj u majetku na leasing?
Tweety
16.08.10,06:27
Prosím Vás, môžem prerušiť na rok daňové odpisy aj u majetku na leasing?
NIe, nie je možné.
Anja111
16.08.10,06:29
Nie...
ZDP
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
zuzach
18.08.10,06:36
Máte niekto skúsenosť s tým, ked máte leasing na auto na 60 mesiacov, odpisujete ho 60 mesiacov? jeden daňový poradca mi povedal, že ho môžem daňovo odpisovať maximálne štyri roky a ako je v prvej odpisovej skupine, a piaty rok to je nedanový náklad
Marína
18.08.10,08:45
Podľa postupov účtovania JU § 17 ods. 10 sa
(10) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
(3) Podľa meniacich sa podmienok používania dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
(4) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku podľa § 28 ods. 4 zákona sa odpisuje počas predpokladanej doby používania s ohľadom na očakávané používanie majetku a intenzitu jeho využitia alebo technické a morálne zastaranie.


Podľa postupov účtovania PU § 30a ods. 8 sa
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
zuzach
18.08.10,11:17
ďakujem ale ja som sa pýtala na daňové odpisy
Marína
18.08.10,12:38
ďakujem ale ja som sa pýtala na daňové odpisy
Prepáč Zuzka, stalo sa to mojou nepozornosťou.;) Už to tu nechám, niekomu sa to môže zísť.

Hmotný majetok sa odpisuje počas doby trvania nájmu, t. z. ročný odpis len vo výške pripadajúcej na dané zdaňovacie obdobie. Viď ZDP § 26 ods. 8 a 9 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#26).
V tvojom prípade to znamená 60 mesiacov.
zuzach
20.08.10,04:49
ďakujem, taký je aj môj názor