aidalen
16.08.10,08:11
Vydavame casopis a chceli by sme uzatvorit zmluvu so sefredaktorom, ktory by ale nebol nasim zamestnancom. Nie je ani podnikatel, cize ju uzatvorime s FO a pojde o opakovane plnenie.

Aku najlepsie formu zvolit? Poradte prosim. Dakujem.
VERONIKA6
16.08.10,06:16
Vydavame casopis a chceli by sme uzatvorit zmluvu so sefredaktorom, ktory by ale nebol nasim zamestnancom. Nie je ani podnikatel, cize ju uzatvorime s FO a pojde o opakovane plnenie.

Aku najlepsie formu zvolit? Poradte prosim. Dakujem.
Dohodu o pracovnej činnosti.
profesional
16.08.10,06:34
Nakolko ide o cinnost autorskopravnej povahy, ste povinni s nim uzatvorit zmluvu o dielo. Ak by doslo k uzatvoreniu zmluvy o pracovnej cinnosti, tak by tu mohol byt do istej miery problem s autorskymi pravami. Sudna prax je totiz taka ze pri pracovnej cinnosti nedochadza k uplatneniu institutu o zamestnaneckom diele a preto by ste nic co npise, zreviduje atd. nemohli vydat. Nakolko autorske prava by mal on a nie vy.
gabiga
16.08.10,06:46
Nesuhlasim s odpovedou VERONIKA6, vid ZP nizsie. Pre sefredaktora je idealna zmluva o vytvoreni diela a licencna zmluva. Nemusi mat zivnost, autor je slobodne povolanie.

§ 223
(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
(2) S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.
(3) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
(4) Spory vyplývajúce z tejto dohody sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.
aidalen
16.08.10,07:00
Gabiga, mozem uzatvorit zmluvu o dielo aj ked ide o opakovanu cinnost?
aidalen
16.08.10,08:17
Nemohla by som uzatvorit "len" zmluvu o spolupraci?
gabiga
16.08.10,08:30
Gabiga, mozem uzatvorit zmluvu o dielo aj ked ide o opakovanu cinnost?
Ano, zmluvu o dielo mozes uzatvorit aj na opakovanu autorsku cinnost, kde zadefinujes dielo a odmenu za kazde dielo.
V tomto pripade bude dielo nejaky novinarsky slovesny utvar a odmena bude povedzme zavisla od poctu znakov, ktore dielo obsahuje. Jeden znak cca xx centov.
To som pouzila len ako priklad.

Uz len doplnim, zmluvu o vytvoreni diela uzatvoris podla autorskeho zakona 618/2003.
gabiga
16.08.10,08:31
Nemohla by som uzatvorit "len" zmluvu o spolupraci?
Pri zmluve o spolupraci, ak ju spravne chapem, by potreboval byt zivnostnikom.
aidalen
16.08.10,10:12
Pri zmluve o spolupraci, ak ju spravne chapem, by potreboval byt zivnostnikom.
Ja si myslim, ze podla §51 Obc. zakonnika by nemusel.
renka104
30.07.11,07:38
Prosim Vás aká zmluva je najlepšie uzavriet ked firma s.r.o vykonáva opakovane služby pre ďalšiu firmu?
karol x
12.08.11,06:02
Prosim Vás aká zmluva je najlepšie uzavriet ked firma s.r.o vykonáva opakovane služby pre ďalšiu firmu?
mimotemy
skus zadat tuto otazku do inej temy.
na okraj: podla mna moze byt aj zmluva o spolupraci (§ 51 Obc.Z), zalezi aj od toho, co je ucelom zmluvy a o aku cinnost ide.
aidalen
13.08.11,06:16
Dakujem, presne tak som to pred rokom riesila.