Ivetak1807
16.08.10,09:23
Ahojte poraďáci.

Oslovil ma jeden môj klient, vraj sa mu donieslo, že sa dá vyhnúť plateniu odvodu do SP. Od 01.07. tohto roku mu vznikla povinnosť platiť a vraj keď preruší živnosť, stačí aj na jeden deň, nebude musieť platiť až do júla 2011 žiadne odvody sociálke. Mne sa to nejako nezdá. Tu na porade som pozerala aj na internete a našla som, že sa dá vyhnúť plateniu, ale iba v prípade, že má k tomu dátumu 01.07.2010 prerušenú živnosť, aj keď mal v r. 2009 dosiahnuté dostatočné príjmy. To znamená, že ak by ju prerušil teraz trebárs na týždeň, tak bude aj tak musieť platiť odvody, podľa mňa. Nemáte prosím niekto s tým skúsenosť?
Vďaka vopred za všetky reakcie.
Pekný pracovný týždeň všetkým prajem!:)
linko1
16.08.10,07:31
prerušiť živnosť sa dá na minimálne 6 mesiacov
Xanti
16.08.10,07:33
Klient má pravdu.
Ak zruší živnosť a potom otvorí novú, aj ked len nasledujúci deň tak nebude platiť odvody do SP do júla 2011.
Rozalka
16.08.10,14:53
Môj syn si to tiež myslel, ale v sociálke ho vyviedli z omylu. Vraj sa počíta z poslednej známej DP. Poraďte, skúsení, ako to vlastne je?
Ajuška
16.08.10,15:25
Môj syn si to tiež myslel, ale v sociálke ho vyviedli z omylu. Vraj sa počíta z poslednej známej DP. Poraďte, skúsení, ako to vlastne je?
v prípade, že 1.7.... nie je szčo... neplatí celý ďalší rok odvody, napriek tomu, že z predošlého dp mu vyvstala povinnosť... takže prerušenie, resp. skončenie (a následné znovuzaloženie) bolo treba do tohto dátumu napasovať...
bodliak
16.08.10,15:36
Opytajte sa klienta, ci chce poberat starobny dochodok a ci v pripade urazu s trvalymi nasledkami rad zostane bez invalidneho ?

Lebo prave oni potom radi nariekaju ...
Ajuška
16.08.10,15:40
Opytajte sa klienta, ci chce poberat starobny dochodok a ci v pripade urazu s trvalymi nasledkami rad zostane bez invalidneho ?

Lebo prave oni potom radi nariekaju ...
tieto náležitosti si môže predsa riešiť dobrovoľnou registráciou... podstatný rozdiel môže byť vo VZ...
Xanti
16.08.10,17:48
Môj syn si to tiež myslel, ale v sociálke ho vyviedli z omylu. Vraj sa počíta z poslednej známej DP. Poraďte, skúsení, ako to vlastne je?
No ja neviem,
moja klientka toto urobila pred rokom aj niečo, dovolila som jej to raz. Aby sa trošku pozviechala, vysvetlila som čo to pre nu znamená. Počas roka ukončila živnosť o týžden urobila novú, a neplatila až po dalšom danovom priznaní.
hanelie
17.08.10,09:58
Pôvodca textu príspevku: Rozalka
Môj syn si to tiež myslel, ale v sociálke ho vyviedli z omylu. Vraj sa počíta z poslednej známej DP. Poraďte, skúsení, ako to vlastne je?

ak szčo vznikla povinnosť platiť od 1.7. čo aj platil ale k 31.8. zruší živnosť /odhláška zo SP/a novú otvorí 1.10./nemá povinnosť prihlásenia na SP/ nepokračuje v platení odvodov - /odpoveď na dopyt /

hoci podľa mňa to tak nie je pretože, ten prvý rok neplatenia je vlastne preto, že mu /si/nemajú z čoho vyrátať výšku platby, čo je však v tomto prípade naopak - tu existuje VZ za predchádzajúce obdobie
Danila
17.08.10,10:07
Opytajte sa klienta, ci chce poberat starobny dochodok a ci v pripade urazu s trvalymi nasledkami rad zostane bez invalidneho ?

Lebo prave oni potom radi nariekaju ...Už ide len o to, či je SP tá najspoľahlivejšia banka...;), s najvýhodnejším úročením....
P.S. Ale tých 15 rokov by som nezanedbala.:)
Xanti
17.08.10,11:17
ak szčo vznikla povinnosť platiť od 1.7. čo aj platil ale k 31.8. zruší živnosť /odhláška zo SP/a novú otvorí 1.10./nemá povinnosť prihlásenia na SP/ nepokračuje v platení odvodov - /odpoveď na dopyt /

hoci podľa mňa to tak nie je pretože, ten prvý rok neplatenia je vlastne preto, že mu /si/nemajú z čoho vyrátať výšku platby, čo je však v tomto prípade naopak - tu existuje VZ za predchádzajúce obdobie
Ale naozaj to tak funguje, lebo ak zruším tak vyplním odhlášku a ked znovu založím živnosť, nie som povinná o tom informovať SP. Informujem o založení živnosti ZP a DU.
IvetaH
17.08.10,16:15
Do takej SP ako má Slovensko je škoda každého centa.