tereza5
16.08.10,14:52
Dobrý den, chcela by som sa spýtat, ak zamestnávatel preplatil zamestnancovi vstupnú prehliadku cez výplatnú pásku, je to pre zamestnanca zdanitelný, alebo nezdanitelný výdaj?Podla mna nezdanitelný.Myslím si, že nezdanitelný, ale pre istotu...
A následne je to pre zamestnávatela zdanitelný, alebo nezdanitelný náklad?
Dakujem za rady.
Betina2
16.08.10,15:54
Podľa mňa pre zamestnanca nezdaniteľný. Je to to isté ako preplatenie v hotovosti cez pokladňu, len ten doklad (bločik o úhrade zamestnancom priložíš ku mzdám a do personálnej zložky založíš xerox potvrdenky. Vstupná prehliadka je povinná a zamestnávateľ ju zahrnie do daňových nákladov na 527.
Paula
16.08.10,16:19
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) :

otázka:

Sú výdavky na lekárske prehliadky vykonané v súvislosti s nástupom zamestnanca do pracovného pomeru (vstupná lekárska prehliadka), ako i výdavky na lekárske prehliadky súvisiace s vyšetrením zamestnanca na žiadosť zamestnávateľa pre potreby zvyšovania odbornej spôsobilosti zamestnanca (napr. lekárska prehliadka za účelom absolvovania zváračského kurzu a vydania preukazu zvárača) považované za daňové výdavky ?

odpoveď:

V prípade, že povinnosť absolvovať lekársku prehliadku určuje osobitný predpis, náklady vynaložené zamestnávateľom na tieto povinné prehliadky zamestnancov sú uznanými daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 2. zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Ak zamestnávateľ požaduje od zdravotníckeho zariadenia výkony (vyšetrenia) nad rámec stanovený osobitným predpisom, resp. častejšie, ako to stanovuje osobitný predpis, zamestnávateľom vynaložené náklady sú jeho dobrovoľným plnením, ktoré tvoria pripočítateľnú položku k základu dane.
Paula
16.08.10,16:27
ešte z tejto stránky:

Ak zamestnávateľ zabezpečuje svojim zamestnancom preventívnu lekársku prehliadku, ktorá pre zamestnancov vyplýva z ustanovení osobitných predpisov (nie dobrovoľne na základe vlastného rozhodnutia), úhrada za túto prehliadku sa pre zamestnanca nepovažuje za príjem zo závislej činnosti a nie je predmetom dane z príjmov v zmysle § 5 ods. 5 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Osobitnými predpismi, ktoré upravujú rozsah výdavkov (nákladov) vynaložených na starostlivosť o zdravie zamestnancov sú napr. Zákonník práce, zákon č. 538/2005 Z.z. o prírodných liečivých vodách ..., z.č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti ... v znení neskorších predpisov a pod.).
Pokiaľ zamestnávateľ zabezpečuje zamestnancom preventívne lekárske prehliadky, ktoré sú zamestnanci vo vybraných profesiách a v určitej periodicite povinní absolvovať podľa osobitných predpisov (nie dobrovoľne na základe vlastného rozhodnutia), priama úhrada zdravotníckemu zariadeniu za výkon tejto služby sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 1. resp. 2. zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Reve
30.09.10,07:34
ahojte,
a čo v prípade keď potrebuje zamestnávateľ potvrdenie od lekára že zamestnanec je spôsobilý vykonávať danú prácu - napr. upratovačka, učiteľ, úradník.... atď - žiadne výšky, život ohrozujúce výpary... Vtedy má zamestnanec nárok na preplatenie ? Veľmi pekne ďakujem
Reve:(
nesca
30.09.10,07:47
ahojte,
a čo v prípade keď potrebuje zamestnávateľ potvrdenie od lekára že zamestnanec je spôsobilý vykonávať danú prácu - napr. upratovačka, učiteľ, úradník.... atď - žiadne výšky, život ohrozujúce výpary... Vtedy má zamestnanec nárok na preplatenie ? Veľmi pekne ďakujem
Reve:(
Také potvrdenie dostane pri vstupnej prehliadke,vtedy je povinný mu ju preplatiť.Vstupnú prehliadku musí absolvovať každý...upratovačka,úradník,baník,pilot.Ty myslíš na niečo v priebehu prac.pomeru?
Jana3
07.04.11,09:33
Zamestnavatel musi preplatit vstupnu prehliadku zamestnancovi. Podla akeho zakona? A ak zamestnanec potom nenastupi?
ivka70
07.04.11,09:51
Zamestnavatel musi preplatit vstupnu prehliadku zamestnancovi. Podla akeho zakona? A ak zamestnanec potom nenastupi?

zamestnavatel ho bud posle k svojmu lekarovi na vstupnu prehliadku alebo mu vstupnu prehliadku preplati az po nastupe.
willma
07.04.11,10:14
vstupná lekárska prehliadka sa robí vždy PRED nástupom do zamestnania a hradí ju VŽDY zamestnávateľ. A v zmysle zákona o BOZP.
ivka70
07.04.11,10:16
vstupná lekárska prehliadka sa robí vždy PRED nástupom do zamestnania a hradí ju VŽDY zamestnávateľ. A v zmysle zákona o BOZP.

Mensi zamestnavatelia posielaju zamestnancov k ich obvodnemu lekarovi, vtedy je potrebne zamestnanovi po nastupe preplatit to, co zaplatil za vstupnu prehliadku.
Chrusťa
07.04.11,11:10
Ja by som trošku argumentovala ohľadom tých vstupných prehliadkach. Zamestnávateľ ju preplatí zamestnancovi aj vtedy, ak si ju zamestnanec urobí ešte pred nástupom do zamestnania? Narážam teraz na pracovnú zmluvu a dátum nástupu. Ak zamestnanec nastupuje do práce povedzme 2.3.2011 a prehliadku si spraví 1.3.2011 aj vtedy mu ju musím preplatiť ako zamestnávateľ?
ivka70
07.04.11,11:21
Ja by som trošku argumentovala ohľadom tých vstupných prehliadkach. Zamestnávateľ ju preplatí zamestnancovi aj vtedy, ak si ju zamestnanec urobí ešte pred nástupom do zamestnania? Narážam teraz na pracovnú zmluvu a dátum nástupu. Ak zamestnanec nastupuje do práce povedzme 2.3.2011 a prehliadku si spraví 1.3.2011 aj vtedy mu ju musím preplatiť ako zamestnávateľ?

Ano, aj vtedy zamestnavatel vstupnu prehliadku preplaca.
Je to jeho povinnost zo zakona, mat doklad o vstupnej prehliadke zamestnanca a teda aj jeho naklad.
Arkantos
13.04.11,15:24
Pozrel sim si Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ale tam sa pise len o preventivnych prehliadkach nie vstupnej. rovnako aj v zakone o verejnom zdravotnictve. Kde najdem odsek alebo paragraf ohladne vstupnej prehliadky? Zamestnali ma na mestskom urade a poslali na povinnu vstupnu prehliadku. Ja som ju zaplatil ale ked som chcel aby mi ju preplatili tak ma informovali ze oni to nerobia a ze sa s takou poziadavkou nestretli hoci zamestnali dalsich 10 ludi spolu so mnou. Ako si teda mam vymoct to preplatenie?
Mária4812
23.11.23,07:21
Zamestnávateľ musí VŽDY preplatiť vstupnú preventívnu prehliadku. Nechcú preplatiť? Aj keď Vám povedia 2x, že MY nepreplácame, je to ich povinnosť zo zákona, automaticky preplatiť.
Treba napísať žiadosť a hneď Vám ju preplatia!

VZOROVÁ ŽIADOSŤ v prílohe alebo je na ulozto.sk Treba vyhľadať tento výraz:

Žiadost o preplatenie vstupnej preventívnej prehliadky.docx


Proste zo zákona č. 124/2006 § 6 ods. 11 BOZP, musia náklady znášať a nesmú preniesť na zamestnanca!!!
veronikasad
23.11.23,12:25
Majka, odpovedas na tému 12 rokov starú...
ivka70
23.11.23,13:13
A tiez nerozumiem, preco si ma zamestnanec o nieco ziadat, ked ma na to narok zo zakona ... a zakon mu taku povinnost nedava