Aldan
16.08.10,15:15
viete mi prosím niekto pomôcť, som na rodičovskej 3 rok, manžel je nezamestnaný, poberá podporu a teraz má dohodu na 50 EUR mesačne. Máme v domácnosti ešte jedno dieťa 14 ročné. Neviem ako by som mala postupovať pri výpočte životného minima a či by sme mali nárok na dávku v hmotnej núdzi. Ďakujem za pomoc.
Xanti
16.08.10,13:24
zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Výška dávky:
157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,

Dávka na účely tohto zákona je za podmienok ustanovených týmto zákonom aj 17,20 € mesačne pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, ak toto dieťa plní povinnú školskú dochádzku.

Príspevok na zdravotnú starostlivosť výška príspevku je 2 € mesačne na osobu ... 4x2€ vo vašom prípade

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.
Výška príspevku:
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

A ešte si pozri príjmy na tom linku,
prídavky na deti príjmom nie sú. Ale práca na dohodu príjmom je. Treba si prečítať odkaz.

Ak by si nepoberala RP, tak dávka v hmotnej núdzi pre tvoju rodinu by bola vo výške
157,60+ 2 x 4 + 89,20 (ak máš vlastné bývanie ) + 17,20 € = 272 eur mesačne.

Ak nemáte 272 eur mesačne , tak požiadaj si o dávku v hmotnej núdzi. Ak nemáte vlastné bývanie, alebo nájomný byt tak nerátaj s príspevkom na bývanie a suma pre rodinu je potom 182,80 eur.
Aldan
18.08.10,07:35
pochopila som to správne, že sa mi nepočíta dávka v nezamestnanosti, ale dohoda a rodičovský áno ? ďakujem
Xanti
18.08.10,07:37
pochopila som to správne, že sa mi nepočíta dávka v nezamestnanosti, ale dohoda a rodičovský áno ? ďakujem
Nie, podpora v nezamestnanosti je príjmom. Ako aj rodičovský príspevok a dohoda.
Mautinka020
25.08.10,17:37
Dobry den,mam 22 rokov,som studentka dennej formy na VS a uz dva roky byvam s priatelom, nezijem teda s rodicmi v spolocnej domacnosti.Mam narok na davku v takomto pripade?dakujem pekne za pomoc
lienocka001
25.08.10,17:53
Dobry den,mam 22 rokov,som studentka dennej formy na VS a uz dva roky byvam s priatelom, nezijem teda s rodicmi v spolocnej domacnosti.Mam narok na davku v takomto pripade?dakujem pekne za pomoc


nie nemas si povazovana za nezaopatrene dieta... a posudzujes sa spolu s rodicmi aj ked s nimi nebyvas
Danielam
14.07.12,14:59
Vedel by niekto poradiť ohladne pomoci v hmotnej núdzi? Dotyčný ma 27 rokov je nezamestnaný momentálne bez nároku na podporu (teda bez akéhokoľvek príjmu), býva s matkou a bratom v spoločnom byte, matka pracuje v cudzine platí byt, brat nepracuje a ani nie je evidovaný na úrade práce. Ma tento občan nárok na nejaký príspevok od štátu dočasne kým si nájde prácu??ak ano asi na kolko by mal nárok mesačne?
Xanti
14.07.12,15:09
Môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Má nad 25 rokov teda bude posudzovaný samostatne. A výška dávky je spolu s príspevkom na zdravotnú starostlivosť 62,50 eur mesačne.
Danielam
14.07.12,15:10
veľmi pekne ďakujem za odpoveď
evapau
22.08.12,09:12
Prosím Vás má moja známa nárok na dávku v hmotnej núdzi ak:
6 mesiacov poberala podporu v nezamestnanosti
nemá 25 rokov
nebýva s rodičmi ale sama v obecnom byte, kde má s obcou nájomnú zmluvu
má prosím nárok na dávku nemá žiadny príjem
Xanti
22.08.12,09:14
Musí požiadať súd o určenie výživného od rodičov, a potom môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie.
veronikasad
22.08.12,09:15
Prosím Vás má moja známa nárok na dávku v hmotnej núdzi ak:
6 mesiacov poberala podporu v nezamestnanosti
nemá 25 rokov
nebýva s rodičmi ale sama v obecnom byte, kde má s obcou nájomnú zmluvu
má prosím nárok na dávku nemá žiadny príjem
Zrejme jednou z podmienok nároku na dávku v hmotnej núdzi, vzhľadom k tomu, že nemá vek 25 rokov, bude súdom stanovené výživné od obidvoch rodičov.
evapau
22.08.12,09:22
fiha tak to nemá také niečo ona už bola zamestnaná na pracovnú zmluvu pracovala 4 roky ale teraz je bez práce.
Xanti
22.08.12,09:23
fiha tak to nemá také niečo ona už bola zamestnaná na pracovnú zmluvu pracovala 4 roky ale teraz je bez práce.Ved treba dať návrh na súd, bez toho to nepôjde kým nebude mať 25 rokov.
veronikasad
22.08.12,09:23
fiha tak to nemá také niečo ona už bola zamestnaná na pracovnú zmluvu pracovala 4 roky ale teraz je bez práce.
to nevadí že už pracovala. Do 25 rokov je pri dávke v HN posudzovaná spolu s rodičmi. Ak chce byť posudzovaná sama - bohužial, musí mať súdom schválené výživné.
evapau
22.08.12,09:24
Ved treba dať návrh na súd, bez toho to nepôjde kým nebude mať 25 rokov.

ďakujem za pomoc
ninaclaudius
22.08.12,14:29
dobry den, prosim o radu pre moju znamu:
- je slobodna matka s jednym dietatom, momentalne konci rodicovsku dovolenku, syn bude mat 3 roky koncom augusta, s otcom dietata nezije v spolocnej domacnosti
- predtym nepracovala, isla na MD hned po ukonceni vysokej skoly
- trvaly pobyt ma so synom u matky, ktora pracuje, dostava minimalnu mzdu (matka je rozvedena) - ziju v byte 3 osoby
- ak by s nou nezila, ale by mala prenajom inde, ako sa meni situacia?
- na co ma narok po ukonceni RD, kedze pracu si hlada od minuleho roka, bohuzial bez uspechu
- po skonceni RD ostane s dietatom bez akychkolvek financii
- ma ziadat o podporu v nezamestnanosti? prip. ine soc. davky?
- po skonceni RD sa ma hlasit na urade prace?

dakujem pekne za odpovede
veronikasad
22.08.12,14:31
dobry den, prosim o radu pre moju znamu:
- je slobodna matka s jednym dietatom, momentalne konci rodicovsku dovolenku, syn bude mat 3 roky koncom augusta, s otcom dietata nezije v spolocnej domacnosti
- predtym nepracovala, isla na MD hned po ukonceni vysokej skoly
- trvaly pobyt ma so synom u matky, ktora pracuje, dostava minimalnu mzdu (matka je rozvedena) - ziju v byte 3 osoby
- ak by s nou nezila, ale by mala prenajom inde, ako sa meni situacia?
- na co ma narok po ukonceni RD, kedze pracu si hlada od minuleho roka, bohuzial bez uspechu
- po skonceni RD ostane s dietatom bez akychkolvek financii
- ma ziadat o podporu v nezamestnanosti? prip. ine soc. davky?
- po skonceni RD sa ma hlasit na urade prace?

dakujem pekne za odpovede
Kolko rokov má tvoja známa ? Má stanovené výživné na dieťa ? Trval jej pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky ?
ninaclaudius
22.08.12,14:53
znama ma 29 rokov, chodila na VS, po promociach otehotnela, takze predtym nikde nepracovala, vyzivne na dieta stanovene od otca dietata nema, otec financne dobrovolne prispieva, nie su na "vojnovej nohe", len spolu nebyvaju - nemaju trvaly pobyt
veronikasad
22.08.12,14:58
znama ma 29 rokov, chodila na VS, po promociach otehotnela, takze predtym nikde nepracovala, vyzivne na dieta stanovene od otca dietata nema, otec financne dobrovolne prispieva, nie su na "vojnovej nohe", len spolu nebyvaju - nemaju trvaly pobyt
Nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne. Aby jej UP priznal dávku v hmotnej núdzi, potrebuje súdom stanovené výživné na dieťa. Vzhľadom na vek (viac ako 25 rokov) sa nebude posudzovať s matkou, ale len spolu so svojim dieťaťom.
Musí sa zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie, lebo bez toho jej sociálna poisťovňa nevydá potvrdenie že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti.

Potom sa môže z evidencie uchádzačov o zamestnanie odhlásiť a prihlásiť sa v zdr. a sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Štát bude za ňu platiť zdravotné aj dôchodkové poistenie (za uchádzačov o zamestnanie dôch.poistenie neplatí).
Ale bez stanoveného výživného dávku v hmotnej núdzi nevybaví.
ninaclaudius
22.08.12,15:04
dakujem za rychlu odpoved, chcem sa este spytat, sudom stanovene vyzivne by muselo byt aj v pripade, ze by byvala spolu s otcom dietata v spolocnej domacnosti, napr. v prenajme, ale trvale pobyty by mali rozdielne?
veronikasad
22.08.12,15:06
dakujem za rychlu odpoved, chcem sa este spytat, sudom stanovene vyzivne by muselo byt aj v pripade, ze by byvala spolu s otcom dietata v spolocnej domacnosti, napr. v prenajme, ale trvale pobyty by mali rozdielne?
pokial nie sú manželia, ano. Príp. možno by sa dalo, že by ich posudzovali spoločne - to by sa bral ale do úvahy celý jeho príjem. Podrobnejšie informácie jej poskytnu na UP.
ninaclaudius
22.08.12,15:40
dakujem ze odpovede, majte sa pekne