lumich
16.08.10,15:28
príjemný dobrý deň, prosím o radu, sme traja súrodenci, v dedičskom konaní sa jeden zo súrodencov zriekol svojho podielu v prospech mňa, takže mám väčšinový podiel, teraz sme zostali dvaja ja mám 2/3 a brat 1/3, rodinný dom chce brat predať za trhovú hodnotu, ktorá je nereálna, za inú hodnotu ako trhovú ho predať nechce, nehnuteľnosť chátra,môže súd rozhodnúť o dobe predaja nehnuteľností ak sa súrodenci nemôžu dohodnúť, keby som ho chcela vyplatiť ja mám právo na predkupné právo za cenu ohodnotenú súdnym znalcom?
ďakujem za informáciu
aksas2
16.08.10,13:35
Pokial sa nedohodnete, tak možeš podať na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a súd s prihliadnutím na velkosť podielov rozhodne. Čiže zaviaže niekoho zo spoluvlastníkov, ktorému pridelí nehnuteľnosť do vlastníctva, aby vyplatil spoluvlastníka.
hanelie
16.08.10,13:38
áno, ty máš predkupné právo -
na dedičskom konaní sa uvádza cena za nehnuteľnosť / aby sa vedela určiť odmena notárovi / ak s touto cenou nesúhlasím, môžeš si dať vyhotoviť nový znalecký posudok
lumich
16.08.10,13:40
Súd zaviaže niekoho zo spoluvlastníkov podľa veľkosti podielu,alebo môže určiť kohokoľvek z nás dvoch? Aká suma by sa musela vyplácať trhová,alebo ohodnotená nehnuteľnosť súdnym znalcom
lumich
16.08.10,13:44
pri dedičskom konaní už musí byť nehnuteľnosť ohodnotená súdnym znalcom, my sme to nemali
aksas2
16.08.10,13:50
súd prihliadne na velkosť podielov a účelné využitie veci, ale ako presne rozhodne súd, to je ťažko predpovedať, predpokladám však, že nehnuteľnosť prikáže do vlastníctva vačšinovému spoluvlastníkovi a zároveň ho zaviaže vyplatiť menšinového. Na určenie sumy na vyplatenie by si súd dal vyhotoviť znalecký posudok.
lumich
16.08.10,14:00
toto je beh na dlhé trate, akým spôsobom je to možné urýchliť
Mária27
16.08.10,15:55
Súd obyčajne oslovuje realitné kancelárie, pretože ide o skutočnú trhovú cenu. Súdni znalci počítajú ceny inak. Ak brat nebude súhlasiť s nízkou cenou, môže sa stať, že (napr. na jeho návrh) súd rozhodne o prikázaní do vlastníctva bratovi a vyplatení vyššou cenou.
lumich
14.10.10,04:29
mali sme dedičské konanie, na ktorom sme všetci traja súrodenci prijali dedičstvo po otcovi, ale jeden z bratov sa vzdal svojho podielu v prospech mňa, ale notár povedal, že sa môže vzdať svojho podielu iba ak s tým bude súhlasiť druhý brat, dedičstvo sa odročilo, prosím poraďte mi, mne sa to zdá nelogické, veď ak by som aj ja chcela dať svoj podiel aj bezdomovcovi je to moja vec nie? samozrejme ten ďalší brat začal robiť problémy a klásť si podmienky, ak s nimi nebudeme súhlasiť, tak on nebude súhlasiť aby brat podiel napísal na mňa,ďakujem
bubkoch
14.10.10,05:11
mali sme dedičské konanie, na ktorom sme všetci traja súrodenci prijali dedičstvo po otcovi, ale jeden z bratov sa vzdal svojho podielu v prospech mňa, ale notár povedal, že sa môže vzdať svojho podielu iba ak s tým bude súhlasiť druhý brat, dedičstvo sa odročilo, prosím poraďte mi, mne sa to zdá nelogické, veď ak by som aj ja chcela dať svoj podiel aj bezdomovcovi je to moja vec nie? samozrejme ten ďalší brat začal robiť problémy a klásť si podmienky, ak s nimi nebudeme súhlasiť, tak on nebude súhlasiť aby brat podiel napísal na mňa,ďakujem

nechapem pocinanie tvojho brata ktory sa zrieka svojho podielu ... vsak ked su s tym take problemy, nech svoj podiel prijme, a po ukonceni konania a zapise na katastri sa mozte obaja dohodnut ze ti svoj podiel daruje ... vtedy uz nikoho do toho nic nie je, ani notara, ani sud, ani tretieho brata ... jednoduche
Mária27
14.10.10,05:48
Notár môže rozdeliť dedičstvo inak ako podľa dedičských podielov len vtedy, ak sa všetci dedičia na inom rozdelení dohodnú (dedičská dohoda). Dedič sa nemôže zrieknuť len časti dedičstva. Čiže ak žiaden dedič dedičstvo neodmietol a nie je možné uzatvoriť dedičskú dohodu, bude sa dediť podľa zákonných podielov a budete podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti.

Brat ti môže ako osobe blízkej previesť svoj spoluvlastnícky podiel potom bez toho, aby to oznamoval druhému spoluvlastníkovi. Bude ťa to stáť len toľko, čo stojí vklad do katastra.
lumich
14.10.10,05:53
tam je problém v tom, že brat prijal dedičstvo, ale musí ho hneď previesť na niekoho, nakoľko má dlhy, na brata ho nechce previesť,pretože ho už niekoľkokrát oklamal,samozrejme sme sa nedohodli, nakoľko ten tretí má také požiadavky, že ja mu nato nechcem pristúpiť, mne sa ale nezdá normálne,prečo by on musel súhlasiť s tým, aby to brat dal na mňa, ja viem, že po vklade,môže darovacou zmluvou prepísať všetko, ale bojíme sa, aby týmto naťahovaním mu na ten podiel nesiahli.
Mária27
14.10.10,06:09
Notár môže urobiť len to, čo má v zákone. Ak brat nesúhlasí s dohodou, budete mať zákonné podiely, zbytočne to naťahovať.

Obč. zákonník
§ 461 (Právny dôvod dedenia)
(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

§ 482 (Dohoda dedičov)
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

§ 483 (Vyporiadanie dedičstva)
Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.
Ice dive
14.10.10,06:12
tam je problém v tom, že brat prijal dedičstvo, ale musí ho hneď previesť na niekoho, nakoľko má dlhy, na brata ho nechce previesť,pretože ho už niekoľkokrát oklamal,samozrejme sme sa nedohodli, nakoľko ten tretí má také požiadavky, že ja mu nato nechcem pristúpiť, mne sa ale nezdá normálne,prečo by on musel súhlasiť s tým, aby to brat dal na mňa, ja viem, že po vklade,môže darovacou zmluvou prepísať všetko, ale bojíme sa, aby týmto naťahovaním mu na ten podiel nesiahli.
no ešte stojí za úvahu, aké sú to dlhy, nakoľko aj keď sa brat zriekne svojho podielu bratov veriteľ môže dedičské rozhodnutie napadnúť, nakoľko brat sa vzdáva účelovo svojho podielu aby sa vyhol dlhom... za normálnych okolností, ak by nemal dlhy by chcel dediť?
lumich
14.10.10,06:34
on príjmne dedičstvo, ale prevedie ho na niekoho iného, to je rozdiel, on sa nezriekne dedičstva
bubkoch
14.10.10,07:05
no ešte stojí za úvahu, aké sú to dlhy, nakoľko aj keď sa brat zriekne svojho podielu bratov veriteľ môže dedičské rozhodnutie napadnúť, nakoľko brat sa vzdáva účelovo svojho podielu aby sa vyhol dlhom... za normálnych okolností, ak by nemal dlhy by chcel dediť?

NIE, nemas pravdu, zrieknutie sa dedicstva NIE JE napadnutelne veritelmi
Chobot
14.10.10,07:05
tam je problém v tom, že brat prijal dedičstvo, ale musí ho hneď previesť na niekoho, nakoľko má dlhy, na brata ho nechce previesť,pretože ho už niekoľkokrát oklamal,samozrejme sme sa nedohodli, nakoľko ten tretí má také požiadavky, že ja mu nato nechcem pristúpiť, mne sa ale nezdá normálne,prečo by on musel súhlasiť s tým, aby to brat dal na mňa, ja viem, že po vklade,môže darovacou zmluvou prepísať všetko, ale bojíme sa, aby týmto naťahovaním mu na ten podiel nesiahli.

Vyzerá to síce trochu divne, ale podľa mňa má notár pravdu.

On totiž môže rozdeliť dedičstvo buď podľa zákona, teda každému dedičovi pripadne zákonný podiel, alebo podľa dohody dedičov. Dohoda dedičov predpokladá, že s dohodou súhlasia všetci dediči.

Jeden z bratov sa vzdáva dedičstva. Vzdanie sa dedičstva je jednostranný právny úkon, nepotrebuje na to súhlas ostatných. Vzdanie sa dedičstva je v súlade so Obč. zákonníkom. V takom prípade sa jeho podiel podľa zákona rozdeľuje medzi zvyšných dedičov. Ak chcete iné, než zákonné rozdelenie, zase to vyžaduje dohodu zvyšných dedičov. Takže jeden sa vzdal dedičstva a ak to má pripadnúť len tebe, musíte sa tak s tým druhým dohodnúť. Zjavne on s tým nesúhlasí, preto k dohode nedošlo. Preto notár, ak chce postupovať v súlade so zákonom, musí podiel prvého brata (ktorý sa vzdal dedičstva) predediť medzi oboch. Ak by to dal len tebe, nepostupoval by v súlade so zákonom, ktorý prikazuje rozdeliť dedičstvo rovným dielom medzi súrodencov.

Ten prvý brat nemôže teda bez dohody všetkých previesť svoj podiel na teba, on sa môže len vzdať dedičstva. A čo sa deje po tom, čo sa vzdá dedičstva, som popisoval vyššie.

Ak by sa nevzdal dedičstva a zdedil by podiel, potom by ho mohol previesť len na teba. Tam už ide o iný právny úkon - darovanie. Nedá sa porovnávať proces dedenia s procesom darovania. Počas dedenia ti nemôže dať svoj podiel bez súhlasu ostatných.
bubkoch
14.10.10,07:06
ale nasledny predaj/darovanie uz ziskaneho dedicstva by uz mohlo byt napadnutelne ako poškodzovanie veritela
Chobot
14.10.10,07:11
on príjmne dedičstvo, ale prevedie ho na niekoho iného, to je rozdiel, on sa nezriekne dedičstva

Ak príjme dedičstvo, tak notár mu osvedčením prizná jeho podiel. V dedičstve nemôže darovať svoj podiel, notár to musí predediť. Až po skončení dedičského konania môže svoj podiel darovať. Darovanie nie je možné v rámci dedičského konania.

Si predstav inú situáciu - traja súrodenci budú dediť každý 1/3. Jeden z nich povie, že on chce dať svoj podiel svojej priateľke. Čo napíše notár v Osvedčení? Že 1/3 dedí osoba, ktorá vôbec nie je účastníkom dedičského konania? Osvedčenie o dedičstve rozdeľuje predmet dedičstva medzi dedičov buď zákonným spôsobom, alebo na základe dohody dedičov. K dohode nedošlo, tak to pôjde zákonným spôsobom - na tretiny.
lumich
14.10.10,11:18
v zákone je potom diera,ak sú napr.ako u nás traja dediči a ja sa chcem vzdať dedičstva v prospech jedného, prečo musí súhlasiť ten treti, alebo inak, prečo ak sa chcem vzdať, prečo by sa mala moja čiastka deliť aj s človekom, ktorý mi nikdy nepomohol,je to divné, ja by som mala povedať, komu ju chcem venovať,určite, kto urobí taký krok má na to vážny dôvod a všetko má premyslené
bubkoch
14.10.10,11:26
v zákone je potom diera,ak sú napr.ako u nás traja dediči a ja sa chcem vzdať dedičstva v prospech jedného, prečo musí súhlasiť ten treti, alebo inak, prečo ak sa chcem vzdať, prečo by sa mala moja čiastka deliť aj s človekom, ktorý mi nikdy nepomohol,je to divné, ja by som mala povedať, komu ju chcem venovať,určite, kto urobí taký krok má na to vážny dôvod a všetko má premyslené

nie je tam diera, je to naopak logicke ... ty nemozes rozhodovat o niecom co nie je tvoje ...
ty o dedicstve mozes rozhodovat az vtedy ked ho prijmes,
ak dedicstvo odmietnes, to znamena ze si ho nikdy nevlastnil, a teda logicky nemozes rozhodovat o tom ako sa s nim ma nalozit
doktor23
14.10.10,11:57
aby sme si nemýlili pojmy vzdať sa dedičstva (odmietnuť) a prenechať dedidčstvo
Ak dedičstvo odmietne, nastupujú na jeho miesto jeho právni nástupcovia (deti, ak má). Pri odmietnutí dedičstva sa nemusí pozerať na ostatných dedičov.
Ak dedičstvo prijme, ale chce ho prenechať niektorému z dedičov, je potrebná dohoda.

Takže ak by s tým notár súhlasil, neviem, či Vás už poučoval o možnosti dedičstvo odmietnuť, brat môže dedičstvo odmietnuť (ale len celé) a právom neho nastúpia jeho právni nástupcovia.