wynk11
16.08.10,15:33
Cavte neviete mi poradit ak si chcem objednat elektroniku zo zahranicia a jej cena je 70eur, ci budem musiet ja platit aj niejake clo alebo nieco podobne? Platitl by som cez internet banking tak cela suma elektroniky by uz bola uhradena. Ci by som musel nieco dodatocne platit? dakujem..
Chobot
16.08.10,13:55
Cavte neviete mi poradit ak si chcem objednat elektroniku zo zahranicia a jej cena je 70eur, ci budem musiet ja platit aj niejake clo alebo nieco podobne? Platitl by som cez internet banking tak cela suma elektroniky by uz bola uhradena. Ci by som musel nieco dodatocne platit? dakujem..

Záleží od toho, odkiaľ dovážaš. Ja som si nechal poslať prenosný DVD prehrávač z číny v deklarovanej hodnote 80 USD, clo som neplatil, ale platil som DPH vo výške cca 14 EUR.
denkaTn
16.08.10,13:57
V ramci EU sa clo neplati, mame jednotny trh, ostatne zalezi ze z akej krajiny, mozes si pozriet na internete , na stranke colnej spravy v systeme TARIC, ake obmedzenia platia s danou krajinou, alebo si mozes radsej zavolat na colnu spravu, mne poradili.....
Kvaka
16.08.10,14:07
Cavte neviete mi poradit ak si chcem objednat elektroniku zo zahranicia a jej cena je 70eur, ci budem musiet ja platit aj niejake clo alebo nieco podobne? Platitl by som cez internet banking tak cela suma elektroniky by uz bola uhradena. Ci by som musel nieco dodatocne platit? dakujem..
Ak objednaný tovar nie je z EÚ, tak do hodnoty 150€ sa clo neplatí, ak je colná hodnota vyššia ako 22€, vzniká podľa § 48 ods.2 písm. b) zákona o DPH povinnosť uhradiť DPH vo výške 19 %.
Takže ak bude tovar dovezený z tretej krajiny, platíte len DPH. Ak z EÚ, tak platí to, čo napísala denkaTn.
wynk11
16.08.10,14:18
Ak objednaný tovar nie je z EÚ, tak do hodnoty 150€ sa clo neplatí, ak je colná hodnota vyššia ako 22€, vzniká podľa § 48 ods.2 písm. b) zákona o DPH povinnosť uhradiť DPH vo výške 19 %.
Takže ak bude tovar dovezený z tretej krajiny, platíte len DPH. Ak z EÚ, tak platí to, čo napísala denkaTn.
juj tak to znamena ze ja zapltim cez eshop 70eur za cenu aku maju uvedenu na iternete a potom ked mi to pride domov musim dan platit cize 14 eur? a to akoze kde mam ist platit tu dan? ci to ma potom vyzvu?
Kvaka
16.08.10,15:25
juj tak to znamena ze ja zapltim cez eshop 70eur za cenu aku maju uvedenu na iternete a potom ked mi to pride domov musim dan platit cize 14 eur? a to akoze kde mam ist platit tu dan? ci to ma potom vyzvu?
Neviem, kto a ako ti to doručí, ale zvykne sa platiť pri preberaní tovaru.
wynk11
16.08.10,16:00
Neviem, kto a ako ti to doručí, ale zvykne sa platiť pri preberaní tovaru.
ale tak ako pri preberani ked mne to pride postou az domov?
wynk11
17.08.10,14:07
ako je to mozne ze som si objednal z azie elektroniku za 56eur a neprislo mi nic ani dph ani clo ani nic? uz je to takmer pol roka
Kvaka
17.08.10,14:23
ako je to mozne ze som si objednal z azie elektroniku za 56eur a neprislo mi nic ani dph ani clo ani nic? uz je to takmer pol roka
Clo si nemusel platiť, a ako si prebral zásielku? Kde?
wynk11
17.08.10,14:39
Clo si nemusel platiť, a ako si prebral zásielku? Kde?
zasielku mi doniesla postarka az domov
Kvaka
17.08.10,14:54
zasielku mi doniesla postarka az domov
Musel si mať k tomu nejakú faktúru, ťažko sa odpovedá, keď nenapíšeš naraz všetky okolnosti. Ja som si napríklad objednala z ČR granule pre psov, cez internet a cez slovenského objednávateľa, ktorý mi to v ČR objednal. Na faktúre bola cena tovaru bez DPH, poplatok za doručenie a z tohto súčtu 10% českej DPH. Toto som zaplatila dopredu a tovar mi doviezla zásielková služba. Ty si objednal z tretej krajiny, komu si platil? Priamo na účet v Ázii???
Pozri si doklady a faktúru, možno sa dozvieš viac.
wynk11
17.08.10,15:00
Musel si mať k tomu nejakú faktúru, ťažko sa odpovedá, keď nenapíšeš naraz všetky okolnosti. Ja som si napríklad objednala z ČR granule pre psov, cez internet a cez slovenského objednávateľa, ktorý mi to v ČR objednal. Na faktúre bola cena tovaru bez DPH, poplatok za doručenie a z tohto súčtu 10% českej DPH. Toto som zaplatila dopredu a tovar mi doviezla zásielková služba. Ty si objednal z tretej krajiny, komu si platil? Priamo na účet v Ázii???
Pozri si doklady a faktúru, možno sa dozvieš viac.
nie ziadna faktura mi neprisla len to prislo v obalke zabalene a klasickou postou az domov hodnota elektroniky bola cca 56eur..a platil som cez internet banking cez paypal...zaplatil som a oni mi zaslali na moju adresu a domov mi to doniesla postarka a nic som neplatil a ona ani ziadnu fakturu nedoniesla nic len ako klasicku napr pohladnicu
andreaS
17.08.10,15:32
mam skusenost, ze poste sa akoby nechce preclievat... raz rocne si objednavam z USA dake veci, a ked mi ich rozdelia a cast poslu kurierom, tak ti to preclievaju a ked potom doposielaju postou, tak nic nedoplacam...
wynk11
17.08.10,15:37
mam skusenost, ze poste sa akoby nechce preclievat... raz rocne si objednavam z USA dake veci, a ked mi ich rozdelia a cast poslu kurierom, tak ti to preclievaju a ked potom doposielaju postou, tak nic nedoplacam...
co ja som sa docitall tak ako ze do 150eur neplatim clo ale nad 22eur by som mal platit 19percentnu DPH...ale ked mi to prislo domov tak nic take..akoze ja som raad
Kvaka
17.08.10,15:42
nie ziadna faktura mi neprisla len to prislo v obalke zabalene a klasickou postou az domov hodnota elektroniky bola cca 56eur..a platil som cez internet banking cez paypal...zaplatil som a oni mi zaslali na moju adresu a domov mi to doniesla postarka a nic som neplatil a ona ani ziadnu fakturu nedoniesla nic len ako klasicku napr pohladnicu
Tak to colníci odignorovali, mohli ti balíček aj otvoriť, a zistiť si cenu podľa tovaru a pozvať ťa na colné konanie. Nie vždy sa to podarí obísť.
Ak by si využíval zásielkovú službu, taká zásielka ide vždy na preclenie. Zásielková služba vybavuje za teba aj colné konanie. Pri dodaní jej zaplatíš to, čo ona v colnom konaní zaplatila za teba. Takže ak si platil cez paypal aj túto druhú objednávku a príde ti to poštou priamo z tretej krajiny, možno pochodíš ako pri zásielke z Ázie. Ale možno aj nie a potom DPH zaplatíš.
wynk11
17.08.10,15:47
Tak to colníci odignorovali, mohli ti balíček aj otvoriť, a zistiť si cenu podľa tovaru a pozvať ťa na colné konanie. Nie vždy sa to podarí obísť.
Ak by si využíval zásielkovú službu, taká zásielka ide vždy na preclenie. Zásielková služba vybavuje za teba aj colné konanie. Pri dodaní jej zaplatíš to, čo ona v colnom konaní zaplatila za teba. Takže ak si platil cez paypal aj túto druhú objednávku a príde ti to poštou priamo z tretej krajiny, možno pochodíš ako pri zásielke z Ázie. Ale možno aj nie a potom DPH zaplatíš.
no ti vole zaujimave nooo....akoze ked ma pozvu na colne konanie to tam zaplatim dph?
Chobot
18.08.10,06:19
no ti vole zaujimave nooo....akoze ked ma pozvu na colne konanie to tam zaplatim dph?

AK je tomu už pol roka, tak nič platiť nebudeš. Ako už vyššie písali, zvyčajne doručovateľ zabezpečí preclenie tovaru a bez toho, aby ti vyrubili clo, ho nepustia do obehu.

U mňa to fungovalo tak, že kuriérska služba, ktorá tovar prepravovala ma pred doručením kontaktovala a poslala mi formuláre, ktorými som ju splnomocnil na colné konanie. Oni zaplatili DPH a mne doručili tovar aj s dokladmi a ja som tých 14 EUR uhradil pri prevzatí.

Inokedy sa mi stalo (zvyčajne, ak ide o zásielku v listovej forme), že to vôbec nešlo cez colné konanie, aj keď tam bol tovar v hodnote cca 40 EUR (USB kľúč). Asi nie všetky zásielky zachytí naša colná sieť.

Takže ak si pri doručení nič nemusel platiť, tak už na to zabudni. Po pol roku ťa už nikto nebude naháňať kvôli DPH - jedine, ak by ti boli DPH vyrubili a ty si ju nezaplatil.
ajty
20.08.10,07:06
pokial ti to postarka priniesla domov bez toho, aby ta niekto vyzval na preclenie zasielky, tak si s tym uz nerob tazkosti.
Ale kazdopadne plati:
- do 22 EUR (neplatis nic, zasielku ti posta doruci bez akychkolvek platieb spojenych s clom a dph)
- do 15O EUR (platis DPH - mal by si byt vyzvany postou, aby si si zasielku prisiel preclit na najblizsiu preclievaciu postu, pripadne ti navrhnu zastupovanie tvojej osoby s tym, ze ti dorucia zasielku s tym, ze najprv musis zaplatit vzniknuty colny dlh)
- na 150 EUR (platis clo aj DPH, plati znova vyssie uvedeny postup)
Kvaka
20.08.10,08:55
Však to mal všetko uvedené v príspevkoch 4 aj 15 a 17, snáď to už pochopil.
Excise Duty
24.08.10,07:58
Dve popísané strany. Ale aby to bolo každému jasné, z čoho to vyplýva, pokiaľ ide o oslobodenie od cla, to je upravené ustanovením článku 23 nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009, ktoré ustanovuje systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:sk:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:sk:PDF)

Pokiaľ ide o oslobodenie od DPH, platí ustanovenie čl. 22 smernice Rady č. 83/181/EHS z 28. marca 1983, určujúcej rozsah platnosti článku 14 (1) d) smernice 77/388/EHS vzhľadom na oslobodenie od dane z pridanej hodnoty pre finálny dovoz určitého tovaru
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983L0181:19950101:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983L0181:19950101:SK:PD F)

Zároveň si treba povšimnúť ustanovenie čl. 40 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/92
z 12. októbra 1992, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F)

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že tovar, ktorý vstupuje na colné územie spoločenstva, predloží colným orgánom osoba, ktorá ho na toto územie prepravuje alebo v prípade potreby osoba, ktorá preberá zodpovednosť za prepravu tovaru po jeho vstupe. Ak je teda tovar už doručený konečnému príjemcovi, ten vychádza z toho, že boli splnené všetky formality spojené s dovozom a za prevzatý tovar nenesie žiadnu zodpovednosť z hľadiska colných a daňových predpisov.
wynk11
25.08.10,15:12
Dve popísané strany. Ale aby to bolo každému jasné, z čoho to vyplýva, pokiaľ ide o oslobodenie od cla, to je upravené ustanovením článku 23 nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009, ktoré ustanovuje systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:sk:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:sk:PDF)

Pokiaľ ide o oslobodenie od DPH, platí ustanovenie čl. 22 smernice Rady č. 83/181/EHS z 28. marca 1983, určujúcej rozsah platnosti článku 14 (1) d) smernice 77/388/EHS vzhľadom na oslobodenie od dane z pridanej hodnoty pre finálny dovoz určitého tovaru
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983L0181:19950101:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983L0181:19950101:SK:PD F)

Zároveň si treba povšimnúť ustanovenie čl. 40 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/92
z 12. októbra 1992, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F)

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že tovar, ktorý vstupuje na colné územie spoločenstva, predloží colným orgánom osoba, ktorá ho na toto územie prepravuje alebo v prípade potreby osoba, ktorá preberá zodpovednosť za prepravu tovaru po jeho vstupe. Ak je teda tovar už doručený konečnému príjemcovi, ten vychádza z toho, že boli splnené všetky formality spojené s dovozom a za prevzatý tovar nenesie žiadnu zodpovednosť z hľadiska colných a daňových predpisov.
o moj boze ten odkaz co tam je asi by som musel citat cely den
Kvaka
27.08.10,09:45
o moj boze ten odkaz co tam je asi by som musel citat cely den
Stačí prečítať len tie články, na ktoré ťa odkazuje Excise Duty.
Článok 23 v prvom odkaze
Zásielky nepatrnej hodnoty
Článok 23
1.Pokiaľ článok 24 neustanovuje inak, všetky zásielky pozostávajúce z tovaru nepatrnej hodnoty odoslané priamo z tretej krajiny príjemcovi v Spoločenstve sú oslobodené od dovozného cla.
2. Na účely odseku 1 „tovarom nepatrnej hodnoty“ je tovar,ktorého vnútorná hodnota nepresahuje 150 EUR na jednuzásielku

článok 22 v druhom odkaze
DOVOZ TOVARU ZANEDBATEĽNEJ HODNOTY
Článok 22 Tovar s celkovou hodnotou nepresahujúcou 10 ECU sa oslobodí pri vstupe. Členské štáty môžu poskytnúť oslobodenie pre dovážaný tovar s celkovou hodnotou vyššou než 10 ECU, no nepresahujúcou hodnotu 22 ECU. Členské štáty však môžu z oslobodenia uvedeného v prvej vete prvého pododseku vylúčiť tovar, ktorý sa doviezol poštovým príkazom.
Poznámka: v našom zákone o DPH je táto hodnota určená na 22 €.

článok 40 v poslednom odkaze
PREDLOŽENIE TOVARU COLNÝM ORGÁNOM
Článok 40 Tovar, ktorý vstupuje na colné územie spoločenstva, predloží colným orgánom osoba, ktorá ho na toto územie prepravuje alebo v prípade potreby osoba, ktorá preberá zodpovednosť za prepravu tovaru po jeho vstupe s výnimkou tovaru prepravovaného dopravnými prostriedkami,ktoré sa iba plavia v teritoriálnych vodách alebo prelietavajú vzdušným priestorom colného územia spoločenstva bez zastávky na tomto území. Osoba, ktorá predkladá tovar, odkáže na predtým podané predbežné colné vyhlásenie alebo colné vyhlásenie vzťahujúce sa na tovar.
Veronica.Urban
09.03.11,11:44
Ahoj.
Chcem si objednať oblečenie z Číny. Je za veľmi nízke ceny. Avšak neviem nič o cle, poštovnom, DPH a ostatných...:( oblečenie je v hodnote cca 67 USD(48 eur)
Koľko ešte zaplatím za ostatné? Je clo vysoké?:confused:
Chobot
09.03.11,12:49
Ahoj.
Chcem si objednať oblečenie z Číny. Je za veľmi nízke ceny. Avšak neviem nič o cle, poštovnom, DPH a ostatných...:( oblečenie je v hodnote cca 67 USD(48 eur)
Koľko ešte zaplatím za ostatné? Je clo vysoké?:confused:

Rovnaká téma už existuje, príspevok som ti k nej pripojil. Treba si prečítať celú tému, prípadne aj tu bolo o tom písané:

http://www.porada.sk/t136318-nakup-cez-ebay-z-ciny.html
Lawazza
09.04.11,16:09
čawte,

prosím Vás, nevie mi niekto poradiť, ako by som vypočítala príklad na určenie colného dlhu?
jedná sa o dovoz obilia z Austrálie, cena za 1 tonu je 380 USD, spolu sa doviezlo 500 ton, clo je určené = 1,5 eura na 100 kg, doprava mimo EU je 3800 USD a v rámci EU je 3000 eur, kurz je 1,35 na prepočet USD na euro.

clo som skúšala vypočítať tak, že 500 ton som si dala na kg a tie vynásobila 1,5 eurami = vyšlo mi 7500 eur...len neviem či sa tam nepripočítava aj tá doprava mimo EU alebo nie a ako sa vypočíta DPH..

Dakujem!!!
chivasregal1
18.04.11,18:07
čawte,

prosím Vás, nevie mi niekto poradiť, ako by som vypočítala príklad na určenie colného dlhu?
jedná sa o dovoz obilia z Austrálie, cena za 1 tonu je 380 USD, spolu sa doviezlo 500 ton, clo je určené = 1,5 eura na 100 kg, doprava mimo EU je 3800 USD a v rámci EU je 3000 eur, kurz je 1,35 na prepočet USD na euro.

clo som skúšala vypočítať tak, že 500 ton som si dala na kg a tie vynásobila 1,5 eurami = vyšlo mi 7500 eur...len neviem či sa tam nepripočítava aj tá doprava mimo EU alebo nie a ako sa vypočíta DPH..

Dakujem!!!
Na stranke colnej správy v časti colný dohľad - je kalkulačný modul. Skus si doňho zadať udaje a vypočita ti to, ale samozrejme musiš vedieť spravnu podpoložku colného sadzobnika a tu si najdeš v TARICU tiež na stranke colnej spravy