JanaMlatecová
16.08.10,19:15
Dobrý večer. prosím o radu : dnes sme nášmu 2 ročnému synčekovi vybavili preukaz ZŤP pretože sa narodil bez ľavej ručičky, potrebovala by som poradiť či má niekto skúsenosti z preukazom, kde ho môžem všade použiť, na čo si nárokovať a či mám nárok aj na materskú do 5 rokov kedže budeme chodiť cvičiť a zvykať si na protézku ktorú neviem kedy presne dostaneme- vraj do konca augusta - trojročná materská mi končí nabudúci rok v máji a kam na úrady mám ešte zájsť aby som dačo vybavila pretože na soc. úrade mi neposkytli dostačujúce info a ochota bola minimálna ohladom tohoto. Ďakujem za akúkoľvek radu, pomoc, odpoveď pekný večer prajem :-) Jana
buchač
16.08.10,17:28
Dobrý večer. prosím o radu : dnes sme nášmu 2 ročnému synčekovi vybavili preukaz ZŤP pretože sa narodil bez ľavej ručičky, potrebovala by som poradiť či má niekto skúsenosti z preukazom, kde ho môžem všade použiť, na čo si nárokovať a či mám nárok aj na materskú do 5 rokov kedže budeme chodiť cvičiť a zvykať si na protézku ktorú neviem kedy presne dostaneme- vraj do konca augusta - trojročná materská mi končí nabudúci rok v máji a kam na úrady mám ešte zájsť aby som dačo vybavila pretože na soc. úrade mi neposkytli dostačujúce info a ochota bola minimálna ohladom tohoto. Ďakujem za akúkoľvek radu, pomoc, odpoveď pekný večer prajem :-) Jana

Nároky ...a aj iné informácie...


Výhody a zľavy pre občana ZŤP

Zdravotné postihnutie jednotlivca spoločnosť kompenzuje nasledovnými výhodami a zľavami.

Podľa § 38 zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti:

• je od úhrady 20 Sk za štatistické spracúvanie lekárskeho poukazu súvisiace s vydaním zdravotníckych pomôcok predpísaných na jednom lekárskom poukaze oslobodený poistenec, ktorý je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ak pri výdaji zdravotníckej pomôcky preukáže, že má Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny priznaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na zaobstaranie pomôcky,

• je od úhrady 2 Sk za kilometer jazdy za služby zdravotníckej starostlivosti spojené s dopravou oslobodený poistenec s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu vlastným motorovým vozidlom.

Podľa § 17 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, m ô ž e správca dane (obec) ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov:

• stavby na bývanie a byty vo vlastníctve občanov s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu,

• garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž vo vlastníctve občanov s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu.

Podľa zákona č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov v platnom znení.

Mesačná výška poplatku za používanie rozhlasových prijímačov pre fyzickú osobu je 40 Sk a televíznych prijímačov je 100 Sk.

Mesačná výška poplatkov za používanie rozhlasových prijímačov právnických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb je 40 Sk, za používanie televíznych prijímačov 100 Sk, a to za každý prijímač.

Od povinnosti platiť poplatok za používanie rozhlasových prijímačov pre fyzické osoby vo výške 40 Sk mesačne a poplatku za používanie televíznych prijímačov pre fyzické osoby vo výške 100 Sk mesačne sú oslobodení: občania s ťažkým zdravotným postihnutím.

Fyzická osoba (občan s ťažkým zdravotným postihnutím), ktorej vznikol nárok na oslobodenie od poplatkov, preukáže to na tlačive vyberateľa poplatkov. K tlačivu priloží doklad potrebný na potvrdenie skutočnosti (preukaz ZŤP), ktorá je dôvodom na oslobodenie od poplatkov.

Podľa zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v platnom znení je:

- od poplatku za vydanie preukazu ako náhrady za zničený, stratený alebo poškodený preukaz (osvedčenie) opakovane v priebehu dvoch pod sebe nasledujúcich rokov, ktorý je inak spoplatňovaný sumou 500 Sk, oslobodené predĺženie platnosti preukazu osobitného označenia vozidla pre ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu.

Od poplatku oslobodená osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a držitelia preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím za:

- povolenie uzatvoriť manželstvo na inom než príslušnom matričnom úrade štátnymi občanmi Slovenskej republiky,
- uzatvorenie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom štátnymi občanmi Slovenskej republiky,
- povolenie uzatvoriť manželstvo štátnymi občanmi Slovenskej republiky mimo určenej doby,
- povolenie uzatvoriť manželstvo štátnymi občanmi Slovenskej republiky mimo úradne určenej miestnosti,
- uzatvorenie manželstva medzi štátnym občanom Slovenskej republiky a cudzincom,
- uzatvorenie manželstva medzi cudzincami.

• Pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím a držiteľa preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím je oslobodené od poplatku vydanie rozhodnutia na vývoz alebo dovoz psa so špeciálnym výcvikom, ktoré je inak spoplatňované vo výške 300 Sk.

• Od poplatku za vydanie stavebného povolenia na zmeny stavieb na bývanie sú oslobodení občania s ťažkým zdravotným postihnutím, držitelia preukazu ZŤP alebo ZŤP-S a preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Cestovanie ŽSR

Ťažko zdravotne postihnutí občania majú okrem nároku na zľavu aj nárok na bezplatnú prepravu sprievodu, invalidného vozíka a detského kočíka. Nakládku a vykládku invalidného vozíka a detského kočíka si musí držiteľ preukazu alebo jeho sprievodca zabezpečiť sám.

Cenník cestovného ŽSR nájdete na internetovej stránke http://dop.slovakrail.sk/cenníky, pričom na ťažko zdravotne postihnutých občanov sa vzťahuje stĺpec B.

Cestovanie autobusom

Zdravotne postihnutí občania pri cestovaní autobusom majú 62,5 % zľavu, pričom sprievodca a vodiaci pes neplatia.

Mestská hromadná doprava – MHD

Na všetkých linkách mestskej hromadnej dopravy v niektorých mestách (napr. Bratislava, Košice) sa bezplatne prepravujú držitelia preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím vrátane invalidného vozíka, sprievodcu alebo vodiaceho psa (ZŤP, ZŤP-S).

Podľa § 12 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v platnom znení sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorá je osobou so zdravotným postihnutím, je vo výške 7 % z vymeriavacieho základu.

Poskytovanie podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ak ide o obstaranie bývania pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím, je upravené v zákone č. 607/2003 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v platnom znení.

Kompenzácie pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím sú obsiahnuté v časti Občianskej minimum – Pomoc a podpora zdravotne postihnutých občanov.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4115&LngID=0
ondrejvla
16.08.10,18:36
Máš nárok na rodičovský príspevok do veku 6 rokov dieťaťa, resp. do začatia školskej dochádzky, doplním, že ak máš ZŤP-S máš nárok na cestovné zdarma ako sprievodca, na MHD on bude mať prepravu na čipovú kartu, tzn.360 jázd za 30,- € do roka, na prímestské dopravu si musíš zistiť u prepravcu , vlaková doprava je dieťa od 10 rokov 1/2 cestovného a sprievodca zdarma. Ale odporúčam si všetko toto pozisťovať vo vašom meste, je možné, že u vás to bude s MHD. Na všetky vstupy napr. do múzeí platí polovičné vstupné, ale tiež to závisí od správcu tej ktorej výstavy.
Zatiaľ ma toto napadlo, veľa vecí je v predošlom príspevku.
veronikasad
16.08.10,19:33
Dobrý večer. prosím o radu : dnes sme nášmu 2 ročnému synčekovi vybavili preukaz ZŤP pretože sa narodil bez ľavej ručičky, potrebovala by som poradiť či má niekto skúsenosti z preukazom, kde ho môžem všade použiť, na čo si nárokovať a či mám nárok aj na materskú do 5 rokov kedže budeme chodiť cvičiť a zvykať si na protézku ktorú neviem kedy presne dostaneme- vraj do konca augusta - trojročná materská mi končí nabudúci rok v máji a kam na úrady mám ešte zájsť aby som dačo vybavila pretože na soc. úrade mi neposkytli dostačujúce info a ochota bola minimálna ohladom tohoto. Ďakujem za akúkoľvek radu, pomoc, odpoveď pekný večer prajem :-) Jana
Vybavenie rodičovského príspevku do 6 rokov veku dieťaťa trvá min. 30 dní, takže treba s tým začať cca 6 týždňov pred dovršením 3 rokov veku dieťaťa. Tlačivo z UPSVaR potvrdzuje ošetrujúca lekárka.
Stefan2005
17.08.10,04:18
Vzhľadom na to, že citovaný článok z EPI.sk je trocha staršieho dáta (napr. 20 korunáčky už dávno neplatia ani pre "zdravých"), doporučil by som aktuálnosť informácií pre istotu overiť.

Novšie sú tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=463

ako odkazy i na konci príspevku "Ďalšie užitočné informácie"...
JanaMlatecová
17.08.10,08:08
Dakujem veľmi pekne všetkým za radu ste ma veľmi potešili.
Ste milí a zdvihli ste mi náladu lebo po zlých skúsenostiach z Úradom práce soc. vecí a rodiny na vazovovej somozaj sklamaná z nášho systému a hlavne ochoty ľudí ktorý tamppracujú !! takže ďakujem za info a prajem pekný dník Jana
Chobot
17.08.10,08:24
Dakujem veľmi pekne všetkým za radu ste ma veľmi potešili.
Ste milí a zdvihli ste mi náladu lebo po zlých skúsenostiach z Úradom práce soc. vecí a rodiny na vazovovej somozaj sklamaná z nášho systému a hlavne ochoty ľudí ktorý tamppracujú !! takže ďakujem za info a prajem pekný dník Jana

A dajte si vystaviť aj Parkovací preukaz na auto, aby ste mohli využívať vyhradené parkovacie miesta. V lekárskej správe musí byť ale uvedené, že potrebuje individuálnu dopravu.

TO, že nemusíte platiť poplatok za rozhlas a TV už je uvedené. Stačí len na pošte podaľ prihlášku na R a TV a priložiť kópiu preukazu.
JanaMlatecová
17.08.10,09:16
Dakujem za radu auto nemáme a ani malý nepotrebuje individuálnu dopravu, preto nám bol vydaní preukaz bez sprievodu a ohodnotený bolna minimum 50%. Ale dakujem za info rozhlas a TV idem vybaviť.
pekný dník ste zlatý :-)
buchač
17.08.10,10:29
Dakujem za radu auto nemáme a ani malý nepotrebuje individuálnu dopravu, preto nám bol vydaní preukaz bez sprievodu a ohodnotený bolna minimum 50%. Ale dakujem za info rozhlas a TV idem vybaviť.
pekný dník ste zlatý :-)

Tlačivo na zmenu ....

Formulár koncesionárske poplatky

PDF Formulár slúži na prihlásenie, odhlásenie alebo zmenu platieb za koncesionárske poplatky (rozhlas, televízia).
http://www.posta.sk/potrebujem/tlaciva#a3

http://www.posta.sk/subory/822/formular-sipo-koncesionarske-poplatky.pdf
JanaMlatecová
24.08.10,11:09
Ešte potrebujem radu kao toje ked potrebujem vybaviť pre syna - do 5 rokov pas mám platiť kolok v hodnote 8€ alebo nie ??? čítala som tam len že zmeny v poase držitelia ZŤP neplatia ale nie je tam nič písané o vybavovaní pasu ked ho doteraz nemal??? Dakujem :)
Chobot
24.08.10,22:31
Ešte potrebujem radu kao toje ked potrebujem vybaviť pre syna - do 5 rokov pas mám platiť kolok v hodnote 8€ alebo nie ??? čítala som tam len že zmeny v poase držitelia ZŤP neplatia ale nie je tam nič písané o vybavovaní pasu ked ho doteraz nemal??? Dakujem :)


A syn je ZŤP?

Aj tak za vystavenie pasu platí kolok 8 EUR. Bez poplatku pre občanov ZŤP sú len zápisy o zmenách, aj to len o niektorých:

"Občan za vykonanie zmeny údajov v cestovnom pase, ktorým je zápis údajov o ťažkom zdravotnom postihnutí alebo zápis o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony správy poplatok neplatí."

Takže keby dospelej osobe ZŤP zapísali do pasu dieťa do 5 rokov, tak platí poplatok 3 EUR:

http://www.pasy.sk/ziadost-o-vydanie-cestovneho-pasu/poplatky/

Zmenou sa nemyslí vydanie nového pasu (či už mal predtým nejaký pas alebo nie).

http://www.minv.sk/?spravne-poplatky