tomasjuve
16.08.10,21:03
chcem vas poprosit o vase nazory

popis problemu, asi o rok skoncim vysoku skolu v BA co je daleko od miesta mojho trvaleho pobytu. Po skole by som chcel ostat byvat v BA a nevylucoval by som ani zahranicie. tu vsak vystupuje naliehava otazka byvania. teda ako to spravit co najefektivnejsie. dajme tomu ze o rok budem mat k dispozicii 5000 eur , nebudem mat cim zalozit uver, a najdem si pracu s platom 700 eur a budem chciet byvat v BA ale ak sa objavi nejaka prilezitost budem chciet ist von. (to su take realisticke vyhliadky) . Otazka je vzhladom na na aktulne podmienky a predpokladany vyvoj na realitnom trhu. Co robit?. mozem si prenajat byt pravdepodobne 1 izbovy ( chcel by som byvat sam takmer polovica platu by sla na najom a ine vydavky ohladom bytu , no nezadlzil by som sa a ak by som chcel odist nemal by som problemy. dalsie moznost je kupit 1 izbovy byt, cena sa da odhadovat na nejakych 50 000 eur, cize to by znamenalo sa vyrazne zadlzit, poskytli by mi pri mojich moznostiach vobec uver? taktiez je predpoklad ze v takom byte by som nechcel zotrvat cely zivot, teda keby bola rodina tak by som chcel vacsi byt , a zase tiez je tu moznost zeby som chcel ist do zahranicia a tak by som sa ho potreboval rychle zbavit. predpoklada sa vsak ze ceny nehnutelnosti mozu rast, a tak by som na tom mohol zarobit , predpokladam ze to zeby som v tom case splacal uver by nebol problem a dalo by sa dohodnut tak aby presiel na noveho majitela. alebo tiez je tu moznost zeby som ho mohol prenajimat. teda ako by ste sa zachovali v mojej situacii? nasli ste v mojej uvahe nejake chyby ktore nezodpovedaju realite, Pripadne su nejake faktory ktore su dolezite a ja snimi nepocitam?
KEJKA
16.08.10,19:18
vzhľadom na to, že sú dnes dobré ceny pre záujemcov o byt, tak by som sa snažila získať hypotéku, úver, čokoľvek a kúpila by som byt. 1-izbový byt v dobrej lokalite je určite výhra.
1-izbový sa dá dobre prenajať, aj dvojici, takže sa "uživí".
Podľa mňa nestratí hodnotu, ceny bytov môžu skôr rásť ako klesať.
Môžeš ísť von, starosť o byt a nájomníkov môžeš prenechať rodine, alebo realitke, podľa možností.
Ak nenájdeš spôsob ako byt prefinancovať, tak aspoň budeš vedieť, že to nejde a prestaneš uvažovať týmto smerom. Možno ťa to skôr posunie smerom do zahraničia. Zarobíš si, vrátiš sa, a možno nebude potom pre teba problém kúpiť byt.
sarasara
16.08.10,19:23
Dobre rozmýšľaš.
Bývať v podnájme, keď chceš bývať sám, je veľmi drahé. Teda podľa mňa je lepšie zobrať úver a splácať byt. Raz, až budeš potrebovať väčší, lepšie sa kupuje, ba v začiatkoch spolužitia s niekým aj dočasne postačí.
Ak dostaneš po skončení školy prácu, potom aj úver, lepšie je kúpiť byt. Aj keby si sa rozhodol ísť do zahraničia, byt dáš do prenájmu a možno nájomné postačí na splácanie úveru.
Ceny nehnuteľností určite neklesnú, hlavne v BA.
osky
17.08.10,06:29
taketo nieco riesim aj ja s muzom.mame velky dom,ale pracujeme vo Viedni.prevezieme vela penazi a premrhame vela casu cestovanim do a z prace.
tiez sme uvazovali nad prenajmom ,ale presne ako vravite-radsej budeme splacat uver a viem,ze to ostane nam,jak furt dakde platit a stale nic nemas.....
riesime to tak,ze uver si beriem ja na Slovensku-je to vyhodnejsie,kedze mam slovenske obcianstvo,mozem.rakuske ani nechcem,nevidim dovod. moji rodicia zakladaju rodinny dom na Slovensku-su rucitelia hypotekou na dom.druhym rucitelom je moj muz.
po odhadovom preratani nam vystaci to co prevezieme skoro na celu mesacnu splatku bytu......;)

nas dom samozrejme nepredame,bude to take nase vikendove sidlo.....
ivka70
17.08.10,06:50
taketo nieco riesim aj ja s muzom.mame velky dom,ale pracujeme vo Viedni.prevezieme vela penazi a premrhame vela casu cestovanim do a z prace.
tiez sme uvazovali nad prenajmom ,ale presne ako vravite-radsej budeme splacat uver a viem,ze to ostane nam,jak furt dakde platit a stale nic nemas.....
riesime to tak,ze uver si beriem ja na Slovensku-je to vyhodnejsie,kedze mam slovenske obcianstvo,mozem.rakuske ani nechcem,nevidim dovod. moji rodicia zakladaju rodinny dom na Slovensku-su rucitelia hypotekou na dom.druhym rucitelom je moj muz.
po odhadovom preratani nam vystaci to co prevezieme skoro na celu mesacnu splatku bytu......;)

nas dom samozrejme nepredame,bude to take nase vikendove sidlo.....

Mam pocit, ze nemozes zobrat hypoteku na slovensku na nehnutelnost v Rakusku. mas to preverene, ze to ide?
zltalienka
17.08.10,06:53
Aj mne sa Tvoj sposob uvazovania paci, tiez by radsej volila kupu vlastneho byvania aj za cenu zadlzenia sa ako byvat v podnajme.

Ale, ma to 1 hacik. Ak budes mat o rok k dispozici 5000 EUR na kupu bytu za cca 50000EUR, potrebujes zohnat 45000 EUR, co asi nebude take lahke. Pre ziskanie uveru z banky musis mat odpracovanu aspon urcitu dobu, plus musis mat dostatocny prijem na ziskanie takej sumy.

Cize podla mna Ta byvanie v podnajme, minimalne v zaciatkoch Tvojej pracovnej kariery neminie :-(
osky
17.08.10,07:04
Mam pocit, ze nemozes zobrat hypoteku na slovensku na nehnutelnost v Rakusku. mas to preverene, ze to ide?

hypoteka je na dom na Slovensku-ten zakladaju moji rodicia ako rucitelia.
dom v Rakusku si ponechame.....
moj muz je rucitelom,ale nezaklada dom.ruci svojim prijmom a zamestnanim.....
osky
17.08.10,07:11
Aj mne sa Tvoj sposob uvazovania paci, tiez by radsej volila kupu vlastneho byvania aj za cenu zadlzenia sa ako byvat v podnajme.

Ale, ma to 1 hacik. Ak budes mat o rok k dispozici 5000 EUR na kupu bytu za cca 50000EUR, potrebujes zohnat 45000 EUR, co asi nebude take lahke. Pre ziskanie uveru z banky musis mat odpracovanu aspon urcitu dobu, plus musis mat dostatocny prijem na ziskanie takej sumy.

Cize podla mna Ta byvanie v podnajme, minimalne v zaciatkoch Tvojej pracovnej kariery neminie :-(

s tymto suhlasim.nie je take jednoduche dostat peniaze.
my mame dobry prijem,a napriek tomu,mama si uver na seba vziat nemohla,kedze otec je na invalidnom.otec teda uz vobec nie.a ja kedze nic na Slovensku nevlastnim,nie som dostatocna istota pre banku.preto musi rucit moj muz a rodicia ich domom.inak by som na uver narok ani nemala.
okrem toho dostneme len dve tretiny z hodnoty domu,ktoru urci odborny odhadca!!!!!!
a tiez by sme nepotrebovali viac ako tych 50-60 000 eur.
Andy Kralik
17.08.10,07:25
Pokiaľ si si nie istý či v Bratislave zostaneš, vyhol by som sa zaviazaním sa na určité miesto tým že zoberieš na seba záväzok hypotéky. Najmä ak si zatiaľ sám.

Skôr by som uvažoval ísť do prenájmu, ale tak že 2-3 vezmete do prenájmu 3 izbový byt a náklady rozpočítate na osobu. Každý má vlastnú izbu - máš teda aké také súkromie.
Poriadne si súčasne vyber spolubývajúcich. Pýtal by som sa napríklad vo firme kam pôjdeš pracovať či tam nie sú ďalší mladí, ktorí by mohli potrebovať podnájom.
Takto by si mal ubytovanie s najmenšími možnými nákladmi, súčasne s akým-takým súkromím a možnosťou kedykoľvek sa zbaliť a ísť inde.

Nad hypotékou a vlastným bytom by som uvažoval až vtedy, keď by som mal stabilný príjem, istotu že v meste zostanem dlhšiu dobu (resp. partnerku s ktorou budem žiť).

Nie je ťažké byt kúpiť, ťažšie je ho predať keď sa rozhodneš odísť!

Viem o čom hovorím - predávali sme byt - mali sme dosť záujemcov ale nedostali hypotéku z banky. Nakoniec sme ponuku museli stiahnuť, keďže sme nechceli ísť výrazne pod cenu. Je dobrá doba na kupovanie bytov, ale nie na ich predávanie.
jaja99
17.08.10,07:38
Počítaj s tým, že úver na nového majiteľa nebude môcť prejsť. Aspoň susedia to tiež chceli, lebo kupujúci brali úver v tej istej banke (VUB) a nešlo to (pred rokom). Tj predávajúci musel vyplatiť zostatok úveru + poplatok banke 1660 eur za predčasné ukončenie úveru a kupujúci si zobral svoj úver. Predávajúci mal úver 5 rokov, počas ktorých splatil z istiny jeden milión SKK sumu 7000 SKK - zvyšok boli úroky. Mesačne platili cca 5600 SKK, tj 5600 SKK x 60 mesiacov = 336.000 SKK splatili z toho istina 7000 SKK. Dobrý biznis (pre banku). Podľa mňa hypotéka má zmysel len vtedy, keď počítaš s jej dlhodobosťou alebo keď sa vyskytnú mimoriadne okolnosti, tak vieš počkať do výročia uzavretia zmuvy, kedy je možné splatiť celý dlh bez sankcie.

Daj si prepočítať v banke, ako dlho by si musel splácať úver vo výške 45000 EUR pri splátke 350 eur mesačne - podľa mňa cca 21 rokov. A určite si sprav rezervu na 6 mesačných splátok vopred.
Andy Kralik
17.08.10,07:47
A ako alternativu ku kupe vlastneho bytu, tu su stranky, kde sa dajú vyhladat spolubyvajuci do podnajmu:

http://www.spolubydlici.cz/sk/
http://www.roommates.sk/
Iceboy
23.08.10,20:31
no za 50tis mas co robit aby si nasiel nieco normalne ;(
jar88
21.09.10,05:52
no za 50tis mas co robit aby si nasiel nieco normalne ;(
V zadaní píše, že má záujem o malé bývanie.
Nepredstavuje si veľký byt v centre BA.