lover
17.08.10,07:52
Ahojte,

Vlastnim 2 byty (resp. jeden z nich iba formalne na papiery, ale disponuju nim rodicia). Rozhodli sme sa, ze jeden z nich predame bratovi. Ani v jednom z bytov, vsak nemam trvaly pobyt.

1. Ako je to v tomto pripade zo zdanovanim?
2. Co treba realizovat po predaji? (mam na mysli danove priznanie a pod.)

Prosim, poradte.

DAKUJEM!
Chobot
17.08.10,06:47
Ahojte,

Vlastnim 2 byty (resp. jeden z nich iba formalne na papiery, ale disponuju nim rodicia). Rozhodli sme sa, ze jeden z nich predame bratovi. Ani v jednom z bytov, vsak nemam trvaly pobyt.

1. Ako je to v tomto pripade zo zdanovanim?

Ako si ich nadobudol (kúpou, darovaním)? Kedy si ich nadobudol?

Ak si ich nadobudol kúpou, aká bola ich nadobúdacia cena? Aká bude predajná cena?


2. Co treba realizovat po predaji? (mam na mysli danove priznanie a pod.)



V tomto momente ešte nevieme, či budeš mať povinnosť platiť daň z príjmu. V každom prípade ale musíš nahlásiť zmenu u správcu dane z nehnuteľnosti, že si predal nehnuteľnosť, aby si nemusel na budúci rok platiť daň z vlastníctva nehnuteľnosti (dúfam, že si ju platil...:rolleyes:?).
sarasara
17.08.10,21:38
Ak tie byty vlastníš najmenej päť rokov, daň z príjmu platiť nebudeš a nemusiš ani podávať daňové priznanie.
Ak byty vlastníš kratšiu dobu ako oäť rokov, daň zaplatíš. Musíš podať daňové priznanie.
lover
24.08.10,08:07
Ako si ich nadobudol (kúpou, darovaním)? Kedy si ich nadobudol?

Jeden z nich som nadobudol kupou t.j. prostrednictvom hypotekarneho uveru. (tento som nadobudol v r. 2008)

Druhy, ktory sa chystame predat bratovi som nadobudol darovanim (ak sa to da tak nazvat) este v case, ked byt patril podniku t.j. jednalo sa podnikovy byt, ktory som casom odkupil za sumu radovo 100tisic korun. (tento mam vo vlastnictve viac ako 5 rokov)



Ak si ich nadobudol kúpou, aká bola ich nadobúdacia cena? Aká bude predajná cena?

Nadobudacia cena bytu, ktory chceme predat bola radovo 100tisic ako som uz pisal vyssie. Predajna na zmluve bude 70000EUR, i ked realne nam bude vyplatenych 50000EUR.

Moze v tomto pripade nastat nejaky problem, ak realna vyplatena suma bude ina ako ta na zmluve? Cenu chceme dat priblizne taku ako sa pohybuje na trhu nehnutelnosti, kvoli hypotekarnemu uveru. Avsak myslim, ze je to zbytocne, kedze cenu stanovuje sudny znalec banky a na zaklade toho stanovuje vysku poskytnuteho HU. Mama ako moralny vlastnik ma vsak iny nazor...


V tomto momente ešte nevieme, či budeš mať povinnosť platiť daň z príjmu. V každom prípade ale musíš nahlásiť zmenu u správcu dane z nehnuteľnosti, že si predal nehnuteľnosť, aby si nemusel na budúci rok platiť daň z vlastníctva nehnuteľnosti (dúfam, že si ju platil...:rolleyes:?).

Ano, dan z vlastnictva nehnutelnosti som samozrejme platil... Ako to teda bude s tou danou z prijmu? :confused:

DAKUJEM!!!
lover
24.08.10,08:10
Ak tie byty vlastníš najmenej päť rokov, daň z príjmu platiť nebudeš a nemusiš ani podávať daňové priznanie.
Ak byty vlastníš kratšiu dobu ako oäť rokov, daň zaplatíš. Musíš podať daňové priznanie.

Jeden z bytov vlastnim viac ako 5 rokov a ten sa chystame aj odpredat. Druhy, na ktory je zalozne pravo v prospech banky, vlastnime od r. 2008, ten vsak nepredavame. Takze dan nebudeme platit?

Dakujem!!!
Lianka
24.08.10,08:12
Jeden z bytov vlastnim viac ako 5 rokov a ten sa chystame aj odpredat.

Prijem z predaja bude oslobodeny, vid. § 9 zakona o dani z prijmu:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
sarasara
24.08.10,17:52
Jeden z bytov vlastnim viac ako 5 rokov a ten sa chystame aj odpredat. Druhy, na ktory je zalozne pravo v prospech banky, vlastnime od r. 2008, ten vsak nepredavame. Takze dan nebudeme platit?

Dakujem!!!

Nie, nebudete a ani nemusíte podávať daňové priznanie.
lover
20.01.11,12:38
Nadobudacia cena bytu, ktory chceme predat bola radovo 100tisic ako som uz pisal vyssie. Predajna na zmluve bude 70000EUR, i ked realne nam bude vyplatenych 50000EUR.

Moze v tomto pripade nastat nejaky problem, ak realna vyplatena suma bude ina ako ta na zmluve?

DAKUJEM!!!

Co sa tyka tejto mojej starsej temy, viete mi niekto poradit? Viem, ze keby som byt predaval za 50000 a zvysnych 20000 by som daval na ruku, tak to by sme sa aj s kupujucim dopustili danoveho podvodu. Ako je to v opacnom pripade teda na zmluve 70000 a v skutocnosti 50000? Je na tom nieco nelegalne? Sedliacky rozum hovori nie, ale som zvedavy...

DAKUJEM!
lubko6394
20.01.11,13:32
Co sa tyka tejto mojej starsej temy, viete mi niekto poradit? Viem, ze keby som byt predaval za 50000 a zvysnych 20000 by som daval na ruku, tak to by sme sa aj s kupujucim dopustili danoveho podvodu. Ako je to v opacnom pripade teda na zmluve 70000 a v skutocnosti 50000? Je na tom nieco nelegalne? Sedliacky rozum hovori nie, ale som zvedavy...

DAKUJEM!

Však si tam môžeš dať aj 150 000, či ste si to vyplatili, alebo nie je Váš problém. Ten kto predáva by mal teoreticky zaplatiť daň z predaja, ale to je pasé, takže tam môže byť akékoľvek číslo. Výhodnejšie je vyššie - pri predaji po 2 rokoch bude mať majiteľ úradne potvrdenú nadobúdaciu cenu 150 000, takže daň by platil, len ak by byt predal za viac ako 150 000 - aj to len z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou.
ivka70
20.01.11,13:44
Co sa tyka tejto mojej starsej temy, viete mi niekto poradit? Viem, ze keby som byt predaval za 50000 a zvysnych 20000 by som daval na ruku, tak to by sme sa aj s kupujucim dopustili danoveho podvodu. Ako je to v opacnom pripade teda na zmluve 70000 a v skutocnosti 50000? Je na tom nieco nelegalne? Sedliacky rozum hovori nie, ale som zvedavy...

DAKUJEM!

Na mieste kupujuceho by som s tym nesuhlasila.
Co ked si zmyslis a zacnes po mesiaci odo mna vymahat tych zvysnych 20 000 EUR?
Zmluvu na to mas platnu, ja viem dokazat, ze som zaplatila len 50 000 EUR, takze mas narok ich vymahat sudne, exekuciou ....
Preco by som to mala ako kupujuca robit, len preto, aby si ty nemusel zaplatit dan? Ani nahodou.
lover
20.01.11,13:51
Na mieste kupujuceho by som s tym nesuhlasila.
Co ked si zmyslis a zacnes po mesiaci odo mna vymahat tych zvysnych 20 000 EUR?
Zmluvu na to mas platnu, ja viem dokazat, ze som zaplatila len 50 000 EUR, takze mas narok ich vymahat sudne, exekuciou ....
Preco by som to mala ako kupujuca robit, len preto, aby si ty nemusel zaplatit dan? Ani nahodou.

Tu neslo o dan, byt som mal vo vlastnictve viac ako 5 rokov a taktiez som tam mal trvale bydlisko. Bolo to z popudu kupujuceho, ktory si myslel, ze vyssia cena na zmluve nejako zavazi v pripade HU. Takze iny problem z tym nieje?
lover
21.01.11,09:24
Tu neslo o dan, byt som mal vo vlastnictve viac ako 5 rokov a taktiez som tam mal trvale bydlisko. Bolo to z popudu kupujuceho, ktory si myslel, ze vyssia cena na zmluve nejako zavazi v pripade HU. Takze iny problem z tym nieje?

Co poviete?
lubko6394
21.01.11,12:19
Na mieste kupujuceho by som s tym nesuhlasila.
Co ked si zmyslis a zacnes po mesiaci odo mna vymahat tych zvysnych 20 000 EUR?
Zmluvu na to mas platnu, ja viem dokazat, ze som zaplatila len 50 000 EUR, takze mas narok ich vymahat sudne, exekuciou ....
Preco by som to mala ako kupujuca robit, len preto, aby si ty nemusel zaplatit dan? Ani nahodou.

Obvykle sa zmluva o predaji bytu spisuje u notára a v texte je obvykle jasne uvedené, že predávajúci prevzal dohodnutú cenu v plnej výške pred podpisom tejto zmluvy. Takže žiaden doklad na 50 ani 20 tis Eur nemusí vôbec existovať, je to jasne uvedené v zmluve, podpísané oboma účastníkmi a skontrolované notárom.
Inak by to bolo pri predaji na splátky - tu by potreba dokladov už bola.
lover
23.01.11,16:02
Obvykle sa zmluva o predaji bytu spisuje u notára a v texte je obvykle jasne uvedené, že predávajúci prevzal dohodnutú cenu v plnej výške pred podpisom tejto zmluvy. Takže žiaden doklad na 50 ani 20 tis Eur nemusí vôbec existovať, je to jasne uvedené v zmluve, podpísané oboma účastníkmi a skontrolované notárom.
Inak by to bolo pri predaji na splátky - tu by potreba dokladov už bola.

Ano, my sme zmluvu podpisovali pred notarom, s tym, ze na zmluve bola vyssia suma ako mi bola realne vyplatena. Takze snad je to vsetko OK.
buchač
23.01.11,16:11
Ano, my sme zmluvu podpisovali pred notarom, s tym, ze na zmluve bola vyssia suma ako mi bola realne vyplatena. Takze snad je to vsetko OK.

podpísané oboma účastníkmi a skontrolované notárom.

...len aby k omylu nedošlo ...

Podpísať môžete pred notárom aj vlastný ortieľ smrti , pokiaľ zmluvu ON nevypracuje , tak len overuje podpisy ...nič viac , nedajbože za obsah zmluvy - neexistuje ...
Inak , to môže aj pracovníčka notárskeho úradu urobiť , keď je touto činnosťou poverená ...

Aj na miestnych úradoch sa to dá , overiť podpis ...
zacik23
24.01.11,09:49
suma na zmluve nema s HU absolutne nic spolocne.

Pri HU si robi banka interny odhad kde sa urci "cena nehnutelnosti" a na zaklade neho sa urci vyska hypo napr. 70% z hodnoty nehnutelnosti. Takze ak je na kupnej zmluve 150tis EURO a hodnota pre banku 100tis EURO tak HU bude max. do vysky 100tis EURO.