abcd.kates
17.08.10,10:10
ahojte, ako je to s účtovaním pri preradení motor.vozidla do osobného užívania v priebehu kalen.roka, :)ak ešte nieje celkom odpísaný a zároveň nákupom nového auta.
abcd.kates
17.08.10,08:11
Ide o FO účtujúcu v JU (aj platca DPH som)
Kačena I.
17.08.10,09:38
staré auto vyradíš cez ID v zostatkovej cene akú malo k 31.12.2009, nárok na odpisy za rok 2010 nemáš. ZC je nákladom.
Nové auto zaradíš a odpisuješ
Jana Acsová
17.08.10,09:46
staré auto vyradíš cez ID v zostatkovej cene akú malo k 31.12.2009, nárok na odpisy za rok 2010 nemáš. ZC je nákladom.
Nové auto zaradíš a odpisuješDosť by som polemizovala a s niečím aj nesúhlasím. Zostatkovú cenu rozlišujeme účtovnú a daňovú. Riešite výlučne daňovú ZC, ktorá môže ale nemusí byť totožná s účtovnou ZC. Záleží od toho, či ÚJ využije postup podľa § 28 ods. 3 ZoÚ. A k tej ZC, tá pri takomto preradení nákladom NIE JE.

Účtujeme v JÚ. Tam je plnohodnotnou účtovnou knihou kniha dlhodobého majetku. Tejto zodpovedá karta DM so všetkými náležitosťami a preto sa vyradenie automobilu zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku (na karte). K tomu možno odporučiť účtovný doklad s náležitosťami podľa § 10 ZoÚ v rozsahu vyraďovacieho protokolu.

Pojem ID je pre uvádzané účely veľmi hmlistým pojmom a každý si pod ním môže predstaviť niečo iné.

Daňová zostatková cena je daňovým výdavkom v prípade predaja. Tu nepredávame, ale preraďujeme automobil do osobného vlastníctva. ŽIADNY daňový výdavok v súvislosti so zostatkovou cenou nevzniká. Vznikne až pri predaji automobilu, ktorý sa po vyradení z podnikania testuje časovo a zdaňuje sa do piatich rokov. Príjem z predaja je ostatným príjmom podľa § 8.
Jana Acsová
17.08.10,09:52
(aj platca DPH som)DPH sa vysporiada podľa zákona. K riešeniu je podaných málo informácií.
abcd.kates
17.08.10,11:20
Dosť by som polemizovala a s niečím aj nesúhlasím. Zostatkovú cenu rozlišujeme účtovnú a daňovú. Riešite výlučne daňovú ZC, ktorá môže ale nemusí byť totožná s účtovnou ZC. Záleží od toho, či ÚJ využije postup podľa § 28 ods. 3 ZoÚ. A k tej ZC, tá pri takomto preradení nákladom NIE JE.

Účtujeme v JÚ. Tam je plnohodnotnou účtovnou knihou kniha dlhodobého majetku. Tejto zodpovedá karta DM so všetkými náležitosťami a preto sa vyradenie automobilu zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku (na karte). K tomu možno odporučiť účtovný doklad s náležitosťami podľa § 10 ZoÚ v rozsahu vyraďovacieho protokolu.

Pojem ID je pre uvádzané účely veľmi hmlistým pojmom a každý si pod ním môže predstaviť niečo iné.

Daňová zostatková cena je daňovým výdavkom v prípade predaja. Tu nepredávame, ale preraďujeme automobil do osobného vlastníctva. ŽIADNY daňový výdavok v súvislosti so zostatkovou cenou nevzniká. Vznikne až pri predaji automobilu, ktorý sa po vyradení z podnikania testuje časovo a zdaňuje sa do piatich rokov. Príjem z predaja je ostatným príjmom podľa § 8.

1/ Diky, Jani, takže pri preradení len vyradím ID (vyraď.protokolom), začnačím vyradenie aj v knihe majetku, a to je všetko? žiady výdavok, žiadny náklad v súvislosti s týmto vozidlom. Chápem správne Jani?

2/ A výdavok (ale vlastne aj príjem) by nastal len keby sa auto predalo? To je: predajná cena bez dph= príjem ovplyvň. ZD
a dph = dodanie služby (tovaru) ??? uplatním ako zdaniteľný obchod????

3/ A keby nebol kupca platiteľom dph, alebo keby bol len občanom nie podnikateľom , tak mu fakturujem tiež s dph, len on si ju nevie odpočítať, že?

PROSÍM JANKA POTVRĎ MI MOJE TRI ÚVAHY. Ďakujem krásne
betka
17.08.10,20:20
Ono sú 2 možnosti: Čo je MV??????
NA, alebo OA?
V DPH je zmena pri OA. PAr. 85i/2 z o DPH
Jana Acsová
18.08.10,05:35
1/ Diky, Jani, takže pri preradení len vyradím ID (vyraď.protokolom), začnačím vyradenie aj v knihe majetku, a to je všetko? žiady výdavok, žiadny náklad v súvislosti s týmto vozidlom. Chápem správne Jani? Správne.



2/ A výdavok (ale vlastne aj príjem) by nastal len keby sa auto predalo? To je: predajná cena bez dph= príjem ovplyvň. ZD Abstrahujme od DPH. V prípade predaja osobného majetku po vyradení z podnikania sa príjem premietne v rámci ostatných príjmov a vo výdavkoch sa premietne zhruba (orientačne) to, čo nebolo premietnuté v daňových výdavkoch z OC automobilu cez odpisy.

A k DPH tak ako uvádza betka. Málo informácií. Je potrebné ich doplniť. Viaže sa k autu DPH? Ako, kedy, od koho bolo obstarané a aké auto. Podľa súvislosti je následne je potrebné zvážiť, kedy FO vystupuje v pozícii zdaniteľnej osoby a kedy nie.