Marína
06.11.05,21:35
Poraďte, prosím. Musím v 10/2005 doplatiť za čerpanú dovolenku v 8/2005. Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas, ktorý je rozvrhnutý v dvojtýždňových cykloch. Ale keďže si nastavenie v pracovných pomeroch vyžaduje vyplnenie denného úväzku, tak tam mám priemerný, ktorý aj tak presne nesedí, lebo rozhodujúce je, kedy si zamestnanec zoberie dovolenku t.z., či v dni, keď má 11 hod. smenu alebo 7,5 hod. Problém s tým nie, veď to viem vypočítať a dosadiť. Ten ale nastal teraz, keď som zistila, že v 8/2005 som opomenula prepočítať počet dní správnym počtom hodín. Teraz ale to nie je dôležité.
Navrhnite mi, prosím, kde doplatok 575,00 Sk mám zadať. Mám pripočítať k náhrade za dovolenku z 10/2005 a pripnúť k výplatnému lístku vysvetlivky? To sa mi ale nezdá nejaké komfortné. Alebo vytvoriť novú položku? Alebo...Myslíte, že pri prípadnej kontrole z odvodov do ZP,SP a dane zo ZČ na to prídu a budú to brať ako omeškané platby.
Vďaka!
Marína
07.11.05,17:42
Nik neporadí? Lenkak a ďalší, nepomôžete?
lenkak
07.11.05,17:53
Ja som tvoj príspevok dnes už čítala, ale neviem či som ho dobre pochopila. Skús sa ešte vyjadriť presnejšie. Mám to chápať, že si mu dala menšiu náhradu za dovolenku v 08/05 ako mu prislúchala?
Marína
07.11.05,18:23
Presne tak, Lenka. Ďakujem za záujem.
lenkak
07.11.05,18:29
Rozdiel je tých 575Sk. Ja by som to radšej riešila formou prémie (odmeny).
Marína
07.11.05,18:39
Ďakujem za názor, Lenka. Problém nie je v tom, aby zamestnanec dostal tie peniaze, pretože zamestnancom je manželka zamestnávateľa, ale ide mi o to, aby to bolo v mzdách správne. Myslím si síce, že pri prípadnej kontrole nebudú prepočítavať náhradu mzdy, ale čert nespí. V podstate, keď tú náhradu dám teraz v 10/2005, tak vlastne meškám s platením odvodov z tejto sumy. Myslíš, že by som to mohla dať tak, že k náhrade za dovolenku, ktorú čerpala v 10/05 v čiastke 2685 Sk by som pripočítala tých 575 Sk a na tvrdo zapísala pri výpočte mzdy 3260 Sk. Čo myslíš?
Jana Motyčková
07.11.05,20:14
Môžeš to urobiť tak, ako píšeš - navýšiť náhradu v mesiaci 10/2005. S poistením nie je problém - počíta sa zo zúčtovanej mzdy, resp. príjmu, nie z príjmu, na ktorý má pracovník nárok. Navyše kontroly zo SP a ZP nekontrolujú správnosť výpočtu mzdy, či náhrady, kontrolujú iba, či je výška odvodov správna.

Ešte jedna poznámka pre istotu - nárok na dovolenku je 4 (5) týždňov. Ak má niekto dlhšie pracovné zmeny, tak počet dní dovolenky je nižší ako štandardne.
Marína
07.11.05,20:43
Ďakujem, Janka.
Ohľadom nároku na počet dní viem. Dokonca som tu niekde pripájala aj vzor výpočtu vo Worde. Lepšie vypracovanie mám v Exceli. Tabuľku pripájam v prípade potreby pre ostatných.