milka777
17.08.10,10:24
Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, či sa BSM vzťahuje aj na nehnuteľnosti, ktoré počas manželstva kupuje môj manžel, ale na kúpnych zmluvách je ako kupujúci uvedený len on? Mám po rozvode svoj podiel z nich aj ja? Ďakujem
Chobot
17.08.10,08:37
Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, či sa BSM vzťahuje aj na nehnuteľnosti, ktoré počas manželstva kupuje môj manžel, ale na kúpnych zmluvách je ako kupujúci uvedený len on? Mám po rozvode svoj podiel z nich aj ja? Ďakujem

Nehnuteľnosti nadobudnuté počas manželstva sú predmetom BSM.

Len v prípade rozvodu treba na to pri vysporiadaní BSM upozorniť, aby si to neprivlastnil automaticky manžel, keďže tam nebude tvoje meno.

Podľa správnosti, ak kupujete nehnuteľnosť počas manželstva, mali by ste v kúpnej zmluve byť uvedení obaja a na liste vlastníctva tiež obaja ako spoluvlastníci v podiele 1/1.

Nie je to z jeho strany pokus o špekuláciu? Trvaj na tom, aby ste tam boli obaja uvedení, inak to bude pre neho ľahšie obrať ťa o tieto nehnuteľnosti v prípade rozvodu.
milka777
17.08.10,08:52
Ďakujem za odpoveď Chobotovi. A platí to aj vtedy, keď on si tie nehnuteľnosti kúpil za svoje peniaze, ktoré nadobudol sám, bez môjho žiadneho príspevku? ja som na kúpu neprispela ničím.
Chobot
17.08.10,10:15
Ďakujem za odpoveď Chobotovi. A platí to aj vtedy, keď on si tie nehnuteľnosti kúpil za svoje peniaze, ktoré nadobudol sám, bez môjho žiadneho príspevku? ja som na kúpu neprispela ničím.

V manželstve neexistuje, že toto je "môj" príjem a toto "tvoj" príjem. Všetky príjmy sú spoločné. To, že manžel zarába viac, neznamená, že má pri rozvode nárok na väčšiu časť majetku. Ako by potom k tomu prišla manželka, ktorá by bola 6 rokov na RD s 2 deťmi po sebe, teda by nemala žiadny príjem, pričom manžel by zarábal - keby pri rozvode všetko dostal manžel len preto, lebo ona sa počas tých 6 rokov starala o spoločné deti?!?

Takže neexistuje že to sú "jeho" peniaze. Výnimkou by bolo, keby tie peniaze zdedil, alebo dostal darom od niekoho. Dary a dedičstvo nespadá do BSM. Ale jeho by boli len tie darované peniaze, nie byt, ktorý by ste si kúpili. Je to trochu komplikované, nedá sa jednoznačne v takom prípade povedať, čo je "jeho". Je na to viac názorov.
doktor23
17.08.10,12:38
V manželstve neexistuje, že toto je "môj" príjem a toto "tvoj" príjem. Všetky príjmy sú spoločné. To, že manžel zarába viac, neznamená, že má pri rozvode nárok na väčšiu časť majetku. Ako by potom k tomu prišla manželka, ktorá by bola 6 rokov na RD s 2 deťmi po sebe, teda by nemala žiadny príjem, pričom manžel by zarábal - keby pri rozvode všetko dostal manžel len preto, lebo ona sa počas tých 6 rokov starala o spoločné deti?!?

Takže neexistuje že to sú "jeho" peniaze. Výnimkou by bolo, keby tie peniaze zdedil, alebo dostal darom od niekoho. Dary a dedičstvo nespadá do BSM. Ale jeho by boli len tie darované peniaze, nie byt, ktorý by ste si kúpili. Je to trochu komplikované, nedá sa jednoznačne v takom prípade povedať, čo je "jeho". Je na to viac názorov.

ak by dostal peniaze darom výslovne na kúpu určitej nehnuteľnosti, podľa môjho názoru by nespadala do BSM
Chobot
17.08.10,13:18
ak by dostal peniaze darom výslovne na kúpu určitej nehnuteľnosti, podľa môjho názoru by nespadala do BSM

Je to diskutabilné. Musel by preukázať, že presne tie prostriedky sa použili na kúpu. Napr. rodičia by priamo z ich účtu zaplatili za kúpenú nehnuteľnosť. Lebo ak to raz dostane na účet, ako preukáže, že nehnuteľnosť nekúpil zo spoločných peňazí?
doktor23
17.08.10,20:04
darovacia zmluva aj bez osvedčených podpisov ....
Ice dive
17.08.10,20:38
darovacia zmluva aj bez osvedčených podpisov ....
toto je tiež diskutabilné, či by to bol dostatočný dôkaz, nakoľko darovacie zmluvy medzi rodičmi a deťmi ak sa nejedná o nehnuteľnosti (kde sa to vyžaduje z dôvodu prevodu) je ako šafránu...

čo sa tohto týka problému zadávateľky - názory jednotlivých právnikov sa líšia... záleží čo je v daných kúpnych zmluvách uvedené... ak by tam napríklad bolo, že na kúpu sa používajú výlučne manželové peniaze, (ktoré vlastnil už pred svadbou) a kúpil za ne danú nehnuteľnosť t.j. jeho majetok len zmenil formu nehnuteľnosť by nemusela spadať do BSM... ale toto je dosť tenký ľad a záleží aj od toho ako sa daný sudca vyspí a aké argumenty použije právnik zúčastnených..... za ďalšie je dosť málo pravdepodobné, že niekto kto by kupoval nehnuteľnosť by takúto formuláciu dal do kúpnopredajnej zmluvy, pre možné neskoršie nezhody... často si ľudia myslia, že je to vyriešené len ak sa v KZ uvedie, kto je kupujúci...