Beatka77
17.08.10,10:37
Dobrý deň,
známa má zamestnankyňu, kt. sa stala počas MD nadbytočnou na 1.stupni ZŠ, nakoľko jej aprobácia už nevyhovuje požiadavkám vých. - vzdel. programu. Nemá žiadne ďalšie vzdelanie, čo sa týka práce na PC, ani jazyk. zručnosti, neurobila si ani 1.kvalifik. skúšku.Môže ju prepustiť po nástupe z MD z nadbytočnosti, ak má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?
Podotýkam, že sa neznižovali počty tried, noví zamestnanci, kt. prišli po nej mali v prac. zmluve dobu určitú 1.rok, ale ich kvalifikovanosť je vyššia, ovládajú cudzí jazyk, prácu na PC. Prijali sa teda na dobu neurčitú.
Ďakujem pekne za pomoc.
veronikasad
17.08.10,08:39
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, kt. sa stala počas MD nadbytočnou na 1.stupni ZŠ, nakoľko jej aprobácia už nevyhovuje našim požiadavkám vých. - vzdel. programu. Nemá žiadne ďalšie vzdelanie, čo sa týka práce na PC, ani jazyk. zručnosti, neurobila si ani 1.kvalifik. skúšku.Môžem ju prepustiť po nástupe z MD z nadbytočnosti, ak má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?
Podotýkam, že sa nám neznižovali počty tried, noví zamestnanci, kt. prišli po nej mali v prac. zmluve dobu určitú 1.rok, ale ich kvalifikovanosť je vyššia, ovládajú cudzí jazyk, prácu na PC. Prijali sa teda na dobu neurčitú.
Ďakujem pekne za pomoc.
Počas RD jej zamestnávatel nemôže dať výpoveď, výpoveď jej môžete dať až po nástupe do práce (ako píšeš). Výpovedná doba začína plynúť od 1. dňa nasl. mesiaca, v priebehu nej môžete so súhlasom zamestnanca skončiť pracovný pomer dohodou - nestráca nárok na odstupné.
Tezaurus
17.08.10,14:49
vykreslujete ju ako neschopnu, vraj jej aprobacia nevyhovuje vasim poziadavkam. O tom by sa dalo polemizovat. Je kvalifikovana na 1.stupen ZS a kedze sa pocet tried neznizoval je vasa chyba ze ste novym pracovnickam dali zmluvu na dobu neurcitu. Podotykam ze ak maturovala z cudzieho jazyka alebo z informatiky tak je podla najnovsej novely kvalifikovana vyucovat tieto predmety na 1.stupni ZS. Takze by som to vobec neopisovala tak razantne ako ste to ponali vy. Ak jej date vypoved, je predpoklad ze sa obrati na pravnika a mozete s tym mat problem.
pe.pe
17.08.10,15:17
vykreslujete ju ako neschopnu, vraj jej aprobacia nevyhovuje vasim poziadavkam. O tom by sa dalo polemizovat. Je kvalifikovana na 1.stupen ZS a kedze sa pocet tried neznizoval je vasa chyba ze ste novym pracovnickam dali zmluvu na dobu neurcitu. Podotykam ze ak maturovala z cudzieho jazyka alebo z informatiky tak je podla najnovsej novely kvalifikovana vyucovat tieto predmety na 1.stupni ZS. Takze by som to vobec neopisovala tak razantne ako ste to ponali vy. Ak jej date vypoved, je predpoklad ze sa obrati na pravnika a mozete s tym mat problem.

mimotemyZdravim, mozete mi priblizit tu "najnovsiu novelu"? Snazim sa byt v obraze, pokial ide o skolsku legislativu, ale o tomto neviem. Poprosim o zdroj, kde sa k tejto novele da dostat (malo by ist o novelu 437-ky). Vdaka.
terezamaria
17.08.10,15:22
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, kt. sa stala počas MD nadbytočnou na 1.stupni ZŠ, nakoľko jej aprobácia už nevyhovuje našim požiadavkám vých. - vzdel. programu. Nemá žiadne ďalšie vzdelanie, čo sa týka práce na PC, ani jazyk. zručnosti, neurobila si ani 1.kvalifik. skúšku.Môžem ju prepustiť po nástupe z MD z nadbytočnosti, ak má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?
Podotýkam, že sa nám neznižovali počty tried, noví zamestnanci, kt. prišli po nej mali v prac. zmluve dobu určitú 1.rok, ale ich kvalifikovanosť je vyššia, ovládajú cudzí jazyk, prácu na PC. Prijali sa teda na dobu neurčitú.
Ďakujem pekne za pomoc.
Na nasledujúci deň, po dni keď dieťatko dovŕši 3 roky nastúpi do práce. Pokiaľ Ti podpíše Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.b/ ZP tak skončíte pracovný pomer hneď v ten deň, so všetkými náležitosťami.

Keď nebude súhlasiť s Dohodou, bude jej riadne plynúť výpovedná doba od 1.dňa nasledujúceho mesiaca s tým, že jej dáte Výpoveď z organizačných dôvodov - nadbytočnosti - § 63, ods.1, písm. b/ ZP.
judita1971
17.08.10,15:33
mimotemyZdravim, mozete mi priblizit tu "najnovsiu novelu"? Snazim sa byt v obraze, pokial ide o skolsku legislativu, ale o tomto neviem. Poprosim o zdroj, kde sa k tejto novele da dostat (malo by ist o novelu 437-ky). Vdaka.

aj mňa by tá novela zaujímala. Prosím o uvedenie čísla
Tezaurus
17.08.10,17:18
staci si pozriet archiv ucitelskych novin. Pisalo sa to tusim v maji, alebo v juni. Ja sa tym nejdem zatazovat, za to beru plat riaditelia aby o tom vedeli.
zdenka131
17.08.10,17:21
mimotemyZdravim, mozete mi priblizit tu "najnovsiu novelu"? Snazim sa byt v obraze, pokial ide o skolsku legislativu, ale o tomto neviem. Poprosim o zdroj, kde sa k tejto novele da dostat (malo by ist o novelu 437-ky). Vdaka.

Peťo, zatiaľ žiadna novela neexistuje. To len na tlačovej konferencii 30. júla uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo, že budú môcť učiť angličtinu od septembra r. 2011 aj tí pedagógovia , ktorí maturovali z anglického jazyka.
pe.pe
17.08.10,17:29
staci si pozriet archiv ucitelskych novin. Pisalo sa to tusim v maji, alebo v juni. Ja sa tym nejdem zatazovat, za to beru plat riaditelia aby o tom vedeli.

mimotemyAk by sa na porade vsetci riadili tym, ze "staci sa pozriet do...staci si vygooglit" a pod., porada by stratila svoj zmysel. Ano, je tu priestor i na vyjadrenie svoho postoja, ale sluzime tu vsetci navzajom sami sebe. Bez ohladu na to, ci sme riaditelia, alebo nie sme. Ak v prispevku napisete o novele nejakej normy, musite pocitat s tym, ze nas to bude zaujimat, najma ak ide o novelu, ktora je tak dobre skryta, ze ju ani nevygooglite, ani ju nenajdete v legislativnej sekcii na webe ministerstva. V mediach sa casto objavuju rozne informacie, ci dezinformacie a preto ich netreba posuvat ako hotovu vec. Aspon k dnesnemu dnu. A ak takuto info posuniete, tak ju aj primerane okomentujte...cital som, vraj a pod.

A uz vobec nesuhlasim s tym, ze o pravnych normach maju vediet len riaditelia. O pravnych normach mame vediet vsetci, tykaju sa nas, upravuju nase pracovnopravne vztahy a nas zivot.

Tod vsjo.
Sabadka
17.08.10,17:30
staci si pozriet archiv ucitelskych novin. Pisalo sa to tusim v maji, alebo v juni. Ja sa tym nejdem zatazovat, za to beru plat riaditelia aby o tom vedeli.

Dovolím si oponovať, čo sa týka kvalifikačných predpokladov pedagogických zamestnancov sa týka nie len riaditeľa ale predovšetkým je v záujme každého jedného pedagogického zamestnanca, aby poznal zákony a vyhlášky čo sa týka jeho zaradenia a kvalifikačných predpokladov. Najľahšie je zastávať názor, že nech si to študuje riaditeľ, veď bere za to plat, ale ak ja si mám obhájiť svoje vzdelanie a svoje platové zaradenie, tak musím vedieť na základe niečoho vecne argumentovať a nie systémom veď som to niekde počula, čítala a pod.

Môj osobný názor.
lienocka001
17.08.10,17:31
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, kt. sa stala počas MD nadbytočnou na 1.stupni ZŠ, nakoľko jej aprobácia už nevyhovuje našim požiadavkám vých. - vzdel. programu. Nemá žiadne ďalšie vzdelanie, čo sa týka práce na PC, ani jazyk. zručnosti, neurobila si ani 1.kvalifik. skúšku.Môžem ju prepustiť po nástupe z MD z nadbytočnosti, ak má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?
Podotýkam, že sa nám neznižovali počty tried, noví zamestnanci, kt. prišli po nej mali v prac. zmluve dobu určitú 1.rok, ale ich kvalifikovanosť je vyššia, ovládajú cudzí jazyk, prácu na PC. Prijali sa teda na dobu neurčitú.
Ďakujem pekne za pomoc.


to ze si neurobila 1. kvalifikacnu skusku neznamena ze nie je opravnena vyucovat na 1. stupni ZS..., rovnako ani studium cudzich jazykov a PC. Myslim ze s tymto neuspejete... ak by napadla vypoved tak ma velmi velku sancu uspiet na sude pre neplatnost vypovede.
Osobne to vidim na dohodu o rozviazani pracovneho pomeru kde jej mozete poskytnut fin. kompenzaciu. Na niektorych skolach sa podobna situacia riesila sikanovanim dotycnej ucitelky ze nakoniec sla sama.. /
xixix
17.08.10,18:37
Veľmi zaujmavá debata - riešiť tento problém musí riaditeľ/je za to zodpovedný/ má k tomu značnú pomoc/riaditeľské porady, obecný školský úrad, KŠÚ, právna pomoc na MŠ/ - a ešte "vykúzliť " takúto konštrukciu na výpoveď - to je veľká odvaha. Čudujem sa , že si to ešte chce odobriť aj tu - na porade. Pýtam sa , ako môže dostať zastupujúci za mat. dovolenku po roku zmluvu na dobu neurčitú? A keď nastúpi učiteľka po MD a nenastala oganizačná zmena / neznížil sa počet tried na 1-4/ ako môže dostať výpoveď z nadbytočnosti? Súhlasím, že aj učitelia by mali sledovať všetky znenia zákonov najmä preto, aby ich takýto riaditelia nemohli pracovnoprávne poškodiť.Tento prípad je jasný dôkaz, že príslušný ved. pracovník nepozná ani Zákonník práce.
Tezaurus
17.08.10,18:48
jemine, kolka kopka ,,mudrosti,, sa tu pozbierala. Pre informaciu maju to ovladat predovsetkym riaditelia ktori beru za to plat a plus ti ktorych sa to tyka /v tomto pripade ucitelia prveho stupna/. Mna sa to netyka, neucim a nechem ucit. Takze konkretne cislo vyhlasky, novely, zdrapu papiera mi je srdecne ukradnute. Nemienim travit vecer googlenim pre vas pokojny spanok. Kto chce najde si to v ucitelskych novinach maj alebo jun. A urcite aj niekde inde.
Tezaurus
17.08.10,18:53
a chcela by som podoknut ak to bude niekto citat koho sa to tyka: nikdy nic nepodpisovat, vzdy vsetko premysliet, nechat si cas na poradenie a rozmyslenie. Vacsina riaditelov su svine, ktore si myslia ze mozu vsetko ale nemozu. Ked uz pre nic ine, tak riaditelmi nebudu vecne, a raz sa mozu ocitnut v podobnej situacii a dostat vypoved z ,,nadbytocnosti,,. Takze nikdy nic nepodpisovat bez casu na rozmyslenie.
judita1971
17.08.10,22:15
jemine, kolka kopka ,,mudrosti,, sa tu pozbierala. Pre informaciu maju to ovladat predovsetkym riaditelia ktori beru za to plat a plus ti ktorych sa to tyka /v tomto pripade ucitelia prveho stupna/. Mna sa to netyka, neucim a nechem ucit. Takze konkretne cislo vyhlasky, novely, zdrapu papiera mi je srdecne ukradnute. Nemienim travit vecer googlenim pre vas pokojny spanok. Kto chce najde si to v ucitelskych novinach maj alebo jun. A urcite aj niekde inde.

Neboj sa tezaurus, nemusíš tráviť večer googlením, aby som mala pokojný spánok. Obrátila som sa na teba s otázkou, lebo som myslela, že vieš na ňu odpoveď.Hlavne vtedy, ak na tomto fóre podávaš takéto informácie, ktoré sú pre mňa podstatné. Keď som si prečítala tvoj príspevok, kde si to napísal, povedala som si, žeby som niečo prehliadla ? posledné učiteľské noviny mi riaditeľ ešte nedal, novely zákony, ktoré mám objednané ešte nedošli. Je fajn, že je tu človek, ktorý túto zmenu zaregistroval a podelil sa s ňou. Prekvapil/a/ si ma, takúto reakciu som nečakala. Pre mňa, prípadná novela vyhlášky, nie je zdrap papiera. Vidno, že si nový, prosím ťa prečítaj si etiketu porady.
susann2
18.08.10,05:22
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, kt. sa stala počas MD nadbytočnou na 1.stupni ZŠ, nakoľko jej aprobácia už nevyhovuje našim požiadavkám vých. - vzdel. programu. Nemá žiadne ďalšie vzdelanie, čo sa týka práce na PC, ani jazyk. zručnosti, neurobila si ani 1.kvalifik. skúšku.Môžem ju prepustiť po nástupe z MD z nadbytočnosti, ak má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?
Podotýkam, že sa nám neznižovali počty tried, noví zamestnanci, kt. prišli po nej mali v prac. zmluve dobu určitú 1.rok, ale ich kvalifikovanosť je vyššia, ovládajú cudzí jazyk, prácu na PC. Prijali sa teda na dobu neurčitú.
Ďakujem pekne za pomoc.
Nezávidím vám situáciu, do ktorej ste sa dostali. Ak zamestnankyňa prijatá na dobu neurčitú nastúpila na MD, zamestnávateľ môže počas je trvania prijať ďalšieho zamestnanca len na zastupovanie. Ďalšie požiadavky, ktoré uvádzate, nie sú vyžadované zákonom pre vyučovanie na 1. stupni. Možno ste našli šikovnejšiu zamestnankyňu, ale to vás neoprávňovalo k tomu, aby ste porušili zákon. Na výpoveď z nadbytočnosti nemáte dôvod, lebo miesto nerušíte, navyše by zase mohlo prísť k ďalšiemu porušeniu zákona. Ja na vašom mieste by som sa snažila s ňou dohodnúť na skončení pracovného pomeru a na finančnom odškodnení. Pokiaľ by ste sa nedohodli, bez právnika, by som neurobila, žiaden ďalší krok, pretože každý ďalší neuvážený krok, by vás mohol vyjsť poriadne draho.
Beatka77
18.08.10,07:00
No, ďakujem za odpovede, ja nie som riaditeľka, len ma požiadala známa, ktorá ňou je, aby som sa poinformovala ohľadne týchto vecí.
Každému ďakujem, a myslím si, že moja známa neurobila žiadnu chybu a namiesto MD ani nikoho neprijala. Práve preto teraz nevie, čo ďalej.
Hrozia jej rodičia, že ak sa táto uč. vráti z MD, tak jednoducho deti vyberú zo školy.
Tezaurus: ďakujem za správu, a dúfam, že vy tým riaditeľom nikdy ani nebudete. Nehnevajte sa, ale dotyčnú, a ani mňa nepoznáte, tak nesúďte!!!
ďakujem