Alena Spišiaková
17.08.10,12:01
Dobrý deň,

Keď neplatiteľ DPH dodá pilčícke práce firme registrovanej pre DPH v členskom štáte EÚ (napr. Rakúsko), tak mu povedali, že sa musí registrovať pre DPH na Slovensku. Ja som hneď povedala, že musíme sa registrovať aj pre podávanie súhrnného výkazu, ale teta ma zarazila jednou otázkou, či je to skutočne služba, ktorej miesto dodania je podľa §15ods.1 a či aj taký les nie je nehnuteľnosť a teda by naň platil §16ods.1 a teda by som sa vôbec nemusela registrovať pre DPH podľa §7ods.2. Tak teraz vážne neviem, keby to boli stavebné práce, tak mi je to jasné. Ale čo s pilčíckymi prácami???? Je aj pozemok (les) nehnuteľnosť v tomto slova zmysle podľa zákona o dPH????

Ďakujem
betka
17.08.10,20:34
Les je nehnuteľnosť. Miesto dodania 16/1
promont maja
18.08.10,09:13
Ja už len pre úplnosť uvediem, že síce nie som odborník, čo sa týka pílčických prác, ale DRSR vydalo aj usmernenie ohľadom lesníckych prác, v ktorom sa okrem iného uvádza, že nie vždy sa tieto lesnícke týkajú nehnuteľnosti akotakej, napr. pri spracovaní tzv. kalamitného dreva = takéto drevo je potom možno kvalifikovať ako hnuteľný ... nehnuteľným ( hovoríme o lese, teda stromoch) je iba v prípade, ak je pevne spojený so zemským povrchom.
Alena Spišiaková
19.08.10,08:07
Ďakujem, za rady .-)
luzbetka
20.04.11,06:33
dobry den, hladam tuto temu ale nie je mi to celkom jasné. Takže chcela by som poradiť. Sme platcovia DPH FO a vykonávame pílenie dreva v nemecku pre platcu DPH. Fakturujeme bez DPH. Máme sa registrovať aj pre podanie suhrneho výkazu elektronicky?
a_je_to
20.04.11,07:10
dobry den, hladam tuto temu ale nie je mi to celkom jasné. Takže chcela by som poradiť. Sme platcovia DPH FO a vykonávame pílenie dreva v nemecku pre platcu DPH. Fakturujeme bez DPH. Máme sa registrovať aj pre podanie suhrneho výkazu elektronicky?

Jednoznačne áno. Pilčícke práce sú službou podľa § 15, ods. 1 ... a tie sa musia v zmysle § 80, ods. 1, písm. d uvádzať v súhrnnom výkaze.
a_je_to
20.04.11,10:19
Les je nehnuteľnosť. Miesto dodania 16/1


Ja už len pre úplnosť uvediem, že síce nie som odborník, čo sa týka pílčických prác, ale DRSR vydalo aj usmernenie ohľadom lesníckych prác, v ktorom sa okrem iného uvádza, že nie vždy sa tieto lesnícke týkajú nehnuteľnosti akotakej, napr. pri spracovaní tzv. kalamitného dreva = takéto drevo je potom možno kvalifikovať ako hnuteľný ... nehnuteľným ( hovoríme o lese, teda stromoch) je iba v prípade, ak je pevne spojený so zemským povrchom.

Pilčícke práce v lese v žiadnom prípade nie sú práce na nehnuteľnosti v zmysle § 16, ods. 1. Treba rozlišovať lesnú parcelu ako nehnuteľnosť a hospodársky les na nej rastúci, ako predmet lesníckej rastlinnej výroby. Tak, ako vinič vo vinici, alebo mrkva na záhone nie sú nehnuteľnosťami, hoci nikto nemôže spochybniť, že v zmysle občianskeho zákonníka sú pevne spojené so zemou. Tak ani lesné stromy nie sú nehnuteľnosťou, ani súčasťou nehnuteľnosti. Nehnuteľnosťou je iba vinica, ako pozemok, nie porast. To potom aj pletie, alebo jesenný zber mrkvy, alebo kosenie lúky by bolo prácou na nehnuteľnosti. V lese sa totiž pleje aj zberá motorovou pílou a traktorom.
Zameranie lesnej parcely, geometrický plán na pod. ... to sú práce na nehnuteľnosti podľa § 16, ods. 1. Ale pilčícke práce, výsadba stromkov, to je lesnícka výroba – reprodukčný proces za účelom dosiahnutia výrobku dlhodobej rastlinnej výroby, nie zhodnotenia nehnuteľnosti ako takej. Názorne – lesná pôda je ako skleník a pestovanie aj ťažba v lese je ako sadenie a zber reďkovky v skleníku. Ibaže výrobný cyklus lesa je cca 100 rokov a výrobný cyklus reďkovky v skleníku je ... možno 2 mesiace. Môže byť sadenie a zber reďkovky ... prácou na zhodnocovaní nehnuteľnosti ? Asi ťažko.
Služby v rastlinnej výrobe v inom štáte EU u zdaniteľnej osoby sú službami podľa § 15, ods. 1, ZoDPH. V opačnom prípade by každá výrobná subdodávka služby v mieste odberateľa by bola prácou na nehnuteľnosti ... veď každá akákoľvek výroba sa deje na nejakom pozemku. Rozjímaniu drsr chýba základné rozlišovacie kritérium ... čo je nehnuteľnosť ... a čo je výrobný proces – výroba produktu na jej povrchu.
luzbetka
21.04.11,08:53
tak teda sa máme registrovať na suhrny vykaz ak tomu spravne rozumiem, lebo na danovom urade mi povedali že ak je odberatel platca DPH a odvádza tam dan tak nemusíme podavať suhrny vykaz, už mi to vôbec nie je jasne. Najhoršie je že už sme prešvihli stvrtrok a teraz čo, ako sa vyhnut pokute?
Alena Spišiaková
21.04.11,12:17
Keď som čítala usmernenie drsr, tak tam bolo napísané, že pokiaľ ide o les spojený s pôdou a nie je to ťažba kalamitného dreva, tak ide o dodanie podľa §16 ods. 1. A netreba podávať súhrnný výkaz. Neplatiteľ, čo bol náš prípad, sa zaregistroval ako platiteľ dph, ale súhrnný výkaz nepodávame. A z pohľadu dph sa správa len ako mŕtvy chrobák. Tak si to vysvetlujem ja.
luzbetka
24.04.11,12:24
a vykazujete prijem vo vykaze DPH, ak ano v ktorom riadku,Dakujem
martina2006
12.04.13,08:46
Dobrý deň, SZČO začal poskytovať služby v Rakúsku - pílenie dreva v lese - zaregistroval sa podľa 7a. Keď čítam usmernenie DU, tak mi vychádza, že súhrnný výkaz nemá podávať.
Podľa príspevku č.7, lesnícke práce nie sú práce na nehnuteľnosti. Ako ste to vyriešili? Ide o práce na nehnuteľnosti alebo nie?
zlatica27
15.04.13,20:44
Podľa mňa ak spilujem strom v lese tak je to § 16.
Ak vykonávam pílčíske práce na skládke alebo po kalamite - tak je to § 15.
promont maja
20.05.13,12:07
.. pripájam link: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/2013_01_09_dph.pdf ... strana 9, 10

P.S.: ozaj dobrý materiál na preštudovanie ...