zk24
17.08.10,12:58
Ahojte,

konateľ nakúpil do firmy odborné knihy - účtovné, manažment a podobne. Zobral na nákup peniaze z kasy, avšak v kníhkupectve zaplatil svojimi vlastnými "multiticket" lístkami. Tým myslím, že ich nedostáva vrámci mzdy či odmeny v tejto s.r.o. /možno manželka, možno deti, čokoľvek/.

My o daných lístkoch neúčtujeme, nemáme ich nikde v evidencii ako ceniny.

Na bločku z kníhkupectva však vidno úhradu týmito lístkami:

Celková cena: 25 €
Úhrada lístkami: 24 €
Doplatok: 1 €

Môžem to dať celé do nákladov uhradené z kasy v cene 25 €? Alebo mám zabezpečiť "kúpu" tých lístkov od konateľa, vložiť do kasy ako ceniny a následne z nich spraviť nákup? Nemôže byť následne problém s dokazovaním, že dané publikácie naozaj skončili na našej prevádzke, keďže nedisponujeme týmito lístkami?

Ďakujem.
účtovník 007
17.08.10,11:23
Preplatila by som to konateľovi z pokladne. Teba nemusí zaujímať, čím a ako to uhradil.
Veď ak napr. zamestnanec nakúpi maretiál do firmy a uhradí to zo svojej platobnej karty, ani vtedy Ťa nezaujíma, ako to zaplatil. Či v hotovosti, alebo bezhotovostne. Preplatíš mu vzniknuté náklady. Podpíše výdavkový pokl. doklad, zaúčtuješ. Ak máš pochybnosti, prilož k VPD podpis, kto uvedené publikácie vo firme prevzal.

Ešte doplním, minule mi zamestnanec priniesol nákup čistiacich potieb za 5€ a uhradené to bolo 1/2 v hotovosti a zvyšok gastrolístkami. Myslím si, že je to jeho vec a hlavne obchodu, že mu takýto tovar na gastrolístky predali. Zaúčtovala som to do nákladov a výdavkový som vystavila na meno zamestnanca, ako nákup čistiacich potrieb.
zk24
17.08.10,11:24
Ďakujem.