mattie
06.11.05,23:22
Ahojky, na tomto fóre som dnes už celý deň a musím pochváliť ľudí, ktorý bez námietok vedia poradiť tým, čo nevedia kam s konope.... :)
Tak isto mám aj ja niekoľko otázok:
"1) Pracujem na TPP ako predavač v elektro, v zmluve mám zakotvené, že zamestnávateľ musí odobriť moju SZČO. Dá sa popri zamestnaní otvoriť s.r.o. alebo len jednoduchú živnosť?
2) Mám možnosť príležitostne si zarobiť na stavbách, ale chcel by som to nie na čierno. Kedže ide o zákazky kde okrem nákladov na dopravenie sa na stavbu nepotrebujem nič iné a väčšina firiem platí len vo faktúrach, potrebujem aj ja program na faktúry? Papiere by mi robila priateľka.
3) Čítal som niečo, že odvody do poisťovní sa platia až po 6 mesiacoch, je to pravda?
4) Kedže by sa jednalo rádovo z jednej zákazky cca o vyplatenie 80000 až 150000 Sk bez DPH, ale nie pravideľne, ako by som to mal na začiatku celé uviesť do chodu?
5) Mám počkať na začiatok roku, alebo je výhodné urobiť si živnosť už teraz?

Prosím o poradenie na otázky, odpovede typu nájdi si to na forume, som už spravil a potrebujem si to uz len dať do kontextu s touto zivnosťou.
Este raz všetkym velmi pekne dakujem"
Daska
06.11.05,23:09
1. ci si zalozis ZL alebo s. r. o. zalezi od teba rozdiely si najdes aj v inych prispevkoch, napr. -
http://www.porada.sk/showthread.php?t=12888&highlight=SZ%C8O
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2858&highlight=%BEivnos%BB

ZL je zatial asi jednoduchsi ako s. r. o. pre teba

2. nejaky program na faktury -
a.) mozes ich vypisovat rucne
b.) vytlacit ich z programu v ktorom si budes viest ucto
c.) v exceli je sablona na faktury, len ak mas cesky excel, treba to upravit

3. Odvody sa neplatia az po 6. mesiacoch, ale platia sa podla ZD za predchadzajuci rok, v tvojom pripade do SP do 7/06 nic, nakolko si nemal v roku 2004 ziadny prijem zo zivnosti, do ZP zatial nic (ak som to dobre pochopila), ale doplatis to vsetko v rocnom zuctovani

4. chces byt platca DPH?? ked uvazuje v cenach s bez DPH, toto som dost dobre nepochopila

5. Mozes zacat aj toho roku, ale budes musiet:
- urobit si DP
- rocne zuctovanie zdravotneho poistenia
- ak prekrocis obrat 82800,- do konca roka, od 7/06 platit si minimalne 2288 do SP
mattie
07.11.05,10:19
Dakujem za odpoved, ano budem musiet byt platca DPH.....
Daska
07.11.05,10:27
Kedze budes platca DPH, odporucala by som Ti odovzdat vsetku agendu skusenej uctovnicke, v tvojom okli sa ich isto najde dost, odkial si???
mattie
07.11.05,20:33
Som z TT....:-)))
Daska
07.11.05,20:43
Skus sa popytat u Vas na externe uctovnictvo