Donadze
17.08.10,17:57
Zdravím poraďáci, chcem sa len opýtať, či mám podľa obchodného zákonníka chápať "vadu diela" ako "porušenie zmluvných povinností", a teda či má v tomto prípade objednávateľ nárok na náhradu škody od zhotoviteľa (napr. ušlý zisk, náklady na dopravu vadného diela na reklamáciu a pod.)? Samozrejmosť je, že objednávateľ má právo požadovať odstránenie vady - ale zaujíma ma, čo ešte? Ďakujem...
ondrejvla
17.08.10,19:40
Zdravím poraďáci, chcem sa len opýtať, či mám podľa obchodného zákonníka chápať "vadu diela" ako "porušenie zmluvných povinností", a teda či má v tomto prípade objednávateľ nárok na náhradu škody od zhotoviteľa (napr. ušlý zisk, náklady na dopravu vadného diela na reklamáciu a pod.)? Samozrejmosť je, že objednávateľ má právo požadovať odstránenie vady - ale zaujíma ma, čo ešte? Ďakujem...

Všetko ste mali mať dohodnuté v ZoD, taktiež zmluvné podmienky v prípade závad na vykonanom diele. Podľa OZ máš nárok na buď opravu vzniknutej závady, alebo úhradu za poškodenie diela, ak došlo k nejakým závažným poškodeniam. Pri každej zmluve je vhodné dohodnúť záručnú dobu ny vyhotovené dielo a prípadné skryté závady. Dodávateľ diela je povinný ich odstrániť na vlastné náklady. Ušlý zisk? - no to by si musel dokázať, že z dôvodu viny dodávateľa došlo k poškodeniu odberateľa.
Donadze
17.08.10,19:45
ja som bohužial v pozícií zhotoviteľa - problém je ten, že to dielo je určitá úprava vozidla a objednávateľ teraz veľmi špekuluje, a chce mi prišiť náklady na dopravu (nakoľko je z iného mesta), náklady na prestoj toho vozidla a ušlú mzdu pracovníka, ktorý na tom vozidle vykonáva svoju činnosť... vraj sú to všetko "náklady spojené s reklamáciou"
Marína
17.08.10,19:59
Prikladám, z časti súvisí s témou.