Padre_SVK
17.08.10,18:55
caute, chcel by som sa spýtať ako je to zo zdravotnou a socialnou poistovnou pri externom štúdiu na vysokej škole v kombinacii s nezamestnanosťou (maximalne s občastným brigadovaním). Treba platiť či netreba??? Ďakujem
rodina1
17.08.10,16:58
caute, chcel by som sa spýtať ako je to zo zdravotnou a socialnou poistovnou pri externom štúdiu na vysokej škole v kombinacii s nezamestnanosťou (maximalne s občastným brigadovaním). Treba platiť či netreba??? Ďakujem
Si evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný?
Ak áno, tak zdravotné poistenie platí za teba štát, ak nie, tak si povinný platiť do zdravotnej poisťovne sumu 28,92 Eur mesačne a treba sa do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ.
Do SP nemusíš prispievať, avšak ak si nebudeš platiť napr. dobrovoľné nemocenské poistenie, v prípade PN nebudeš mať nárok na vyplatenie dávok nemocenského poistenia.
Padre_SVK
17.08.10,17:24
Diky moc. Ešte by som sa chcel spytať odkiaľ máš tu sumu tých 28,92eur a ešte či nevieš čo hrozí neplatiteľovi, aj keď je to neúmyselné.
Xanti
17.08.10,17:43
Diky moc. Ešte by som sa chcel spytať odkiaľ máš tu sumu tých 28,92eur a ešte či nevieš čo hrozí neplatiteľovi, aj keď je to neúmyselné.
zdroj : http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168



Samoplatiteľ (osoba,ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;
koeficient = 0,6465

19.

Samoplatiteľ bez ZP
Najmenej 14 % zo súčinu koeficientu (0,6465) a minimálneho základu * (319,57€)


28,92



a čo hrozí neplatcovi. No dlžoba sa mu nabalí, a ZP mu môže vyrúbiť penále. A samozrejme dlžnú sumu musí doplatiť.
rodina1
17.08.10,17:46
Na základe upozornenia poraďáčky "veronikasad" upravujem svoju predchádzajúcu odpoveď:
na stránke VšZP je uvedené:
Vieš kedy si musíš platiť zdravotné poistenie sám?

Ak máš menej ako 26 rokov a úspešne si ukončil VŠ s titulom, tak ti zo zákona vyplýva povinnosť platiť si poistné. Zmenu musíš nahlásiť do 8 dní.
V prípade, ak si nedodržal štandardnú dĺžku štúdia na vysokej škole a máš viac ako 26 rokov.
Ďalším možným príkladom, keď si musíš hradiť poistné sám je, keď máš viac ako 26 rokov a študuješ externú formu štúdia.
Uvedené platí, ak nie si zamestnaný, nie si samostatne zárobkovo činná osoba alebo za teba neplatí poistné štát z iného dôvodu.

a na stránke zdravotnej poisťovne Dôvera je uvedené:

Štát platí poistné za študenta najdlhšie do 26 rokov veku. Výnimkou je, ak viac ako 26-ročný študent študuje v dennej forme štúdia (teda nie externej), štúdium nepresiahlo štandardnú dĺžku štúdia a študent už nezískal vysokoškolské vzdelanie a nebol mu priznaný akademický titul. Tieto tri podmienky musia byť splnené súčasne a potom platí poistné štát do ukončenia štúdia aj po 26 roku veku študenta.

Keďže nepíšeš, koľko máš rokov, tak podľa uvedených informácií zo zdravotných poisťovní, ak máš menej ako 26 rokov a študuješ vysokú školu externou formou, nemáš povinnosť platiť si zdravotné poistenie.

Tá suma je uvedená aj na stránke ZP Dôvera:

http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/preddavky-pre-rok-2010/
Andyke
17.08.10,17:49