Olga68
17.08.10,19:40
Dobrý večer, som tu nová, potrebovala by som jednu radu. Robím učtovníctvo pre neziskovú organizáciu súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva, a chcela by som vedieť, či môže takáto neziskovka vykonávať podnikateľsku činnosť.
Olga68
19.08.10,13:08
TAk asi mi nikto nevie nato odpovedať, a keby som sa spýtala takto: Môže nezisková organizácia uzátvárať mandatné alebo prikazné zmluvy v rámci svojej kvalifikovanosti?
jaja99
19.08.10,13:33
Ide o výkon inej činnosti ako je uvedená v stanovách??
Olga68
19.08.10,16:35
nie , je to súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva , je to neziskovka a chcela by uzatvárať mandátne alebo prikazne zmluvy so školami, pre ktoré bude robiť činnosti , ktoré si objedná škola, proste tie činnosti môže robiť ale školy jej to zaplatia zvlášť a to treba nejak ošetriť, a môj názor je žeby to mohli byť tie zmluvy
Olga68
19.08.10,16:38
táto neziskovka nemá stanovy, malen štatút a zriadovaciu listinu
jaja99
19.08.10,16:41
Ja mám skúsenosti len s OZ. Ak je to podobné, tak neziskovka môže vykonávať všetky činnosti uvedené v štatúte ako svoju hlavnú činnosť bez ohľadu na formu právneho vzťahu, t.j netreba mať oprávnenie na podnikanie. Vy ste doteraz nemali žiadne príjmy od iných subjektov? Čo ste - rozpočtová? príspevková?
Olga68
19.08.10,16:50
sme rozpočtová.....dotácia k nám prichádza od obce cez podielové dane...sme také niečo ako CVČ alebo ZUŠ..sme zriadený obcou, ale máme právnu subjektivitu, a mali sme také príjmy cez mandátne zmluvy , ale neviem či to tak môžme robiť, či to nieje už podnikateľská činnosť....
Kristina27
31.08.10,08:54
Dobrý večer, som tu nová, potrebovala by som jednu radu. Robím učtovníctvo pre neziskovú organizáciu súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva, a chcela by som vedieť, či môže takáto neziskovka vykonávať podnikateľsku činnosť.

Aj ja robím účto. pre súkromné centrum špec.-pedag. porad. a máme aj príjmy z podnikania, ktoré sa na konci roka v DP zdania, platíme z toho daň.
Pozri aj tieto témy:

http://www.porada.sk/t137122-naklady-v-neziskovej-organizacii.html
Olga68
31.08.10,17:53
No ja by som hlavne chcela vedieť, kedy musím mať podnikateľskú činnosť, ked naše psychologičky urobia tak dvakrát do roka lektorsku činnosť pre učiteľov škôl v ktorých pôsobia, neviem ako to mam vyučtovať, či urobiť prikaznu zmluvu, či dohodu...no neviem, iné príjmy ani nemá to centrum....len z dotácií a to viem zaučtovať
a_je_to
31.08.10,21:21
Podľa príspevku č. 7 nejde o neziskovú organizáciu, ale skôr o rozpočtovú, alebo príspevkovú organizáciu obce. Ich činnosť je upravená zákonom č. 563/2004 o rozpočtových pravidlách samosprávy a zákonom č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Klikni na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) zadaj a preštuduj.
Podľa § 26, ods. 1 zákona 523/2004 príjmy od iných rozpočtových organizácií ešte nemusia byť podnikaním, aj keď sa poskytujú za úhradu. Neposkytujete výkony v trhovom prostredí, ale tým subjektom, pre ktorý ste zriadení. Podľa § 28, ods. 1 rozpočtová organizácia okrem vysokej školy nemôže podnikať, príspevková organizácia môže, ak to má zriaďovateľom dovolené v zriaďovacej listine. Vyžiadaj si ju od riaditeľa, alebo od obecného úradu. Ak ste zriadení obcou, ste aj súčasťou konsolidovaného celku. Účtovníčky obecného úradu a hlavný kontrolór obce sa zúčastňujú školení a niektoré Tvoje otázky by určite vedeli odpovedať.