melania12
17.08.10,19:51
Dobrý večer chcem sa informovať, že či poberateľ čiastočného invalidného dôchodku sa môže zamestnať v stálej štátnej službe, či nemôže byť neako diskriminovaný zamestnávateľom. Ďakujem
buchač
17.08.10,18:53
Dobrý večer chcem sa informovať, že či poberateľ čiastočného invalidného dôchodku sa môže zamestnať v stálej štátnej službe, či nemôže byť neako diskriminovaný zamestnávateľom. Ďakujem
To nie je diskriminácia , ale podmienka...


Podmienky prijatia do štátnej služby

Do štátnej služby možno prijať občana, ktorý sa uchádza o štátnu službu, ak spĺňa tieto predpoklady:
dosiahol vek 18 rokov,
má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
je bezúhonný,
spĺňa kvalifikačné predpoklady,
ovláda štátny jazyk,
úspešne absolvoval výberové konanie alebo výber, ak nie je ustanovené inak.

Okrem toho môžu byť pre prijatie na príslušné štátnozamestnanecké miesto stanovené aj ďalšie požiadavky, ako napr. zdravotná spôsobilosť, ovládanie cudzieho jazyka, prípadne spĺňanie ďalších požiadaviek potrebných na riadne vykonávanie štátnej služby podľa opisu činností štátnozamestnaneckého miesta.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=483
trisestri
17.08.10,18:56
Podla súčasnej legislativy by nemal byt nijak obmedzený,výnimku tvoria poberatelia invalidných dôchodkov schvalených v zmysle účinosti zákona 100/1988,kde platia obmedzenia v počte odpracovaných hodín-samozrejme za predpokladu splnenia všeobecných podmienok v predchadzajúcom príspevku od buchača
Oli2
24.08.10,17:24
Dobrý večer prajem.
Chcela by som sa opýtať, či pri mojich diagnózach mám nárok požiadať o čiastočný invalidný dôchodok. Mám vysoký krvný tlak, na ktorý už dlhý čas užívam lieky "Lorista", ďalej mám vysoký cholesterol, kde užívam lieky "Medostatin". A mojím najhorším problémom je krčná chrbtica, ktorá ma trápi dlhé roky v súvislosti aj s platničkami. Mám to chronické. Stále užívam lieky.
Ak by mi niekto mohol poradiť, bola by som veľmi rada.
Vopred ďakujem.:)
popelka.
29.08.10,12:39
Dobrý deň, prosím chcela by som sa opýtať, švagrovi priznali čiastočný invalidný dôchodok 50%. Vo februári 2011 má ešte 2 roky do dôchodku a chcel by požiadať o predčasný dôchodok. Je to možné? Alebo musí počkať ešte 2 roky na starobný dôchodok. Ako to potom bude, príde o tento čiastočný invalidný dôchodok? Čo by bolo pre neho lepšie. Ďakujem za každú informáciu a radu. Prajem pekný deň. popelka
popelka.
30.08.10,06:04
Prosím, prosím odpovie mi tu niekto? Ďakujem.
veronikasad
30.08.10,06:11
Dobrý deň, prosím chcela by som sa opýtať, švagrovi priznali čiastočný invalidný dôchodok 50%. Vo februári 2011 má ešte 2 roky do dôchodku a chcel by požiadať o predčasný dôchodok. Je to možné? Alebo musí počkať ešte 2 roky na starobný dôchodok. Ako to potom bude, príde o tento čiastočný invalidný dôchodok? Čo by bolo pre neho lepšie. Ďakujem za každú informáciu a radu. Prajem pekný deň. popelka
§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

---

predčasný SD bude vyšší ako inv.dôchodok s poklesom výkonu práce o 50 %, bude však krátené o príslušné % do vzniku nároku na riadny starobný dôchodok. Priznaním PSD nárok na ID zanikne.
popelka.
30.08.10,08:42
§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

---

predčasný SD bude vyšší ako inv.dôchodok s poklesom výkonu práce o 50 %, bude však krátené o príslušné % do vzniku nároku na riadny starobný dôchodok. Priznaním PSD nárok na ID zanikne.
Milá Veronika,mne sa vidí,že by mal ten ČID asi brať celú dobu, než mu vznikne nárok na SD. Lebo keď pôjde do PSD tak mu tam budú dosť kráťit. Teraz má ten ČID vyše 250 eur. Čo by bolo lepšie? Veronika veľmi pekne ďakujem za odpoveď. popelka
veronikasad
30.08.10,08:53
Milá Veronika,mne sa vidí,že by mal ten ČID asi brať celú dobu, než mu vznikne nárok na SD. Lebo keď pôjde do PSD tak mu tam budú dosť kráťit. Teraz má ten ČID vyše 250 eur. Čo by bolo lepšie? Veronika veľmi pekne ďakujem za odpoveď. popelka
Overená informácia z kontaktného centra ústredie SP

Informácie o dôchodkoch
02/59 248 931
Platí to, čom napísala v predch. príspevku - vznikom nároku na predčasný starobný dôchodk bude invalidný dôchodok odňatý.
popelka.
30.08.10,19:18
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Veronika možem sa ešte opýtať? Má ten ČID vplyv na výpočet SD? Počula som, že keď sa ide z ID do SD,/myslím to tak, že vlastne ten ID ostáva už stále, i keď človek dovrší vek pre SD/ vraj je to lepšie, ale neviem keď sa jedná o ČID či je to tiež tak. Ďakujem ešte raz, veľmi si vážím tvoj čas, ktorý mi venuješ.popelka
veronikasad
30.08.10,19:26
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Veronika možem sa ešte opýtať? Má ten ČID vplyv na výpočet SD? Počula som, že keď sa ide z ID do SD,/myslím to tak, že vlastne ten ID ostáva už stále, i keď človek dovrší vek pre SD/ vraj je to lepšie, ale neviem keď sa jedná o ČID či je to tiež tak. Ďakujem ešte raz, veľmi si vážím tvoj čas, ktorý mi venuješ.popelka
§ 79a
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.

§ 81
Súbeh nárokov na výplatu dôchodkových dávok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak poberateľ invalidného dôchodku splní podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia. Pri rovnakej sume týchto dôchodkových dávok vypláca sa dôchodková dávka, ktorú si poistenec zvolil. Dňom úpravy výplaty dôchodkových dávok pre súbeh ich nárokov zaniká nárok na dôchodkovú dávku, ktorá sa nevypláca.
popelka.
30.08.10,20:57
§ 79a
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.

§ 81
Súbeh nárokov na výplatu dôchodkových dávok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak poberateľ invalidného dôchodku splní podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia. Pri rovnakej sume týchto dôchodkových dávok vypláca sa dôchodková dávka, ktorú si poistenec zvolil. Dňom úpravy výplaty dôchodkových dávok pre súbeh ich nárokov zaniká nárok na dôchodkovú dávku, ktorá sa nevypláca.
Ďakujem:):):) prajem všetko dobré.popelka