6lina0
17.08.10,21:01
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu. Syn zacal zit s priatelkou v jej dome spolu s jej neplnoletym synom. Rozhodli sa zobrat hypoteku (rucia tym domom) a zacat s prerabanim tejto nehnutelnosti. On vystupuje ako dlznik a ona ako spoludlznik. Kedze pred uverovym vztahom ziadne vlastnicke zmeny na dome nerobili, rozhodli sa terez spisat formalitu o tom, ze on vlozil do jej domu na rekonstrukciu tieto peniaze, co by ona teda mala podpisat - pre pripad, ze by sa prihodilo nieco nepredvidane. . .

Je podla vas taketo nieco obstojne alebo narokovatelne v pripade, ze by sa ich vztah casom narusil?

Ak ano, ake nalezitosti by vyhlasenie malo obsahovat? V pripade, ze mi viete poskytnut nejaku normovanu predlohu resp sablony, budem vdacna.


Dakujem
S pozdravom
FugAn
18.08.10,04:34
Takúto dohodu by som samozrejme podpísal pred notárom. V dohode by som uviedol na aký účel budú tieto peniaze použité, o akú sumu sa jedná. Dohody by som ešte uviedol, že v prípade ak sa vzťah naruší, že sú povinní potom tieto peniaze vrátiť.
Všetky faktúry za rekonštrukciu nech si syn necháva vystaviť na svoje meno, aby bolo jasné že rekonštrukciu financoval on.
Ice dive
18.08.10,05:07
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu. Syn zacal zit s priatelkou v jej dome spolu s jej neplnoletym synom. Rozhodli sa zobrat hypoteku (rucia tym domom) a zacat s prerabanim tejto nehnutelnosti. On vystupuje ako dlznik a ona ako spoludlznik. Kedze pred uverovym vztahom ziadne vlastnicke zmeny na dome nerobili, rozhodli sa terez spisat formalitu o tom, ze on vlozil do jej domu na rekonstrukciu tieto peniaze, co by ona teda mala podpisat - pre pripad, ze by sa prihodilo nieco nepredvidane. . .

Je podla vas taketo nieco obstojne alebo narokovatelne v pripade, ze by sa ich vztah casom narusil?

Ak ano, ake nalezitosti by vyhlasenie malo obsahovat? V pripade, ze mi viete poskytnut nejaku normovanu predlohu resp sablony, budem vdacna.


Dakujem
S pozdravom
Síce pekná myšlienka spísať dajakú dohodu ale na synovom mieste by som chcel časť nehnuteľnosti, ktorá by zodpovedala vloženým peniazom previesť na seba... nakoľko ak sa "niečo" stane povedzme o 10 rokov, syn dostane presne takú čiastku peňazí akú do nehnuteľnosti vložil... (stratí úroky z týchto peňazí a taktiež riziko inflácie...) taktiež dom rekonštrukciou stúpne na cene čo sa pri vyplácaní jeho dielu nezohľadní...
6lina0
19.08.10,08:48
Dakujem pekne za odpoved.

Ale je mozne v danej situacii robit zmeny na dome ked je dom zalozeny na najblizsich 20 rokov - cas trvania hypoteky??? A v pripade, ze by ona s tym nesuhlasila, postacovalo by aj to vyhlasenie, ze tam vlozil peniaze? Napr. keby sa nieco udialo za 10 rokov aby sa to dalo vyriesit, napr. ze by jej zostala zvysna dlhova suma a jemu by sa vratili peniaze, ktore on dovtedy splatil? Ona je momentalne PN...

Samozrejme momentalne je vsetko v poriadku ale ako sa hovori "nikdy nehovor nikdy". . . tuto vec oni vopred neriesili ale mne, ako jeho matke to neda spavat...

Dakujem za skoru odpoved :-)
Ice dive
22.08.10,18:40
áno zmeny je možné robiť, ak teda myslíte prevody na LV, avšak je potrebný súhlas banky. No v podstate ak si syn berie hypotéku, musí ručiť dajakou nehnuteľnosťou ak ručí nehnuteľnosťou priateľky, musí ona s tým súhlasiť ak by sa povedzme o 10 rokov niečo stalo a on by prestal platiť, mohla by o dom prísť v dražbe... avšak podstata hypoúveru je aj v tom že prvé roky (teda záleží od výšky úveru) sa splácajú úroky a až následne istina...
syn by mal skôr chcieť odkúpiť povedzme 50 % danej nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky, z ktorej by sa dom zveľadil, a v prípade nezhody by bol vyplatený z aktuálnej ceny t.j. mal by kvázi poistku aj pred infláciou ako aj istotu, že povedzme ak by sa o 30 rokov rozchádzal, bude si môcť kúpiť dajaké vlastné bývanie... (a nedostane na budúce pomery nejakú smiešnu čiastku ako odchodné...)
Zabúdate na fakt, že pri hypotékach sú aj úroky, ktoré treba splácať...čo tiež nie je zanedbateľná položka...
povedzme ak by si bral 20 000 € pri 5 % úroku tak každý mesiac zaplatí 83,33 € úroky (čo každý mesiac bude klesať o nejakú stotinku eura so zaplatenou istinou...)