adrive
17.08.10,22:05
S manželkou sme si dnes prebrali dnes byt, ku ktorému predchádzajúci nájomníci mali prenajatý od spoločenstva kumbál oproti bytu. Na poslednej schôdzi, ktorá sa konala cca v júni byt odklepli druhému susedovi (to, že nás predávajúci oklamali, a tvrdili, že kumbál ide s bytom a nik na poschodí oň nejaví záujem riešiť nechcem, stalo sa, čo už).

Budem v paneláku nový, tak neviem, ako presvedčiť ostatných vlastníkov, že majú ten byt odsúhlasiť práve mne? So správkyňou som toho veľa ešte nechcel riešiť, lebo predsa len som tam prvý deň a najprv potrebujem súhlasy ľudí na kľudnú rekonštrukciu, nemôžem si hneď pohnevať susedov.

Napadli ma tieto možnosti:

Podať žiadosť správkyni, aby sa na najbližšej schôdzi prerokoval prenájom tohto priestoru mne za cca 50€ ročne. Avšak neviem, či je to pre SVB dostatočná suma na zradu susedov a či nevyvolám vlnu licitácií na iných poschodiach, za čo mi možno starousadlíci budú vďačný do konca života. Som ochotný licitovať až do sumy 10€/mesiac, ale tu už nie som si istý, či je to adekvátna suma za tak malý priestor, vzhľadom na to, že v prepočte sa v BB prenajímajú byty cca 5€/m2.

Druhá možnosť je podať žiadosť o odkup. Avšak neviem, či tieto priestory (kumbály za výťahmi) je možné odpredať. Nie je tam však nič, žiadne osvetlenie, žiadne merače, žiadne radiátory. Tak myslím, že ak sa na schôdzi odklepne odpredaj, tak nevidím dôvod. Avšak ani tu neviem stanoviť cenu. Byt som kupoval za cca 780€/m2, no za tento kumbál by som nechcel dať viac ako 800 - 1000€. Je to adekvátne? Nie je to veľa/málo? Aké sú bežné sumy za odpredaj takýchto priestorov? Nemusia byť tieto priestory vo vlastníctve SVB?

Naši bývajú v takom istom paneláku a na jednom poschodí sú tie kumbály dva. Jeden taký, o ktorý mám záujem (nemá nič, hydranty, osvetlenie, merače...), a druhý kumbál má hydrant a je v ňom aj svetlo. Ešte v 90tich rokoch (95?, 96?), keď ten byt bol družstevný, tak stačilo, aby naši dali preložiť hydrant z kumbála do chodby na svoje náklady a dali si tam prirobiť dvere a keď odkupovali byt do OV v 2004, tak k bytu patrí aj kumbál, žiadne extra náklady a nikdy neplatili za to žiadne nájomné. Avšak ten druhý je dodnes spoločný a u našich sa všetci na poschodí oň furt bijú. Koľko však za to ide SVB a či vôbec som nikdy neskúmal.

Dík za akékoľvek rady...
Mária27
18.08.10,18:31
Ide ospoločný priestor všetkých vlastníkov v dome (prv býval len jeden vlastník - družstvo). Spoločný piestor nemožno odkúpiť, môžete sa len dohodnúť na jeho užívaní.
Navrhni prenájom tomu, kto dá viac.
Lianka
23.08.10,13:19
Maria, preco nie je mozne spolocny priestor odkupit? Moj znamy sa prave na nieco podobne chysta, ma ustny suhlas vsetkych vlastnikov, zajtra maju k tomu schodzu. Problem je v tom, ze kazdy vlastnik ma aj pivnicu v osobnom vlastnictve a jemu sa pivinica "neusla". V bytovke je jeden priestor, ktory sa nijako nevyuziva a ma zaujem o jeho odkupenie.
sito
23.08.10,13:59
Maria, preco nie je mozne spolocny priestor odkupit? Moj znamy sa prave na nieco podobne chysta, ma ustny suhlas vsetkych vlastnikov, zajtra maju k tomu schodzu. Problem je v tom, ze kazdy vlastnik ma aj pivnicu v osobnom vlastnictve a jemu sa pivinica "neusla". V bytovke je jeden priestor, ktory sa nijako nevyuziva a ma zaujem o jeho odkupenie.

Lianka, so súhlasom všetkých je ten priestor možné odkúpiť do vlastníctva toho bytu.

Skôr by ma zaujímalo ako sa mu nemohla ujsť pivnica??? Keď všetkým ostatným áno. Bolo by fér od ostatných, keby mu ten priestor, ktorý nikto nevyužíva, pridelili bez nároku na úhradu. Boli by 1 : 1 v dome.
Lianka
23.08.10,14:22
Dakujem, sito.

Islo o novostavbu a on kupoval byt ako posledny s tym, ze mu investor oznamil, ze jemu sa uz pivnica neusla - su taki asi traja, ktori nemaju pivnicu. (Totiz povodny priestor, kde mala byt cast pivnic, investor predal ako nebytovy priestor jednej firme, ktora tam ma teraz prevadzku.) Pozerali sme, ci nahodou tie pivnice (priestory oddelene plechmi) nie su v spoluvlastnictve vsetkych, ale zistili sme, ze nie, ze jednotlivi vlastnici ich maju vo svojom osobnom vlastnictve, t. j. kupili ich, zaplatili za ne. On ma zaujem za ten priestor teda tiez zaplatit primeranu sumu :-).
sito
23.08.10,14:34
Dakujem, sito.

Islo o novostavbu a on kupoval byt ako posledny s tym, ze mu investor oznamil, ze jemu sa uz pivnica neusla - su taki asi traja, ktori nemaju pivnicu. (Totiz povodny priestor, kde mala byt cast pivnic, investor predal ako nebytovy priestor jednej firme, ktora tam ma teraz prevadzku.) Pozerali sme, ci nahodou tie pivnice (priestory oddelene plechmi) nie su v spoluvlastnictve vsetkych, ale zistili sme, ze nie, ze jednotlivi vlastnici ich maju vo svojom osobnom vlastnictve, t. j. kupili ich, zaplatili za ne. On ma zaujem za ten priestor teda tiez zaplatit primeranu sumu :-).

Jasné, to mení situáciu. Ide o to ako bola podpísaná zmluva o budúcej zmluve. Ak vôbec nejaká bola pred, prípadne pri výstavbe podpísaná.

Prípadne v projekte to tak mohlo byť, že miestnosť mimo bytu pre každý byt. Ale investor čaroval, lepší berie.

Nič nie je možné kúpiť, ak nemá druhá strana záujem o predaj! Ale dohoda je vždy možná. To už je vec predávajúceho a kupujúceho.
Mária27
23.08.10,17:06
Maria, preco nie je mozne spolocny priestor odkupit? Moj znamy sa prave na nieco podobne chysta, ma ustny suhlas vsetkych vlastnikov, zajtra maju k tomu schodzu. Problem je v tom, ze kazdy vlastnik ma aj pivnicu v osobnom vlastnictve a jemu sa pivinica "neusla". V bytovke je jeden priestor, ktory sa nijako nevyuziva a ma zaujem o jeho odkupenie.
Ak je tam spoločný priestor ako miestnosť, môžu ho zmeniť na nebytový a potom predať/odkúpiť. Podmienka je písomný súhlas všetkých vlastníkov. Ak by išlo o chodbu, to nie je miestnosť, len stavebný úrad by mohol rozhodnúť, či sa môže urobiť prestavba - tak je to vysvetľované v judikátoch.

V bytzákone si pozri k tomu § 2 (definície), § 5 ods. 1 písm. c), § 13 a § 19. Je to spoluvlastníctvo, ktoré nemožno zmeniť podľa zásad obč. zákonníka, nemôže o tom rozhodnúť ani súd. Vždy ide o spoločné užívanie, aj keď relatívne (práčovňu v susednom vchode nevyužívam, ale podiel na nej mám). Len podľa § 19 sa môžu vlastníci (všetci) dohodnúť na inom. Predať sa však nedá "spoločný" priestor, lebo ten je určený na spoločné užívanie.


§ 13

(1) S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku.

(2) Spoluvlastníci spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôžu dožadovať zrušenia spoluvlastníctva podľa Občianskeho zákonníka.
Lianka
23.08.10,18:02
Dakujem, Maria. Uvidim, ako rozhodnu zajtra na tej schodzi a od toho budu zavisiet dalsie kroky.
Mária27
23.08.10,18:12
Dakujem, Maria. Uvidim, ako rozhodnu zajtra na tej schodzi a od toho budu zavisiet dalsie kroky.
Ak budete predávať spoločný priestor, zbytočne stratíte čas. Kataster to neprepíše. Nedávno to tu bolo v jednej téme uvedené od predávajúcich vlastníkov.
adrive
23.08.10,21:24
Mária, ďakujem za ozrejmenie. Dohodol som sa so správkyňou, že na tom istom poschodí je ešte kumbál s hydrantom. Ten presuniem do chodby, spravím tam dvere a budem ho mať ako kumbál.