JanulkaJ
18.08.10,09:12
Ahojte
chcem si zacat pisat uz nieco na diplomovu pracu, aby som toho nemala vela...moja tema vsak znie " Obec ako samostatna priestorova jednotka "
co mam tam pisat poradte mi prosim Vas, neviem kde zacat..a ake knihy mam zhanat....
dakujem
zk24
18.08.10,07:21
O com to ma byt? Pod titulom diplomovej prace /ked si ju vyberas/ byva strucny prehlad, co vsetko by mala DP obsahovat.

Z akeho predmetu to vychadza?

Nepojde o decentralizaciu verejnej spravy?
JanulkaJ
18.08.10,07:23
Praveze sme nic nedostali len cistu holu temu, ja som pri Bc. pisala uplne o niecom inom, takze idem od zaciatku...neviem co som videla na nete nieco tak tam pisali nieco o infrastrukture....
ako dala by som do prvej uvodnej kapitolu viac asi o co je obec...atd...ale co tam budem aky vyskum resp. analyzu robit vobec nemam ani sajnu....mne to vychadza z predmetu tiez ver. sprava...a okolo toho to ide..lebo studujem verejnu spravu...
bábika
18.08.10,10:25
v prvom rade chod do kniznici s danou temou a spravia ti za poplatok resers k teme/odporucia ti literaturu, clanky, casopisy net. a pod./ potom si sprav osnovu prace co by mala obsahovat praca a s osnovou chod za konzultantom sa poradit ci to moze byt co mas zmenit, doplnit, on ti poradi usmerni ta ked sa uberas zlym smerom ked toto budes mat mozes pisat kapitolu po kalitole s pravidelnymi konzultaciami s konzultantom.
a_je_to
19.08.10,18:45
Ahojte
chcem si zacat pisat uz nieco na diplomovu pracu, aby som toho nemala vela...moja tema vsak znie " Obec ako samostatna priestorova jednotka "
co mam tam pisat poradte mi prosim Vas, neviem kde zacat..a ake knihy mam zhanat....
dakujem

K téme máš určite ak aj nie zadanie, tak vedúceho a konzultanta. Usmerniť by Ťa mali predovšetkým oni, že čo od Teba čakajú. Bola si už za nimi ? Aj bez toho .... máš dobrú tému o ktorej sa dá najprv veľa napísať a potom z toho povyberať to najoriginálnejšie. V dnešných časoch, keď všetko máš na webe .... by som ako prvú rozklikal stránku www.zmos.sk (http://www.zmos.sk/) . Tam máš menu, kde nájdeš najmä Médiá , tam nájdeš zoznam literatúry, v ktorej sa všeličo dočítaš. Ďalej v menu Poradňa nájdeš všetky zákony v úplnom znení, týkajúce sa obce. Určite nevynechaj a začni zákonom 369/1990 o obecnom zriadení. Ten musíš podrobne preštudovať a inšpirácia príde.
Stiahni si ho do wordu a priamo do neho si inou farbou píš, čo Ťa napadne.
Už počas prvého čítania si znač, o čom by sa dalo písať. Zájdi na svoj obecný úrad v obci, kde bývaš a poraď sa aj tam. Určite tam budú mať v archíve Obecné noviny aj veľa z literatúry vydanej ZMOSom.. Tam Ti možno umožnia aj preštudovať to. Ak nenájdeš tam, potom choď do knižníc.
V práci by nemala chýbať história vzniku samospráv a jej zmeny v rokoch 1918, 1939, 1945,1990 dodnes. Obce ako správne jednotky začali za Márie Terézie, ktorá rozdelila územie tereziánskym katastrom, trvá prakticky s malými zmenami dodnes. Analýza by mala obsahovať rozbor, prečo, načo obce, kataster .... filozofia a skúmanie príčinnosti celej veci Syntéza a záver .... poznanie a Tvoj názor na vec, čo to prináša, aké pozitíva ... a či by to šlo aj bez toho, alebo nie. Obce sú malé štátiky v štáte, majú svoje teritóriá, hranice, parlament, vládu, rozpočet, políciu, teda okrem armády a súdov takmer analógiu všetkého, čo má štát.
Je čo analyzovať aj prehodnocovať.
misomiso
20.08.10,09:25
Ahojte
chcem si zacat pisat uz nieco na diplomovu pracu, aby som toho nemala vela...moja tema vsak znie " Obec ako samostatna priestorova jednotka "
co mam tam pisat poradte mi prosim Vas, neviem kde zacat..a ake knihy mam zhanat....
dakujem

Priestorova jednotka? Tak to je naozaj zaujimava tema. Pod tym si predstavim akurat to, ze niektore obce su kopcovite, ine skor rovinate. Este by sa tam mohlo pravda doplnit to, ze su obce, z ktorych mladenci chodia do susednej obce za diavcatami, a potom take, kde sa paria v ramci obce. To je asi tak vsetko, co by ma k takejto **** teme napadlo.
zk24
20.08.10,10:04
Priestorovými jednotkami sú: základná územná jednotka, územno-technická jednotka a základná sídelná jednotka.

Základná územná jednotka (ZUJ) je prvkom správnej štruktúry územia viazaná na osídlenie. Tvorí ju obec, mestská časť (v prípade Bratislavy a Košíc) alebo vojenský obvod.
Územno-technická jednotka (UTJ) je prvkom plošnej štruktúry územia, ktorá nie je viazaná na osídlenie. Tvorí ju katastrálne územie.
Základná sídelná jednotka (ZSJ) je prvkom sídelnej štruktúry územia viazaná na osídlenie. Tvorí ju sídelná lokalita alebo urbanistický obvod (vo vybraných mestách).



Zdroj: Štatisticky úrad

Skôr by som to obracala na to ako vznikaju ZÚJ, zanikajú a podobne...
misomiso
25.08.10,18:45
test
spor
05.09.10,08:55
ahoj, ja tiež píšem na podobnú tému, ktorá znie marketing mesta a tiež tam musím vychádzat z verejnéj správy len tomu dávam marketingový podtón... odporúčam knihy:Zoznam literatúry:

1. BERNÁTOVÁ, M. – VAŇOVÁ, A.: Marketing pre samosprávy I. Marketing území. Banská Bystrica: EF UMB, IROMAR, 2000. ISBN 80-8055-337-8.
2. BOROVSKÝ, J. a kol.: Cestovný ruch trendy a perspektivy. Bratislava: Iura Edition,2008. ISBN 978-80-807-8215-3
3. BUČEK, M a kol.: Regionálny rozvoj - Novšie teoretické koncepcie. Bratislava: Ekonóm, 2008. ISBN 978-80-225-2542-8
4. BUREŠ, I.: Marketing pro starosty a obecní radní. Bratislava: Uniapress, 1992.
5. BUŠÍK, J.: Regionálny manažment a marketing. Bratislava: Ekonom, 2006.
6. BÚŠIK, J.: Verejná správa a regionálny rozvoj- vývoj po roku 1990. EU Bratislava: 2003.
7. BÚŠIK, J.: Regionálny manažment a marketing.Bratislava: Vydavateľstvo Ekonóm, 2006. ISBN 80-225-2193-0.
8. ELIÁŠOVÁ, D.: Kúpeľníctvo - Ochrana prírodných liečebných kúpeľov v SR. Bratislava: Ekonóm, 2008. ISBN 978-80-225-2452-0.
9. FILO, P.– LIPIANSKA, M.: Projekty pre regionálny rozvoj. Bratislava: Era Oz,
2005. ISBN 80-969367-0-0
10. GONDA, V.: Ako napísať a úspešne obhájiť diplomovú prácu. Bratislava: Elita, 2001. ISBN 80-8044-075-1
11. HAMALOVÁ, M.: Ekonomika miest a obcí. Bratislava: Uniapress, 1992. ISBN 80225-0610-9
12. HANULÁKOVÁ, E. a kol.. : Marketing kultúry. Vybrané problémy, Bratislava: Ekonóm. 2004.
13. HANULÁKOVÁ, E.: Marketing územia - Oblasti,možnosti a perspektivy. Bratislava: Ekonóm, 2004. ISBN 80-225-1918-9.
14. HASPROVÁ, M. a kol.: Marketing miest a obcí - vybrané problémy, Bratislva: Ekonóm, 2007. ISBN 978-80-225-2310-3
15. HORÁKOVÁ, H.: Strategický marketing. Praha: Grada Publisching, 2000. ISBN 80-69-996-9
16. HORNER, S. - SWARBROOKE, J.: Cestovní ruch, ubytování a starvování, využítí volného času - Aplikovaný marketing služeb. Praha: Grada Publisching, 2003.
17. JAKUBÍKOVÁ, D.: Marketing v cestovním ruchu. Praha: Grada Publisching, 2009. ISBN 978-80-247-3247-3.
18. JANEČKOVÁ, L. - VAŠTÍKOVÁ, M.: - Marketing měst a obcí. Praha: Grada Publisching, 1999. ISBN 80-7169-750-8.
19. JEDLIČKA, M.: Propagačná komunikácia podniku. Trnava: Magna Trnava, 2000. ISBN 80-85722-09-7.
20. KOTLER, H.: Marketing management. Praha: Grada Publisching, 2001. ISBN 80-247-0016-6.
21. KUBICA, P.: Efektívna komunikácia samosprávy. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2008. ISBN 978-80-8061-316-7
22. LESÁKOVÁ, D, a kol.: Strategický marketing management. Bratislava: Sprint 2001. ISBN 80-85313-48-0.
23. LUKÁŠ, M.: Městský informační management. Praha: Grada Publishing, 2000. ISBN
24. MACHAJOVÁ J.: Občan a verejná správa. Bratislva: Nadácia občana a demokracia, 2000. ISBN 80-968528-0-9
25. MAJDÚCHOVÁ, H.: Neziskové organizácie. Bratislava: Sprint, 2009.
26. NIŽŇANSKÝ, V.: Decentralizácia na Slovensku. Bratislava: Úrad vlády SR 2005
ISBN 80-969-447-1-1
27. NOVACKÁ a kol.: Kongresový CR v SR. Bratislava: Ekonom, 2001.
28. NOVACKÁ, Ľ. - PLESNÍK, A.: Cestovný ruch v regiónech a cezhraničná spolupráca. Bratislava: Ekonóm, 2000.
29. PALATKOVÁ, M.: Marketingová strategie destinace cestovního ruchu. Praha: Manažer, 2006.
30. PAVLIČKOVÁ, R.: Regionálny a mestský marketing. Bratislava: Eurounion, 2005. ISBN 80-88984-72-6.
31. ŠULAJOVÁ, I.- KRÁLIK, J.: Politika financovania verejného sektora. Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela, 2001. ISBN 80-8055-466-á
32. ŽÁRSKÁ, E.: Komunálna ekonomika a politika. Bratislava: Ekonom, 2007.
Petra Nová
06.09.10,18:58
ahoj, ja tiež píšem na podobnú tému, ktorá znie marketing mesta a tiež tam musím vychádzat z verejnéj správy len tomu dávam marketingový podtón... odporúčam knihy:Zoznam literatúry: ..........



U Teba je tá téma jasná a vieš, o čom máš písať. To, že si šikovná, svedčia aj knižné tituly, ktoré si si dala dohromady a je zrejmé, že súvisia s Tvojou témou. Len je otázne, či sú vhodné aj pre zadávateľku témy. Niektoré možno áno. Problém je v tom, že ona nevie, na čo sa má v téme zamerať. Názov témy je "Obec ako samostatná priestorová jednotka". To zvýraznenie "priestorovej jednotky" v téme zrejme má svoj význam. A môj názor je, žeby sa mala pýtať predovšetkým svojho konzultanta, na čo by sa mala v téme zamerať. Čo v nej má riešiť. Pretože o obci, ako samostatnej priestorovej jednotke, možno písať z hľadiska historického, geografického, uzemno-správneho, ale aj ako o jednotke, ktorá predstavuje určité ekonomické a kultúrne spoločenstvo. A ktože z nás môže vedieť, o čom treba v téme písať, keď Janulka nám neprezradila ani to, čo vlastne študuje.:confused:
JanulkaJ
07.09.10,09:34
ahoj Petra,
no isla si na to presne tak ako som to mala v myslienkach...presne to je moj problem..studujem verejnu spravu..
Ja som chcela zacat bez konzultanta kedze mame len temy pridelene konzultantov zatial nie...chcela som zacat pisat, aby som toho nemala potom vela...
preto som chcela poradit....
Zužu
07.09.10,09:57
niekto tú tému vypísal - vedúci práce a on by mal ako prvý povedať čo tam má byť. aspoň u nás na fakulte to je tak. Ako prvé po udelení témy som sa stretla s vedúcou a dohodli sme sa ako bude práca vyzerať, čo by tam malo byť a podľa toho som zohnala literatúru. Ja študujem účtovníctvo a tiež sme mali rôzne názvy , z ktorých nebolo zrejmé o čom treba písať, ale nakoniec ten názov vždy vystihuje nejakú oblasť. Prajem veľa chuti . Keď som dostala tému na bakalárku tak som ostala zaskočená, že či to vôbec dokážem napísať čo odo mňa chcú , a dokázala som. Nedá sa písať keď nevieš o čom. Ako prvé by som si dohodla stretnutie s vedúcim práce.
Petra Nová
07.09.10,10:16
ahoj Petra,
no isla si na to presne tak ako som to mala v myslienkach...presne to je moj problem..studujem verejnu spravu..
Ja som chcela zacat bez konzultanta kedze mame len temy pridelene konzultantov zatial nie...chcela som zacat pisat, aby som toho nemala potom vela...
preto som chcela poradit....

Vieš, ozaj by som si netrúfala Ti niečo poradiť, aj keď´už viem čo študuješ, a že teda diplomovka ma riešiť práve záležitosti verejnej správy. Nezaškodí, ak sa už teraz zamýšľať čo do nej dáš. Ale asi bude najlepšie počkať, až ten konzultant bude známy.:)
vieraju
08.09.10,14:08
:)
JanulkaJ
04.10.10,08:08
ahojte, tak toto mi poslali tema je zmenena :

"Obec ako jednotka priestorového rozvoja"

co vcul?
Petra Nová
04.10.10,17:01
ahojte, tak toto mi poslali tema je zmenena :

"Obec ako jednotka priestorového rozvoja"

co vcul?

Ahoj, tak Ti zmenili tému?;) Ani moc nie!:) Čo včul? Presne to isté, čo
pred jej zmenou. Ísť za konzultantom, pekne sa okolo neho povrtieť a zistiť, na ktoré oblasti priestorového rozvoja by si sa mala zamerať. A hlavne vymámiť od neho, aký význam v tej téme predstavuje slovko "priestorový", lebo o klasických cestách rozvoja obce asi niet čo špekulovať.:)
a_je_to
05.10.10,11:02
ahojte, tak toto mi poslali tema je zmenena :
"Obec ako jednotka priestorového rozvoja"
co vcul?

Obec má svoje územie ohraničené katastrálnymi hranicami. Na tomto území má svoje kompetencie – čiže práva a povinnosti. Toto územie nie je len územím obce, ale aj územím štátu, kraja, okresu, obvodu, VÚC - samosprávneho kraja. Aj tieto majú svoje kompetencie. Cieľom diplomovky bude zrejme vymenovanie okruhov, kde obec má kompetencie nato, aby mohla rozhodovať a riadiť svoj rozvoj sama, alebo v súčinnosti s vyššími kompetenciami. Veľká časť je vymenovaná v § 4, 5 a 6 zákona o obecnom zriadení, na ktorý som uviedol link v príspevku č. 5. Iné kompetencie, aj podrobnosti sa nachádzajú v špeciálnych zákonoch, ako stavebný zákon, zákon o vodách, cestách, nerastnom bohatstve, a pod. Diplomovka by mala z tejto spleti možností vytvoriť pre čitateľa jednu monografiu, podľa ktorej by sa zorientoval v tom, čo sa dá a čo nie. Napríklad ambiciózny kandidát na starostu by v nej našiel usmernenia a podnety, z čoho by zostavil návrh svojho volebného programu. A voličovi by pomohla zorientovať sa, či kandidát nesľubuje niečo, načo po zvolení nebude mať ani kompetencie, ani zdroje. Toľko moja predstava .... skús ju spodrobniť a rozvinúť. Možno prídu aj lepšie rady.
JanulkaJ
12.10.10,04:24
Ahojte,
myslite ze by som mohla zacat takto:
Vývoj miestnej samosprávy na území Slovenska (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=47&menu=)
Pojem miestna samospráva (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=49&menu=)
Členenie miestnej samosprávy (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=50&menu=)
lebo ta prva cast je teoreticka, v druhej budem kompletovat na obec moju...co vy na to?
Heni
12.10.10,04:45
Ahojte,
myslite ze by som mohla zacat takto:
Vývoj miestnej samosprávy na území Slovenska (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=47&menu=)
Pojem miestna samospráva (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=49&menu=)
Členenie miestnej samosprávy (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=50&menu=)
lebo ta prva cast je teoreticka, v druhej budem kompletovat na obec moju...co vy na to?

a čo na to tvoj konzultant? ;)
účtovník 007
12.10.10,07:12
Ahojte,
myslite ze by som mohla zacat takto:
Vývoj miestnej samosprávy na území Slovenska (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=47&menu=)
Pojem miestna samospráva (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=49&menu=)
Členenie miestnej samosprávy (http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=50&menu=)
lebo ta prva cast je teoreticka, v druhej budem kompletovat na obec moju...co vy na to?

Myslím si, že vývoj miestnej samosprávy nemusíš do témy vôbec pliesť, lebo to je na samostatnú diplomovku.
Body 2 a 3 sú na začiatok fajn, potom sa viac zamerať na obec. Jej postavenie, kompetencie, financovanie. Lebo to sú mantinely, ktoré obec v jej snahách o priestorový rozvoj limitujú.
Venovala by som sa vzťahom
obec-obec
obec versus VUC,
obec versus štát


mimotemyObvykle sa na študenta tlačí, aby mal prvú kapitolu a osnovu napísanú ako prvé, ale ja a som mala vedúceho, ktorý keď videl ako sa pletiem v prvej kapitole, (chcela som tam toho vtesnať strašne veľa )tak sa ma opýtal, či viem, čo chcem písať v druhej. Čo som samozrejme vedela. Tak ma nechal písať druhú kapitolu, a keď som už mala aj časť tretej tak sa mi kontext prvej kapitoly vlastne sám utvoril. Už na základe 2 kapitoly som presne vedela, čo treba dať do prvej. Viem, že je to obrátený postup, ale zostaviť si osnovu a presne od začiatku podľa nej ísť je veľmi ťažké, myslím si ,že až nemožné. Vždy je čo meniť. A najlepšie, ak Ti to zmení konzultant týždeň pred odovzdávaním diplomovky.