mija3
18.08.10,09:34
dobrý deň,
prosím o radu, zamestnanec, ktorému zrážam prednostnú exekúciu mi doniesol rozhodnutie
o platení výživného. Má tento doklad vplyv na strhávanie prednostnej exekúcie, keďže výživné
neriešim ako mzdárka-nejde cez pásku.
willma
18.08.10,10:44
má, výživné je prednostná pohľadávka.
mija3
18.08.10,10:59
ja ale nemám exekučný príkaz na výživné,
ale na inú prednostnú pohľadávku, výživné si
platí sám - doniesol doklad
Andyke
18.08.10,17:23
Prednostnú exekúciu vykonáš v zmysle platných zákonov.
Teda od čistej mzdy odpočítaš nepostihnut.sumy na povinného a na ďalšie vyživov. osoby (t.j. dieťa príp. deti, na ktoré platí výživné sám).
Exekúciu Ti ovplyvní v tom zmysle, že musíš na nich prihliadať ako na vyživov.osoby.
lienka506
06.08.12,07:37
Dobrý deň, ja mám podobný prípad ale nejde o prednostnú pohľadávku. Zamestnancovi zrážam jednu dohodu o zrážkach zo mzdy voči banke tá prišlo prvá v poradí - určená výška splátky a jednu exekúciu ako ručiteľovi prišla druhá v poradí bez výšky splátky a dnes mi doniesol rozsudok zo súdu, že bude platiť výživné vo výške 70,-- Eur + 30,-- eur doplatok výživného na jedno nezaopatrené dieťa. Takže stále platí, že ja to výživné nezrážam zo mzdy a len pripočítatam medzi nepostihnutoľné sumy aj 1 vyživované dieťa (doteraz bol sám lebo z dieťaťom a jeho matkou nežil v spoločnej domácnosti)?
Jana Motyčková
06.08.12,08:47
To rozhodutie o výživnom - je to rozhodnutie o vykonávaní zrážok zo mzdy na výživné alebo to iba doniesol rozhodnutie zo súdu o určení výšky výživného?
Do vyživovaných osôb sa počíta aj manželka, s ktorou nežije v spoločnej domácnosti. Do vyživovaných osôb sa ale nepoćíta matka dieťaťa, ak nie je manželkou, aj keby žili v spoločnej domácnosti.
lienka506
06.08.12,11:57
No do vyživovaných osôb som nepočítala matku dieťaťa lebo nie je jeho manželka, a doniesol mi len rozhodnutie súdu o výške výživného na dieťa ale nie na zrážky zo mzdy
Jana Motyčková
06.08.12,15:00
Výživné zo mzdy nezrážaš, dieťa počitaš ako vyživované (použiješ naň nepostihnuteľnú sumu).
Na to, aby si dieťa zpočítavala do vyživovaných osôb nepotrebuješ rozhonutie súdu o výživnom, stačí rodný list, kde je uvedený rodič dieťaťa.
lienka506
07.08.12,05:19
Ja viem, len on doteraz nebol ani na rodnom liste dieťaťa lebo bol súd aj o určenie otcovstva, takže som mu malú nerátala do vyživovaných osob. Ďakujem za radu