SlavaK
07.11.05,08:20
Ahojte.
Máte niekto skúsenosti s rozdelením činnosti príspevkovej organizácie na príspevkovú činnosť a podnikateľskú činnosť? Od 1.1.2006 bola našej organizácii povolená zriaďovateľom podnikateľská činnosť. Riešili ste niekto niečo podobné?
Čo s účtovníctvom, treba ho úplne rozdeliť? Alebo stačí analytické členenie? Čo so mzdami (deliť)? Zamestnanci robia počas mesiaca aj v podnikateľskej aj v príspevkovej činnosti.
Podnikateľská časť úplne podlieha daniam? Daň z príjmu a DPH (platiteľmi DPH sme od 1.1.2005). Ako rozdeliť faktúry a doklady pre účely dane?
Sme napojení na Št. pokladnicu a pre rok 2006 plánujeme financovanie cez 2 programy.
Ďakujem. Každá rada je dobrá.
koalko
07.11.05,10:36
Robila som v PO asi pred 2,5 rokmi. Takže čo viem Ti odovzdám. Najprv účtovníctvo bude jednotné a treba ho členiť alanyticky pre podnikateľskú a hlavnú činnosť. Mzdy pokiaľ sú pre HČ a PČ treba to účtovne prerozdeliť. Samosrejme , že tieto príjmy z podnikateľskej činnosti podliehajú dani, no máte tam výhodu 300.000.-Sk a to pozri do zákona 595/2003 Z.z. § 12 dos. 3 a § 13 ods.1 písm.e) sú oslobodené od dane. A rozdiel prevyšujúci 300.tis. sa zdaňuje. Je na to parádny vzorček.
No a k tomu účtovníctvu ako budeš ukladať doklady. Ja som to dávala zaradom a na doklade som vlastne analyticky to rozdlelila či išlo o HČ alebo PČ. Je to na tebe ako si to zariadiš. No u toho DPH veľmi radiť nebudem tam zrejme budeš robiť prepočet koeficientom nakoľko máš aj osobodené činnosti. Zatiaľ toľko.
SlavaK
07.11.05,12:13
Veľmi pekne ďakujem.

To rozdelenie miezd mi robí starosti.

Vieš niečo bližšie o tom "parádnom vzorčeku?"
Ferko
15.11.05,21:15
Robím v príspevkovej organizácii od 1.1.2004, od 1.4.2005 sme platiteľom DPH. Došlé faktúry zakladáme podľa toho, z ktorého účtu sme ich hradili. Väčšina ide z bežného, z podnikateľského účtu hradíme len priamy materiál, u ktorého vieme, že bude použitý pre podnikateľské účely.
S rozdelením miezd si netreba robiť starosti - priame mzdy sa vyčíslia jednoducho (my ich účtujeme na základe kalkulačných listov) a tie nepriame rozúčtujeme alikvótne podľa pomeru HČ a PČ (napr. podľa odpracovaných hodín).
Horšie je to s DPH. Faktúry delíme na tri "kôpky" - 1. tie, ktoré idú na vlastnú činnosť - bez možnosti odpočtu, 2. faktúry pre PČ - s plným odpočtom DPH, 3. - režijné faktúry - s pomerným odpočtom - viď zákon o DPH § 49 ods.5 písm c..
Tak isto máme podelené aj sklady.
Odo dneška máme DPH kontrolu - súhlasili s takýmto delením, ale aj oni sú z toho zmagorení.
dari1
16.11.05,06:28
Ferko, napis, ako dopadla kontrola dph, ocakavam, ze aj u nas sa objavia. Inak drzim palce.
Vy ste oddelili všetku "vedľajšiu činnosť" na podnikateľskú? T.j. daň z príjmu potom vyčísľujete samostatne za podnikateľskú a samostatne za hlavnú činnosť? My sme nespustili podnikateľskú, máme to všetko ako vedľajšiu činnosť, ale rozmýšľam, či by nebolo výhodnejšie tieto veci (najma prenájmy) realizovať cez podnikateľskú činnosť.
Aké sú v tom výhody? Napíš, keď budeš mať čas - asi až po kontrole.
Ferko
16.11.05,09:51
Dnes kontrolóri neprišli, prídu až v piatok. Včera nás obracali za 15 dňovú lehotu fakturácie. Hlavne zo začiatku sme ju nedodržiavali. Kým si všetci zamestnanci zvykli, že už to nie je ako predtým a termíny nie sú len kvôli kazeniu papiera, tak sme podklady k fakturácii museli "vybehať" - čiže zopárkrát sme to nestihli. Hrozia nám preto pokutou 2000 Sk za nedodržiavanie termínov.
Okrem toho nám vyhodili jeden cesťák, pri ktorom bol priložený doklad z registračnej pokladne o ubytovaní - odpočítali sme si DPH, vraj sme si nemali, lebo bol súčasťou cesťáku - ešte to hodím na diskusiu ako novú tému.
Čo sa týka toho nájmu. Posudzovala by som to podľa toho, čo prenajímam. Ak je to majetok zriadovateľa, ktorý máme v správe, tak to podľa mňa nemôžem prenajímať v rámci podnikateľskej činnosti. Nie je to vhodné presúvať ani z dôvodu oslobodenia od dane do výšky 300000 Sk. Keby bol nájom v podnikaní, nevzťahovalo by sa naň oslobodenie.
V PČ vykonávame len to, čo nie je v zriaďovacej listine. Čo sa zmestí do HČ, robíme v rámci nej, pretože všetky činnosti, na ktoré je organizácia zriadená, sú oslobodené od dane (§13, odst.1, písm a)
Vykonávame údržbu a správu ciest a delíme si činnosti takto:
1. hlavná činnosť - správa a údržba ciest zriaďovateľa (regionálne cesty)
2. vedľajšia činnosť - je uvedená v zriaďovacej listine - na základe objednávok od štátu - údržba ciest I. triedy - fakturujeme im to vo výške vlastných nákladov.
3. podnikateľská činnosť - všetko, čo nie je v zriaďovačke
V účtovníctve z bodu 1 a 2 vyčísľujeme hospodársky výsledok za HČ a z bodu 3 za PČ - to však len vo výsledovke. Daňové priznanie sa podáva spoločne za všetky činnosti, ale z HČ sme uviedli len to, čo je uvedené v §13 odst.1 písm. e) (u nás to bol prenájom a úroky).
Cora
21.11.05,08:03
FERKO,

ak sa k tomu ešte ja môžem opýtať budem rada.
Ako je to s tou daňou z príjmu? Hlavná činnosť (len predaje nad 300 000,- Sk a prenájmy, tiež to tak vidím). Vedľajšiu zdaňujete spolu s podnikateľskou alebo spolu s hlavnou činnosťou?
Ferko
21.11.05,15:05
Vedľajšiu zdaňujete spolu s podnikateľskou alebo spolu s hlavnou činnosťou?
Keďže vedľajšia činnosť nám vyplýva zo zriaďovačky, tak ju účtujeme a zdaňujeme spolu s HČ.
SlavaK
05.12.05,13:44
Ahojte, dlhšie som tu nebola. Ferko, t.z., že všetky príjmy z prenájmu v rámci hlavnej (vedľajšej) činnosti a všetky úroky z hlavnej činnosti a predaj majetku z HČ podlieha zdaneniu. Daň z príjmu sa priznáva len 1x ročne, do 31.3. nasledujúceho roka alebo je to inak?
Ma to byť asi takto? Celkové prijaté úroky za rok z bežných účtov (teda nie účtu sociálneho a rezervného fondu?) ...... napr. 500 tis.Sk, prenájom majetku 3 mil. Sk za rok, predaj majetku za rok napr. 2 mil. Sk.
Základ dane: 500 tis. + 3 mil. + 2 mil. = 5,5 mil. - 300 tis. Sk = 5,2 mil., t.j. 19 % = 988 tis. Sk = odvod dane z príjmu z hlavnej činnosti?
Je to takto správne?
Ferko
05.12.05,16:46
Presne tak, ako si to napísala, okrem tých úrokov z účtov - tie sú už raz zdanené (§43 ZDP). Takže len prenájom + predaj majetku mínus 300 tis Sk.
A zohľadňujú sa aj daňové náklady spojené s prenájmom a predajom majetku.
Daň z príjmu sa priznáva a platí tak, ako u podnikateľov - do 31.3.2005. Samozrejme najneskôr 31.3. sa platí aj preddavok za 1.Q. bežného roka.
SlavaK
06.12.05,10:54
Ďakujem za odpoveď. A priznanie na daň z príjmu ste podávali jedno aj za hlavnú aj za podnikateľskú činnosť?
Ferko
08.12.05,16:01
Áno, je spoločné - podáva sa za organizáciu ako celok. Zdaňuje sa to spoločne, len pri účtovaní to rozlišujeme analytikou - aby bol jasný HV za HĆ a PČ osobitne.