fornetka1
18.08.10,11:44
Dobry den.

Momentalne ma trapi jedna zalezitost, a to odpoved SOIky na moju otazku.

Moja otazka:

Dobrý deň.

Chcem podať podnet na prešetrenie niektorých predávajúcich na inzertnom servery www.mimibazar.sk (http://www.mimibazar.sk/). Na tejto stranke nakupujem už niekoľko mesiacov, no v poslednej dobe sa mi stalo, že k tovaru som nedostala žiadny doklad a na moju otázku aký je postup v prípade reklamácie bez daného dokladu mi bolo odpovedané, že na tovar nemám záruku, ani možnosť reklamácie. Podotýkam, že sa jedná o nový tovar s visačkami, nie o second hand.
Ide konkrétne o tieto predávajúce:

Maria X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=3389)
martina X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=18615)
Daniela X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=32421)

Domnievam sa správne, že pri riadnej kúpe nového tovaru mám právo aj na záruku, prípadne reklamáciu?

Ďakujem za odpoveď.

XXXX

Odopoved zo SOI:

Vážená pani XXXX,

za predpokladu, že výrobky predávala fyzická osoba, takýto nákup a predaj výrobkov medzi fyzickými osobami upravujú všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve (ustanovenie § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka), ktoré určujú podmienky vlastníckeho práva z kúpnej zmluvy, odovzdanie predmetu kúpy, zaplatenie kúpnej ceny, ako aj právo odstúpenia od kúpnej zmluvy (ustanovenie § 597 Občianskeho zákonníka).

Slovenská obchodná inšpekcia nie je oprávnená vstupovať do občiansko – právneho konania, ani rozhodovať v prípadných sporoch. O týchto môže rozhodovať jedine príslušný súd. Odporúčame Vám poradiť sa o probléme s právnikom.

Pokiaľ je predávajúci podnikateľ, ktorý predáva výrobky prostredníctvom internetu, je povinný dodržiavať zákon č. 108/2000 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji a zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa v platnom znení a podľa § 16 je predávajúci povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku v ktorom je uvedené: obchodné meno, sídlo, prípadne miesto podnikania, adresa prevádzkarne, dátum predaja, názov a množstvo výrobku a cena jednotlivého výrobku a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.

Za predpokladu, že disponujete dôkazmi o tom, že predávajúce sú podnikateľky a nedodržiavajú ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji a ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, podnet na vykonanie kontroly môžete predložiť na príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúcej. K podnetu je nevyhnutné predložiť dôkazy o tom, že predávajúca je podnikateľka.

S pozdravom XXXX

Moja otazka:


Moze fyzicka osoba na Mimibazar.sk nakupovat a predavat presne ten isty tovar ako podnikatel s tym rozdielom, ze nemusi poskytovat doklad, zaruku a odvadzat dan zo zisku?
Chobot
18.08.10,10:08
Dobry den.

Momentalne ma trapi jedna zalezitost, a to odpoved SOIky na moju otazku.

Moja otazka:

Dobrý deň.

Chcem podať podnet na prešetrenie niektorých predávajúcich na inzertnom servery www.mimibazar.sk (http://www.mimibazar.sk/). Na tejto stranke nakupujem už niekoľko mesiacov, no v poslednej dobe sa mi stalo, že k tovaru som nedostala žiadny doklad a na moju otázku aký je postup v prípade reklamácie bez daného dokladu mi bolo odpovedané, že na tovar nemám záruku, ani možnosť reklamácie. Podotýkam, že sa jedná o nový tovar s visačkami, nie o second hand.
Ide konkrétne o tieto predávajúce:

Maria X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=3389)
martina X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=18615)
Daniela X. (xxxx) http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=xxxx (http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=32421)

Domnievam sa správne, že pri riadnej kúpe nového tovaru mám právo aj na záruku, prípadne reklamáciu?

Ďakujem za odpoveď.

XXXX

Odopoved zo SOI:

Vážená pani XXXX,

za predpokladu, že výrobky predávala fyzická osoba, takýto nákup a predaj výrobkov medzi fyzickými osobami upravujú všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve (ustanovenie § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka), ktoré určujú podmienky vlastníckeho práva z kúpnej zmluvy, odovzdanie predmetu kúpy, zaplatenie kúpnej ceny, ako aj právo odstúpenia od kúpnej zmluvy (ustanovenie § 597 Občianskeho zákonníka).

Slovenská obchodná inšpekcia nie je oprávnená vstupovať do občiansko – právneho konania, ani rozhodovať v prípadných sporoch. O týchto môže rozhodovať jedine príslušný súd. Odporúčame Vám poradiť sa o probléme s právnikom.

Pokiaľ je predávajúci podnikateľ, ktorý predáva výrobky prostredníctvom internetu, je povinný dodržiavať zákon č. 108/2000 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predajia zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa v platnom znení a podľa § 16 je predávajúci povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku v ktorom je uvedené: obchodné meno, sídlo, prípadne miesto podnikania, adresa prevádzkarne, dátum predaja, názov a množstvo výrobku a cena jednotlivého výrobku a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.

Za predpokladu, že disponujete dôkazmi o tom, že predávajúce sú podnikateľky a nedodržiavajú ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji a ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, podnet na vykonanie kontroly môžete predložiť na príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúcej. K podnetu je nevyhnutné predložiť dôkazy o tom, že predávajúca je podnikateľka.

S pozdravom XXXX

Moja otazka:


Moze fyzicka osoba na Mimibazar.sk nakupovat a predavat presne ten isty tovar ako podnikatel s tym rozdielom, ze nemusi poskytovat doklad, zaruku a odvadzat dan zo zisku?





Môže. Prečo by nemohla? Predstav si, že ty si počas pobytu v UK nakúpiš nejaké šaty, nikdy ich nenosíš, sú originál s visačkou, no rozhodneš sa ich predať. Sú úplne nové, ale ty ich predávaš ako fyzická osoba, nie ako tovar, ale ako osobnú vec, ktorú predávaš ako občan. Ako fyzická osoba nie si povinná vystaviť doklad.

Budeš mať doma sadu pohárov ako svadobný dar a rozhodneš sa ich predať. Aký doklad by si vystavila pri predaji ty?

Ten portál - mimibazár - je len akoby trhovisko. Aj na trhovisku môžu predávať fyzické osoby aj podnikatelia, nie je to nijako obmedzené. Mimibazár nemôže ručiť za predávajúcich ani nemôže zakázať predaj ani fyz. osobe ani podnikateľovi.

Mnohí na mimibazáre v podstate ponúkajú to, že ti napr. z GB privezú nejaké šaty. Je to to isté, ako keď ty požiadaš susedku, čo ide do Rakúska, nech ti tam kúpi kartón kečupu. Tiež to ona nevydá žiadny doklad, maximálne by ti mohla ukázať svoj blok, kde bude ten kečup.

Ak niekto predáva vo veľkom, teda podniká s tým tovarom, ale pri predaji sa tvári ako fyzická osoba, tak to už nie je v poriadku, pretože tou činnosťou si zabezpečuje príjem a ide o nelegálne podnikanie. Neviem, či je možné presne určiť, kedy predávajúci vystupuje len ako fyzická osoba, čo predáva svoje osobné veci (staré či nové) a kedy už je to podnikateľ, čo sa tým živí. Administrátor stránky ani nemá povinnosť zisťovať, kto ponúka tovar ako podnikateľ a kto ako fyz. osoba.

Pokiaľ chceš nakupovať u obchodníka s dokladom a zárukou, prever si pred kúpou, či tá osoba je obchodník, alebo iba fyz. osoba. Ak máš podozrenie, tak ho nahlás, ako ti poradili zo SOI. Ale nečakaj, že SOI bude preverovať všetkých (stovky, možno tisíce) predajcov na mimibazáre, či iných internetových inzertných stránkach (napr. avízo aj tam si dávajú reklamy a ponúkajú tovar aj podnikatelia).
Aankaa
18.08.10,11:02
... určite si si všimla, že ide o mimiBAZAR - slovíčko bazár je nám jasné.
Pekne si bonzla mamičky... aspoň si mohla príspevku na Poradu vymazať ich
údaje :rolleyes:
1. na MMB môžu predávať aj fyzické osoby podnikatelia - nájdeš ich hravo pod logom Overený obchodník - vtedy dostaneš k nákupu fakturu a záruku na nový tovar.
2. aj mamičky na materskej si môžu totiž privyrobiť
Ak nechceš nakupovať takýmto spôsobom, načo si nakupovala? Načo nakupuješ cez aukcie, bazáry???
padro
18.08.10,11:45
fornetka1 sa ty musis doma nudit asi mimotemy ;)
veronikasad
18.08.10,12:32
Ak na poradu chodia pracovníci živ.úradu alebo kontrolori DU, možno ich začne zaujímať pôvod tohto tovaru. Aj keď sa predáva na mimiBAZAR-e, ide o tovar na objednávku, v rôznych farbách a veľkostiach.

Zrejme neide o prípad, ktorý uvádza Chobot v štvrtom odstavci ...
linko1
18.08.10,12:36
pozrela som si tie stránky a tovar, ktorý predávajú je viac menej podobný ... možno ide o konkurenčný boj takýmto spôsobom...
Aankaa
18.08.10,13:06
pozrela som si tie stránky a tovar, ktorý predávajú je viac menej podobný ... možno ide o konkurenčný boj takýmto spôsobom...

Podobného tovaru je tam veru veľmi veľa, teda skôr ide o závisť a nevraživosť...
Myslím si, že mamičky, ak majú väčšie príjmy, ktoré už podliehajú zdaneniu, tak to riešia ináč.
V mnohých prípadoch predávajú tovar aj pre svojich známych, kamarátky...ktoré sú SZČO a pomáhajú im vlastne takto tovar
predať.
Som skôr za to, že nakupujúca si bola vedomá nákupných podmienok,
len jej asi čosi nevyšlo...;)
Dáša_
18.08.10,17:01
Podobného tovaru je tam veru veľmi veľa, teda skôr ide o závisť a nevraživosť...
Myslím si, že mamičky, ak majú väčšie príjmy, ktoré už podliehajú zdaneniu, tak to riešia ináč.
V mnohých prípadoch predávajú tovar aj pre svojich známych, kamarátky...ktoré sú SZČO a pomáhajú im vlastne takto tovar
predať.
Som skôr za to, že nakupujúca si bola vedomá nákupných podmienok,
len jej asi čosi nevyšlo...;)


fornetka1 sa ty musis doma nudit asi mimotemy ;)


No problem je, že je tam veľa takých, čo v podstate "podnikajú", prijmajú na tovar objednávky a to iste nie je predaj vlastnych "prebytkov" A tým vlastne deformujú trh. Je rozdiel, či ty niečo nakúpiš, musíš zabezpečiť napríklad preklady, visačky, maš aj registračku, platíš odvody. Musíš tovar vziať späť, keď sa kupujúcemu nepáči, alebo ti chce uškodiť...

A či niekto iba nakúpi a predá. Bez akýchkoľvek povinností.

je fakt rozdiel, ked mamina preda to, čo už nepotrebuje a keď niekto podnika načierno.

toto su upravene obchodne podmienky jednej z tých, čo nie je podnikatelka, zjavne o tom svedcia aj obchodne podmienky

"Milé maminy a ockovia ,som rada že ste si vybrali z toho množstva práve nás a dúfam že vás nesklameme.
Tovar rezervujem max.7 dní..Uprednostním toho rýchlejšieho,ktorý je schopný odobrať tovar čo najskôr.Pri objednávaní si všimnite aj miery,pretože tovar sa nevracia. Nový tovar je na objednávku a čaká sa za dodávkou cca x dní.Cena je pevná a tiež fotky neviem dodať iné len tie ktoré sú pri inzeráte.Pri priamom vklade v banke si k sume treba prirátať xxxx Eura poplatok banky. .Do správy pre prijímateľa vždy uvádzajte svoje priezvisko a tovar,aby sa dala platba identifikovať.Č.uxxxxxxxxxxxxxx Balíčky posielam doporučene,ak sa rozhodnete ináč,ide to na vašu zodpovednosť a pri strate balíčka peniažky nevraciam. "

v tomto obchode je napriklad ponuka značkových tričiek vo všetkých farbách a veľkostiach v počte cca 50kusov, kopec kozmetiky.
Ak toto nemá znaky podnikania, tak naozaj neviem, čo je podnikanie
lienocka001
18.08.10,17:17
nuz je to evidentne podnikanie ved to predavaju za ucelom zisku a aj objednavaju toto nie je predaj ze mi nieco nesadne a pod...

poznam viacere take kocky ktore z toho maju prijem a dost vysoky.. jasne ze to nerobia na zivnost... neposielaju uctenky ani zaruku nedaju... neplatia dane.. atd... a este to maju predrazene..

preto tam uz nekupujem nove veci...

osobne si myslim ze skor ako SOI by to malo zaujimat danovy urad myslim ze v cechach uz robili podobne kontroly..

add k tomu ci ide o podnikanie.. ak ma mamicka 600-1000 hodnoteni o predaji .. a predava nove veci a objednava rozne velkosti a cisla.. tak tazko ide o predaj typu ze bola som na vypredajoch a toto som vzala navyse tak to popredam
padro
18.08.10,19:20
ked chcem kupovat zo shopu, tak nekupujem z minibazaru, ved velmi dobre vsetci vedia ako to tam funguje... lenze tu ludia chcu nakupit za lacno a chcu ku tomu najlepsie 10 rocnu zaruku a neviem co este,... proste bud lacno bez zaruky alebo drahsie so zarukou a sluzbami, kazdy nech si vyberie, za malo penazi vela muziky nie je.
andreaS
18.08.10,19:50
len skoda, ze vela z tych "podnikateliek" je nenazranych a predavaju veci predrazene, z kt. neodvadza nikde nic... a nie su ani ochotne nieco vymenit, ci vratit a potom je jasne, ze vznikne problem a nespokojnost kupujuceho...

zisky chcu ale akonahle pride k ustupku zakaznikovi, tak sa vedia obratit na zakon s tym, ze to bol predaj sukromnej osoby (akoze ten jej prebytok) a nema povinnost brat reklamaciu... :mad:

takymto podnikavcom by mali poriadne klepnut po prstoch!!! lebo ked si chce niekto legalne zriadit predaj hocicoho, tak nemoze konkurovat ich cenam :(

ja osobne som vyuzila mimibazar asi 2x ... z toho jeden nakup bola kupa vyrobkov danej predavajucej...

a priznam sa, ze chodim "ocumovat" ponuku dost casto... nieco sa oplati, nieco nie...
padro
18.08.10,21:02
andreaS podla mna si odporujes vo svojom prispevku:) ... najskor pises ze ceny su vysoke, potom zase ze nizke a neda sa im konkurovat... takze ako to je?
lienocka001
19.08.10,08:12
podla mna andrea myslela na toto

http://www.sportsdirect.com/adidas-lin-vntage-set-cmf-infant-025117

a porovnaj

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=9181184&tab=1


tato mamicka evidentne objednava cez uk stranku a dalej predava... podla mna to naplna podstatu podnikania.. resp. maloobchodu - nakup tovaru a predaj koncovemu pouzivatelovi... pritom neposkytuje zaruku ani moznost reklamacie...

a ano ceny su tam vysoke na to ze neposkytuju nasledne sluzby ako je vymena tovaru v zakonnej lehote tusim 7 dni, reklamacia, zarucne podmienky a pod. na to su ceny vysoke... ale zasa prinizke na to aby im mohol konkurovat niekto kto tieto zakonne podmienky poskytuje a zaroven odvedie DPH atd atd...
Aankaa
19.08.10,12:59
Ak na poradu chodia pracovníci živ.úradu alebo kontrolori DU, možno ich začne zaujímať pôvod tohto tovaru. Aj keď sa predáva na mimiBAZAR-e, ide o tovar na objednávku, v rôznych farbách a veľkostiach.

Zrejme neide o prípad, ktorý uvádza Chobot v štvrtom odstavci ...

V podstate máš pravdu, aj Dáša., aj ...
uznávam, že by mal byť rovnaký meter na všetkých, ktorí nezdaňujú príjem - veď mne kto čo odpustí?:o A to som mala kontrolu zo živnostenského a handrkovali sa, akú pokutu mi dajú zato, že som mala prehodené meno s priezviskom na fakture.....

No zdalo sa mi hlúpe na Porade zverejňovať priame odkazy... tiež by ma nenadchlo, keby tu niekto vypisoval na moju činnosť kritiku a posielal by verejne na mňa kontroly....:rolleyes:
dangre004
01.09.10,07:17
Ja mám dokonca INFO od daňovníkov - akékoľvek príjmy do určitej sumy ( po starom to bolo 200tisíc ročne) sa nezdaňujú...napr. predáš prasa z domáceho chovu, predáš víno z ríbezlí čo si doma narobila, predáš susedovi fúrik .... vrámci jedného roka môžeš vypredať aj pol domu a nebudeš predsa z toho platiť daň...tú hranicu - sumu - však nikto nekontroluje a nesleduje....nie je na to ešte systém...(((to som zisťovala keď som ja chcela rozpredať pol domácnosti...cca pred 3rokmi)))
veronikasad
01.09.10,07:40
Ja mám dokonca INFO od daňovníkov - akékoľvek príjmy do určitej sumy ( po starom to bolo 200tisíc ročne) sa nezdaňujú...napr. predáš prasa z domáceho chovu, predáš víno z ríbezlí čo si doma narobila, predáš susedovi fúrik .... vrámci jedného roka môžeš vypredať aj pol domu a nebudeš predsa z toho platiť daň...tú hranicu - sumu - však nikto nekontroluje a nesleduje....nie je na to ešte systém...(((to som zisťovala keď som ja chcela rozpredať pol domácnosti...cca pred 3rokmi)))
Môžeš rozpredať aj celú svoju domácnosť. Predaj hnutelného majetku je od dane z príjmu oslobodený.

V odkazoch v prvom príspevku ide o predaj niečoho úplne iného (nový tovar, rôzne veľkosti, na objednávku).
dangre004
01.09.10,12:40
Chápem o čom sa tu bavíme, ja tiež predávam...dobre - tak mi trebárs kamarát pozháňa v Poľsku 10 kočíkov nových (od výrobcu, od šmelinárov či od predajcu bez papierov) a ja ich predám...samozrejme bez papierov...alebo si nakúpim na trhu v Polsku veci a budem tu predávať....a je to môj majetok hnuteľný aj tak...mám to doma, ja som to zacvakala a ja s tým môžem robiť čo chcem...:---
Chobot
01.09.10,14:39
Chápem o čom sa tu bavíme, ja tiež predávam...dobre - tak mi trebárs kamarát pozháňa v Poľsku 10 kočíkov nových (od výrobcu, od šmelinárov či od predajcu bez papierov) a ja ich predám...samozrejme bez papierov...alebo si nakúpim na trhu v Polsku veci a budem tu predávať....a je to môj majetok hnuteľný aj tak...mám to doma, ja som to zacvakala a ja s tým môžem robiť čo chcem...:---

Nemáš úplne pravdu, že si môžeš robiť čo len chceš. Predstav si, že ja nakúpim z Turecka niekoľko kartónov čokolády, kamión keksov z Poľska, z Maďarska rôzne klobásky, prípadne si z Talianska doveziem 1000 kožených bänd a budem ich predávať v garáži každý deň od 12 do 18 hodiny. Poviem, že sú to moje veci, ktoré som si kúpil a nepotrebujem ich.

Čo ty na to? Je to v poriadku? Nezdá sa ti, že je to už podnikanie? Podnikanie je kúpa veci za účelom ich následného predaja. Takže ak ty nakúpiš 10 kočíkov z Poľska, nikto ma nepresvedčí, že si ich kúpila pre vlastnú potrebu a spotrebu.

Ak tie veci následne predávaš (a určite so ziskom, veď lacnejšie by si ich nepredal ;)), tak už podnikáš a máš zárobkovú činnosť, na čo potrebuješ aspoň živnosť - podnikanie v maloobchode.

V poriadku by to bolo, keby si si kúpila 1 kočík, mesiac ho používaš a potom sa rozhodneš pre iný model a ten starší predáš. V tom prípade sa nejedná o zárobkovú činnosť, ale o predaj osobnej veci. Alebo keby si mala doma 8 rôznych skríň od 1 do 5 rokov a tie rozpredala.

Takže moja milá, týmto sa priznávaš, že podnikáš a ešte k tomu načierno. Je to síce tvoj majetok, ale nie sú to osobné veci, z ekonomického hľadiska je to TOVAR!!, pretože ich nepoužívaš pre osobnú spotrebu, ale na podnikanie (t.j. dosiahnutie zisku).
veronikasad
01.09.10,14:47
Chápem o čom sa tu bavíme, ja tiež predávam...dobre - tak mi trebárs kamarát pozháňa v Poľsku 10 kočíkov nových (od výrobcu, od šmelinárov či od predajcu bez papierov) a ja ich predám...samozrejme bez papierov...alebo si nakúpim na trhu v Polsku veci a budem tu predávať....a je to môj majetok hnuteľný aj tak...mám to doma, ja som to zacvakala a ja s tým môžem robiť čo chcem...:---
predaj takéhoto tovaru by ti "nepožehnal" žiadny pracovník daňového úradu. Ide o neoprávnené podnikanie ...Nie je to tvoj hnutelný majetok, nekupoval si ho pre svoju potrebu, ale za účelom dosiahnutia zisku.
dangre004
01.09.10,14:48
Príklad bol hypotetický,///ja predávam bazárové veci, nosené///chcela som len zdôrazniť - alebo skôr dať otázku do publika - že KTO to akože skontroluje, od rána čítam tu porady, a ako jej písali zo SOI - môže si to vybaviť len vrámci občianskeho práva....pozri celkom hore...pani chcela aby niekoho skontrolovali ale ju odbili......
veronikasad
01.09.10,14:51
Príklad bol hypotetický,///ja predávam bazárové veci, nosené///chcela som len zdôrazniť - alebo skôr dať otázku do publika - že KTO to akože skontroluje, od rána čítam tu porady, a ako jej písali zo SOI - môže si to vybaviť len vrámci občianskeho práva....pozri celkom hore....
Myslíš, že je taký veľký problém, aby sa kontrolor živnostenského úradu zahral na náhodného kupujúceho ?
dangre004
01.09.10,15:06
Išlo by o jednorazovú akciu - napr. len tých 10 kočíkov....(za predpokladu, že mám v rodine a práci 8 tehotných žien, tak by som ťa presvedčila, že som kúpila pre nich ) ALEBO ....si kúpim na tom trhu 10 riflí, doma si vyskúšam a jedny nechám, zvyšok predám kamarátkam a kolegyniam...ja trvám na tom, že si s tým môžem robiť čo chcem....(((v žiadnom prípade nedebatujeme o kamionoch s tovarom, ale o klobáskach by sme mohli ...)))
dangre004
01.09.10,15:08
Veľmi nereálne...to by museli mať celú armádu na to, aby skontrolovali jeden jedinký server typu: bazos.sk...avizo.sk...a podobne......a pred nosom sa im rozkráda štát....
veronikasad
01.09.10,15:16
Veľmi nereálne...to by museli mať celú armádu na to, aby skontrolovali jeden jedinký server typu: bazos.sk...avizo.sk...a podobne......a pred nosom sa im rozkráda štát....
Riziko s tým spojené musí niesť každý kto sa takouto činnosťou zaoberá - sám ...
Chobot
01.09.10,21:11
Veľmi nereálne...to by museli mať celú armádu na to, aby skontrolovali jeden jedinký server typu: bazos.sk...avizo.sk...a podobne......a pred nosom sa im rozkráda štát....

Na toto by som ti zareagoval jedným vtipom.

Policajt zastaví šoféra, že išiel rýchlo a má zaplatiť pokutu. Šofér sa ohrádza, že všetky autá za ním išli rovnako rýchlo, prečo práve jeho zastavil?

Policajt sa ho spýtal, či chodí na ryby. Šofér, že áno. Policajt mu na to povie: "Tiež ste nevychytali celý rybník, nie? Stačilo, že ste chytili jednu!"

Aj s tými predávajúcimi to bude tak. Vieme, že to existuje, no tí, čo to prevádzkujú, riskujú. Možno im na to nikto nikdy nepríde, možno si vytipujú desiatich, možno to raz tak sprísnia, že si to potom nikto netrúfne.
Dáša_
02.09.10,08:01
Ja som zachytila informácie, že živnostenský úrad si vytipováva kontroly neopravneného podnikania pomocou pošty - ked niekto posiela 20 dobierok týždenne, asi to nebude len tak. Obzvlášť, keď je k dispozícii iba jedna pošta na okolí..

Mmch, celkom by ma zaujímalo, z akého paragrafu vychádza 200t nezdanovaných... Je suma, do ktorej sa nemusí podať daňové priznanie nemusí podať daňovník (ak jeho príjmy sú nižšie ako polovica odpočitateľnej položky a to rozhodne nie je takáto čiastka)

My tu inak miešame dve veci - jedna vec je daňová - kedy podávať daňové priznania...
A druhá vec je živnostenské oprávnenie.

A to, keď niekto inzeruje, že si môže človek objednať veľkosť, farbu ... rozhodne pod živnosť spadá.
linko1
02.09.10,08:08
Ja som zachytila informácie, že živnostenský úrad si vytipováva kontroly neopravneného podnikania pomocou pošty - ked niekto posiela 20 dobierok týždenne, asi to nebude len tak. Obzvlášť, keď je k dispozícii iba jedna pošta na okolí.

to hádam nie, to sa mohlo robiť za minulého režimu ale nie teraz....