Zita5
18.08.10,12:18
Otváram novú tému, nakoľko chcem dať na vedomie nám všetkým , že táto odpoveď by nám mala dať jasno z pohľadu rýchleho občerstvenia a účtovania reštauračného zariadenia . V tejto súvislosti, či je to služba , alebo tovar som na Porade zaznamenala viac odlišných názorov včetne môjho názoru.Tak to ma posunulo k vnuknutiu myšlienky to takto zverejniť .S dokumentom som sa na Porade nestretla , ak náhodou niekde je prilepený , tak sa vopred ospravedlňujem a tému zmažem.


5.
Dodanie tovaru alebo poskytnutie služby
Otázka :
Platiteľ dane poskytuje rýchle občerstvenie v stánkoch. Jeho činnosť pozostáva z prípravy a následného predaja tohto občerstvenia (bageta, hot-dog, atď.). Ako správne posúdiť predmetné dodanie platiteľa dane z pohľadu uplatnenia DPH? Je možné považovať uvedenú činnosť za dodanie tovaru alebo ide o poskytnutie služby?
Odpoveď :
Pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty je potrebné vykonať analýzu zdaniteľného obchodu a určiť, čo je predmetom plnenia voči zákazníkovi, t.j. či ide o poskytnutie služby alebo dodanie tovaru. Vychádzajúc z rozsudku ESD C-231/94 Faaborg-Gelting Linien A/S, aby bolo možné identifikovať charakteristické črty transakcie a následne určiť, či ide o poskytnutie služby alebo dodanie tovaru, je potrebné posúdiť všetky okolnosti, za ktorých k uskutočneniu plnenia dochádza.
Dodávka hotových jedál a nápojov určených na okamžitú konzumáciu je výsledkom celého radu služieb počnúc varením jedla až po jeho fyzické prinesenie zákazníkovi, pričom zároveň zákazník má počas tejto doby k dispozícii širokú infraštruktúru zariadení vrátane jedálne s príslušenstvom (toalety s umyvárňou, atď.). To znamená, že poskytovanie reštauračného stravovania je charakterizované sériou činností, v rámci ktorých majú služby vysoko prevládajúci charakter a dodanie jedla tvorí len jeden z jeho komponentov, preto je poskytovanie reštauračného stravovania považované za poskytnutie služby.
Situácia je odlišná v prípade, keď sa jedná o činnosti súvisiace s tzv. rýchlym stravovaním, ktoré nie je sprevádzané službami zameranými na zvýšenie úrovne konzumácie jedla na mieste v určených priestoroch. Z uvedeného vyplýva, že v prípade dodávky rýchleho občerstvenia, ktoré si zákazník odnesie so sebou, ide o dodanie tovaru.

Zdroj : www.drsr.sk
zk24
18.08.10,10:21
Super. To som rada, že je to aj takto podložené niekým kompetentným. Nám tiež bolo povedané, ked klient otvaral kaviaren, že pokial zakazník sedí za stolom a on mu tu kávu aj prinesie na stol, ide o poskytovanie služby. v Prípade že by to bolo iba "to go", že mu to poda cez pult a ide prec (ako hotdogy a podobne), ide o tovar....

Dakujem za temu.